Subaru electric
Subaru club Romania

Subaru electric

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Subaru electric
« Reply #260 on: January 22, 2020, 09:50:40 AM »
In 20 20 inca bubuie trafuri la Enel. Mai e pana avanseaza tehnologia  ;D
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

MihaiFlorescu

  • *
  • 13891
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Subaru electric
« Reply #261 on: January 22, 2020, 10:06:28 AM »
Vorbeam cu un prieten subarist in privat... marea intrebare o sa fie "De ce Subaru?"

Boxer electric nu au cum.
AWD au toti si e simplu de facut electric si simetric si cum vrei tu.
Centru de greutate coborat au toti ca bateriile se pun in podea.
Utilitar sau spartan se poate incepand de la Dacia si Suzuki pana la Tesla.

Deci, care va fi identitatea Subaru? Parerea mea, si sper sa ma insel, este ca producatorii se vor asocia intre ei in grupuri si mai mari dar mai putine si fiecare isi va aduce un expert in tehnologie. Practic vom ajunge sa avem Apple si Andoid intr-o carcasa aproape identica, cu o solutie identica si diferenta de pret o sa o faca puterea motoarelor si capacitatea bateriilor, precum si rezolutia ecranelor si a camerelor.
Iar Subaru probabil ca va folosi un motor termic de 2 cilindri boxer si maxim 600cc pe post de incarcator si va miza pe independenta si capacitatea de a sta in natura, departe de incarcatoarele din retea mai mult ca oricine.
« Last Edit: January 22, 2020, 10:37:51 AM by MihaiFlorescu »

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Subaru electric
« Reply #262 on: January 22, 2020, 10:35:01 AM »


 ;D ;D
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Subaru electric
« Reply #263 on: January 22, 2020, 11:44:05 AM »
Eu cred ca bătălia va fi exclusiv pe autonomie și tehnologia folosită de baterii. Celelalte modificări tehnologice vor trece neobservate de marea majoritate a cumpărătorilor.
Senzațiile la volan oferite acum de fiecare producător vor fi copiate și pe modelele electrice chiar dacă nu sunt naturale.
Fiecare isi va pastra identitatea pe cât posibil. Vor avea profile de condus pentru fiecare utilizator cu limite de cuplu diferite și reglaje diferite.
O sa mergeți la Andea sa va ajustati profilul și o sa îl țineți pe stick.
Subaru electrice se vor conduce la fel ca cele actuale încă câteva zeci de ani.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Subaru electric
« Reply #264 on: January 22, 2020, 12:17:57 PM »


E safe cu electricele. E vechi dar banuiesc ca se stie despre caz.
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

kjz

  • 107
Re: Subaru electric
« Reply #265 on: January 22, 2020, 12:30:20 PM »
Da, si o masina cu un rezervor plin de benzina in aceeasi situatie ar fi imprastiat unicorni roz prin iarba, nu?  :D
'14 FXT

WIM

  • 670
Re: Subaru electric
« Reply #266 on: January 22, 2020, 12:38:30 PM »
Nu, dar nici n-ar fi ars inca 2 saptamani dupa accident, cum s-a intamplat cu aia.  >:D

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Subaru electric
« Reply #267 on: January 22, 2020, 14:07:07 PM »


E safe cu electricele. E vechi dar banuiesc ca se stie despre caz.

E șoferul ăla bunu din emisiune și mașina e vreun prototip.
E safe cu Electricele: https://youtu.be/6qoEd-QsJNs
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Subaru electric
« Reply #268 on: January 22, 2020, 14:57:56 PM »
Hibride , electrice full. Semantica.

