Subaru electric
Subaru club Romania

Subaru electric

Re: Subaru electric
« Reply #140 on: November 23, 2018, 22:20:49 PM »
...nici nu stiu de unde sa incep...
Probabil ca cel mai bine ar fi de la senzatia de bliss pe care am incercat-o in Italia, la Torino, prin 2003, cand treceam in fiecare zi (de patru ori, inspre si dinspre facultate) pe langa un shop Subaru si vedeam in vitrina bijuteriile care alergasera (si inca alergau) in WRC. 42 000 Euro bucata. Egal cu infinit pentru mine, un biet doctorand bursier, care punea bani deoparte pentru acasa.
Anii au trecut, din lipsa de bani mi-am luat alt tip de masina, dar dorul de un Subaru ca lumea a ramas...
Boon, acum cativa ani am nimerit din intamplare peste forumul asta si am inceput sa citesc pe nerasuflate ce scriu toti pasionatii si sa contribui, dupa puteri, la continuarea lui. In paralel, am inceput sa pun bani deoparte, pentru un Subaru.
Am ajuns in 2018, anul triumfalei mutatii catre electric. V-am mai marturisit intr-un alt post ca sunt bine pozitionat ca sa evaluez situatia sistemului energetic in particular si a masinilor electrice in general.
Rezultatul? Un cacao de la cap la coada. Cresterea masei, reducerea drastica a capabilitatilor dinamice, "gold retriever lovin' owner" etc.
Initial, a disparut WRX STi-ul. Apoi, XT-ul. Sese pune capac, cu vesti "bune" despre aducerea exclusiv a motorului 2.0 pentru Forester, din 2020. Gizăs!!! Urmatorul pas, pentru un 4x4 complet integrat in filozofia eco ar fi un cal...
Am scris randurile astea (poate ca Admin le va muta intr-un topic dedicat nemultumirilor fata de actuala evolutie a dezvoltarii Subaru) pentru ca, parafrazandu-l pe Caragiale, "eu ce masina imi cumpar?".

Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: Subaru electric
« Reply #141 on: November 23, 2018, 23:25:14 PM »
.... "eu ce masina imi cumpar?".

Din tot ce ai scris alegerea pare foarte simpla. Cumperi un Subaru. The REAL Subaru!

Hint: nu se mai fabrica de ceva ani...  >:D >:D
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Muttley

  • 4913
Re: Subaru electric
« Reply #142 on: November 23, 2018, 23:26:20 PM »
Una din 2003. Si ai face bine sa te grabesti, preturile o iau doar in sus.
WRX SW 2002

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Subaru electric
« Reply #143 on: November 24, 2018, 21:04:49 PM »
... parafrazandu-l pe Caragiale, "eu ce masina imi cumpar?".

Raspuns simplu si eficient  ;D:
1. Avem un doctor in interactiunea corpurilor purtatoare de sarcina electrica  ;)
2. Ne lipim de un pedagog de scoala veche, licentiat in sinteze mecanice  >:D

Rezultatul dilemei incepe sa se contureze: SUBARU e-Forester sau XV PHEV

Masinile din 2003 necesita buget consolidat separat, stiinta pe masura pentru interventii tehnice, pasiune, rabdare si timp alocat diverselor interventii. 
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: Subaru electric
« Reply #144 on: November 24, 2018, 21:57:41 PM »
....
Rezultatul dilemei incepe sa se contureze: SUBARU e-Forester sau XV PHEV
...

Adica e-Subaru. Mi s-a parut ca nu prea il atrage  :D
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

marr

  • 2205
Re: Subaru electric
« Reply #145 on: November 25, 2018, 09:18:29 AM »
Outback !
Este singurul încă neatins de "revoluția" electric-eco.
Si singurul ce este omologat Euro 6d temp conform WLTP.
Asta deși motorul de 2.5 este de generație mai veche.
Sau mai degrabă datorită faptului ca nu a trecut inca la injecție directa !
Bonus: NU are nici filtru de particule !!!
Go for it !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: Subaru electric
« Reply #146 on: November 25, 2018, 11:53:32 AM »
Sar'na pentru sfaturi, tuturor!

