Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
Subaru club Romania

Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #20 on: September 19, 2016, 07:41:11 AM »
Poze excepționale .....cu o singura problemă......sunt prea curate, nu v-ați străduit destul!  ;D

laddu

  • 225
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #21 on: September 19, 2016, 10:18:57 AM »
Golul alpin era uscat și prăfuit. Data viitoare cautam mocirla. :)

florian

  • 45
  • SUBARU !
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #22 on: September 19, 2016, 20:15:13 PM »
Multimedia are un meniu de 'Aplicatii ' . Pe un filmulet de prezentare pe  Youtube am observat ca respectivul subaru forester are un meniu ce contine si navigatie.

laddu

  • 225
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #23 on: September 19, 2016, 20:57:57 PM »
Da, este la acest model care are interfata starlink. Parca asa ii zice.

florian

  • 45
  • SUBARU !
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #24 on: September 19, 2016, 21:30:18 PM »
Asa este . Cum se instaleaza efectiv aplicatia ? Si modulul GPS este extern ? A instalat cineva asta ?

laddu

  • 225
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #25 on: September 19, 2016, 21:37:48 PM »
Nu e nevoie sa instalezi aplicatie de navigatie. Este inclusa in interfata starlink. Partea de aplicatii e altceva. GPS-ul este integrat in masina, probabil in  antena.

rexkroki

  • 93
  • 2016 Outback 2.5i Tungsten Metallic
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #26 on: September 20, 2016, 10:45:30 AM »
Frumos ii mai sta in natura. :)  Sa va bucurati impreuna de cati mai multi km fara probleme iar pe noi sa ne mai incantati cu poze din cand in cand.  :)

laddu

  • 225
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #27 on: September 21, 2016, 16:13:14 PM »
Posesorii de forester imi pot oferi un plan de revizie? In carnetul de service varianta in romana oferita de AK lipseste partea cu operatiunile care se efectueaza la intervalele de revizie. Ce se schimba, cand, etc. M-am uitat si pe techinfo dar nu am reusit sa gasesc asa ceva. Multumesc

laddu

  • 225
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #28 on: September 23, 2016, 21:40:47 PM »
Posesorii de forester imi pot oferi un plan de revizie? In carnetul de service varianta in romana oferita de AK lipseste partea cu operatiunile care se efectueaza la intervalele de revizie. Ce se schimba, cand, etc. M-am uitat si pe techinfo dar nu am reusit sa gasesc asa ceva. Multumesc

nimeni?

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Răspuns:
« Reply #30 on: September 23, 2016, 22:10:44 PM »
Do the simple thing-schimba uleiul la 10000 km.
Întreabă-l pe Heli, he knows!

laddu

  • 225
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #31 on: September 24, 2016, 14:57:57 PM »
Da, doar ca nu e vorba numai despre ulei. Ma interesau si restul operatiunilor.

Folosite de mine ca sa ma documentez:
http://www.cars101.com/subaru/maintenance-2016.html
https://www.subaru.ca/WebPage.aspx?WebPageID=14983&

Linkul de la subaru.ca pare util. Multumesc

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #32 on: September 24, 2016, 15:11:46 PM »
Cu uleiul era sfat de la mine, pt restul Heli îți spune ce a avut el nevoie să faca...Cam aia o să faci și tu..Sau apel la AK si iar obții informații.its simple!  ;)
Heli tot la AK face intervențiile la masina.you pick!
Cu Heli ai avantaj ca se lasă cu o cafea si very good company!

Și linkurile de pe ălalalt continent sunt si nu sunt utile....alt trafic,alte uzuri, alt combustibil, etc.
În România un șofer care vrea cu adevărat să își îngrijească mașină o întreține conform producătorului în specificația de trafic greu.Daca Fuji zice să schimbi la 15k km uleiul tu îl schimbi la 8-10 k km

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #33 on: September 24, 2016, 15:12:02 PM »
Eu zic sa-i lasam pe cei de la Auto Kino sa-si faca treaba din 10 in 10 mii de km si mai usor cu initiativele tehnice in particular ca stricam jucariile.
Hai sa ne indreptam energiile creative catre fotografie si alte pasiuni caci pentru fiare, uleiuri, filtre, senzori s-alte cele dam o fuga la Brasov. Parerea mea, hic!
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #34 on: September 24, 2016, 15:35:52 PM »
discutabil ...
dupa 2 revizii la ei (e adevarat ca sunt vreo 3 ani de atunci) nu s-a gandit nimeni sa verifice update-ul de soft si sa faca o recalibrare de injectoare.
de atunci am decis sa ma implic, sa invat macar ce sa cer.