Poate ca sunt eu nebun , dar tot nu cred ca viitorul va fi electric. Poate daca le fac cu reactor nuclear...
« Last Edit: January 22, 2020, 14:58:34 PM by Make The Forum Fun Again »
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6


dan_b

  • 1233
Re: Subaru electric
« Reply #270 on: January 23, 2020, 10:47:46 AM »
Nici eu nu prea cred in viitorul full electric, din mai multe motive. Necesarul de baterii ar fi unul urias, la o eventuala trecere exclusiv pe electric. Cantitatea de deseuri - deloc degradabile - va fi si mai uriasa.
Si mai e un aspect - nu stiu in alte tari cum e, dar in Ro clar nu exista infrastructura pentru incarcarea unor milioane de masini odata - si ar dura niste zeci de ani sa se construiasca.. In fine, detalii.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

marr

  • 2203
Re: Subaru electric
« Reply #271 on: January 23, 2020, 11:22:37 AM »
Si eu sunt de aceeasi parere !
Viitorul nu va fi electric. Sau, ma rog, nu cu tehnologia actuala !
Ca adoptarea masinilor electrice pe scara larga sa fie o solutie viabila, ar trebui indeplinite simultan mai multe conditii:
1. O noua tehnologie pentru fabricarea acumulatorilor. Si aici e ”cuiul lui Pepelea”!
Ar trebui sa fie realizati cu materiale ”comune” - ieftine, usor de gasit si exploatate - in plus sa fie disponibile din abundenta. Cu metale rare nicio sansa sa se produca zeci de milioane de baterii pe an.
2. Tehnologii de incarcare ultra-rapida ! Un ”plin” sa nu ia mai mult de 10-20 de minute (cam cat stai si acum in benzinarie pana faci plinul si bei o cafea).
3. Autonomie reala de minim 5-600 km - cu tinta spre 1000 km (cam cat are acum un diesel).
4. Retea extinsa de statii de incarcare rapida (ar trebui sa disponibile cam peste tot - dar hai sa zicem ca actualele benzinarii s-ar transforma in acumulatorii).
5. Reteaua de distributie a energiei electrice ar cam trebui refacuta peste tot ca sa faca fata solicitarilor (sa nu uitam ca in prezent avem exemplul Bucurestiului unde, pe canicula, bubuie transformatoarele si cad retelele electrice intr-o veselie).
6. Cresterea masiva a capacitatilor de productie a energiei electrice.
7. Ca tot este ecologia ”bagata in fata” - tehnologii ”curate” si eficiente de reciclare a bateriilor.
Si or mai fi o multime de alte probleme la care nu m-am gandit.
Ca atare, electrificarea actuala e doar o cioaca ”hai sa le luam banii la fraieri” !
E clar ca intr-un viitor nu prea indepartat, modul de propulsie a autovehiculelor va fi schimbat. Nu mai putem arde la infinit hidrocarburi .... fie si din simplul motiv ca nu sunt rezerve infintite.
Care va fi insa tehnologia asta, eu unul nu am idee !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

VeNoM836

  • 251
  • https://www.hranitor-animale.ro/
    • Hranitor Animale
Re: Subaru electric
« Reply #272 on: January 23, 2020, 11:40:25 AM »
Trendul cu masinile electrice actuale este sa nu poluam unde traim/respiram. In rest, unde vor ajunge si cat vor polua bateriile cand trebuie inlocuite, nu mai e treaba noastra.
Nici eu nu cred in masini electrice cu bateriile actuale.

https://www.reuters.com/article/us-usa-lithium-electric-tesla-exclusive/exclusive-tesla-expects-global-shortage-of-electric-vehicle-battery-minerals-sources-idUSKCN1S81QS
https://www.theverge.com/2019/11/6/20951807/electric-vehicles-battery-recycling
2011 Subaru Outback 2.5i CVT

https://www.hranitor-animale.ro/

Muttley

  • 4913
Re: Subaru electric
« Reply #273 on: January 23, 2020, 11:46:45 AM »
In caz ca nu stiati deja, clic mai jos ca sa aflati ce polueaza planeta.
Sau ca sa aflati cam care e ponderea masinilor noastre la poluarea planetei.
Ori ca sa intelegeti ca situatia actuala, unde 100 din 100 de persoane intrebate despre poluare vor arata cu degetul la tobele de esapament, e o mare, MARE escrocherie si diversiune.

