Scule, unelte, tehnica auto - recomandari
Subaru club Romania

Scule, unelte, tehnica auto - recomandari

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Scule, unelte, tehnica auto - recomandari
« on: February 24, 2016, 16:24:21 PM »
Unde in Bucuresti se pot vedea scule de masina OK? M-am cam saturat de treaba cu internertul, gasesti deal bun, poze, zici ca produsul e de firma, si ajunge un rahatel mic de plastic... eventual dintr-o serie cu probleme, rebuturi sau lichidari de stoc. Ceri schimbul si primesti raspuns ca nu se mai fabrica sau ca nu mai au stoc.
De altfel prin marile magazine (dedeman, brico etc.) se pun la vanzare tot felul de chinezarii de proasta calitate si oferta e limitata.

Si ce firme recomandati? Am vazut ca YATO sunt agresivi pe marketing dar multi zic ca sunt proaste. Le-am vazut si nu mi se par lucrate mai cu atentie decat o trusa de chei facuta de o firma obscura cine stie pe unde.

De FERM ce parere aveti? Stiu ca mai era o firma producatoare de unelte la Brasov, cu multe patente etc. dar am vazut ca lucreaza mai mult indirect si au reprezentanti de vanzari regionali, deci nu puncte de desfacere...

Sincer, caut scule cum erau pe vremuri si am vazut si eu la tatal meu care are aceleasi chei de zeci de ani si pe vremuri desfacea batrana dacie de cateva ori cu ele. Dar s-au mai pierdut din ele si zicea ca sunt romanesti sau ceva firme care nu mai exista. Nici el nu mai stie. Le are de cand avea varsta mea...
« Last Edit: February 24, 2016, 16:32:16 PM by MihaiFlorescu »

Răspuns: Scule, unelte, tehnica auto - recomandari
« Reply #1 on: February 24, 2016, 16:49:56 PM »
Scule romanesti de calitate :

http://www.mob-ius.ro/

Am un patent si o cheie cu clichet de dimensiuni mari.
Legacy 3.0R

celalalt

Răspuns: Scule, unelte, tehnica auto - recomandari
« Reply #2 on: February 24, 2016, 16:50:44 PM »
Sincer si fara misto , eu mi-am luat chei fixe , inelare sau inelare cu clicket de la Lidl.Si crede-ma ca am facut mai mare treaba cu ele decat demontat ceva la masina.Cu ele imi repar(montat/demontat) toate utilajele din pravalie.Si asta ultimul e cam cat 3 Subaru la un loc.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Scule, unelte, tehnica auto - recomandari
« Reply #3 on: February 24, 2016, 17:32:25 PM »
Da, la mob-ius faceam referire cand spuneam ca au reprezentanti de vanzari zonali si nu puncte de lucru sau desfacere.

Merci Serban! Pana la urma tu ai vazut mai multe scule la viata ta (a nu se interpreta gresit) asa ca probabil ti-ai dat seama de calitatea celor de la Lidl chiar daca nu erau brand.

Răspuns: Scule, unelte, tehnica auto - recomandari
« Reply #4 on: February 24, 2016, 17:33:46 PM »
Eu am gasit scule MOB IUS in Selgros acum ceva vreme.
Legacy 3.0R

celalalt

Răspuns: Scule, unelte, tehnica auto - recomandari
« Reply #5 on: February 24, 2016, 17:45:50 PM »
Ma refer strict la chei de la Lidl.Ca asa , scule electrice am ingropat o tona...

UXE

  • 1731
Răspuns: Scule, unelte, tehnica auto - recomandari
« Reply #6 on: February 24, 2016, 19:09:25 PM »
Eu am luat de la Lincos, sunt pe Preciziei.