@laddu:
documenteaza-te si listeaza ce operatiuni sa verifici.
din experienta de peste 5 ani de reviizii la reprezentantele Subaru iti spun ca le mai scapa chestii.
sa nu mi-o ia Sese sau Dani in nume de rau, doar ca pentru mine cel putin, pot sa spun ca "sunt patit"!

edit:
dupa ultima revizie, de fata cu malakay si cu Pfaizzzer am verificat nivelul uleiului pus de tehnicianul SMT.
peste nivel, desigur.
am mai scos cca 100ml ca sa ajunga imediat sub zona de "full" de pe joja.
qed
« Last Edit: September 24, 2016, 15:48:53 PM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

laddu

  • 225
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #35 on: September 24, 2016, 15:59:13 PM »
Asta este scopul intrebarii intiale. Vreau sa stiu ce operatiuni recomanda producatorul sa se faca la interventiile de revizie ca sa stiu ce sa cer si sa verific cand merg in service. Dragosh10, nu doar uleiul trebuie schimbat, mai sunt verificari pe langa schimbul clasic.

Imi e totusi greu sa inteleg de ce nu e inclusa lista asta in manualul de service. E prima masina la care nu am asa ceva si nici pe site la subaru nu am gasit ceva concludent.

laddu

  • 225
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #36 on: September 24, 2016, 16:00:42 PM »
discutabil ...
dupa 2 revizii la ei (e adevarat ca sunt vreo 3 ani de atunci) nu s-a gandit nimeni sa verifice update-ul de soft si sa faca o recalibrare de injectoare.
de atunci am decis sa ma implic, sa invat macar ce sa cer.

@laddu:
documenteaza-te si listeaza ce operatiuni sa verifici.
din experienta de peste 5 ani de reviizii la reprezentantele Subaru iti spun ca le mai scapa chestii.
sa nu mi-o ia Sese sau Dani in nume de rau, doar ca pentru mine cel putin, pot sa spun ca "sunt patit"!

edit:
dupa ultima revizie, de fata cu malakay si cu Pfaizzzer am verificat nivelul uleiului pus de tehnicianul SMT.
peste nivel, desigur.
am mai scos cca 100ml ca sa ajunga imediat sub zona de "full" de pe joja.
qed

Poti detalia cu recalibrarea de injectoare?

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #37 on: September 24, 2016, 16:12:55 PM »
edit:
dupa ultima revizie, de fata cu malakay si cu Pfaizzzer am verificat nivelul uleiului pus de tehnicianul SMT.
peste nivel, desigur.
am mai scos cca 100ml ca sa ajunga imediat sub zona de "full" de pe joja.
qed

Norocosule! Eu am scos 900 ml de ulei intrucat mecanicul era indragostit si a turnat in motor un bidon de 5 litri + unul de 1 litru, ca sa fie si sa se gaseasca in caz ca va fi nevoie.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #38 on: September 24, 2016, 16:19:27 PM »
E ciudat ca nu ai lista aia, desi nu stiu daca s-a schimbat ceva de prin 2011 cand am luat eu cazanu' si pana acum. Eu stiu ca am, dar cum toate sunt in dosar la firma, o sa verific luni si revin.

Pe de alta parte, nu-ti trebuie mortis, dupa cum ai vazut, se gaseste pe net; pe http://www.cars101.com este info din State si pentru ca cineva mai sus isi exprima indoiala ca ar fi aceiasi paramtri de uzura, etc., o sa verific cu ce am in documentatia oficiala (ma rog, tradusa si printata de romani), data la livrarea masinii ... ar trebui sa fie aceleasi operatiuni.

Norocosule! Eu am scos 900 ml de ulei intrucat mecanicul era indragostit si a turnat in motor un bidon de 5 litri + unul de 1 litru, ca sa fie si sa se gaseasca in caz ca va fi nevoie.

Voiam sa nu zic si de patania lui amidamaru (Ionut), care a colectat la cateva zile dupa revizie o minunatie de surubelnita din compartimentul motor. Da' nu ma pot abtine!...

Poti detalia cu recalibrarea de injectoare?
in primul rand: Foreste este Diesel.
revenind, NU e un procedeu mecanic, asa cum se face de fapt recalibrarea la stand specializat.
e o procedura care tine de ECU, si presupune resetarea unor valori cu ajutorul unui PC si a unui soft.
este ceea ce am aflat intreband.

ce am observat insa, este ca dupa o crestere a consumului destul de importanta, dupa cateva sute de km se stabilizeaza la minimul pe care l-am avut cu masina asta: 4.8-5.2l/100km in viteza a patra @ 2300rpm ~ 85km/h

Valoarea este 4darecord only, nu-ti imagina ca rezist sa merg cu 85 pe autostrada pana la Ploiesti :)
« Last Edit: September 24, 2016, 19:46:32 PM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

laddu

  • 225
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #39 on: September 24, 2016, 18:28:58 PM »
Dacă poți sa ii faci o poza fisei din carnetul tău mi-ar fi de ajutor. Nu știu dacă ai cvt sau nu, ar mai fi schimbul de ulei din cutie în plus.