Alegerea corecta a uleiului de motor
Subaru club Romania

Alegerea corecta a uleiului de motor

Forester

  • 3067
  • The other right!
Răspuns: Alegerea corecta a uleiului de motor
« Reply #60 on: October 10, 2016, 23:10:59 PM »
Uxe, ia-o si tu altfel: ridici capota pentru ca stii ce sa faci pe acolo!  :D :P
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Alegerea corecta a uleiului de motor
« Reply #61 on: October 11, 2016, 00:05:14 AM »
Ca tot suntem la capitolul uleiuri, ce ulei folosesti UXE?

UXE

  • 1731
Răspuns: Alegerea corecta a uleiului de motor
« Reply #62 on: October 11, 2016, 08:19:55 AM »
Mihai, de obicei folosesc X-Cess. Acum am X-cess cu Synergie 6100+  :P .  Urmeaza sa fac schimbul de ulei cat de curand.

Forester

  • 3067
  • The other right!
Răspuns: Alegerea corecta a uleiului de motor
« Reply #63 on: October 11, 2016, 08:27:45 AM »
Eu am o asa de mica incredere in uleiuri, incat nici nu ma gandesc la posibilitatea de a folosi de la un producator o alta gama decat cea de varf!
Doar cand mi-o iau si nu inteleg gamele, cum e la Motul - nu sunt sigur daca 8100 e pe alta ramura decat 300V, sau sunt una sub alta.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Alegerea corecta a uleiului de motor
« Reply #64 on: October 11, 2016, 09:34:22 AM »
Dragosh10 & Muttley, vorbim de uleiuri aici, nu de diferentiale.

UXE, incearca si altceva. Nu e ok sa consume atat de mult. Si din pacate nu esti singurul care are asa consum mare. Candva acest X-cess era foarte bun si laudat. Dupa ce au mutat fabricile au inceput sa apara si problemele.

Răspuns: Alegerea corecta a uleiului de motor
« Reply #65 on: October 11, 2016, 11:48:38 AM »
Mai nou pe toate site-urile producatorilor de uleiuri pt masina mea imi recomanda uleiuri cu norma C3. Din cate stiu eu norma C3 este pt motoare diesel. A folosit cineva uleiuri Valvoline Syn Power sau Mobil1 Extended Performance?
Legacy 3.0R

Forester

  • 3067
  • The other right!
Răspuns: Alegerea corecta a uleiului de motor
« Reply #66 on: October 11, 2016, 12:54:07 PM »
Eu intentionez ca urmatorul schimb sa incerc Shell Helix Ultra Professional AG 5W30.
Se baga cineva mai devreme, sa-mi dea cu feedbacku?  :)  Ca abia de l-am schimbat, deci mai dureaza la mine.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

moguai

  • 2814
Răspuns: Alegerea corecta a uleiului de motor
« Reply #67 on: October 11, 2016, 13:23:08 PM »
eu la diesel as pune ce a pus xander

Quote
Pentru protectia motorului la regenerari am renuntat la uleiul recomandat 5w30 de la motul si  am ramas cu Castrol Magnatec Diesel 5W-40 DPF. Se comporta foarte bine pentu un C3,cu regenerari la 650-700km cand se fac distante lungi si 350-400km la mersul in oras. Motorul nu mai face zgomot metalic indiferent de regimul de funtionare si numarul de regenerari suferite.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

moguai

  • 2814
Răspuns: Alegerea corecta a uleiului de motor
« Reply #68 on: October 11, 2016, 13:24:39 PM »
Mai nou pe toate site-urile producatorilor de uleiuri pt masina mea imi recomanda uleiuri cu norma C3. Din cate stiu eu norma C3 este pt motoare diesel. A folosit cineva uleiuri Valvoline Syn Power sau Mobil1 Extended Performance?

baga amsoil 5w40 european formula. nu fi tu acum pioner...
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Alegerea corecta a uleiului de motor
« Reply #69 on: October 11, 2016, 13:48:06 PM »
baga amsoil 5w40 european formula. nu fi tu acum pioner...

Pai vine iarna acusica, as baga un 5w30 de pofta. Ce nebunie si cu uleiul motorului... ::)
Legacy 3.0R

Răspuns: Alegerea corecta a uleiului de motor
« Reply #70 on: October 11, 2016, 14:12:12 PM »
Eu intentionez ca urmatorul schimb sa incerc Shell Helix Ultra Professional AG 5W30.
Se baga cineva mai devreme, sa-mi dea cu feedbacku?  :)  Ca abia de l-am schimbat, deci mai dureaza la mine.

Cred ca nu intamplator  BMW a schimbat Castrol cu Shell inepand cu anul 2015 ca furnizor de ulei intrebuintat la atelajele sale. Eu unul ma gandesc sa schimb in Saab prima data uleiul GM cu Shell. In functie de rezultate ma gadesc sa comut si la Subaru pe Shell.Vedem....

