Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
Subaru club Romania

Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue

kkennyy

  • 1763
Re: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #160 on: January 12, 2022, 09:23:50 AM »
Cred ca asta este masina: https://www.autovit.ro/anunt/subaru-forester-2-0xt-ID7GWo0S.html

Am fost ieri sa o vad, pe scurt, stati departe. A fost transplant de intreaga parte stanga fata, de la o masina rosie, se vede vopseaua exfoliata. Lonjeron sudat, deja ruginit, far stanga matuit de provenienta dubioasa, piese lipsa pe dedesubt si bonus masina foarte neglijata in rest. Se vede ca a fost dauna totala, reparata rapid si discutabil pentru vanzare, nu recomand.
Forester XT SJ 2018

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #161 on: January 12, 2022, 10:04:03 AM »
Salutare,

La inceputul lui Mai am avut un incident neplacut cu o participanta la trafic care a pierdut controlul masinii, a deparat pe sensul opus si s-a oprit in mine :) Din fericire, niciun pasager nu a patit nimic, mai putin masina, care a suferit nitel dupa cum se poate vedea in poza. Ceva lonjeron distrus, roata stanga cu ansamblul, tablaraie si airbagurile sofer, pasager plus genunchi.

Masina e reparabila fara probleme, nu a fost atins nimic pe la motor sau alte componente esentiale, cutie, awd, etc., dar pentru ca devizul de reparatie a fost aproape de costul masinii, a fost declarata dauna totala, din punct de vedere financiar.

Asa-zisa epava a fost cumparata de o firma de dezmembrari, ale carei intentii nu le cunosc.

Eu am comandat un FXT nou, de data asta Jasmine Green, cu piele maro, tot de la AK, livrare la sf lui August.

Mno :)

Muttley

  • 4913
Re: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #162 on: January 12, 2022, 10:46:14 AM »
... masina foarte neglijata in rest...
Te-ai lasat afectat de lipsa antigel in vas si scartaiala curea accesorii.
Insa fu laudabil interesul pentru eliminarea bataii din bucsele palier ale barei antiruliu fata, plus inovatia asociata. Adica BANDA IZOLER pe bara, ca sa compenseze jocul generat de bucsele uzate. Tribologic, frecarea cauciuc pe banda, e discutabila, dar interes a fost  ^-^
WRX SW 2002

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #163 on: January 12, 2022, 13:31:17 PM »
Mulțumim Kenny pentru ca ai împărtășit experiența.
Totuși de unde vine prețul ? Așa merge piața sau vânzătorul nu vroia sa scape de ea ?
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Muttley

  • 4913
Re: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #164 on: January 12, 2022, 13:48:22 PM »
Imi permit o parere.
Aparent, vanzatorul e patronat de bune intentii. Pare totusi ca nu se pricepe sau nu-i pasa. Dovada nivelul redus de antigel, pe care l-ar fi putut remedia intr-un minut, cu zero costuri.
Nu cred ca stia detalii despre starea masinii. Or acum, ca stie, nu cred ca se schimba ceva pentru el.
Eu patesc cu calculatorul, vreau doar sa mearga. Daca sunt probleme, i-l duc lui kkkennnyyyy si nici nu vreau sa stiu ce-i face.
WRX SW 2002

Re: Răspuns: Forester 2.0 XT, MY 2016, Quartz Pearl Blue
« Reply #165 on: November 08, 2022, 09:04:04 AM »
Ai sa razi, dar chiar zilele trecute mi-a zis un vecin ca era mai bun un Audi la mana a doua, Q7 sau ceva similar. Exprimarea a fost: "De banii astia, luai o masina adevarata, Audi Q7 sau ceva...". Am zis ca da, asa e...
intreaba-l pe vecin cat consuma Q7 ... si cat coasta la service Audi sa schimbi de exemplu clima ....