Sfat achizitie Subaru Impreza 2.0 2002 - 2007
Subaru club Romania

Sfat achizitie Subaru Impreza 2.0 2002 - 2007

Muttley

  • 4923
Răspuns: Sfat achizitie Subaru Impreza 2.0 2002 - 2007
« Reply #20 on: February 01, 2016, 13:50:13 PM »
Ma mir... Doresti mijloc de deplasare din a in ț, lasi masina asa cum ai luat-o, ca functioneaza ok pentru a te deplasa din a in ț. Cand doresti zgomot, "boxer rumble", schimbi evacuarea, ca sa faca zgomot. Zgomotul e accentuat de mersul in forta. Deci ma mir tare ca nu intelegi.

Si mersul tare, dpmdv nu dauneaza foarte rau masinii, daca e facut cum trebuie, fara a se brusca transmisia si motorul. Daca ajungi sa vezi o masina care-ti place, ti-as recomanda sa-i ceri mai intai proprietarului sa te plimbe, ocazie cu care sa-i studiezi discret, dar totodata atent stilul. Apoi i-ai putea cere "sa-ti arate ce poate masina". Greu de crezut ca ar refuza. Daca:
- pleaca de pe loc eliberand brusc ambreiajul;
- alterneaza gaz plin cu frana de motor;
- merge nejustificat pana in limitare;
- bruscheaza schimbatorul de viteze si ambreiajul;
- merge cacumatru' cu o mana pe volan, cealalta pe schimbator si sprijinit pe tine;
- nu da semnal;
- da in gropi ca vaca in lucerna...

... hotarasti tu ce ar fi de facut pe mai departe.
WRX SW 2002

Daro

Răspuns: Răspuns: Sfat achizitie Subaru Impreza 2.0 2002 - 2007
« Reply #21 on: February 01, 2016, 14:28:43 PM »
Ma mir... Doresti mijloc de deplasare din a in ț, lasi masina asa cum ai luat-o, ca functioneaza ok pentru a te deplasa din a in ț. Cand doresti zgomot, "boxer rumble", schimbi evacuarea, ca sa faca zgomot. Zgomotul e accentuat de mersul in forta. Deci ma mir tare ca nu intelegi.

Si mersul tare, dpmdv nu dauneaza foarte rau masinii, daca e facut cum trebuie, fara a se brusca transmisia si motorul. Daca ajungi sa vezi o masina care-ti place, ti-as recomanda sa-i ceri mai intai proprietarului sa te plimbe, ocazie cu care sa-i studiezi discret, dar totodata atent stilul. Apoi i-ai putea cere "sa-ti arate ce poate masina". Greu de crezut ca ar refuza. Daca:
- pleaca de pe loc eliberand brusc ambreiajul;
- alterneaza gaz plin cu frana de motor;
- merge nejustificat pana in limitare;
- bruscheaza schimbatorul de viteze si ambreiajul;
- merge cacumatru' cu o mana pe volan, cealalta pe schimbator si sprijinit pe tine;
- nu da semnal;
- da in gropi ca vaca in lucerna...

... hotarasti tu ce ar fi de facut pe mai departe.




Multumesc pentru raspuns. Am intuit eu ca la asta te refereai, insa totodata am crezut ca te vei referi la cum arata evacuarea in sine, ca ai vazut ceva ce eu nu stiu.
Partea aiurea este ca masina nu este vanduta de catre el, este vanduta de catre un prieten care detine o firma de auto rulate iar masina este trecuta pe firma. Deci nu cred ca voi avea ocazia ca sa il vad la volan, iar prietenul asta are un STI, dupa cum mi s-a prezentat printre altele.
Referitor la durata anuntului, a aparut pentru prima oara in decembrie, stiinu asta pentru ca urmaresc de aproape un an piata ca sa vad cum evolueaza preturile la modelele Subaru sh.
OFFF...
Cumpararea unei masini este ca o telenovela cu interpretare rasuflata. pe care nu prea ai chef sa o vezi dar pe undeva te-a prins subiectul si vrei sa-i vezi deznodamantul... Asa ma simt eu cand imi doresc o masina Subaru, stii?
Unde fug culorile curcubeului de ochii unui daltonist?

