Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i
Subaru club Romania

Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i

Muttley

  • 4923
Răspuns: Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i
« Reply #160 on: June 16, 2016, 15:19:03 PM »

WRX SW 2002

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i
« Reply #161 on: June 24, 2016, 22:06:27 PM »
Operatie pe cord. Maine ma duc sa o tin de mana si sa ii duc niste "sucuri":



Maine Dragos, ai citit? 25 iunie.


Si sucurile care cred ca o sa-i placa:




De antigel nu mai zic. E deja verificata eficienta. Daca ma iau dupa eticheta ar trebui sa reziste si in timp fara sa afecteze motorul fiindca indeplineste standardele impuse de producator. Pana acum s-a dovedit adevarat marketingul lor.

Despre ulei, o surpriza da. Mi se pare ca marca aceasta s-a ridicat mult in ultima vreme. Eu am ales acest produs pentru "rodaj". O sa-l tin cam 3 luni si apoi decid ce pun mai departe.
L-am ales pentru ca are cea mai mare cantitate de detergenti din ce se gaseste pe la noi. Lucru ce sper sa ajute la curatarea eventualelor substante folosite la reasamblarea motorului precum si posibil praf sau alti contaminanti.

Zilele astea apar si ultimele piese si daca ma loveste si pe mine norocul pana la sfarsitul saptamanii viitoare poate primesc un cadou frumos.
« Last Edit: May 22, 2018, 11:11:05 AM by MihaiFlorescu »

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i
« Reply #162 on: June 24, 2016, 22:12:00 PM »
vezi sa nu ai o surpriza neplacuta sa iti curete si cuzinetii in astea 3 luni cat zici tu ca o sa il tii in motor :D
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i
« Reply #163 on: June 24, 2016, 22:15:32 PM »
Numai bine motiv de swap :D

E totusi ulei normal, nu de rodaj. Teoretic merge tinut un an. Deci nu e chiar hardcore.

Răspuns: Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i
« Reply #164 on: June 24, 2016, 22:56:13 PM »
Schimbi si tampoanele motorului?

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i
« Reply #165 on: June 26, 2016, 08:30:42 AM »
Da, schimb si tampoanele.

Iata ca am fost si la BV sa duc ceea ce speram sa fie ultima transa de piese dar nu a mai ajuns nimic din ce speram sa apara in perioada concediului.

Mai mult, super greu am gasit ambreiaj. Rulment undeva, placa in alta parte si discul doar in Germania. Pentru ca modelul meu are un disc de 240mm spre deosebire de restul de 230 sau 225, adaugand si factorul vanzari mici de 2.5 manual in 2008-2009, se face ca in Romania nu se gasea la nici un importator de piese discul.

Saptamana viitoare pe marti-miercuri ar trebui sa am chiar ultimele piese.

Masina era cu matele imprastiate peste tot.
Parti bune:
- distributia arata bine, deci nu suferit de pe urma ei. Se va schimba totusi
- cilindrii au urmele de prelucrare mecanica din fabrica, la 150.000 km este WOW! Nu are deloc uzura motorul in interior
- pistoanele au depuneri considerate de mine normale
- bucuros ca am luat kit-ul complet de garnituri ca pare-se mai curge pe la racitorul de ulei deasupra filtrului plus multe altele care erau necesare dupa desfacere
- garniturile de chiulasa nu par asa afectate - ceea ce imi da putin cu virgula. Sa se fi slabit un prezon? Sau poate s-a incalzit putin motorul si s-a ovalizat suprafata cat sa permita mici scurgeri? Pe una din poze o sa se vada clar si zona pe unde a curs.
- ma felicit ca am luat si tampoane de motor ca alea par duse de tot. Se scorojea cauciucul
- bujiile le-am cautat dupa codul masinii de mai multe ori si cand am ajuns la masina, am observat ca avea unele mai reci ( avea bujii de turbo PFR-6B cum aveam la WRX si ea trebuie sa mearga cu PFR-5B). Poate de asta si erau cam afumate si am avut un check engine


Poze maine cand le transfer pe laptop.

Daca am si eu putin noroc imi recuperez masina inainte de ziua mea in 2 saptamani.
« Last Edit: June 26, 2016, 08:35:05 AM by MihaiFlorescu »

Muttley

  • 4923
Răspuns: Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i
« Reply #166 on: June 26, 2016, 10:07:53 AM »
Deci liber la segmentare.
WRX SW 2002

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i
« Reply #167 on: June 26, 2016, 10:11:05 AM »
Din pacate nu era mecanicul sa vorbesc cu el. Dar o sa incerc sa vorbesc cu el despre asta. Momentan am renuntat la ideea de segmentare dar daca zice si nenea mecanicul ca merita, poate ca o fac si pe asta.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i
« Reply #168 on: June 27, 2016, 14:42:29 PM »
Cum postimg nu merge astazi incerc pe Google Photos. Sper ca se vad pozele promise in albumul de mai jos:
https://photos.google.com/share/AF1QipP9_RYQwV_jwQgVejSMEBitJVDQpn9k4TVAJ-5pQBEv8RiY5bJYqCqwtYwxS7YajA?key=N2tEZWllUGlOWjMxNG9fSE9ROF9ya3N2bGZ0M213

Cand 3 iti spun ca esti beat, te duci si te culci.
Cand 3 mai experimentati ca tine iti spun sa schimbi segmentii, te duci si cumperi segmenti. In poza mai apare si rulmentul de ambreiaj.




