Reconditionare caseta directie Outback
Subaru club Romania

Reconditionare caseta directie Outback

Re: Reconditionare caseta directie Outback
« Reply #20 on: July 31, 2019, 23:09:09 PM »
Cum se spunea și anterior trebuie definit ce se īnțelege prin recondiționare caseta de directie. Uneori orice service se arunca in aceasta precizare. Din cāte am īnțeles și am concluzionat caseta de directie nu s-ar putea recondiționa decāt prin īnlocuirea unor părți importante din caseta , cum ar fi cremaliera, tija, pinionul, etc ... și nu niște bucși ,garnituri sau simeringuri. Aceasta face ca sa căutam o firma serioasă și profesionista in casete directie ca sa identifice corect problema și sa poată īnlocui piesa defecta -piesa care OEM va costa... Concluzia : una noua va costa aproape la fel. Sau din dezmembrări! (Avem noroc cu motoarele diesel cele ce au murit de tinere)
 >:(
« Last Edit: July 31, 2019, 23:11:03 PM by Klaus »

UXE

  • 1731
Re: Reconditionare caseta directie Outback
« Reply #21 on: August 01, 2019, 13:44:15 PM »
Se pun si piese care nu sunt OEM si care uneori sunt mai bune :)   

Si nu, reparatia nu va costa la fel ca o caseta noua. 
« Last Edit: August 01, 2019, 13:45:48 PM by UXE »

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Reconditionare caseta directie Outback
« Reply #22 on: August 01, 2019, 14:21:18 PM »
Reconditionarile sunt un drum cu sens unic. Daca doresti sa pastrezi masina mai mult timp vei inlocui si caseta.
Cand strunjesti un ax tratat si incepi sa faci bucse din plastic obtii ceva diferit de gandirea proiectantului.
"Merge si asa" nu este o solutie buna niciodata. Se aplica din cauza costului mic.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Reconditionare caseta directie Outback
« Reply #23 on: August 01, 2019, 14:39:55 PM »
Eu am reparat o singura caseta , la GC , cea originala a masinii. De trei ori s-a intors la garantie atunci. De la cateva picaturi ajunsese sa curga dupa prima reparatie , apoi dup a prima garantie si mai rau , pana a vomitat tot lichidul de odata la ultima garantie. Si asta se intampla intr-un timp scurt. Adica toata plimbarea a fost in decursul unei luni. M-am lasat pagubas. La aspirat am momentan caseta schimbata cu una de pe alta masina , dar curge si asta ca dracii. Si nu imi vine nici o idee. 5500 de lei nu dau pe caseta. Desi am bagat bani multi in masini , asta parca nu o pot digera. Am si eu piticii mei. Ce mai stiu e ca  intr-adevar , reparatia la casete de Subaru e cam imposibila. Si daca iese nu tine mult.
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Alex Damian

  • 168
  • Impreza 2006 2.0R Wagon
Re: Reconditionare caseta directie Outback
« Reply #24 on: August 01, 2019, 15:10:25 PM »
Astea reconditionate de firme mari care dau doi ani garantie or fi bune? A folosit cineva?
https://www.autodoc.de/era-benelux/2455826

UXE

  • 1731
Re: Reconditionare caseta directie Outback
« Reply #25 on: August 01, 2019, 15:39:18 PM »
Eu am reparat o singura caseta , la GC , cea originala a masinii. De trei ori s-a intors la garantie atunci. De la cateva picaturi ajunsese sa curga dupa prima reparatie , apoi dup a prima garantie si mai rau , pana a vomitat tot lichidul de odata la ultima garantie. Si asta se intampla intr-un timp scurt. Adica toata plimbarea a fost in decursul unei luni. M-am lasat pagubas. La aspirat am momentan caseta schimbata cu una de pe alta masina , dar curge si asta ca dracii. Si nu imi vine nici o idee. 5500 de lei nu dau pe caseta. Desi am bagat bani multi in masini , asta parca nu o pot digera. Am si eu piticii mei. Ce mai stiu e ca  intr-adevar , reparatia la casete de Subaru e cam imposibila. Si daca iese nu tine mult.


Ne poti spune si unde a fost facuta reconditionarea?

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Reconditionare caseta directie Outback
« Reply #26 on: August 01, 2019, 15:51:43 PM »
Undeva unde se vorbeste ungureste. Maramu ceva. Oricum sunt 10 ani de atunci. Dar la cat de dinozauri sunt astia care stapanesc astfel de meserii , nu cred ca s-a mai inventat ceva intre timp.
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Re: Reconditionare caseta directie Outback
« Reply #27 on: August 05, 2019, 13:42:31 PM »
Cum se spunea și anterior trebuie definit ce se īnțelege prin recondiționare caseta de directie. Uneori orice service se arunca in aceasta precizare. Din cāte am īnțeles și am concluzionat caseta de directie nu s-ar putea recondiționa decāt prin īnlocuirea unor părți importante din caseta , cum ar fi cremaliera, tija, pinionul, etc ... și nu niște bucși ,garnituri sau simeringuri. Aceasta face ca sa căutam o firma serioasă și profesionista in casete directie ca sa identifice corect problema și sa poată īnlocui piesa defecta -piesa care OEM va costa... Concluzia : una noua va costa aproape la fel. Sau din dezmembrări! (Avem noroc cu motoarele diesel cele ce au murit de tinere)
 >:(

Diesel are casete electrice uscate. Nimeni nu a vrut sa se bage cand a picat a mea, sau mi-au spus ca nu ofera garantie.