Muttley

  • 4923
Răspuns: Sfat achizitie Subaru Impreza 2.0 2002 - 2007
« Reply #22 on: February 01, 2016, 15:15:44 PM »
N-ar trebui sa te impresioneze parerea nimanui, da' eu as zice pas la masina asta. Intermediar, firma, ambiguitate, accident... Cauta sa iei de la o babuta credincioasa, cu casa pe drum unde nu vine deszapezirea. De preferat STI ;)
WRX SW 2002

Daro

Răspuns: Sfat achizitie Subaru Impreza 2.0 2002 - 2007
« Reply #23 on: February 01, 2016, 15:40:32 PM »
N-ar trebui sa te impresioneze parerea nimanui, da' eu as zice pas la masina asta. Intermediar, firma, ambiguitate, accident... Cauta sa iei de la o babuta credincioasa, cu casa pe drum unde nu vine deszapezirea. De preferat STI ;)

MULTUMESC PENTRU SFAT.
Nu cunosc nici o babuta care sa aiba Subaru. :)
Mi-am propus ca pana in vara sa conduc un Subaru si vreau sa ma tin de cuvant. Vreau sa fac asta treptat si bine gandit, nu vreau sa ma avant in achizitii nefaste. Si ca sa fiu onest, chiar nu as dori un STI. Pentru aspect, da, dar nu am nevoie de sportivitate neaparat. Vreau sa ma simt bine si in siguranta in masina visurilor mele, care nu este neaparat Impreza. Este un Subaru.
Imi place Impreza pentru cum arata, ca sa fiu onest. Stiu ca 90% dintre oameni ar spune ca este urata dar nu stiu de ce acest model ma atrage enorm, intelegi?
Cam asta e povestea de ce doresc Subaru.
Unde fug culorile curcubeului de ochii unui daltonist?

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Sfat achizitie Subaru Impreza 2.0 2002 - 2007
« Reply #24 on: February 01, 2016, 15:52:29 PM »
Sa stii ca eu am cumparat Forester-ul de la un domn in varsta care avea chiar 2 Subaru, deci se poate.
In privinta achizitiei, ceea ce trebuie sa faci este sa cauti si sa ai rabdare, masinile bune apar rar si se dau foarte repede. Foarte insemnand chiar in cateva zile, daca nu o zi asa cum am luat-o eu. Deci rabdare, setare de buget, cautare si cerere de sfaturi de cate ori se iveste vreo ocazie care sa merite atentia.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

Muttley

  • 4923
Răspuns: Sfat achizitie Subaru Impreza 2.0 2002 - 2007
« Reply #25 on: February 01, 2016, 16:08:09 PM »
Eu am luat-o de la un domn atat de in varsta incat murise  :'(
Daca-ti doresti masina atat de tare, daca e visul tau s-o ai de mult, si daca de felu' tau ajuti babele sa traverseze prin loc nepermis, are universu' un mod al lui de a te ajuta sa-ti gasesti masina potrivita. Rabdare mai trebuie!
WRX SW 2002

Daro

Răspuns: Sfat achizitie Subaru Impreza 2.0 2002 - 2007
« Reply #26 on: February 01, 2016, 16:16:02 PM »
Eu am luat-o de la un domn atat de in varsta incat murise  :'(
Daca-ti doresti masina atat de tare, daca e visul tau s-o ai de mult, si daca de felu' tau ajuti babele sa traverseze prin loc nepermis, are universu' un mod al lui de a te ajuta sa-ti gasesti masina potrivita. Rabdare mai trebuie!


Asa sa dea Domnul!
Unde fug culorile curcubeului de ochii unui daltonist?

Muttley

  • 4923
Răspuns: Sfat achizitie Subaru Impreza 2.0 2002 - 2007
« Reply #27 on: February 01, 2016, 16:17:14 PM »
Cine vrei tu  :D
WRX SW 2002

Daro

Răspuns: Sfat achizitie Subaru Impreza 2.0 2002 - 2007
« Reply #28 on: February 01, 2016, 16:35:20 PM »
Practic, o parte din planete sunt aliniate luna asta, asa am auzit pe la stiri, sau s-au aliniat de curand, deci, eu zic ca nu mai am mult de asteptat, nu?
Dupa cum ai spus si tu, Muttley, cu siguranta ceva este pregatit si pentru mine, doar ca nu e timpul sa iasa la lumina.
Dupa cum spunea si tatal lui Po, din Kung Fu Panda: " The secret ingredient of my secret ingredient soup is nothing. To make something special you just have to belive it's special". Deci, tot ce trebuie sa fac este sa cred si sa am rabdare. :)
Asta in mare parte. In rest sa am si bani, timp si cel mai important sanatate.

