Ulei pentru transmisiile automate Subaru
Subaru club Romania

Ulei pentru transmisiile automate Subaru

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: ulei pentru 4EAT
« Reply #20 on: March 16, 2018, 18:11:27 PM »
De curiozitate si va rog sa nu radeti (prea tare) de mine, cand scade nivelul la uleiuri (de motor, cutie, diferentiale, directie etc.) esti notificat de catre CB sau trebuie periodic mers la service pentru o verificare?

In ceea ce ma priveste, merg la service cam la 5.000 Km, pentru verificari de rutina iar pana acum nu am avut surprize cu exceptia unui surplus de ulei la motor, conform jojei iar acest lucru l-a descoperit tot unul dintre voi si apoi a extras surplusul.

Ma gandesc ca daca as avea scurgeri de lichide s-ar evidentia inclusiv pe pardoseala din garaj si de aceea stau linistit insa intreb ca sa fiu si mai linistit.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

puiu

  • 787
Re: ulei pentru 4EAT
« Reply #21 on: March 16, 2018, 21:35:51 PM »
Sa fie clar: uleiurile generaliste de pe piata fie ele de motor sau cutie AT/MT tind spre consum redus de energie nu spre protectie.
Am citit asta clar, negru pe alb la specificatiile cerute pt Dex VI de catre organismele de protectie a mediului si o citesc si la uleiurile de motor de genul 0w20 sau altele asemenea care subliniaza ca in primul rand asigura economie de carburant, intervale de schimb extra lungi si pe la final si putina protectie. :))

MihaiFlorescu

  • *
  • 13891
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: ulei pentru 4EAT
« Reply #22 on: March 17, 2018, 10:13:48 AM »
Leloo, daca esti asa suparat pe marca si pe ce informatii se gasesc aici, atunci esti liber sa treci la alta masina cu informatii de pe forumurile de afara. Oricum nu traiesti viata din RO cu produsele din Ro si ce mai presupune sa detii si sa intretii o masina in tara asta. Deci...

Edit: ca sa raman on topic, da se poate completa cu ce vrei sau gasesti in caz de urgenta, dar aici nu e cazul si e pacat sa amestece un ulei bun cu un altul îndoielnic si apoi sa bage unul nou diferit. Ca face ciorba in cutia aia, mai ales ca asa cum se stie, nu se scurge tot uleiul.
« Last Edit: March 17, 2018, 10:36:45 AM by MihaiFlorescu »

PTR

  • 570
Re: ulei pentru 4EAT
« Reply #23 on: March 17, 2018, 12:42:23 PM »
 Avem un manual de service în care scrie Subaru Atf, după facelift scrie Subaru Atf HP... cutia este aceiasi. Intre timp, Subaru Atf este scos din fabricație. Ce pun în cutie ?
 Avem o cutie de viteze automata făcută de un producător și folosita de mai multe mărci auto. Fiecare recomanda uleiul specific mărcii... Fiecare spune ca trebuie folosit uleiul recomandat de ei... Miroase a trandafiri...

Ionut

Re: ulei pentru 4EAT
« Reply #24 on: April 02, 2018, 11:15:03 AM »
   Am avut si eu aceasta dilema la schimbarea uleiului in 4EAT SS (in special datorita faptului ca habar nu aveam ce ulei este in cutie, deh unii uita sa scrie in cartea de service si ce ulei au pus), dar fiind foarte multumit de uleiul de motor AMSOIL si pentru ca in specificatii scrie clar ca este compatibil cu standardul Subaru ATF, ATF-HP, am mers si la cutie pe acest producator.
   Astfel, am schimbat 4-5l. care au curs doar desfacand busonul, iar dupa vreo 1000km. baia data jos si schimbat circa 6-7l. plus filtrul de ulei, nu am observat pic de spuma sau alte indicii ale unei incompatibilitati intre uleiuri.
   Operatiune simpla efectuata de subsemnatul, trebuie doar rabdare si atentie.
« Last Edit: April 02, 2018, 11:18:26 AM by Ionut »
Padurar SH 2.5 XT/AT

dantt

  • 107
Re: ulei pentru 4EAT
« Reply #25 on: October 14, 2018, 12:42:41 PM »
Mă tot uit după ulei și ce să pun in cutia 4eat de pe Legacy 2.0 aspirat.As merge pe Amsoil,la fel ca cel de mai sus.In afara de Ionuț,a mai făcut cineva schimbul cu acest ulei?Cum se comporta pe termen lung?Mentenanta mașinii o să o fac in alta parte fata de reprezentanta Autokino sau SMT.Sincer,fiind doar aceste 2 service-uri,îmi dau niste costuri și termene de intrare in service mai ceva decât la BMW.Multumesc anticipat.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: ulei pentru 4EAT
« Reply #26 on: October 14, 2018, 13:07:29 PM »
De obicei nu exista mai multe solutii corecte, este doar una singura.
Mergi la cei care au pe stoc uleiul Subaru, lasa-i pe ei sa faca operatiunea si bucura-te de masina.

Subaru este o marca scumpa si multe solutii alternative nu dau rezultate bune.

ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

dantt

  • 107
Re: ulei pentru 4EAT
« Reply #27 on: October 14, 2018, 14:12:06 PM »
Ok,mulțumesc mult!
« Last Edit: February 07, 2021, 10:58:23 AM by MihaiFlorescu »

Badea

  • 125
Re: ulei pentru 4EAT
« Reply #28 on: September 23, 2020, 16:43:22 PM »
Daca ajuta cu ceva, uleiul folosit de SMT este Motul multi ATF. Nu au ulei specific Subaru, acel ulei nu se poate aduce in Romania.
Idem si pentru motor : se foloseste Motul normal.
Topicul e vechi, dar poate informatia este folositoare.

