Primul meu Subaru Hawk STI
Subaru club Romania

Primul meu Subaru Hawk STI

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Primul meu Subaru Hawk STI
« Reply #280 on: March 06, 2017, 12:45:49 PM »
:D
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

2xGhe

  • *
  • 1806
  • Pentru fani, nu pentru bani!!!
Răspuns: Primul meu Subaru Hawk STI
« Reply #281 on: March 06, 2017, 15:57:52 PM »
 8) 8)
Pentru FAAAAANi nu pentru bani!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13901
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Primul meu Subaru Hawk STI
« Reply #282 on: April 19, 2017, 09:58:26 AM »
Am avut ocazia de a conduce bestia pe drumurile publice, chiar daca am mers usurel, cu un maxim de 4500 rpm, accelerat progresiv. Motorul si transmisia mi-au placut maxim maxim. Cutia este senzatie pe varf-calcai, cursa schimbatorului si chiar rapoartele foooarte scurte sunt misto. Ma pune pe ganduri pentru 2.5i.

Ar intra o suspensie fixa dupa gustul meu, pentru ca la orice denivelare masina sare si este aruncata, deci pierde aderenta. Cursa amortizoarelor este cat sa amortizeze vopseaua de pe trecerile de pietoni. Cu siguranta pe circuit este senzatie, dar pe strada face mai mult rau decat bine.
In rest ce sa zic, o geometrie, poate un suport de cutie mai dur si o vopsea.

Interesant, cred ca se potriveste directia de WRX mai inceata. Pentru ca oricum masina este "aruncata" pe accelerari mai vioaie si caseta de WRX ajuta sa o recuperezi progresiv.

Franele mi-au placut ca franeaza si la rece bine, la apasare mai violenta pun masina in cap. Doar ca scartaie la franari usoare de zici ca trece trenul pe langa tine.

Sper sa reusesti sa o tii, ca sa te bucuri de ea. Sau in cel mai rau caz sa ajunga inapoi la cel care a modificat-o.
« Last Edit: April 19, 2017, 10:02:35 AM by MihaiFlorescu »

Muttley

  • 4931
Răspuns: Primul meu Subaru Hawk STI
« Reply #283 on: April 19, 2017, 10:17:08 AM »
Cutia provine de pe blob sau hawk?
WRX SW 2002

MihaiFlorescu

  • *
  • 13901
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Primul meu Subaru Hawk STI
« Reply #284 on: April 19, 2017, 11:06:40 AM »
Blob-ul lui Tom negru. Am inteles ca este la prima adolescenta... avea undeva la 30-35k km cand a fost montata.
A 4-a la 60 este pe la 2250 RPM. Am pus mana pe schimbator o data si zic ce naiba ma, mergeam cu a 2-a? :)) fiind invatat la outback cu rapoarte foarte lungi. La 60 sunt in a 3-a pe la 2100-2200 asa.
« Last Edit: April 19, 2017, 11:08:46 AM by MihaiFlorescu »

2xGhe

  • *
  • 1806
  • Pentru fani, nu pentru bani!!!
Răspuns: Primul meu Subaru Hawk STI
« Reply #285 on: April 19, 2017, 16:54:23 PM »
Tin sa prezizez ca nici acum nu are 35k transmisia :)) cutia a fost luata de la tom pe la vreo 20k. Imi place review ul lui Mihai, care a mers cu ea prin oras si pana in 4500 de ture:))) ce zici ma tu de varf calcai in Bucuresti ca lesin =))). Intr-adevar suspensia e rigida, dar, pt gustul meu era inca moale, cel putin pt circuit mai mergea intarit spatele, pt oras era decenta, poate din cauza ca eu cantaream mai mult. Si aia la caseta cu revenirea si etc chiar tare daca ai reusit sa ti dai seama de diferente, eu d'abea la munte pe ace de par si zapada pe jos am reusit sa mi fac o parere si acolo vorbim de 2 plin cu 3 la iesire din viraj. Mi e dor de masina, recunosc, dar nu mi o mai permit. A fost un proiect la ambitie si s a adeverit, motorul tine si o sa tina in continuare, chiar daca e catalogat ca un motor de "sticla". Danut sper sa iti permiti sa o pastrezi si sa te distrezi cu ea!
Pentru FAAAAANi nu pentru bani!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13901
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Primul meu Subaru Hawk STI
« Reply #286 on: April 19, 2017, 17:47:23 PM »
Varf-calcai il practic pe strada la toate masinile care imi permit asta (au pedalele asezate pentru asa ceva) si poti sa o faci la orice viteza cand dai inferioare si te apropii de samafor dar vrei oprire cu rev match, minim de deranj in interior pentru pasageri si asa mai departe. Si nu in ultimul rand il practic pentru a nu uita cum se face :D Ca pe circuit nu stiu cand mai ajung. Iar cutia de STi super scurta iti da "ocazia" sa schimbi destul de des vitezele.

