Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i
Subaru club Romania

Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i

Răspuns: Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i
« Reply #20 on: May 16, 2016, 14:31:47 PM »
Am luat mult mai multa masina, km mai putini, dotari si confort, dar si cumva o intoarcere in timp la probleme pe care le rezolvasem si la WRX.
Totul depinde de starea masinii, nu doar de KM si anul de fabricatie.
Multumesc pentru raspuns. Intr-adevar, nu este relevanta situatia ta pentru toti cei aflati in cautarea unui model similar. Intrebasem pentru a ma familiariza cu mersul "pietei" :) (ca tot venise vorba in paginile anterioare).

Răspuns: Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i
« Reply #21 on: May 16, 2016, 14:45:13 PM »
Sa iti traiasca si sa o stapanesti sanatos,  sefu' de la forum !  In sfarsit ai intrat in legalitate  !!   :D
Buna alegere ai facut.  Pune-o bine la punct si o sa iti placa asa de tare ca nu o sa mai vrei turbata in ruptu'  capului  !   ;D  Poate doar alta la fel,  dar noua !  ;)
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

daniel.gugu

  • 1384
  • Forester & Impreza
    • http://www.gg-dc.ro/
Răspuns: Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i
« Reply #22 on: May 16, 2016, 15:37:40 PM »
Bine ca nu ne-ai parasit ... 1mil km sa va tina... Asteptam swap la motor de STI?
Subaru Impreza WRX STI '07 - alias "Galeata Albastra"
Subaru Forester 2.0 XT - daily car
Subaru Impreza 2.0 GT 4WD - PLUTO
Subaru Impreza Type R - GOOFY

marr

  • 2205
Răspuns: Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i
« Reply #23 on: May 16, 2016, 15:42:45 PM »
Foarte faina masinuta !
Asta si Legacy-ul din aceeasi perioada mi se par unele dinre cele mai reusite modele Subaru ever !
Si din cate stiu, motorasul asta de 2.5 a iesit in State vre-o 10 ani la rand ca fiind cel mai fiabil motor !

Si mie-mi Place Outback-ul nou.
Si daca si cand o fi sa fie, va fi cu acelasi motor - 2.5 transpirat !

PS: "Clipoceala" becului de far e semn ca-i pe moarte ! Becul nu farul sau alte alea ...
Bine ar fi ca, fie sa le cumperi "pereche" fie sa iei un bec identic cu originalul ( ma rog, cu cel de pe celalat far). Asta ca sa nu ai diferente de intensitate si/sau "culoare" intre cele doua becuri.

Tziganiile alea de reglaje ale inaltimii farurilor sunt exact cum am spus: niste tziganii !
Sunt niste ansambluri mecanice de tip pargie ( destul de simplute) ce au in componenta o articulatie. Si asta are prostul obicei de a se ancrasa - datorita self-leveling-ului nu se prea misca, mizeria si apa se aduna .... et voila, la un moment dat, cand ar trebui sa se miste nu o mai face si se rupe cate-ul brat pe-acolo !
Si la al meu Forester s-au bulit ambele ( este cate unul in fata si in spate).
Si nu-s deloc ieftine ( in jur de 1000-1200 lei / bucata).

Pentru scaunul fata ai mai multe variante:
1. Cauti unul din dezmembrari
2. Comanzi niste huse "pe masura" ( pot sa-ti recomand pe cei care mi-au livrat si mie husele de la Forester)
3. Daca ai tapiteria din piele, gasesti un meserias ca sa-ti retapiteze scaunul.

Si pentru volan si schimbator sunt omuleti care se ocupa cu imbracat volane & stuff in piele ( pe forumul Honda vazusem niste lucrari facute de cineva din Bucuresti care aratau la mare meserie - daca vrei caut datele de contact).

Da' le dai tu de cap !
Sanatate si bani sa fie !
« Last Edit: May 16, 2016, 15:46:38 PM by marr »
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i
« Reply #24 on: May 16, 2016, 15:46:55 PM »
Multumesc amandurora! Nu prea curand swap.

O sa iau pereche. Nu se rezolva altfel. Cat despre acea articulatie, cautam altceva cand am dat peste asta: http://www.rhdjapan.com/cusco-auto-levelizer-adjuster-rod-short.html
E loc de research ;)
Oricum asta este pe plan secund. Mai important sa rezolv cu iluminatul, cauciucuri si inmatricularea. Apoi vedem.

Muttley

  • 4913
Răspuns: Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i
« Reply #25 on: May 16, 2016, 15:58:58 PM »
Bieleta reglabila din link se foloseste pentru inlocuirea piesei de fabrica atunci cand se modifica garda la sol a masinii. Daca masina se coboara foarte mult, senzorul de autolevel depaseste limita de cursa si se rupe, din cauza asta trebuie compensat din lungimea bieletei. Nu cred sa fie cazul la tine.
Scoate articulatia, spal-o, curat-o, greseaz-o si ar trebui sa fii ok.

Succes cu masina!
WRX SW 2002

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i
« Reply #26 on: May 17, 2016, 10:15:53 AM »
Felicitari pentru achizitie, Mihai!
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i
« Reply #27 on: May 17, 2016, 10:23:35 AM »
Merci! Dupa indelungi cautari de 15 minute pe RomRaider am gasit si definitii pentru EUDM 2.5i MT. Merge loggerul, dar learning view nu.

