Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
Subaru club Romania

Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #60 on: November 29, 2016, 15:12:28 PM »
Sa ii montezi cu succes! Ai mei nu sunt recunoscuti de catre CB desi programarea a fost facuta cu succes.

Daca rezultatul pe care il ai cu Schreder va fi pozitiv imi voi comanda si eu aceleasi coduri. In caz de esec merg la AutoKino si le transfer responsabilitatea de a-mi monta ce cred ei de cuvinta.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

laddu

  • 225
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #61 on: November 29, 2016, 16:06:25 PM »
Cu ocazia acestei achizitii, am mai aflat ceva despre senzorii AM, in speta modelul acesta de la Schrader, EZ sensor, si anume faptul ca sunt programabili. Adica inainte de a face imperecherea/resetarea cu masina, trebuie programati pentru marca si modelul tau de masina. Uite aici un filmulet care despre procedura


Eu le-am specificat celor modelul masinii, iar ei au facut programarea inainte de livrare, adica acum senzorii sunt capabili sa comunice cu orice subaru mai nou de 2014, cu exceptia BRZ.

Zi-mi exact ce model sunt senzorii tai, poate asta e problema, nu sunt programati, deci imperecherea nu are cum sa se faca.

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #62 on: November 29, 2016, 16:39:32 PM »
Senzorii mei nu mai pot fi programati intrucat sunt deja montati pe jante si aleluia... In plus, nemtii spun ca japonezii trebuiau sa mi-i seteze inainte de a mi-i inmana iar acum totul este tardiv. Ar mai fi o portita si anume sa ii trimit in Germania, Cehia sau Ungaria, la o reprezentanta Subaru care poseda un echipament AirGuard ce seteaza senzorii in functie de modelul masinii. Adica ma las pagubas caci nemtii dau vina pe japonezi iar japonezii salta din umeri asa ca astept rezultatul tau.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

laddu

  • 225
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #63 on: November 30, 2016, 11:15:13 AM »
Senzorii pot fi programati fara sa ii dai jos de pe masina, caci scula aia comunica wireless cu ei. Vezi filmuletul pe care l-am atasat mai sus.

Tot ce trebuie sa faci este sa gasesti pe cineva cu scula adecvata. :) Eventual poate iti pot spune cei de la Herth datele de contact ale unui distribuitor din Romania.

laddu

  • 225
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #64 on: December 03, 2016, 21:21:50 PM »
De pe la Cabana Cozia. Din pacate zona nu a fost extrem de ninsa si nu am putut sa ma avant mai tare in zapada cu toate ca am cautat. In orice caz, a fost distractie... cat cuprinde.

Nu am trecut inca la rotile de iarna, dar pot spune ca cele all season sunt mediocre spre bune. Si-au facut treaba.




laddu

  • 225
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #65 on: December 14, 2016, 23:20:19 PM »
Intr-un final, dupa 3 saptamani, au sosit si jantele mele si sunt la fel de urate ca pe site-ul producatorului. Speram ca realitatea sa fie mai dulce, dar asta e. :) M-am zgarcit la jante ca sa iau cauciucuri mai bune. Am reusit sa fac schimbul astazi. Cateva poze mai jos. Ce parere aveti ? Anvelopele sunt Continental TS850P

Senzorii de presiuni s-au potrivit ok pe janta, desi producatorul nu ii dadea ca si compatibili. Inca nu s-a aprins becul caci am mers vreo 10 km dupa ce am schimbat rotile. Vedem maine cand se aprinde. Am mai studiat pe forumurile de afara si aparent nu se poate fara scula de resetare/imperechere. Extrem de slaba implementarea TPMS facuta de Subaru. Spre ex la VW e suficient sa fie pe aceeasi frecventa cu CB, si ii recunoaste singur, la SUbaru trebuie sa ii spui CB-ului (cu scula aia) care sunt senzorii pe care sa ii interogheze... La fiecare schimb de roti trebuie sa resetez CB-ul. Mda, extrem de stupid.




Forester

  • 3067
  • The other right!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #66 on: December 14, 2016, 23:48:17 PM »
Mie chiar imi plac jantele, sa le porti sanatos!
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

laddu

  • 225
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #67 on: December 15, 2016, 00:26:26 AM »
Multumesc, sa fie. Macar ii plac cuiva, chiar daca nu sunt eu ala  ;D

marr

  • 2203
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #68 on: December 15, 2016, 08:25:50 AM »
Arata mai bine de aproape decat de la distanta !
Dar - vorba unui prieten bun - cand conduci, oricum tu stai in masina asa ca nu le vezi !
Si, ca atare, nu trebuie sa-ti placa !
In schimb o sa simti niste "gume" de calitate !
Sa te poarte sanatos peste nameti !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #69 on: December 15, 2016, 10:41:52 AM »
Foarte buna alegere la gume. Eu zic ca merita sacrificiul la jante pentru acele gume. Sincer, daca as fi avut si eu buget mai mare, tot modelul acela l-as fi luat. Au iesit pe primul loc in mai multe teste. Si chiar modelele anterioare sunt inca in top. Acestea, care sunt noi ca productie/design imi imaginez ca sunt foarte bune.