Re: ulei pentru 4EAT
« Reply #29 on: December 15, 2020, 22:28:40 PM »
La Ravenol exista special Subaru 4-5EAT. Se cheama SU5. Si cu asta cred ca s-au terminat cautarile....

Badea

  • 125
Re: ulei pentru 4EAT
« Reply #30 on: December 22, 2020, 11:19:30 AM »
Ai folosit uleiul asta?

Re: ulei pentru 4EAT
« Reply #31 on: December 22, 2020, 19:30:58 PM »
Mi-am luat 6L, il schimb in 5000km.

El a pus asa ceva. Poti sa-l intrebi cum se comporta.

https://youtu.be/gRBVPGV80sM?t=397

« Last Edit: December 22, 2020, 19:35:10 PM by cristi-mic »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13891
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: ulei pentru 4EAT
« Reply #32 on: December 22, 2020, 21:19:32 PM »
Daca ajuta cu ceva, uleiul folosit de SMT este Motul multi ATF. Nu au ulei specific Subaru, acel ulei nu se poate aduce in Romania.
Idem si pentru motor : se foloseste Motul normal.
Topicul e vechi, dar poate informatia este folositoare.

Se gaseste pe net. Daca nu in Ro, atunci in Europa si tot este.

kay

  • 61
  • Rabdarea e cheia care deschide poarta fericirii!!
Re: ulei pentru 4EAT
« Reply #33 on: December 24, 2020, 16:21:19 PM »
Se gaseste si la noi ulei pentru transmisie 4eat,original Subaru...
Nu ai de unde sa stii ce poti deveni,daca nu ai dorinta sa te schimbi!RF

Re: ulei pentru 4EAT
« Reply #34 on: October 06, 2021, 09:04:32 AM »
Revin cu feedback dupa 7000km de la schimbul (partial, ca altfel trebuie aparatul ala mare) de ulei in cutie (SU5 de la Ravenol).

Am scos 3.7 litri in prima faza (ce a curs de la buson, fara sa dau baia jos + filtrul de ulei) si am completat cu aceeasi cantitate de SU5.
Dupa vreo 1000km am repetat operatiunea (fara schimb de filtru) si am inlocuit inca 3.4 litri.

Cutia se comporta la fel, adica merge perfect.

Voi mai schimba cite 3-4 litri la fiecare 20.000km, e o operatiune simpla si ieftina (maxim 50RON/L). Nu iese tot uleiul, dar se mentine in parametri ok.
« Last Edit: October 06, 2021, 09:06:21 AM by cristi-mic »

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Alegerea corecta a uleiului de motor
« Reply #35 on: November 15, 2021, 12:20:56 PM »
Contrafacut, (inca) nu cred ca este.
Ii cunosc personal pe fostii importatori din Bucuresti si Tulcea.
Galaxie nu am folosit niciodata insa il voi incerca la urmatorul schimb la Subaru. In Mercedes folosesc de multi ani VX1000.

In paralel voi incerca ATF X pentru cutia automata si instalatia de servodirectie. Vad ca indeplineste:
Subaru ATF (ATF J) & ATF-HP
Idemitsu K17 (JATCO)
Subaru P/N K0209A0080

Asta dupa ce am inceput sa am dubii despre Ravenol SU5 (de la Epiesa).
« Last Edit: November 15, 2021, 12:29:48 PM by Ilie »

Re: Re: Alegerea corecta a uleiului de motor
« Reply #36 on: December 26, 2021, 22:44:26 PM »
Adica au inceput sa il contrafaca si pe SU5 ?

E horror cu uleiurile astea , nu mai ai siguranta ca in bidon e ce scrie pe eticheta .

La rablele non subaru am  tot pus in ultima perioada Total pentru ca e made in romania. In vremurile demult apuse am pus pe dieseluri mobil 1 truck 5 40 adus din state , la benzina mobil 0 40 european car tot din state.  Si ulterior nu am mai gasit pentru ca s a modificat nustiu ce taxa acciza si nu mai era rentabil.

La subaru am pus la ultimul amsoil ss 0 40 si acum urmeaza tot la fel. Tot timpul am luat de  la pol , carora le multumesc!

Inainte am folosit polytron 0 40.

Subaru nu este o masina, este un hobby!
Ex: Legacy H6 5EAT VDC 3.0

Re: Re: Alegerea corecta a uleiului de motor
« Reply #37 on: January 03, 2022, 19:28:02 PM »
Cum ar putea fi contrafacut un ulei Ravenol ?
Adica sa poata trece de verificarea online a codului de pe bidon ?

Muttley

  • 4913
Re: Re: Alegerea corecta a uleiului de motor
« Reply #38 on: January 03, 2022, 21:25:19 PM »
Nu se poate fenta codul ala.
Mai nasol e ca ultima oara am luat 12 bidoane de 1l, am razuit si bagat coduri pe site 1h.
WRX SW 2002

Re: Re: Alegerea corecta a uleiului de motor
« Reply #39 on: January 03, 2022, 21:56:53 PM »
si ? ai castigat ceva ? :))
Nu stiam ca au bagat un sistem de validare a etichetei.

Care este mai exact sistemul de validare?  Dacă vrei sa faci un fake, cumperi un bidon real , vezi care e codul  si pui codul ala pe toate bidoanele contrafacute. Codul e bun dar banuiesc ca daca este introdus de mai multe ori in baza lor de date va ridica niste semne de intrebare.
Subaru nu este o masina, este un hobby!
Ex: Legacy H6 5EAT VDC 3.0