Foarte interesant este ca se pare ECU stie mai multe si sunt mai multi senzori pe masina decat la WRX. Am acces direct la temperatura uleiului de exemplu si ma lasa sa testez toate sistemele electronice de pe masina. Cred ca o sa fac o donatie pentru cel care a scris definitiile.

moguai

  • 2814
Răspuns: Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i
« Reply #28 on: May 17, 2016, 10:57:26 AM »
masina mai noua->senzori mai multi
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i
« Reply #29 on: May 17, 2016, 11:14:44 AM »
Merci! Dupa indelungi cautari de 15 minute pe RomRaider am gasit si definitii pentru EUDM 2.5i MT. Merge loggerul, dar learning view nu.

Foarte interesant este ca se pare ECU stie mai multe si sunt mai multi senzori pe masina decat la WRX. Am acces direct la temperatura uleiului de exemplu si ma lasa sa testez toate sistemele electronice de pe masina. Cred ca o sa fac o donatie pentru cel care a scris definitiile.

Oren (td-d) presupun ... ca el "produce" definitii pe banda rulanta :)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i
« Reply #30 on: May 17, 2016, 11:17:52 AM »
Yup. El este.

Pe cand un soft si la aspirat?  ;D Ia uite ce am gasit: https://www.japanparts.com/parts/detail/23478
Mie imi lipseste butonul de ECO, dar pot sa comand varianta de mai sus. Si eventual scriu cu pixul non-ECO :)))
« Last Edit: May 17, 2016, 11:19:57 AM by MihaiFlorescu »

cristibna

  • *
  • 723
  • FUN
Răspuns: Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i
« Reply #31 on: May 17, 2016, 13:46:40 PM »
Cand ne intalnim trebuie sa o vada si baiatu' :)

Sa va bucurati de ea Mihai si sa fie intr-un ceas bun!
2018 Subaru XV 2.0
2016 Honda NC750x DCT
ex 2004 Subaru Forester 2.0X

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i
« Reply #32 on: May 17, 2016, 18:34:27 PM »
Inteleapta decizie ai luat intrucat pentru un familist cu copil (si la mai multi!!!) un Outback este alegerea cea mai simpla si mai eficienta.
Ca urmare, sa va duca si aduca in siguranta oriunde veti calatori!

Si ca sa vezi ce-nseamna providenta am sa ma mut pe topicul "Discutii libere / Ce am mai vazut prin trafic" si sper ca o sa-ti placa.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Răspuns: Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i
« Reply #33 on: May 17, 2016, 19:20:45 PM »
Felicitari pentru alegere! (Aspiratu:)) Sper sa remediezi cat mai repede interiorul si neplacerile. Sa spui si la altii de unde iei nuca de schimbator cand ajungi la ea.


Sent from my iPad using Tapatalk
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20


Axu

  • 168
  • My09 Forester Diesel
Răspuns: Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i
« Reply #35 on: May 18, 2016, 08:53:45 AM »
Felicitari pentru achizitie si sa te bucuri cat mai multi km de ea.
Ceva nu e bine oricum!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i
« Reply #36 on: May 18, 2016, 16:30:25 PM »
Multumesc tuturor pentru urari!

Nuca e chiar ultima pe lista :D Asa ca nu va tineti respiratia!

Azi am luat becurile xenon Osram cu lumina ca in echiparea de fabrica, becuri pozitie, filtrul polen (acum am vazut ca e mai mult de munca pentru a fi schimbat decat la Impreza/Forester) si asa s-au dus primii 430 lei.

M-am mai uitat atent sub masina. Cantarul fata pentru faruri are bieleta desprinsa in partea de sus. Lipseste surubul sau bucsa, ce o fi fost acolo. Daca se poate pune alta bine, daca nu Autokino mi-a dat un pret foarte bun pentru cantar nou si probabil o sa il iau de la ei.

O sa-mi actualizez primul post cu ce mai trebuie facut la masina, ca sa nu uit. Am descoperit ca plafonul, in dreptul parbrizului, are mici ciupituri si vopseaua umflata. Deci trebuie vopsit si plafonul, dar ma gandesc sa il las pentru primavara urmatoare.
« Last Edit: May 18, 2016, 16:32:39 PM by MihaiFlorescu »

Muttley

  • 4913
Răspuns: Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i
« Reply #37 on: May 18, 2016, 17:45:52 PM »
De cand m-am mutat in Brasov ma tot minunez de cata rugina la vedere au masinile de aici. Explicatia exista - e munte, e frig, se foloseste multa sare, mult nisip. Amesteca asta cu masina folosita in interes de serviciu (deci nu foarte mult timp pierdut la spalatorie, o tradeaza si interiorul) si cred c-ar fi o idee sa o verifici mai amanuntit in zonele deocheate.
« Last Edit: May 18, 2016, 17:48:29 PM by Muttley »
WRX SW 2002

Răspuns: Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i
« Reply #38 on: May 18, 2016, 19:26:04 PM »
deci, în cele din urmă, te-ai hotărât la outback-ul brașovean.
felicitari pentru achizitie. să o stăpânești sănătos.
forester 2.0x forester 2.5xt

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Wagon reloaded - MY08 Outback 2.5i
« Reply #39 on: May 19, 2016, 22:07:09 PM »
Astazi a vazut si Wrangler masina. E si bine e si rau. Ca a vazut niste urme de antigel pe radiator, cam asa cum avea UXE, in partea de sus la imbinare pe care eu nu le observasem.

Am sters intr-o parte sa vad daca mai apare. Deci e de luat in considerare si un radiator nou.

Cu greu am schimbat cureaua de accesorii fiindca cea contitech este cu 5mm mai scurta decat Dayco si ne-am chinuit amandoi cu alternatorul la maxim dat jos sa punem cureaua pe role.