Ulei pentru transmisiile automate Subaru
Subaru club Romania

Ulei pentru transmisiile automate Subaru

Re: Re: Alegerea corecta a uleiului de motor
« Reply #40 on: January 04, 2022, 19:14:13 PM »
Eu eram retoric...
Razuiesti codul de pe bidon si-l bagi pe site, si daca e ok iti spune exact ce ulei ai luat si ca treaba e buna. A doua oara iti da eroare, ca e deja validat. Deci teoretic ai putea vinde 10000000000000000 de bidoane cu acelasi cod, dar primul care-l verifica va fi si singurul care ia tzeapa.

Muttley

  • 4916
Re: Re: Alegerea corecta a uleiului de motor
« Reply #41 on: January 04, 2022, 20:06:18 PM »
Dap, da eroare in caz de.

Eu iau de vreo 2-3 ani Ravenol racing in loc de Sustina din 2 motive:
1) asa a zis andea. Sunt pamant de flori la chimie, implicit la uleiuri, aici aplec urechea la altii, fara sa cercetez.
2) codul de verificare. Si l-as fi folosit numai gratie astuia, pentru mine-i suficient motiv.

Acu' nu stiu cat e de bun, da' alta varianta sau idee n-am.
Ce ma seaca uneori e mistoul mioritic, de-i zic unii Rivanol, sau spun ca e panarama fara sa argumenteze, doar ca "las' ca stiu eu mai bine, e interese mari la mijloc".
Nu-l promovez, doar il cumpar. La urmatorul buletin de analiza facut de andea, schimb daca e nevoie.


WRX SW 2002

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Re: Alegerea corecta a uleiului de motor
« Reply #42 on: January 04, 2022, 21:27:31 PM »
După cum îmi spunea o colega ce frecventa multe restaurante și își dădea cu părerea despre localuri: "Ca să fiu critic culinar nu trebuie sa fiu master chef, că nu le gătesc, le mananc. Îmi trebuie simțuri ascuțite și cât mai multe feluri incercate".

Nu știu cum e cu mâncarea dar clar as aplica același principiu și la uleiuri, in calitate de consumator.
« Last Edit: January 04, 2022, 21:31:53 PM by MihaiFlorescu »

Muttley

  • 4916
Re: Re: Alegerea corecta a uleiului de motor
« Reply #43 on: January 04, 2022, 21:39:21 PM »
Poate daca aveam ceasul de temperatura si presiune ulei de mai demult, as fi putut face o evaluare. Altfel, referitor la "motorul e mai silentios", cred ca-s eu nesimtit, mie-mi suna toate la fel. Cat despre "imi consuma mai putin cu cutare ulei", deja-s desene animate. La fel "e uleiul mai curat si se simte intre degete nu stiu cum". Parerologie level 1000.
WRX SW 2002

adimcx

  • 6
  • Impreza 1.5R 2009
Re: Re: Alegerea corecta a uleiului de motor
« Reply #44 on: January 14, 2022, 01:18:39 AM »
In paralel voi incerca ATF X pentru cutia automata si instalatia de servodirectie. Vad ca indeplineste:
Subaru ATF (ATF J) & ATF-HP
Idemitsu K17 (JATCO)
Subaru P/N K0209A0080

Salut. Te rog sa-mi spui daca ai folosit ATF X, pentru ca asta mi-au recomandat si mie cei de la Yacco pentru cutia de viteze automata.

Pentru motor de 1.5 benzina (Impreza din 2009, 180000km), la sfaturile lor am cumparat VX 1000 LE SAE 5W30 si urmeaza sa-l testez. Masina abia am cumparat-o, iar fostul proprietar mi-a spus ca folosea Castrol 10w40.

Ilie

  • 596
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Re: Alegerea corecta a uleiului de motor
« Reply #45 on: January 14, 2022, 06:35:59 AM »
Salut.
Am folosit Yacco ATF X pentru 4eat la Forester SG. Pana acum totul bine.
Revin cu pareri.

Re: Re: Alegerea corecta a uleiului de motor
« Reply #46 on: January 17, 2022, 21:43:34 PM »
Eu am facut pina acum 2 schimburi de Ravenol SU5 si nu am observat niciun fel de schimbare (adica totul merge perfect la cutie). Uleiul vechi a iesit destul de murdar, si cu siguranta 2 schimburi nu au cum sa-l faca rosu transparent (la primul schimb avem cam 40% ulei proaspat, iar dupa al doilea cam 65%, si curba se tot aplatizeaza pe masura ce schimbam doar ce curge din baie).
O sa mai fac mini-schimburi de genul asta (cam 3.5L) la fiecare 20.000km ca sa pastrez uleiul in parametri.

Iar pentru ca topicul este despre uleiul de motor, o chestie oarecum amuzanta: am impregnat gardul de lemn cu ulei de la ultimele schimburi (Ravenol VST 5W40, motor cu GPL) si problema este ca in loc sa am o tenta ciocolatie - bej (cum era de asteptat) lemnul a ramas la culoarea originala. Dupa 10.000k uleiul iese super curat (meritul GPL, ardere super curata).

PS Nu mai dati cu pietre ca de ce GPL. Dupa 3500rpm masina devine Subaru adevarat, intra pe benzina :)

adimcx

  • 6
  • Impreza 1.5R 2009
Re: Re: Alegerea corecta a uleiului de motor
« Reply #47 on: January 19, 2022, 20:55:33 PM »
Eu am facut pina acum 2 schimburi de Ravenol SU5...

Ma hotarasem sa utilizez Amsoil pentru cutia de viteze, iar intre timp am aflat de Yacco ATF X si acum acest Ravenol SU5, care pare a fi singurul ulei produs special doar pentru cutiile de viteze automate Subaru. Cam dificil de ales, pentru ca din cutie niciun ulei nu poate fi schimbat complet si mai multe tipuri amestecate sigur nu fac bine. Fostul proprietar al masinii nu stie ce ulei a fost pus in cutia de viteze, dar la culoare este cam ciudat: am verificat pe joja si are o tenta galbuie, ca la uleiul pentru motor.  :o

Ilie

  • 596
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Re: Alegerea corecta a uleiului de motor
« Reply #48 on: January 19, 2022, 23:37:42 PM »
Ma hotarasem sa utilizez Amsoil pentru cutia de viteze, iar intre timp am aflat de Yacco ATF X si acum acest Ravenol SU5, care pare a fi singurul ulei produs special doar pentru cutiile de viteze automate Subaru. Cam dificil de ales, pentru ca din cutie niciun ulei nu poate fi schimbat complet si mai multe tipuri amestecate sigur nu fac bine. Fostul proprietar al masinii nu stie ce ulei a fost pus in cutia de viteze, dar la culoare este cam ciudat: am verificat pe joja si are o tenta galbuie, ca la uleiul pentru motor.  :o

Exista si ATF galben. Febi parca face pentru VW.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: ulei pentru 4EAT
« Reply #49 on: January 20, 2022, 08:16:20 AM »
Avem topic pentru automata. Am mutat mesajele despre ATF din topiculcu ulei de motor aici.

Badea

  • 125
Re: Re: Alegerea corecta a uleiului de motor
« Reply #50 on: February 06, 2022, 21:46:38 PM »
Ma hotarasem sa utilizez Amsoil pentru cutia de viteze, iar intre timp am aflat de Yacco ATF X si acum acest Ravenol SU5, care pare a fi singurul ulei produs special doar pentru cutiile de viteze automate Subaru. Cam dificil de ales, pentru ca din cutie niciun ulei nu poate fi schimbat complet si mai multe tipuri amestecate sigur nu fac bine. Fostul proprietar al masinii nu stie ce ulei a fost pus in cutia de viteze, dar la culoare este cam ciudat: am verificat pe joja si are o tenta galbuie, ca la uleiul pentru motor.  :o

Se poate schimba tot uleiul cu echipament special. Poti mergra SMT, au un asemenea dispozitiv. Uleiul folosit de SMT este motul multi atf. Poate ar trebui mers pe varianta folosita de importatorul oficial, eu unul folosesc motul pentru toate uleiurile.
« Last Edit: February 06, 2022, 21:53:22 PM by Badea »

adimcx

  • 6
  • Impreza 1.5R 2009
Re: Re: Alegerea corecta a uleiului de motor
« Reply #51 on: February 21, 2022, 19:12:30 PM »
Se poate schimba tot uleiul cu echipament special. Poti mergra SMT, au un asemenea dispozitiv. Uleiul folosit de SMT este motul multi atf. Poate ar trebui mers pe varianta folosita de importatorul oficial, eu unul folosesc motul pentru toate uleiurile.

Multumesc pentru informatii, dar sunt din Iasi si prin zona Moldovei nu gasesc niciun service specializat pentru Subaru. Cu produsele Motul am avut probleme la mai multe masini, nu prea mai am incredere in aceasta marca. Multe produse vandute in estul Europei sunt slabe calitativ, iar consumabilele/piesele auto se pare ca nu fac exceptie.
« Last Edit: February 21, 2022, 23:18:48 PM by adimcx »

MyKe

  • 210
Re: ulei pentru 4EAT
« Reply #52 on: March 12, 2022, 17:10:28 PM »
După un schimb de ulei efectuat prin metoda flush, m-am ales cu spumă și pilitură pe jojă.

https://imgur.com/a/Rzsn9pV

Care ar putea fi cauzele?

Există unele smuceli/întârzieri în schimbare, iar cuplarea pe loc e destul de rapidă (din N în R, respectiv D, sub cele 1-1.2 secunde menționate în manual).
Înainte de schimb nu avea simptome, uleiul era curat, doar că îi dispăruse “roșeața”.
‘23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA

ex- '11 Forester, 2.0X Comfort, AT, Sky Blue Metallic

Ilie

  • 596
  • Forester sg9 2.5xt
Re: ulei pentru 4EAT
« Reply #53 on: March 12, 2022, 18:53:12 PM »
La ce te referi mai exact cand spui “metoda flush”?
Mai ai cumva uleiul vechi scos din cutie? Daca da, e pilitura si acolo?
Dar filtrul de ulei vechi? Il poti taia sa vezi ce contine.
Surubul de scurgere al baii de ulei de la cutie are magnet? Daca da, avea pilitura?
Ori poti verifica daca pilitura pe care o vezi pe joja este magnetica?
Palnia si furtunul prin care ai turnat uleiul erau curate?
Ce ulei ai folosit?
« Last Edit: March 12, 2022, 18:56:30 PM by Ilie »

Re: ulei pentru 4EAT
« Reply #54 on: March 12, 2022, 19:11:17 PM »
Spuma de pe joja poate fi de la amestecul de ulei vechi cu cel nou si ar putea disparea in timp. Pilitura pe joja nu e deloc normal, inseamna ca in cutie exista si mai multa, dar fara mai multe detalii despre cum s'a facut schimbul, e greu de presupus ceva

MyKe

  • 210
Re: ulei pentru 4EAT
« Reply #55 on: March 12, 2022, 19:47:32 PM »
Schimbul a fost făcut la SMT, au folosit ulei Motul MultiATF (mi-aș fi dorit original, dar nu aduc), metoda flush presupune folosirea a 12 L pentru spălare și umplere (poate am greșit termenul?).
Nu s-a umblat pe la bușon, doar s-au conectat pe instalație cu un aparat “Motul Evo”.
Nivelul a fost cam mare inițial, cam 1 cm peste maxim, am revenit la ei și au mai scos din el la insistențele mele, motivând că nu ar fi nicio problemă că e peste maxim și că nu a fost primul lor schimb de ulei.
« Last Edit: March 12, 2022, 20:13:29 PM by MyKe »
‘23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA

ex- '11 Forester, 2.0X Comfort, AT, Sky Blue Metallic

Ilie

  • 596
  • Forester sg9 2.5xt
Re: ulei pentru 4EAT
« Reply #56 on: March 12, 2022, 22:25:21 PM »
Acum ceva timp, am avut pentru vreo 2 ani un Mercedes w211 1.8 kompressor automat. Am facut un singur schimb de ulei la cutie la Automatico in Preciziei, Bucuresti.
E, baietii de acolo folosesc un asemenea aparat, branduit Ravenol parca. Pentru a putea oferi garantie lucrarii, au verificat uleiul scos din cutie de span.
Test de drum inainte si dupa revizia cutiei.
O data confirmata lipsa piliturii, primesti garantie.

Nu stiu daca te ajuta cu ceva informatia asta.
« Last Edit: March 12, 2022, 22:35:50 PM by Ilie »

MyKe

  • 210
Re: ulei pentru 4EAT
« Reply #57 on: April 19, 2022, 00:30:31 AM »
Am uitat să revin cu update.
S-au rezolvat problemele după ce s-a urmat procedura de aerisire a cutiei.
Acum cutia schimbă frumos, silky smooth - cum ar zice englezu'.
‘23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA

ex- '11 Forester, 2.0X Comfort, AT, Sky Blue Metallic

puiu

  • 787
Re: ulei pentru 4EAT
« Reply #58 on: May 05, 2022, 10:32:26 AM »
Cum adica sa se aeriseasca?

MyKe

  • 210
Re: ulei pentru 4EAT
« Reply #59 on: May 07, 2022, 20:15:18 PM »
‘23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA

ex- '11 Forester, 2.0X Comfort, AT, Sky Blue Metallic