@ Muttley & Forester: Corect, m-am gandit la o versiune de acum 10-15 ani DAR, o masina veche are nevoie de ingrijire si de spatiu dedicat (cum ar fi o curte, sau un garaj). Locuind la bloc, imi este imposibil sa o protejez cum  trebuie...

@ Heli: Lorian, desi Subaru si-a dat silinta cu e-Forester si cu XV PHEV, nu sunt pentru mine. Motivul principal: sunt lesinate pe sosea; Motivul secundar: daca vreau aspirator cu roti, imi rezerv banii pentru asta: https://www.autocar.co.uk/car-news/new-cars/dyson-electric-car-2020

@marr: Se pare ca ai pus punctul pe "j". Ouback-ul a ramas, pentru moment, singura "analogica" din intreaga gama. De n-ar fi CVT-ul ala...

Si ca sa raman ontopic:



LE:
Un produs AWD de la Subaru, care poate imbunatati viata posesorului si pe a celorlalti cetateni, mai dihai decat masinile electrice:

 
« Last Edit: November 25, 2018, 12:05:00 PM by Subarino »

Re: Subaru electric
« Reply #147 on: November 25, 2018, 16:23:53 PM »
....................De n-ar fi CVT-ul ala...
Nu inteleg de ce va e frica  de  CVTul ala. Merge si se comporta exact la fel ca si  cutia clasica. In plus e  si mai silentioasa si mai economica.
..................... parerea mea (si  a altora)   :angel:
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Subaru electric
« Reply #148 on: November 25, 2018, 16:43:52 PM »
Cutiile automate sunt bune dar sunt scumpe. Sunt putini cei care le intretin corect si aici apar problemele.
Costul unei eventuale reparatii ii sperie atat pe cei care le-au cumparat noi dar mai ales pe cei care le au second-hand.
Mai sunt si cei care pun in balanta AWD-ul unei cutii 6MT DCCD cu AWD-ul unei cutii CVT.

Ideal ar fi fost ca Subaru sa ofere toata gama de transmisii dar economic este imposibil.

ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Re: Subaru electric
« Reply #149 on: November 25, 2018, 18:36:55 PM »
Cutiile automate sunt bune dar sunt scumpe.
Bun iPhone ăla cu disc, nu știu de ce nu se mai fabrică...

Re: Subaru electric
« Reply #150 on: November 25, 2018, 20:44:27 PM »
Cred ca  discutia  duce iarasi in directia  vulpii si strugurilor  negustosi.
Ma intreb cati din criticii acerbi ai  CVTului l-au  condus,  iar daca l-au condus  cat de mult l-au condus  si pana unde i-au impins  performantele.
Din experienta  altora pot spune ca  se comporta aproape la fel dar si putin diferit  decat cutiile clasice. Simpla chestie de obisnuinta. E ca si cand treci de la o cutie  de  wrx  6mt   la un Forester  4at  . Fiecare merge cum a fost prevazut in parametrii ei  dar diferit in fiecare caz in parte. Desi CVTurile au aparut de prin 2014  cred,  nu stiu  pe nimeni la care  sa ii fi crapat cutia  sau sa aiba  probleme  cu ea, desi majoritatea le-au folosit ca daily drive  si le-au masacrat in offroad. In plus sant mai economice,  mai silentioase si la fel fiabile ca aifoanele  cu disc  ;D
Din experienta proprie pot spune ca sant economice  (consuma cu 2-3 l.  mai putin decat cutia clasica) si sant f.fiabile  din moment ce au rezistat  la torturile la care am supus-o  de atatea ori  in offroad  sau pe autostrada  la viteze destul de mari uneori.  Ramane de vazut daca va rezista la proba  timpului. Mai vorbim peste vreo  15  ani    :-\
...........................  my 2 centi   ::)
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: Subaru electric
« Reply #151 on: November 25, 2018, 21:07:54 PM »
In cazul asta de ce Audi de exemplu a renuntat la CVT?  :D
Poate pentru au avut si niste probleme?

