Salut. Posesor de subaru Outbak 2013 diesel manual cu 122 mii km.
Subaru club Romania

Salut. Posesor de subaru Outbak 2013 diesel manual cu 122 mii km.

Buna.
Masina a fost cumpărată de la un hendler sirian care a luat-o de la un dealer subaru putin ca sa incerrce sa o vanda.
Era foarte rulata in cei doi ani.
In august 15 avea 108 miikm. Era doar cu un proprietar.
Mi-a placuto ca are cele mai multe optiuni inclusiv lumini cu led originale. si recent avea service-ul facut.
Locuiesc in Germania,  mai mult sotia umbla cu ea, si deja ane apropiem de service.
Avea mai mult de maxim uleiul, si acum a scazut undeva mai sus de jumate pe joja.
E normal?

Stefan

  • 620
sal. nu e normal de loc consumul de ulei.  verifica eventuale scurgeri si fa o vizita unui service. 
numai bine si km fara probleme.

Tocmai am aflat ca intra intr-un oarecare normal....Din pacate. Asa ca mai ales in vacante/drumuri lungi am un bidon de rezerva la mine :)

Tocmai am aflat ca intra intr-un oarecare normal....Din pacate. ..............

Nein mein schatz. Nu intra in nici un normal asta. Crede-ma. Sant la al treilea Subaru si la nici unul nu am pierdut nici macar o picatura de ulei
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

http://jalopnik.com/subaru-settles-lawsuit-over-oil-burning-cars-1752805682 asta-i una pt benzinare
Iar la diesel e aceeasi poveste.
Altfel e bine ca ai avut noroc :).

 Salut ,

si eu am un Legacy 2.0 diesel ... in 7 ani de cand o am ... si cei 150.000 de km , nu am adaugat nici o data ulei fata de ce s-a pus in service , si anume 6,5 l .... ca mereu ramane cam 0.5l din al 7-lea litru.

In rest alte probleme , dar nici o data cu uleiul .

all the best ,

Bilu

marr

  • 2205
Idem !
Subaru Forester diesel 2008 / 190.000 km.
Consum de cca. 1 l de ulei intre schimburi ( ~ 15k km) am sesizat doar in perioada ( scurta) in care am pus ulei Motul.
Cu uleiul pe care-l utilizez in mod curent ( Mobil 1 ESP Formula) nu am constatat ca masina ar consuma ulei ...

Deci, nu, consumul de ulei nu este normal.
Acum, s-ar putea sa fi aparut si urmatorul fenomen:
- daca ai verificat uleiul pe joja imediat dupa ce s-a schimbat uleiul si urmatoarea verificare a nivelului s-a facut dupa niste km parcursi, diferenta nivelului de ulei pe joja este normala.
La schimbul de ulei, se pune atat cat scrie la carte, dar ii ia ceva timp sa se "aseze" prin motor, filtru de ulei, etc.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020