Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
Subaru club Romania

Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi

Forester

  • 3068
  • The other right!
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #20 on: January 04, 2016, 18:37:57 PM »
Was ist aspirată? Was ist reductor?

Adica forester cu motor aspirat, non-turbo. Care are si reductor, adica un raport de multiplicare suplimentar, in valoare de 1.4 la forester 2.0i si 1.2 la outback 2.5i.

Frumusetea acestui reductor - poate fi folosit in orice treapta, evident coreland viteza masinii cu treapta de viteza.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

UXE

  • 1731
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #21 on: January 04, 2016, 20:11:54 PM »
Nu inteleg de ce XT-ul ar fugi de spate,  nu e tot 50:50?   Sau e vreun bemwee ascuns ?

Forester

  • 3068
  • The other right!
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #22 on: January 04, 2016, 20:23:47 PM »
Diferenta e clara, le-am avut pe amandoua. In fisa primita de la SMT, la XT manual zice 45:55
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

UXE

  • 1731
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #23 on: January 04, 2016, 20:45:26 PM »
Nu stiu ce sa zic, dar netul te contrazice.  Am gasit 45:55 la Variable torque distribution AWD,  adica la AT 5 speed.  50:50 am gasit la Viscous centre differential AWD, adica la manuale.


http://www.subaru-global.com/tec_awd.html

Tu parca ai automata, nu?


Forester

  • 3068
  • The other right!
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #24 on: January 04, 2016, 21:02:55 PM »
Asa scrie in fisa SMT-ului. Daca vrei ti-o trimit.
Eu am manuala. Iar diferenta e clara. Poate ca fuge de spate din cauza ca e mai grea pe fata in comparatie cu 2.0NA, cine stie.
Acum sa nu iti imaginezi ca fuge precum un BMW, ci pleaca putin daca bagi piciorul in gaz.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

UXE

  • 1731
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #25 on: January 04, 2016, 21:12:49 PM »
Cred ca depinde si de ce aderenta are pe fiecare roata in momentul respectiv.  Poate cu una prinde mai bine de aia fuge intr-o parte..  Ai facut mai multe incercari si fuge mereu de spate in ambele directii?  Aveai volanul perfect drept?

celalalt

Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #26 on: January 04, 2016, 22:31:29 PM »
Astrele erau aliniate?Nety avea emisiune?

Forester

  • 3068
  • The other right!
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #27 on: January 04, 2016, 22:54:05 PM »
 :D :D
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #28 on: January 04, 2016, 23:42:17 PM »
Eu am incercat iarna trecuta un derapaj controlat si am luat piciorul din gaz cand am vazut ca nu se redresa ca un FWD, cu a carui comportament era obisnuit. Deci, pentru inceput, daca exista locuri in care sa poata fi incercat in siguranta, ar merita o joaca pentru a invata comportamentul la derapaj si redresare, instinctul avut de la FWD mie nu mi s'a parut a folosi

Si o chestie patita astazi: curatati jantele de zapada!
La plecare din oras am vazut ca se prinsese un strat de zapada pe interiorul rotii stanga fata, dar am presupus ca pe A2 aceasta se va dezlipi. Efectul de centrifuga insa n'a tinut cu mine, asa ca la 110-120kmph incepea sa'mi vibreze volanul, a trebuit sa intru in prima parcare sa curat janta.
Dupa experienta asta o sa tin jante de aliaj cu spite cat mai rare pentru iarna pe toate masinile pe care le voi avea de'acum incolo, daca as fi avut jante de tabla le mai curata cutzu

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #29 on: January 05, 2016, 01:16:15 AM »
nu conteaza raportul de split de putere, momentumul masei mereu va destabiliza sasiul si va provoca masina sa plece, vascocupla centrala din ce stiu eu e aceeasi cam in toate cutiile subaru in afara de sti-urile 2005+ dccd
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

puiu

  • 787
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #30 on: January 05, 2016, 06:32:45 AM »
Avand in vedere ca e prima zapada in subaru, am observat aseara ca subvireaza foarte tare. Oricat de prudent as fi abordat un viraj, subvira. Daca incercam sa ating acceleratia pleca usor spatele. Din motiv de trafic, nu avea niciun farmec sa ma joc asa.
Asa ca vin si va intreb : ce faca ca sa fie mai unde trebuie fata pentru ca am avut vreo doua intersectii unde s-a dus de am zis ca fac praf bordura. La viteze mici, prudent.