Okesz

  • 177
  • Outback 3.0 2006
Răspuns: Alegerea corecta a uleiului de motor
« Reply #71 on: October 11, 2016, 15:21:57 PM »
Eu zic ca in afara de posesorii de STI/WRX care merg tare, toti ceilalti va framantati degeaba asupra problemei alegerii uleiului.
La motoarele noastre obisnuite, daca respecti specificatia minima prescrisa de producatorul motorului si schimbi uleiul (cu filtru) la timp, nu exista niciun risc.
Evident in conditiile unei utilizari responsabile, prin care inteleg in primul rand incalzirea corespunzatoare a motorului inainte sa te dai la el.

moguai

  • 2814
Răspuns: Alegerea corecta a uleiului de motor
« Reply #72 on: October 11, 2016, 15:30:26 PM »
baga amsoil 5w40 european formula. nu fi tu acum pioner...

Pai vine iarna acusica, as baga un 5w30 de pofta. Ce nebunie si cu uleiul motorului... ::)

buna si specificatia aia, dar nu pune ceva cu nume exotic, neincercat pe aici. mergi cu motul, amsoil, eneos sau castrol...
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Alegerea corecta a uleiului de motor
« Reply #73 on: October 11, 2016, 15:58:13 PM »
baga amsoil 5w40 european formula. nu fi tu acum pioner...

Pai vine iarna acusica, as baga un 5w30 de pofta. Ce nebunie si cu uleiul motorului... ::)

buna si specificatia aia, dar nu pune ceva cu nume exotic, neincercat pe aici. mergi cu motul, amsoil, eneos sau castrol...

Am gasit un ulei exotic des folosit in curse auto si anume Yacco. Acum sa va vad....

Legacy 3.0R

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Alegerea corecta a uleiului de motor
« Reply #74 on: October 11, 2016, 16:02:09 PM »
In ceea ce priveste motorul meu (FA20) am consultat atat parerea Subaru Europa, cu sediul la Bruxelles cat si parerea Subaru Asia cu sediul la Shanghai care spun urmatoarele:

1. Subaru Europa: imi recomanda cu prioritate uleiurile 5W30 cu ACEA C2 de la urmatorii producatori
- MOTUL 8100 ECO-Clean C2
- CASTROL EDGE Professional Titanium FST Long Life
- VALVOLINE Synpower ENV C2
- LIQUI MOLY Longlife Hightech
- ARAL Hightronic F

2. Subaru ASIA: imi recomanda cu prioritate uleiurile 5W30 de la urmatorii producatori
- MOBIL 1 Formula ESP
- CONTEX PREMIUM
- CASTROL GTX DC TURBO
- CASTROL GTX XF 08
- SHENZO Racing
- SUBARU SOA868 V9280


La reviziile de:
- 5.000 Km, SMT mi-a fost schimbat uleiul cu ceva de la ei (nu se specifica in manualul de service sau in factura decat "ulei motor 5W30")
- 15.000 Km, Porsche Romania mi-a pus MOTUL 8100 ECO-Clean C2 (exact ca in recomandarea Subaru Europa si Motul Germania)
- 25.000 Km, Auto Kino mi-a facut plinul cu MOTUL X-Clean FE C2/C3

Desi verific saptamanal nivelul de pe joja nu am sesizat ca motorul ar consuma ulei.

Nu stiu daca exista diferente remarcabile intre producatorii mentionati de catre cele doua entitati motiv pentru care il las pe Auto Kino sa ma "lubrefieze" si totodata sa isi asume autenticitatea produsului (am inteles de pe la voi cum ca ar exista si uleiuri contrafacute pe piata motiv pentru care nu risc sa cumpar din surse ce nu pot fi verificate oficial).
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Alegerea corecta a uleiului de motor
« Reply #75 on: October 11, 2016, 16:12:02 PM »
La o masina noua greu se vad diferentele.

Un motor vechi va accentua diferentele de calitate intrucat uzura pune stres mai mare pe ulei. Dupa 100.000km se poate spune daca un ulei isi face treaba bine sau nu.

Răspuns: Alegerea corecta a uleiului de motor
« Reply #76 on: October 11, 2016, 18:59:55 PM »
Am citit mult despre noile uleiuri Petronas Syntium cu formula CoolTech si par a fi niste uleiuri bune la banii ceruti. Ce parere aveti?
http://www.mymesra.com.my/Passenger_Car_Motor_Oil-@-Syntium_7000_0W-40.aspx

UXE

  • 1731
Răspuns: Alegerea corecta a uleiului de motor
« Reply #77 on: October 11, 2016, 19:14:51 PM »
Voi aveti chef de experiente :)

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Alegerea corecta a uleiului de motor
« Reply #78 on: October 11, 2016, 22:05:36 PM »
nu am stat sa citesc tot ce s-a scris in ultimele pagini dar din ce am observat eu, cel putin la motoarele turbo, cea mai importanta cifra de urmarit cand se compara uleiuri este vascozitatea kinematica @ 100 grade celsius
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

Forester

  • 3067
  • The other right!
Răspuns: Alegerea corecta a uleiului de motor
« Reply #79 on: October 11, 2016, 22:19:15 PM »
Care trebuie sa fie cat mai mare?
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008