Am avut si eu o data noroc sa gasesc in stoc piese rare. Interesant sa gasesti segmenti dar nu ambreiaj.

Muttley

  • 4923
Răspuns: Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i
« Reply #169 on: June 27, 2016, 14:45:40 PM »
Din vagi amintiri, la Subaru sunt niste dopuri pe cartere, prin care se acceseaza bolturile de piston. Deci nu trebuie scos ansamblul biela-piston din motor pentru inlocuirea segmentilor.
Asadar, se vor schimba doar segmentii, fara cuzineti, da?

Cilindrii arata extrem de bine, urme de honuire pana si-n zonele cele mai solicitate.
WRX SW 2002

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i
« Reply #170 on: June 27, 2016, 14:50:54 PM »
Dada. Blocul ramane intreg. Doar segmentii se schimba. Nu se desface nimic altceva prin bloc.

Da, arata extrem de bine motorul. Imi venea sa rad de bucurie mai ales ca unele revizii au fost facute pe la ~16k km si nu stiam uleiul cat de bine a rezistat. Nu aveau cilindrii aia buza deloc. Ma gandisem ca poate urmele de honuire initial sunt foarte adanci si poate s-au mai sters, dar de unde.

De pistoane ce zici? Eu sper sa se mai duca din depuneri cu niste bujii corecte si cu benzina mai buna, mers normal in regimul de turatii si cu niste supape curate.

Muttley

  • 4923
Răspuns: Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i
« Reply #171 on: June 27, 2016, 15:01:37 PM »
Sunt depuneri normale de calamina, eu nu mi-as bate capul.
In schimb ziceai mai in urma de nu stiu ce ulei cu multi aditivi detergenti. Aia-s pentru gome, lacuri si alte cleiuri de prin motor, nu pentru calamina aia, acolo n-ar trebui sa ajunga uleiul la un motor sanatos, iar daca ajunge e ars de nu se vede, provocand si mai multa depunere.
WRX SW 2002

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i
« Reply #172 on: June 27, 2016, 15:07:50 PM »
Nu am facut nici o referire la uleiul folosit si depunerile de pe piston. Ma gandeam doar la diversi compusi de curatare sau impuritati scapate in bloc prin canalele de ungere intrucat asa cum se vede el este desfacut pe un banc. La fel si axele cu came etc. Sunt sigur ca totul va fi curatat luna inainte de remontare, dar exista niste limite.

Muttley

  • 4923
Răspuns: Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i
« Reply #173 on: June 27, 2016, 15:10:18 PM »
Ok, my bad. Pai ulei normal + filtru se ocupa de acei contaminanti de care zici tu. Insa acest ulei eu l-as tine maxim 200km. Abia apoi as pune uleiul de rodaj, maxim 1000km.
WRX SW 2002

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i
« Reply #174 on: June 27, 2016, 15:14:18 PM »
Nu cred ca pun ulei de rodaj. Am pregatite 3 filtre de ulei si o sa il schimb destul de repede. Acest Liqui Moly are un TBN 14 din cate imi aduc aminte, fata de Motul X-cess care avea ~10. Deci capacitatea de neutralizare destul de mare.

Din cate stiu nu se face rodaj in adevaratul sens al cuvantului pentru o astfel de interventie, dar voi menaja motorul + schimb des de ulei & filtru.

Muttley

  • 4923
Răspuns: Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i
« Reply #175 on: June 27, 2016, 15:19:42 PM »
Segmentii aia se vor pasui pe cilindrii ce inca au urme de honuire, si se va lasa cu fragmente metalice. Pasuirea aia se face in regimuri de mers speciale = rodaj.
Ca ai doar segmenti, nu si cuzineti, si pistoane, si axe cu came, tacheti, pompa de ulei noi... asta e. Nu faci rodaj pentru mai multe repere, ci doar pentru segmenti.
Ce scriu eu aici sunt doar parerile mele, nu le lua ca fiind deosebit de avizate  ;)
WRX SW 2002

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i
« Reply #176 on: June 27, 2016, 15:27:35 PM »
Pai m-am luat dupa experienta si exemplul celor de pe forum care au mai desfacut motoare si/sau chiar au schimbat internele. Nu stiu daca a folosit careva ulei de rodaj si primul schimb a fost dupa preferinte intre 500 si 1500km, apoi la inca 1500 sau chiar 3000.

Toate motoarele inca merg f bine fara consum de ulei si au km buni pe ele. Altele mai putini momentan.

PS: Dar la asta e bun forumul sa avem mai multe pareri si argumente.
« Last Edit: June 27, 2016, 15:31:59 PM by MihaiFlorescu »

Muttley

  • 4923
Răspuns: Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i
« Reply #177 on: June 27, 2016, 15:37:20 PM »
N-am zis nimic de ulei dedicat rodajului, nici nu stiu cum arata. Ma refeream la ulei "de sacrificiu".
WRX SW 2002

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i
« Reply #178 on: June 27, 2016, 18:45:44 PM »
Mihai, de curiozitate, ai facut comanda in Japonia sau in alta tara?
Te intreb intrucat, aflandu-ma in Japonia am incercat sa fac comanda pentru cateva repere insa am intampinat doua situatii:

1. Comunicare cu bariere si limite
2. Livrarea locala in cca 30 zile

In schimb, daca as fi comandat din State ar fi venit mult mai rapid iar comunicarea cu ei este familiara.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i
« Reply #179 on: June 27, 2016, 19:29:17 PM »
Nu am facut comanda in Japonia. Doar Romania si EU.