Nu e teoria conspiratiei, e doar manipulare in masa, timp in care informatiile exista, dar suntem prea ocupati sa le cautam.

WRX SW 2002

VeNoM836

  • 251
  • https://www.hranitor-animale.ro/
    • Hranitor Animale
Re: Subaru electric
« Reply #274 on: January 23, 2020, 11:55:16 AM »
De exemplu un tanker petrolier ploueaza cat 10000 de masini, dar nu polueaza in orase (vezi PM10/PM2.5/etc).
Acum nu cred ca vrem sa oprim industria/avioane/vapoare ca sa oprim poluarea.
2011 Subaru Outback 2.5i CVT

https://www.hranitor-animale.ro/

marr

  • 2203
Re: Subaru electric
« Reply #275 on: January 23, 2020, 12:13:50 PM »
.....
Nu e teoria conspiratiei, e doar manipulare in masa, timp in care informatiile exista, dar suntem prea ocupati sa le cautam.
.....

Si asa !
Dar, mai simplu, e vechea zicala: ”follow the money” !
Daca te apuci sa taxezi aberant vapoarele sau industria, aia opresc activitatea si moare toata economia mondiala.
Daca-l taxezi pe tugulan, asta injura si plateste. Ca atare, cashflow-ul nu se opreste.
Manipularea adevarat consta in a-l face pe tugulan sa ceara chiar el sa fie taxat !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Subaru electric
« Reply #276 on: January 23, 2020, 12:43:55 PM »
Deci nu sunt nebun , chiar de tot  :o
PArca am mai discutat despre Fereastra Overton care se poate aplica si in aceasta situatie. Sa il faci pe amarastean sa vrea sa fie de acord cu ceva care este impotriva lui sau a conceptiei sale. Cum au facut nemtii (asta e opinia mea de om nebun ) cu UE. Cat a intins Hitler razboiul ? Toti au fost impotriva lui si s-au batut cu el , exceptand Holocaustul , el a vrut sa cucereasca cat mai mult din lumea ssta. Uite ca ne-au facut sa vrem sa fim ai lor... Ba chiar ne-au impus si reguli daca vrem sa fim cuceriti... Dar asta e alta discutie. Avem material pentru intalnire.
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Re: Subaru electric
« Reply #277 on: January 23, 2020, 16:04:36 PM »
Nici eu nu prea cred in viitorul full electric, din mai multe motive. Necesarul de baterii ar fi unul urias, la o eventuala trecere exclusiv pe electric. Cantitatea de deseuri - deloc degradabile - va fi si mai uriasa.
Si mai e un aspect - nu stiu in alte tari cum e, dar in Ro clar nu exista infrastructura pentru incarcarea unor milioane de masini odata - si ar dura niste zeci de ani sa se construiasca.. In fine, detalii.

Un video putin pe langa topic, dar elocvent pentru discutia de fata:


Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Subaru electric
« Reply #278 on: January 23, 2020, 17:28:07 PM »
Ceea ce pare dubios in film e ca toti stau cu farurile aprinse. Nu stiu cum e sistemul la Tesla , dar stiu sigur ca si becurile alea s pe curent.
DAr de aici mai pot apare diverse chestii sigure pentru viitorul unui utilizator de full electric.
-Salut , ce faci toata saptamana viitoare?
-Ma duc sa incarc masina....
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

marr

  • 2203
Re: Subaru electric
« Reply #279 on: January 23, 2020, 17:44:25 PM »
La infrastructura de azi, nu-i deloc ceva de neconceput !
Sa spuna colegii corporatisti, cum se programeaza colegii lor sa-si incarce electricele la statiile din parcari.
Sunt una-doua statii de incarcare intr-o parcare si-s multi cei care si-au luat electrice ca le incarca gratis ...
Si in loc sa faca pauze de cafea/tigara/masa, iau pauze de incarcat masina.

PS: Poate ca in film este vorba, totusi, despre altceva. Nu de alta, dar pe la secunda 42, se vede ca sunt cel putin doua ”pompe” libere.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020