Cand mi-am luat permisul la 18 ani bunicul mi-a zis: "Eu nu am condus prea mult la viata mea, dar am avut multi soferi si daca nu mergeau in regim de ambasada, le dadeam cate o palma dupa cap. Hai sa te vad cum stii sa conduci!". S-a asezat in dreapta si mi-a mai spus "Vezi ca eu nu-mi pun centura."

PS: Adu-ti aminte cu WRX-ul pe circuitul de la Prejmer cand m-ai intrebat daca am cutia standard de WRX cand am dat din 3 in 2 pe sicana ;)

Oricum, ati facut treaba buna.
« Last Edit: April 19, 2017, 17:53:43 PM by MihaiFlorescu »

KET

  • 3921
Răspuns: Primul meu Subaru Hawk STI
« Reply #287 on: April 20, 2017, 12:24:55 PM »
...
Intr-adevar suspensia e rigida, dar, pt gustul meu era inca moale, cel putin pt circuit mai mergea intarit spatele, pt oras era decenta, poate din cauza ca eu cantaream mai mult.
...

Mihai s-a invatat cu altfel de masini. E married with children cu Outback, nu holtei cu WRX si sperante de STi  :D

MihaiFlorescu

  • *
  • 13901
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Primul meu Subaru Hawk STI
« Reply #288 on: April 20, 2017, 12:30:39 PM »
M-am invatat ca roata sa stea pe asfalt, nu in aer. E greu cand te obisnuiesti cu binele.

KET

  • 3921
Răspuns: Primul meu Subaru Hawk STI
« Reply #289 on: April 20, 2017, 12:33:17 PM »
Asta este un proces ireversibil si se numeste imbatranire
 :D
Trec si eu prin el...

Răspuns: Primul meu Subaru Hawk STI
« Reply #290 on: April 20, 2017, 14:01:38 PM »
Mihaita, merci pentru review si merci inca o data ca ti-ai facut timp sa duci masina la surubarit.
Nu am de gand sa ma despart de masina prea curand, sper sa nu fiu fortat din punct de vedere financiar :)


Răspuns: Primul meu Subaru Hawk STI
« Reply #291 on: April 21, 2017, 17:48:54 PM »
Ordinea a fost restabilita in univers! Evacuarea a fost prinsa iar masina e... bomba!

Răspuns: Primul meu Subaru Hawk STI
« Reply #292 on: May 24, 2017, 15:31:08 PM »
Azi mi-e dor de masina.... :(


Răspuns: Primul meu Subaru Hawk STI
« Reply #293 on: May 24, 2017, 15:56:08 PM »
Ai uitat'o in Mamaia?

Răspuns: Primul meu Subaru Hawk STI
« Reply #294 on: May 24, 2017, 17:30:23 PM »
E cea mai recenta poza pe care o am  ::)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13901
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Primul meu Subaru Hawk STI
« Reply #295 on: June 11, 2017, 21:57:17 PM »
Bai, eu am plecat multumit de la tine. Amurg si farurile aprinse, era diferenta foarte mare fata de inainte. Nu sunt perfecte, dar poate le mai facem o data cand avem timp mai mult si hartie abraziva de 3000.

PS: hai actualizeaza forumul cu toate cele​ :)
« Last Edit: June 11, 2017, 21:59:04 PM by MihaiFlorescu »

Re: Primul meu Subaru Hawk STI
« Reply #296 on: June 11, 2017, 22:14:18 PM »
Mihaita, hai ca mi-ai luat-o inainte.. incercam sa scriu de pe mobil dar m-am lovit de limita de poze..

Pe scurt, stimabilul Mihai Florescu mi-a facut un polish la faruri. Prin aceasta ocazie as vrea sa-i multumesc foarte mult.
Farurile arata mult mai clar, masina avand un alt look acum. Inainte de polish farul dreapta era in ceata bine. Am iesit la o tura pe noapte si vad drumul mult mai bine (avand si xenon de fabrica).

Pozele vorbesc de la sine iar a 3-a poza confirma faptul ca munca in familie da roade

MihaiFlorescu

  • *
  • 13901
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Primul meu Subaru Hawk STI
« Reply #297 on: June 12, 2017, 09:16:02 AM »
Baaai! Vezi ca ma iau autoritatile pentru rele tratamente aplicate minorului :)))

Sa te bucuri de ele! Te astept si cu noua achizitie :D Doar la protectie, nu si tratament ;)

moguai

  • 2814
Re: Primul meu Subaru Hawk STI
« Reply #298 on: June 12, 2017, 12:58:38 PM »
Mihaita, lucrezi cu programari? tariful e la ora sau pe lucrare?
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Re: Primul meu Subaru Hawk STI
« Reply #299 on: June 14, 2017, 23:05:02 PM »
imi era dor sa merg cu cateaua :D  mersi de tura bo$$
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae