Subaru electric
Subaru club Romania

Subaru electric

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Subaru electric
« on: August 13, 2016, 10:24:50 AM »
Subaru, which is owned by Fuji Heavy Industries, plans to launch the vehicle within the next five years and base the car on the Forester or the company’s next Outback, according to the Japanese news site Nikkan Kogyo Shimbun, which cited sources close to the matter.

http://www.businessinsider.com/subaru-electric-crossover-report-2016-8

marr

  • 2203
Răspuns: Subaru electric
« Reply #1 on: August 13, 2016, 16:33:21 PM »
Da' are motor boxer ?
Boxer electric sau electric boxer  ?
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Răspuns: Subaru electric
« Reply #2 on: August 13, 2016, 17:26:58 PM »
Cool  !!   Daca peste 3 ani cand imi expira mie leasingul  vor scoate o electrica care merge cu un   ''plin''   cel putin 400  km  si se reincarca in mai putin de 10 minute, imi cumpar una.  Daca nu, va trebui  sa mai astepte  :-\
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Răspuns: Subaru electric
« Reply #3 on: August 13, 2016, 17:46:40 PM »
400km, incarcare in 10 min, peste doar 3 ani? Ti'ai irosit toate cele 3 dorinte deja :D

Răspuns: Subaru electric
« Reply #4 on: August 13, 2016, 18:15:30 PM »
Sant doar exigente minime, nu dorinte.  :-X  Daca o masina nu poate sa imi ofere asa ceva,  nu merita sa o cumpar .  ............................parerea mea   :(
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Răspuns: Subaru electric
« Reply #5 on: August 13, 2016, 21:14:33 PM »
Cel mult partea cu 400km sa fie rezolvata in urmatorii 3 ani, dar nu cred ca de Subaru.
Incarcarea rapida mai asteapta

Răspuns: Subaru electric
« Reply #6 on: August 13, 2016, 21:24:57 PM »
Asa e, din pacate ai dreptate la amandoua.
Asa ca punem asta in stand by.
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Subaru electric
« Reply #7 on: February 28, 2017, 15:28:14 PM »
nice little movie about how "green" an electric car is!

[ Invalid YouTube link ]
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Răspuns: Subaru electric
« Reply #8 on: May 25, 2017, 00:59:34 AM »
Subaru still finalizing its electrification plans

One route wouldn’t require a potential partnership, while the other almost definitely would.

Subaru’s built itself a hybrid before, but the automaker hasn’t yet fully embraced the industry’s move toward electrification. It’s not a race, but Subaru is definitely taking it slow and steady.

Subaru is mulling whether to introduce electric versions of its current lineup or branch out and develop something new, Bloomberg reports, based on an interview with CEO Yasuyuki Yoshinaga. As it stands now, the goal is to get a plug-in hybrid on sale next year, with a pure battery-electric vehicle to follow in 2021.

There are benefits to both approaches, but the interview makes it sound like Subaru is more interested in electrifying its current crop of cars. This makes sense because it allows Subaru to make the best of its reputation as a manufacturer of safe, sensible automobiles. It would also prevent Subaru from needing to partner up to share costs, which is a minefield to navigate in its own right.

“If there’s already an attractive Subaru model, for example the XV crossover, and if a customer in Beijing wants one but is only allowed to buy an electric vehicle, if there’s no electric version then he can’t buy it,” Yoshinaga told Bloomberg. “Providing the choice of an EV means the customer can still desire the same Subaru.”

With a number of automakers set to debut electric cars between now and 2021, Subaru’s decision couldn’t come sooner. Its prime competitors in Japan are already hard at work on battery-electric vehicles — in the case of Nissan, it’s readying the second generation of the Leaf. Subaru is currently seeking suppliers to help its electric aspirations come to fruition.

Subaru’s also looking to spend some money upgrading its popular EyeSight suite of active and passive safety systems. Bloomberg reports that Subaru will update its technology later this year to allow for semi-autonomous control on congested highways, similar to other automakers’ stop-and-go adaptive cruise control setups. In 2020, EyeSight should carry the capability to navigate highways without drivers.

Sursa: http://www.subaruwrx.org/subaru-still-finalizing-its-electrification-plans/

Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: Subaru electric
« Reply #9 on: March 06, 2018, 08:27:29 AM »
Grabiti-va la electrice, Viitorul e luminos. Detalii>:D >:D
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Muttley

  • 4913
Re: Subaru electric
« Reply #10 on: March 06, 2018, 09:14:16 AM »
Polueaza mai mult decat fosilele, mi se pare normal sa coste mai mult "un plin".
WRX SW 2002

Re: Subaru electric
« Reply #11 on: March 06, 2018, 11:53:46 AM »
Mai e de asteptat, sa vedem si ce alte chestii vor apare pentru atragerea impatimitilor.
Ca un scenariu, se vor reprofila rapid magazinele de tuning, care vor livra compresoare micute ( electrice, desigur ), si o gama variata de fluiere ( toba sport, toba silence, toba sparta ). Cei care nu simpatizeaza cu indragitul "vrrrummmm", vor avea de ales tril de privighetoare, sau mierla. Neindoielnic, celebrul turbo va fi un set de pedale cu dinam suplimentar. Vedem....
Altfel, ar fi de zarit degetele incrucisate la spate a celor care lupta pentru salvarea planetei si promit un aer "orice free".

Sese

  • 468
Re: Subaru electric
« Reply #12 on: March 06, 2018, 13:31:33 PM »
Da, si incalzirea globala e un mit. Ati vazut ce frig a fost iarna asta?

Oricum ar fi, chiar daca planeta se incalzeste, sunt sigur ca oamenii se vor adapta la asta. Ce daca va fi cu cateva grade mai cald? Chiar e mai bine, noua ne place caldura! Mai multe zile de plaja!

Sa-i dam inainte cu combustia interna. Cata vreme mai e petrol pe planeta de ce nu?

Ecologistii astia si conspiratiile lor!

Trump rulez!!

Muttley

  • 4913
Re: Subaru electric
« Reply #13 on: March 06, 2018, 13:58:04 PM »
Sese, sigur stii de mutarea poluarii din aglomeratiile urbane in camp, unde-i termocentrala. Ori de reziduurile generate de producerea acumulatorilor.
Combustia interna inca mai are viata foarte lunga.
WRX SW 2002

Subaru electric
« Reply #14 on: March 06, 2018, 14:02:00 PM »
Radeti voi radeti,  dar vrem,  nu vrem in directia asta se merge.  Aici deja e plin de buleftrice.  Si nu stiu cum dracu'  dar  desi juma' de an e iarna aici  si juma'  din iarna  sant   -30 Gr.C   tot merg electicele astea nenorocite  si inca nu am vazut niciuna   in pana prostului, In schimb  beemweuri  fara benzina da !   :blank:
E adevarat si ca aici nu RENEL-ul  vinde curent la norod  si ca e f.f.  ieftin , si pentru unele masini sau in unele statii de incarcare e gratis.  In plus, pe unele autostrazi sau bulevarde  masinile electrice au dreptul de a circula pe  benzile rezervate  transportului in comun  si evita statul  bara la bara  ca noi ceilalti muritori de rand"  Astfel  posesorii de elecrice  economisesc  timp,  curent si bani.  Un coleg de serviciu imi spune acu ceva timp in urma  ca inainte avea un Mercedes ? classe si il costa benzina  cam 5-600 $ pe luna.  Acuma electrica pe care o are  (o amarata de Tesla S)  il costa aprox.  400 $  pe an !!   Basca ca  se conduce singura si ca il duce acasa  ! In plus ca bonus  , nu scoate gaze.
............................  my two  copeici .
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Re: Subaru electric
« Reply #15 on: March 06, 2018, 14:07:08 PM »
.....................  mutarea poluarii din aglomeratiile urbane in camp, unde-i termocentrala. .........................................
Mutarea poluarii cred ca este de fapt mai mult  dinspre  orasele  occidentale  in orasele din China unde se produc majoritatea  componentelor masinilor electrice.
But  who cares ,  nu-i asa ??
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Sese

  • 468
Re: Subaru electric
« Reply #16 on: March 06, 2018, 14:15:51 PM »
Sese, sigur stii de mutarea poluarii din aglomeratiile urbane in camp, unde-i termocentrala. Ori de reziduurile generate de producerea acumulatorilor.
Combustia interna inca mai are viata foarte lunga.

Eu nu stiu de asta. Insa inclin sa-i cred pe cei care au expertiza in domeniu si nu pe conspirationisti.

Probabil vei spune ca si intentia nemtilor de a-si da singuri in cap cu interzicerea diesel-ului in orase e tot urmarea actiunilor unui grup de interese ce-l au pe Musk in spate.

Te intreb simplu; de unde stii tu ca pe ansamblu industria auto polueaza mai mult producand masini pe curent decat pe benzina? Si daca asa e, de ce crezi ca totusi se renunta la combustia interna si se trece pe electrificare?
Si sa nu-mi spui ca Soros doreste sa reduca populatia planetei, stiu ca nu te uiti la Antena 3?

leeloo

Re: Subaru electric
« Reply #17 on: March 06, 2018, 14:35:00 PM »
eu am  si o hibrida si tehnologia functioneaza .
Am 14k km cu ea. Marele castig e  consumul urban. Pe la      10-14 l/100 km (10 vara 14 iarna )  consum urban  cu o mazda 3 g120, marea tehnologie Skyactiv.. deci motor de 2 l 120 de cai automata.
Merg acum cam cu 4.5 - 5.7 l media urban, si asta are tot cam atatia cai si e la fel de puturoasa, bineinteles ca  e automata, ca orice hibrida.
Ca sa nu  mai zic lipsa totala de vibratii barait etc, cand stai sau  te tarai prin trafic..
Afara consuma cam tot pe acolo,  5-6 pe autostrada  in funtie de talpa, deci ca orice masina economica de dimenisunea si clasa ei.
 Cand vin prin Romania mai putin, ca e si mai putin autostrada...

Cel putin la toyota, daca configurezi ceva din gama cu cutie automata  si apoi te uit la pret la hibrida, diferenta de pret in general o recuperezi in vreo 8k km urban...

Nu stiu cum se impaca electricul cu AWD-ul, am vrut initial sa iau un  RAV 4  Hibrid  AWD-E, sa impac si mersul economic in oras si cu ceva capabilitate de drum forestier, dar e inca   slab rau sistemul, desi     teoretic are potential, spatele  fiind complet independent de fata..  deci poti avea tot felul de posibilitati,
Probabil softul nu e pus la punct de loc,  din pacate, cel putin la Toyota. 
Daca subaru scoate ceva electric, sau hibrid trebuie sa merga bine si AWD-ul, chiar sunt curios ce o sa scoata si cat de capabil va fi...


« Last Edit: March 06, 2018, 14:38:31 PM by leeloo »

Re: Subaru electric
« Reply #18 on: March 06, 2018, 14:47:05 PM »
......................................................................................
Daca subaru scoate ceva electric, sau hibrid trebuie sa merga bine si AWD-ul, chiar sunt curios ce o sa scoata si cat de capabil va fi...
Au scos acum cativa ani  un  XV  hybrid,  dar  au disparut de pe firmament.  Se pare ca nu au prea fost apreciate de public.
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Muttley

  • 4913
Re: Subaru electric
« Reply #19 on: March 06, 2018, 18:20:44 PM »
... de unde stii tu ca pe ansamblu industria auto polueaza mai mult producand masini pe curent decat pe benzina?

Iti dai seama ca-s previziuni. Asta e genul de poveste cu deznodamant masurabil abia peste 100-150 ani (e.g. fumatul, cat a durat de la voga maxima la blamare)
Doar ca argumentatia previziunilor cam tine apa. Fara Soros si conspiratii :)

... de ce crezi ca totusi se renunta la combustia interna si se trece pe electrificare?

Polueaza enorm combustia interna, asta e motivul. Normele de poluare nu mai pot fi (usor) respectate. Insa masinile noi se vor mai vinde multe decenii cu motoare cu ardere interna. Doar ca motoarele vor fi de o complexitate incredibila (don't ask me how I know  :D ).

Colegul leeeeloooo relateaza niste diferente enorme de consum intre hibrida si skyactive. Sigur hibrida n-are cordon pentru priza?
Ca altfel e calcul elementar de randamente, si promit, hibrida e praf in ochi. E doar o punte de legatura catre full electric.
« Last Edit: March 06, 2018, 18:22:31 PM by Muttley »
WRX SW 2002