Acum nu inseamna ca o sa fii pe gheata ca pe asfalt curat, dar cu siguranta ai sa obtii maxim de aderenta.

Jantele nu dau chiar asa rau. Se potrivesc macar la culoare cu barele longitudinale. Singura recomandare ar fi sa speli sarea acumulata de pe drumuri cat de des posibil si daca ai timp sau chef, un tratament cu ceara nu ar strica pentru extra protectie.

PS: Ca idee generala, cautati jante pentru iarna cat mai pline (cat mai multe spite sau cat mai late). Protejeaza franele de pietre, sare, nisip. Mai ales pentru voi, cei care scoateti forestierele si in afara drumurilor.
« Last Edit: December 15, 2016, 10:46:58 AM by MihaiFlorescu »

laddu

  • 225
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #70 on: December 15, 2016, 11:06:24 AM »
Hmm, interesanta ideea. Trebuie sa recunosc ca eu am abordat exact pe dos, cat mai putine spite, in ideea ca vor retine mai putina zapada, mazga, etc. in interioru jantei si deci mai putine sanse de rugina prematura pe la ansamblele acelea. In orice caz, acum e deja tardiv, vedem cum se comporta in timp.

Legat de anvelope, si eu tot dupa teste m-am luat, unde intr-adevar au iesit foarte foarte bine. Pana acum, se simt bine la volan, parca se misca mai usor directia, probabil pentru ca sunt mai moi decat cele all season. La zgomot, pe la ~80km/h mi se pare mai putin zgomotoase ca cele all season. Sa vina zapada zic!

Am mai facut ~15km astazi si tot nu s-a aprins becul de avertizare TPMS. Incep sa sper ca nu e nevoie de resetare/recalibrare la fiecare schimbare de roti. Oare sa fie asa? Diseara trebuie sa ajung pana la Ploiesti, deci va fi testul final. Va tin la curent.

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #71 on: December 15, 2016, 11:38:51 AM »
Stii tu cum e sintagma aceea conform careia frumusetea este relativa, interpretativa si subiectiva asa ca practice sa fie si sa le invarti sanatos!

Interesant comportamentul senzorilor tai si sper sa nu ti se aprinda beculetul, ca la mine ci doar daca ai vreo incidenta tehnica, lucru pentru care au si fost ganditi.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

rexkroki

  • 93
  • 2016 Outback 2.5i Tungsten Metallic
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #72 on: December 15, 2016, 13:11:29 PM »

Am mai facut ~15km astazi si tot nu s-a aprins becul de avertizare TPMS. Incep sa sper ca nu e nevoie de resetare/recalibrare la fiecare schimbare de roti. Oare sa fie asa?

Poate au imbunatatit sistemul.  Ce scrie in manualul primit cu masina?  :)

laddu

  • 225
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #73 on: December 15, 2016, 13:21:33 PM »
Scrie in Germana :)

laddu

  • 225
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #74 on: December 15, 2016, 21:02:53 PM »
Mda, i-au trebuit 45 de km sa se aprindă, dar s-a aprins. Sunt profund dezamăgit de implementarea asta rudimentara de TPMS a subaru. Cum s-au gândit ei sa facă sistemul astfel încât sa fie nevoie sa merg la reprezentata de 2 ori pe an când schimb rotile. Măcar dacă era util și arata presiunea din fiecare roata individual, asa se aprinde martorul când presiunea e în afara referinței.

Acum rămâne sa vedem dacă împerecherea cu cb-ul se face prin odb2 sau e suficienta scula wireless. Cele wireless am văzut ca sunt cam 100 de euro, pe când alea odb2 cam 500 euro.

Păcat... Asta e, cred ca s-au grăbit.

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #75 on: December 16, 2016, 08:10:19 AM »
Pe principiul "nu sunati, iesim noi din cand in cand", io zic sa le returnezi si sa te mai dai jos din masina din cand in cand sa vezi daca ai pana!
Poti sa-ti iei si manometru. :D
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

marr

  • 2203
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #76 on: December 16, 2016, 08:59:03 AM »
Si sa scoata si becul din bord !
Asta ca sa nu zgarie retina ...

PS: Chiar asa, de ce sa aiba un bec in plus in bord cand are unul in minus in torpedou !  ;D
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Forester

  • 3067
  • The other right!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #77 on: December 16, 2016, 09:12:24 AM »
Super idee!!! Mutati becul de TPMS din bord in torpedou, aveti si lumina in felul asta si nici nu va bate in ochi!  :D :D
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #78 on: December 16, 2016, 09:49:04 AM »
+1 HAHAHAHAHAH!

Si ca sa duc ideea mai departe. Mutati si senzorii de presiune in torpedou. Puneti o sticla de tulburel de colectie si astfel stiti daca se matureaza corect sau nu.

laddu

  • 225
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #79 on: December 16, 2016, 10:05:19 AM »
:)) faceti haz de necaz voi. O sa treceti si voi la generatiile astea noi, sa va vad atunci.  :o