Minivacanta de 1 decembrie - patriotism si voie buna
Subaru club Romania

Minivacanta de 1 decembrie - patriotism si voie buna

UXE

  • 1731
Minivacanta de 1 decembrie - patriotism si voie buna
« on: September 18, 2016, 08:42:11 AM »
Propun celor care inca nu si-au facut deja un program in perioada 30 nov - 3 dec (sau poate 2)  , sa facem o iesire la munte intr-un mediu linistit si agreat de toata lumea participanta, in care sa ne bucuram si noi asa cum se cuvine de aceasta minivacanta si bineinteles de agregatele noastre  ;D.

Putem alege o locatie undeva prin centrul tarii ca sa bine la toata lumea. 

Exista doritori printre dumneavoastra?   :)

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Minivacanta de 1 decembrie - patriotism si voie buna
« Reply #1 on: September 18, 2016, 08:56:19 AM »
Contati pe prezenta Elenei si a mea.
Asteptam detalii.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

KET

  • 3921
Răspuns: Minivacanta de 1 decembrie - patriotism si voie buna
« Reply #2 on: September 19, 2016, 13:41:17 PM »
Sansele de a gasi sa rezervam ceva sunt extrem de mici.

UXE

  • 1731
Răspuns: Minivacanta de 1 decembrie - patriotism si voie buna
« Reply #3 on: September 19, 2016, 13:44:49 PM »
Stiu, de asta intreb de pe acum. Poate pana la jumatatea lunii octombrie definitivam o lista si reusim sa gasim o cazare decenta.

KET

  • 3921
Răspuns: Minivacanta de 1 decembrie - patriotism si voie buna
« Reply #4 on: September 19, 2016, 13:49:48 PM »
Eu am planificata deja o iesire cu niste prieteni. Daca pica aia, ma bag la asta.

Stefan

  • 620
Răspuns: Minivacanta de 1 decembrie - patriotism si voie buna
« Reply #5 on: September 19, 2016, 14:16:43 PM »
Salutare. Stiu pe cineva cu o pensiune la Rucar. Are 9 camere http://www.turistinfo.ro/rucar/cazare-rucar/cabana_georgiana-c50103.html  daca ne hotaram il pot suna.
Spor
« Last Edit: September 19, 2016, 14:43:55 PM by Stefan »

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Minivacanta de 1 decembrie - patriotism si voie buna
« Reply #6 on: September 19, 2016, 14:50:43 PM »
Daca ne pasa de confortul nostru in general si de ospitalitatea hotelierilor in mod particular va trebui sa luam in calcul facilitatile oferite de zone ca: Transilvania, Satmar, Maramures si Bucovina.

Noi ne-am petrecut concediul intr-un turneu prin tara si am avut "sansa" ca in Ranca, la un hotel cu specific national, sa nu gasim tuica iar la micul dejun sa ni se ofere branzeturi, unt si gem din import alaturi de crenvursti in membrana de plastic...  

In concluzie, daca tot avem ca laitmotiv "1 Decembrie" propun sa ramanem la caracterul national si la implinirea idealului romanesc de a trai liberi intr-un singur stat national unitar in care sa ne promovam identitatea si demnitatea de romani.

Deci: slana afumata si ceapa rosie din belsug, tuica din Ardeal si vin din podgoriile subcarpatice scaldate de soare, pita cu cartofi, bulz cu branza de burduf, magiun de prune fara zahar, sarmale, carnati afumati, jumari, ciorbe drese cu smantana, iahnie de fasole cu ciolan, varza a la Cluj, zacusca...deja ma dor dintii de pofta  ;D asa ca va las pe voi sa continuati   :D
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

UXE

  • 1731
Răspuns: Minivacanta de 1 decembrie - patriotism si voie buna
« Reply #7 on: September 19, 2016, 14:56:09 PM »

Pai haideti sa  incepem sa incropim o lista, vedem noi ce iese  la urma :)


1.UXE
2. ....



Muttley

  • 4913
Răspuns: Minivacanta de 1 decembrie - patriotism si voie buna
« Reply #8 on: September 19, 2016, 15:07:33 PM »
slana afumata si ceapa rosie din belsug, tuica din Ardeal si vin din podgoriile subcarpatice scaldate de soare, pita cu cartofi, bulz cu branza de burduf, magiun de prune fara zahar, sarmale, carnati afumati, jumari, ciorbe drese cu smantana, iahnie de fasole cu ciolan, varza a la Cluj, zacusca...

Ai sa stai la masa si pe toilet toata minivacanta.
WRX SW 2002

moguai

  • 2814
Răspuns: Minivacanta de 1 decembrie - patriotism si voie buna
« Reply #9 on: September 19, 2016, 15:31:36 PM »
ce se coace aici...
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Minivacanta de 1 decembrie - patriotism si voie buna
« Reply #10 on: September 19, 2016, 16:11:29 PM »
slana afumata si ceapa rosie din belsug, tuica din Ardeal si vin din podgoriile subcarpatice scaldate de soare, pita cu cartofi, bulz cu branza de burduf, magiun de prune fara zahar, sarmale, carnati afumati, jumari, ciorbe drese cu smantana, iahnie de fasole cu ciolan, varza a la Cluj, zacusca...

Ai sa stai la masa si pe toilet toata minivacanta.


