Exista audiofili si pasionati de vinil pe forum?
Subaru club Romania

Exista audiofili si pasionati de vinil pe forum?

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Exista audiofili si pasionati de vinil pe forum?
« on: February 11, 2016, 23:08:43 PM »
Daca da, sa impartasim niste impresii..
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

ipman

  • 137
Răspuns: Exista audiofili si pasionati de vinil pe forum?
« Reply #1 on: February 12, 2016, 07:09:57 AM »
Da. Am studiat electronica legata de audio din copilarie, pana era cat pe ce sa-mi devina meserie, dar n-a fost sa fie c-a murit inainte ...
Viniluri mai am in sensul ca mai am discurile, chiar unele din anii 60, rare, rusesti, dar din cauza de viata, pick-up-ul asteapta sa fie folosit de ani buni.
Nici partea audio n-am mai folosit-o, am un amplificator Luxman cu pream cu lampi si final cu MOSFET, etc.
Si ar mai fi si niste scule de masura care masoara pana la 100kHz si alte jucarii de oameni nebuni :)

raduprint01

  • 31
  • 1997 gc8 gt
Re: Exista audiofili si pasionati de vinil pe forum?
« Reply #2 on: November 23, 2017, 17:26:47 PM »
si eu, ca sa dezgrop un topic vechi :)))
Audio acasa este format din amplituner Technics, pick-up Toshiba, CD player Onkyo si boxe Onkyo. Cu exceptia cd-playerului care e din '90 toate sunt pre '80, si-mi place la nebunie cum suna. Le folosesc zilnic, dar nu ma consider chiar audiofil, doar imi place sunetul de calitate.
Si ca sa completez sunetul de calitate, in plimbari folosesc un Bose iar in Subaru am bunatati, dar nu despre asta e topicul.
A, si viniluri am in general cu muzica anilor 80 si raggae

kkennyy

  • 1763
Re: Exista audiofili si pasionati de vinil pe forum?
« Reply #3 on: October 25, 2018, 16:48:22 PM »
Gasit topicu din greseala. Las si eu asta aici. N-am mai ascultat de ceva timp, dar acum ca mi-am adus aminte, sa punem ceva pe masa :)

Forester XT SJ 2018

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Re: Exista audiofili si pasionati de vinil pe forum?
« Reply #4 on: October 25, 2018, 17:10:10 PM »
Pai hai sa facem un share de informatii mai ales ca suntem la Bv amandoi.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

kkennyy

  • 1763
Re: Exista audiofili si pasionati de vinil pe forum?
« Reply #5 on: October 25, 2018, 17:25:58 PM »
Sigur :) N-am mai avut timp sau buget sa dezvolt pasiunea asta, insa oricum, m-am stabilit la un sistem decent, suna destul de bine. Pentru filme am un 5.1 cu difuzoare Magnat Quantum si receiver 4k onky tx-nr646, subwoofer tot onkyo. Iar pe partea de stereo am un amplificator Denon PMA-425R ce are cativa ani buni in spate, cuplat cu niste boxe de raft magnat mms (de astea nu-s foarte multumit, depinde de ce ascult, cateodata trec pe standfloor-urile mari). Pickup-ul este Pro-Ject Debut 3, foarte basic, dar suna bine. Ar trebui sa-i curat capul candva cred, dar nu ma prea pricep :)
Discuri nu am mai luat in ultima vreme ... intr-un timp luam din budapesta, de la mediamarkt, aveau o sectiune plina de ele. Pe vremea aia la noi nu gaseai decat in Bucuresti la muzica, si acolo putine. Nu stiu daca s-a mai fi schimbat ceva in ultimii 2-3 ani.

Forester XT SJ 2018