Aparent economia de combustibil a fost principalul motiv si la nemti, dar au trecut peste.

My haf a cent...  8)
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Muttley

  • 4913
Re: Subaru electric
« Reply #152 on: November 25, 2018, 21:13:38 PM »
Frate, da' termin-o cu strugurii acri. Sustine-ti pdv fara sa ne faci sarantoci.
WRX SW 2002

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Subaru electric
« Reply #153 on: November 25, 2018, 22:31:10 PM »
Si aici vorbim de electrice, apropo.

marr

  • 2205
Re: Subaru electric
« Reply #154 on: November 26, 2018, 08:36:49 AM »
Mda ...
Din review-urile aparute pentru XV/Crosstrek PHEV pare-se ca masinuta se misca neasteptat de bine pentru un ansamblu format dintr-un motor pe benzina de 137 CP si un motoras electric ce duce puterea totala a ansamblului la 148 CP (mai putin decat ofera motorul ”standard” de 2.0 - 154 CP).
Desi masina-i  mai grea cu cca. 225 kg decat versiunea pe benzina, este mai rapida cu 1 s pe 0-100 km/h si pare-se ca si reprizele sunt mai bune.
Dezavantajele - la prima vedere - costau in:
- micsorarea spatiului din portbagaj (oricum acesta nu era extram de mare);ț
- PRETUL (probabil, daca va ajunge in Europa, va sari catre 40k Euro);

Si ca tot s-a vorbit de CVT - parerea quasi-unanima a testerilor este ca ultima generatie de CVT de la Subaru este cea mai buna cutie de acest tip din prezent.
Totusi, eu unul nu cred sa dau banii pe asa ceva. La 40k euro  poti (inca) lua un Outback ce-i este superior in toate privintele (mai putin la consum, dar pentru mine asta-i mai putin important).
Poate ca masina are sens in zonele unde modelele hibrid si/sau electrice sunt avantajate masiv prin taxe si diferite facilitati. La noi nu vad unde ar fi ”afacerea”.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Subaru electric
« Reply #155 on: November 26, 2018, 10:03:06 AM »
Citindu-mi mailurile in dimineața asta la lucru, am dat peste o știre de la SupplierInsight care zicea așa:
“Subaru is gearing up to launch a series of all-electric vehicles (EVs) in Japan by 2021, Japan Times reported 22 November citing Kyodo News as source”
Au mai si confirmat faptul ca XV-ul PHEV continua pe motorul Boxer, in paralel cu electricul, legat de nedumerirea mea de mai devreme :)

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Subaru electric
« Reply #156 on: November 26, 2018, 11:33:32 AM »
Frate, da' termin-o cu strugurii acri. Sustine-ti pdv fara sa ne faci sarantoci.
Sarantoci , parliti amarati de-a dreptul...Pai daca nu ne permitem ? Mi se pare si normal. Ma duc la cantina sa vad ce servesc azi. Poate au ciorba.  :o
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Re: Subaru electric
« Reply #157 on: February 12, 2019, 01:09:17 AM »
e-Boxer in Europa: 5 Martie 2019

"Hybrid, the Subaru way
Excitement generates electricity.
And we're proud to unveil our new range of BOXER engines at Geneva Motor Show.
There's hybrid, then there's the all-powerful e-BOXER."

Mai e umpic
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Subaru electric
« Reply #158 on: February 12, 2019, 06:35:10 AM »
All-powerful.  :o
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: Subaru electric
« Reply #159 on: February 12, 2019, 09:57:17 AM »
Tu nu intelegi ca Subaru nu vorbeste vorbele astea cu tine, cu mine sau cu Andea, d-astia. Nici macar cu nevestele noastre nu vorbeste.
Vorbeste cu Adi 2 centi si cu adoratorii de tablete.  >:D >:D
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008