Răspuns: Scule, unelte, tehnica auto - recomandari
« Reply #7 on: February 24, 2016, 20:55:32 PM »
Ia si tu dintr-un dedeman sau hornbach ceva crom vanadiu nu forged...am indoit la chei forged..., faci din cheia de 10 una de 11 sau de 12 cu putina forta si un surub intepenit
Forester my09 4Q

puiu

  • 787
Răspuns: Scule, unelte, tehnica auto - recomandari
« Reply #8 on: February 24, 2016, 21:57:05 PM »
Pe 3 martie intra la lidl chei inelare cu clichet. ;) nu-s fortzoase dar sunt comode.
To boldly go where no socket has gone before.
La dedeman stiu ca erau connex multe.  Si scumpe. Hornbach au chestii bune.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Scule, unelte, tehnica auto - recomandari
« Reply #9 on: March 16, 2016, 11:57:48 AM »
Pana la urma am reusit sa gasesc o trusa de scule Mob-Ius care sa imi satisfaca mare parte din dorinte la un pret decent pentru calitatea oferita. Material Crom-Vanadiu.
La Thunder Tools Brasov (sculediverse.ro) este singurul loc unde am gasit trusa aceasta Trusa Fusion Box Mediu TCCT28Px1/2'' capete/accesorii 9436-28.

In rest este vanduta la set cu alte truse pe la 1500-2000 lei. Avantajul acesteia fata de altele (de la acelasi producator) este ca include suficiente prelungitoare si are capetele tubularele de bujii. Restul truselor ba au una, ba cealalta. Si imi trebuia una la 1/2" intrucat am deja o trusa de 1/4".



Mai gasiti alte truse la pret bun pe magaziadescule.ro

Am ales sa merg pe mana romanilor in ciuda pretului usor mai mare fata de producatorii polonezi sau cehi.
Garantie 12 luni, ceea ce nu am mai intalnit pana acum. Dar poate ca mai nou se ofera garantie la astfel de truse.
« Last Edit: March 16, 2016, 12:53:40 PM by MihaiFlorescu »

UXE

  • 1731
Răspuns: Scule, unelte, tehnica auto - recomandari
« Reply #10 on: March 16, 2016, 12:02:50 PM »
Interesanta. Eu am ceva de genul http://www.lincos.ro/trusa-chei-tubulare/trusa-tubulare-1-4-dk-141046 .  Adica mai are niste chestii in plus.


PS:  cheie dinamometrica pentru stergatoare are? ;D

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Răspuns: Scule, unelte, tehnica auto - recomandari
« Reply #11 on: March 16, 2016, 12:08:52 PM »
La Thunder Tools Brasov (sulediverse.ro)
Ai "mancat" un C  ;D
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Scule, unelte, tehnica auto - recomandari
« Reply #12 on: March 16, 2016, 12:54:45 PM »
Speram sa nu va prindeti, Horia ;D

Bituri am in trusa de la Nor Auto si nu imi mai trebuie. Dar trebuie neaparat sa iau dinamometrica de ceasuri :D
« Last Edit: March 16, 2016, 14:18:05 PM by MihaiFlorescu »

Răspuns: Scule, unelte, tehnica auto - recomandari
« Reply #13 on: March 16, 2016, 13:58:38 PM »
Ne poti suma cheltuita pe aceasta trusa? Eu unul nu vad ca ar fi disponibila separat.
Legacy 3.0R

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Scule, unelte, tehnica auto - recomandari
« Reply #14 on: March 16, 2016, 14:18:17 PM »
540 lei

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Scule, unelte, tehnica auto - recomandari
« Reply #15 on: March 16, 2016, 14:43:54 PM »
Securea razboiului a fost dezgropata! Asta inseamna ca Impreza ramane si va primi niste upgrade-uri.
Succes!
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns: Scule, unelte, tehnica auto - recomandari
« Reply #16 on: March 16, 2016, 16:34:47 PM »
Pret bun pentru o trusa profesionala. Sa te bucuri de ea si sa NU ai ce sa desfaci cu ea la masina, in afara de bujii si elemente de interior bineinteles.
Legacy 3.0R

Răspuns:
« Reply #17 on: March 16, 2016, 19:18:51 PM »
Thunder tools Brașov? Nu cumva Sânpetru?

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Scule, unelte, tehnica auto - recomandari
« Reply #18 on: March 16, 2016, 19:42:09 PM »
Jud. Brasov

Muttley

  • 4913
Răspuns: Scule, unelte, tehnica auto - recomandari
« Reply #19 on: March 16, 2016, 19:42:27 PM »
Recomandare clesti pentru obturat/gatuit furtunuri de apa? Imi trebuie doi, pentru furtunurile de radiator. N-as da o avere, nu-s scule cu pretentii.
WRX SW 2002