 :)
Unde fug culorile curcubeului de ochii unui daltonist?

moguai

  • 2814
Răspuns: Sfat achizitie Subaru Impreza 2.0 2002 - 2007
« Reply #29 on: February 01, 2016, 17:15:04 PM »
mergi macar si vezi Legacy ul lui Paul. Vobeste cu omul, poate te da si o tura cu ea etc.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Sfat achizitie Subaru Impreza 2.0 2002 - 2007
« Reply #30 on: February 01, 2016, 18:02:04 PM »
Asta in mare parte. In rest sa am si bani, timp si cel mai important sanatate.
Pai daca exista bani, timp si mai ales sanatate, atunci recomand si verificarea asidua a site-urilor din afara: autoscout24.com, subito.it si mobile.de
Cu siguranta vei gasi ceva si acolo, asa cum a gasit colegul Muttley, cu rabdare si cu focus clar.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Sfat achizitie Subaru Impreza 2.0 2002 - 2007
« Reply #31 on: February 01, 2016, 21:47:34 PM »
Sau ottomoto.pl. E un autovit de la polonezi si mai au aduse din SUA.

Daro

Răspuns: Sfat achizitie Subaru Impreza 2.0 2002 - 2007
« Reply #32 on: February 01, 2016, 22:20:18 PM »
mergi macar si vezi Legacy ul lui Paul. Vobeste cu omul, poate te da si o tura cu ea etc.


Nu are asigurare si nu cred ca se risca. Eu nu m-as risca.
Unde fug culorile curcubeului de ochii unui daltonist?

Daro

Răspuns: Sfat achizitie Subaru Impreza 2.0 2002 - 2007
« Reply #33 on: February 01, 2016, 22:22:07 PM »
Bune si siturile astea dar parca as vrea ceva romanesc, sa-i zic asa. La noi mai mult se strica bucsaraia decat motorul si asta se datoreaza starii soselelor.
Unde fug culorile curcubeului de ochii unui daltonist?

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Sfat achizitie Subaru Impreza 2.0 2002 - 2007
« Reply #34 on: February 02, 2016, 00:25:18 AM »
Sau ottomoto.pl. E un autovit de la polonezi si mai au aduse din SUA.

Cele mai mari tepe din Europa se dau pe piata poloneza.
Polonia este un fel de Turcia din uniune, au o industrie destul de dezvoltata in care produc ieftin pentru est.
Si piata second-hand este intoxicata la ei, cumpara orice epava din vest si o carpesc cu piese din Anglia.
Ajustarile se fac cu ciocanul, kit si cu testerul de stergere a erorilor.

Un mare NU pentru Polonia.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

puiu

  • 786
Răspuns: Sfat achizitie Subaru Impreza 2.0 2002 - 2007
« Reply #35 on: February 02, 2016, 07:51:59 AM »
Off: Pentru WOT-isti: siemka. :) :)

Răspuns: Sfat achizitie Subaru Impreza 2.0 2002 - 2007
« Reply #36 on: February 02, 2016, 09:52:38 AM »
Atat...Siemka si tie puiu.
Legacy 3.0R

marr

  • 2208
Răspuns: Sfat achizitie Subaru Impreza 2.0 2002 - 2007
« Reply #37 on: February 02, 2016, 18:00:10 PM »
Deja sunt vre-o 6 colegi care-ti recomanda sa vezi Legacy-ul lui Paul.
Io-s al saptelea !

Si stii cum se spune: " Daca doi iti spun ca esti beat, du-te si te culca !" D-apoi daca-ti spun 7 (sapte) oameni !!
Da, stiu, ti s-a pus pata pe Impreza, dar totusi .... nu ai nimic de pierdut - doar de castigat daca-ti cade cu tronc si pleci cu ea !

PS: Daca punea Paul anutul ala prin iunie anul trecut .... eram urgent prezent cu  banutii-n dinti ! Bine nici Hondita nu e rea, da' ala-i modelul de Subaru dupa care mi-au "curs ochii" intotdeauna ! Este unul dintre exremd de putinele modele de masini fara varsta !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Daro

Răspuns: Sfat achizitie Subaru Impreza 2.0 2002 - 2007
« Reply #38 on: February 02, 2016, 21:11:06 PM »
Ca sa fiu si arogant acum as spune ca astept zece oameni.
Nu, adevarul este ca eu plecasem pe o pista si sfaturile voastre m-au cam deraiat de la traseu si asta intr-un sens bun. Acum mai ramane sa ma linistesc putin cu treburile si sa vorbesc saptamana asta cu el.
Pana atunci bag clipuri, recenzii, test drive-uri cu modelul lui Paul ca sa imi fac idee.
Unde fug culorile curcubeului de ochii unui daltonist?

moguai

  • 2814
Răspuns: Sfat achizitie Subaru Impreza 2.0 2002 - 2007
« Reply #39 on: February 02, 2016, 21:12:17 PM »
Din ce am observat, impreza e sub legacy ca si calitate a interiorului. Materiale, ergonomie sau finisaje...


Sent from my iPhone using Tapatalk
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.