Muttley

  • 4920
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #31 on: January 05, 2016, 07:12:11 AM »
ce fac ca sa fie mai unde trebuie fata

Pisti frana de serviciu, cu rotile fata drepte de preferat, masina plonjeaza, fata se incarca, forta de apasare pe fata creste, la fel si aderenta. Asta in teorie cel putin. Daca e aderenta slaba rau, intra ABS-ul si nu face nimic.
Sau calci ambreiajul si pisti frana de mana, ca sa arunci spatele, manevra combinata executata foarte rapid. La FWD e fail-free, am iesit de multe ori din cacatsel astfel, insa acolo nu trebuie ambreiaj, e mai simplu. Oricum, de evitat, fiind un AWD.
Sau, pentru zile ploioase sau insorite, o bara antiruliu spate mai groasa face minuni. Pe zapada, mazga si polei nu cred sa faca mare lucru.

XT-urile voastre sar de fund din simplul motiv ca au cuplu motor dublu si rup aderenta mai usor si mai violent.

Sfat de iarna pentru astia fara rama la geamurile laterale (si nu numai): asigurati-va ca nu sunt ude chederele, purtati in masina servetele absorbante si stergeti muchiile geamurilor laterale cat si chederele pe care se sprijina cand masina-i calda. Altfel e distractie cu intratu-n masina.
Si oricat ati spune ca Subaru nu se abureste - se abureste. Ceva dezumidificator in masina, am constatat singur, ajuta mult.
« Last Edit: January 05, 2016, 07:19:42 AM by Muttley »
WRX SW 2002

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #32 on: January 05, 2016, 10:09:55 AM »
Asa ca vin si va intreb : ce faca ca sa fie mai unde trebuie fata

Cum spuneam mai sus, masina pleaca usor in diagonala mai ales ca drumurile nu sunt drepte. Cel mai safe si controlabila din experienta mea este sa tii acceleratia constana la ~2000 ture si sa corectezi mereu din volan. Atunci lucreaza AWD cum trebuie si are timp de gandire. Daca il tot intrerupi cu frana si luat piciorul din gaz, nu o sa iasa mare treaba.

celalalt

Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #33 on: January 05, 2016, 21:01:02 PM »
Stalp stalp staaaaaalp!!!! ;D ;D

puiu

  • 787
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #34 on: January 05, 2016, 21:44:53 PM »
Pacat ca nu a nins mai mult. Mi-ar fi placut sa am mai multe zile la dispozitie cu zapada pe strada sa am timp sa ma invat cu ea. asa fac doar show-off pe la semafoare si curbe. :)
Si putin prin parcare. Oricum, am vazut ca dupa o plecare putin in lateral, brusc se face loc pe langa mine :) :) :)

Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #35 on: January 05, 2016, 22:04:07 PM »
Pai ideea nu e sa pleci in lateral...😄
Cunosc imaginea descrisa de tine,azi dimineata,"dansa" unu' cu un bemeveu cu numere rosii de facuse loc in jur sa pui de-o hora😄😄😄...bine,omu' era novice rau la condus RWD,se vedea de la o posta (pana si sotia a remarcat asta)
Dar ca sa revenim, plecatul in lateral il controlezi din gaz,asa cum au precizat tovarasii de forum cu mai multa experienta.
Chiar util topicul,Mihai👍


Sent from my iPhone using Tapatalk

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #36 on: January 05, 2016, 23:10:14 PM »
Sa tot vina sfaturi utile. Ma bucur ca fiecare are cate un alt sfat sau situatie dieferita de ce s-a mai scris.

Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #37 on: January 05, 2016, 23:44:59 PM »
Avand in vedere ca e prima zapada in subaru, am observat aseara ca subvireaza foarte tare. Oricat de prudent as fi abordat un viraj, subvira.

Mie, din contra, mi s'a parut supraviratoare. Sa fi fost doar pentru ca, poate, viteza era peste limita aderentei?
LE: de XT vorbesc

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #38 on: January 06, 2016, 10:09:18 AM »
Sters tot ce nu avea legatura cu subiectul in cauza.

celalalt

Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #39 on: January 06, 2016, 18:51:23 PM »
Hai ca filmuletul ala arata ASA NU!...............................