Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
Subaru club Romania

Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #80 on: December 29, 2016, 09:23:26 AM »
De curiozitate, pentru ce iti trebuie lanturi?
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

moguai

  • 2814
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #81 on: December 29, 2016, 15:17:06 PM »
Pai el sta la munte
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #82 on: December 29, 2016, 15:37:46 PM »
Brasovu' nu-i munte, numai in mintea celor care nu-s de acolo e asa  ;D
De aia intrebam, ca-s curios unde poate sui Foresteru' astfel incat sa aiba nevoie si de lanturi.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

marr

  • 2205
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #83 on: December 29, 2016, 15:50:43 PM »
Din curiozitate, m-am uitat si eu pe lanturile alea de la Michelin.
Intr-adevar, nu este niciun model care sa mearga pe dimensiunile 225/55/R17.
Am vazut doar pentru 225/50/R17.
Pentru 225/55/R17 ar fi alte modele ( Thule, RUD, etc): http://www.emag.ro/search/lanturi-auto/filter/anvelope-compatibile-f4912,225-55-r17-v12854/lanturi

In alta ordine de idei - ca sa-l parafrezez pe @Musiu - esti sigur ca-ti trebuie lanturi ?
Din cate retin eu, in cartea Foresterului scrie ca nu se recomanda utilizarea lanturilor antiderapante.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Muttley

  • 4913
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #84 on: December 29, 2016, 16:04:18 PM »
Ma uitam ieri lung la o rampa abrupta rau, acoperita cu zapada inghetata, ma uitam la troaca... Eram aproape convins ca poate urca, insa nu stiam ce s-ar intampla la coborare, mai ales ca la baza m-as fi putut opri doar intr-o bordura inalta. Deci poate stimabilul coleg doreste sa le foloseasca la coborari.

Ca idee, e vorba de o urcare ingusta vizavi de parcarea de la baza olimpica din Rasnov. Am renuntat la idee, nu vreau sa mai repar bare si plastice.
WRX SW 2002

moguai

  • 2814
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #85 on: December 29, 2016, 17:40:34 PM »
Ce oameni...el sta aproape de munte, mai bine asa?
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #86 on: December 29, 2016, 17:54:50 PM »
De curiozitate, pentru ce iti trebuie lanturi?
Am ieșit de câteva ori în forestier și mă gândeam că, dacă bridele nu fac față, cu lanțuri am șanse mai mari.

Plus, asta

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #87 on: December 29, 2016, 18:35:53 PM »
Eu stiu ca forestieru' nu e pentru acces auto, doar cu bicicleta sau pe jos; cu strada Bobalna e alta treaba, sunt curios daca vrei sa pui lanturile de fiecare data cand urci sau numai in situatii exceptionale? Daca se justifica investitia pentru situatii exceptionale, atunci go for it (bafta la gasit lanturi pe dimensiune).
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #88 on: December 29, 2016, 19:00:57 PM »
Sunt pentru situații în care am de mers vreo 10km pe drum forestier acoperit cu zăpadă, ca să ajung din punctul A în punctul B. Atât.

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #89 on: December 29, 2016, 19:52:52 PM »
Sunt pentru situații în care am de mers vreo 10km pe drum forestier acoperit cu zăpadă, ca să ajung din punctul A în punctul B. Atât.

Din experienta de +20 ani de mers pe drumuri forestiere, in toate anotimpurile si cu diferite SUV-uri sau camionete iti recomand urmatoarele:
A. Unelte obligatorii
1. O lopata din otel, pentru zapada (in cazul in care ramai suspendat pe zapada sau gheata - este valabil si in cazul in care ramai suspendat alunecand pe sleauri, vara)
2. Un winch manual + ciocan + piron + cablu metalic de cel putin 25 m

B. Configurari optionale:
1. Kit de inaltare a caroseriei de preferat varianta soft (max 2") pentru a nu-i afecta dramatic comportamentul pe sosea
2. Pneuri dedicate (Silverstone M-117 Extreme, e.g.)

Pentru 10 Km parcursi ocazional eu consider ca ai nevoie de uneltele de la punctul A.
Daca faci o practica din condusul pe drumuri forestiere si acoperite cu zapada atunci iti recomand sa iti achizitionezi macar un set de cauciucuri + jante pe care sa le schimbi inainte de a pleca din fata casei.