Pai daca ne vedem intr-o asemenea formula elitista haideti sa pastram caracterul romanesc si autentic al sarbatorii si om vedea la final cine scapa.
In ceea ce ma priveste te anunt ca sunt un gurmand iesit din cale afara :P
« Last Edit: September 19, 2016, 20:36:50 PM by Heliotropus »
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

UXE

  • 1731
Răspuns: Minivacanta de 1 decembrie - patriotism si voie buna
« Reply #11 on: September 19, 2016, 16:17:59 PM »
Atunci scrie-te pe lista :P

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Minivacanta de 1 decembrie - patriotism si voie buna
« Reply #12 on: September 19, 2016, 16:22:46 PM »

Pai haideti sa  incepem sa incropim o lista, vedem noi ce iese  la urma :)


1. UXE
2. ELVI + HELIOTROPUS (am certitudinea ca Foreste, Laurentiu si Laddu se vor alatura grupului)

Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Minivacanta de 1 decembrie - patriotism si voie buna
« Reply #13 on: September 19, 2016, 19:58:56 PM »
Da, e o idee foarte buna pentru inceputul iernii.

3.Foreste
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Minivacanta de 1 decembrie - patriotism si voie buna
« Reply #14 on: September 20, 2016, 16:01:10 PM »
@ UXE:

1. Te rog sa iti faci "curat" in PM intrucat este plin si nu reusesc sa iti trimit niciun mesaj
2. Astept sa ma suni pe mobil.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

UXE

  • 1731
Răspuns: Minivacanta de 1 decembrie - patriotism si voie buna
« Reply #15 on: September 20, 2016, 17:30:33 PM »
Scuze Heliotropus,  am golit casuta  ;D  Multumesc ca m-ai atentionat.

UXE

  • 1731
Răspuns: Minivacanta de 1 decembrie - patriotism si voie buna
« Reply #16 on: September 27, 2016, 18:50:22 PM »
Din cauza unor probleme personale sunt nevoit sa ma retrag.  Distractie placuta daca se va organiza pana la urma

marr

  • 2205
Răspuns: Minivacanta de 1 decembrie - patriotism si voie buna
« Reply #17 on: September 29, 2016, 08:51:02 AM »
......

Deci: slana afumata si ceapa rosie din belsug, tuica din Ardeal si vin din podgoriile subcarpatice scaldate de soare, pita cu cartofi, bulz cu branza de burduf, magiun de prune fara zahar, sarmale, carnati afumati, jumari, ciorbe drese cu smantana, iahnie de fasole cu ciolan, varza a la Cluj, zacusca...deja ma dor dintii de pofta  ;D asa ca va las pe voi sa continuati   :D


Suna taaare bine !
Daca e sa se intample - si pot sa vin - cu partea bolduita o rezolv eu !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

UXE

  • 1731
Răspuns: Minivacanta de 1 decembrie - patriotism si voie buna
« Reply #18 on: October 09, 2016, 10:03:34 AM »
Dragi colegi subaristi, revin cu organizarea.  Deoarece in perioada 30 nov -4 dec  este  destul de greu sa gasesti o pensiune decenta care inca nu a fost rezervata  (pe booking.com peste 80% din pensiuni sunt deja rezervate ), am apelat la recomandari.

Asadar, propun Pensiunea Unio din Sacele http://www.pensiuneaunio.ro .  Las mai jos cateva cuvinte legate de aceasta pensiune din partea celui care mi-a facut recomandarea.


"De partea culinară tradițională nu pot comenta din experiență (dar au bucătărie bună și cred că dacă aranjezi din timp se poate rezolva cam orice), însă mîncarea pe care o au în mod uzual în meniu este foarte bună, deci nu cred că un meniu custom ar avea de ce să fie altfel. Pensiunea în sine e frumoasă, curată, într-o zonă frumoasă și liniștită, la marginea pădurii.
Proprietarii sînt oameni subțiri. Îi cunosc personal. Își dau silința să fie totul bine, dar pe de altă parte pretind și de la clienți bun simț și civilizație, adică nu tolerează manele, scandaluri, mizerie și cam ceea ce vine de obicei la pachet cu turiștii români. Nu se tem să supere un client recalcitrant.
Dacă vrei doar un sejur plăcut cu mîncare bună, fără manele și beții orgiastice, sigur o să-ți placă. Dar trebuie vorbit din timp, pentru că la astfel de ocazii e cam plin de obicei."

Am incheiat citatul.

Astazi am sunat si am aflat ca au disponibilitate de:

- 2 camere duble cu pat matrimonial
- 3 camere single ( adica duble dar cu paturi detasabile dar lipite)
- 4 apartamente.

Conditiile si preturile le gasiti la ei pe site. Aici zic doar ca in pretul camerei sunt incluse: micul dejun, acces la pscina interioara si la sauna.  Am vorbit cu proprietarul ( foarte ok mi s-a parut la telefon ) si i-am explicat ca am dori si o masa traditionala  romaneasca de 1 decembrie si a spus ca se poate rezolva, insa ar dori sa stie numarul exact de persoane .  A ramas ca revin eu cu un mail dupa ce aflu toate datele.

Deci , uitati-va si va rog sa-mi spuneti daca va place locatia si pensiunea, daca va convin preturile si daca este ok perioada aleasa.

Eu sunt pentru.  As dori sa incropim o lista pana la sf sapt care va urma pentru ca riscam sa o pierdem in caz ca ne hotaram mai tarziu.
Proprietarul nu cere avans.


Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Minivacanta de 1 decembrie - patriotism si voie buna
« Reply #19 on: October 09, 2016, 23:29:30 PM »
1. Elvi + Heliotropus = o camera dubla pentru cate nopti este evenimentul
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!