Alte variante nu pot sa iti recomand intrucat eu conduc doar ocazional si doar de placere pe drumuri inzapezite insa am o alta masina pentru scenarii mai dramatice.
  
Apropos, cred ca AdiCanada sau Mihai Florescu ne prezentau niste Outback-uri configurate pentru drumuri forestiere. Cred ca aici am vazut pozele sau in alta parte da' daca va aduceti aminte poate ne ajutati cu informatia.
« Last Edit: December 29, 2016, 19:56:23 PM by Heliotropus »
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #90 on: December 29, 2016, 21:50:11 PM »
Heliotropus, apreciez răspunsul, dar eu căutam lanțuri. Lanțuri. LANȚURI. Merci.

Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #91 on: December 30, 2016, 01:35:31 AM »
Ca unul care bate muntii canadezi cu Subaru de vreo 7-8 ani,  pot sa afirm ca tot ce ai nevoie sant niste cauciucuri performate de zapada/gheata.  Dupa asta, singura limitare e garda la sol.  Daca ii mai adaugi un lift-kit de  vreo 2" ........ numai the sky is the limit   :D .  
http://www.lachuteperformance.com/en/lp-aventure
(preventiv ar fi bine sa ai si o lopata in portbagaj   :-X)
   ............................. parerea mea  ;D
« Last Edit: December 30, 2016, 01:38:12 AM by Adi-Canada »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

UXE

  • 1731
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #92 on: December 30, 2016, 08:39:32 AM »
Si cam care ar fi cauciucurile alea ?

Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #93 on: December 30, 2016, 10:02:48 AM »
Si cam care ar fi cauciucurile alea ?
Nu pot eu sa iti spun de aicea.  Avem alte magazine,  alte marci,  alte preturi ,..................................
Iti vor spune baietii de acolo    8)

Parerea mea e sa nu iti faci de lucru cu lanturile.  Bataie de cap cu ele,  probleme de la vibratii  la rulmenti , planetare, bucsi,   s.a.   :-\  . Mai bine ia-ti un kift-kit de 2" + niste cauciucuri  tout-terrain  si problem solved.
...................... parerea mea.
« Last Edit: December 30, 2016, 10:05:19 AM by Adi-Canada »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Răspuns:
« Reply #94 on: December 30, 2016, 14:24:55 PM »
Pentru destinații unde un Forester nu poate ajunge cu niște gume de iarna/off road bune exista Land Cruiser 80series , Patrol y60/61, Jeep Wrangler Rubicon, Suzuki Samurai/Jimny ...Etc

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #95 on: December 30, 2016, 14:36:30 PM »
Subaru Forester = Porsche Macan la jumatate de pret si fara materiale sau design premium

Pentru alte aplicatii exista masini similare ca pret, dar mai bune in situatii extreme si cu mai multe variante after market de imbunatatire a comportamentului in afara soselei.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #96 on: December 30, 2016, 14:37:47 PM »


Merge cu 80km/h, are tractiune pe toate rotile, nu are probleme cu zapada, rezista bine la accidente si impune respect.

Parti negative: nu are tableta, angel eyes, led, laser, crom si nici senzori de presiune.
« Last Edit: December 30, 2016, 14:39:29 PM by Wrangler »
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

moguai

  • 2814
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #97 on: December 30, 2016, 15:07:38 PM »
La parti negative as spune si ca nu exista pe stock nicaieri si nici ca nu prea l poti comanda de la nici un dealer/producator :))
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #98 on: December 30, 2016, 15:10:21 PM »
Hai sa revenim la topic.

Adinegru, o sa fie greu sa gasesti ceva pentru XT din simplul motiv ca nu prea se fac pentru diametru asa mare. De obicei se gasesc lanturi pentru masinile mici. Probabil logica fiind ca o masina mare este de obicei una de genul SUV care oricum vine cu anvelope competente si tractiune integrala.

UXE

  • 1731
Răspuns: Sfaturi de iarna de la subaristi pentru subaristi
« Reply #99 on: December 30, 2016, 16:25:39 PM »
Cum sa nu se faca??  Se fac pana si ptr tiruri ;D