new Subaru XV 2.0 D, Iasi
Subaru club Romania

new Subaru XV 2.0 D, Iasi

new Subaru XV 2.0 D, Iasi
« on: September 28, 2016, 11:32:32 AM »
Salutare,
Sunt la prima postare pe forum (fiindu-mi destul de nefamiliare, scuzati eventuale stangacii) si posesorul unui Subaru XV 2.0 D, MT, varianta Comfort.
Masina am achizitionat-o din Germania, a fost masina de showroom si am luat-o cu 400 km in bord. Pretul...mult mai ieftin decat daca as fi cumparat-o din reprezentanta de la noi din tara (cam 23.000 euro, cu tot cu TVA, pe care o sa il recuperez de la reprezentanta de unde l-am luat); ca statul roman m-a pus sa platesc TVA-ul si in tara, masina neavand mai mult de 6 luni de la prima inmatriculare sau mai mult de 6000 km, in fine, nu m-a mai mirat nimic.
Am venit cu ea din Germania, unde am testat-o pe Autobahn la 185 km/h - senzatia...parca pluteam. Nu se simte cand se duce rapid spre 120-130 km/h.
Consum de carburant foarte ok, in bord imi arata momentan 6.4 l/100 km; cand am luat-o arata 7.2 l/100 km.
Tinuta de drum impecabila, nu te lasa la greu in depasiri, chiar m-au trecut caldurile in niste depasiri (calduri venite din mirarea .... de unde atata putere?); cand o calc....se duce.
Scaune cu suport lateral foarte bun, in general multumit de toate dotarile pe care le are.
Minusuri:
- na, nu are navigatie, start/stop (am aflat in prealabil ca alea le are varianta Exclusive), asta fiind greseala mea ca nu am studiat mai atent. Dar in felul asta pun creierul mai mult la contributie si orientare in spatiu
- cartea tehnica e in limba germana (cand eram in Germania am intrebat persoana care s-a ocupat de vanzare....are carte tehnica in limba engleza? el: Ja Ja, Ja vohl!!! pe principiul, na, e neamt, nu am verificat. cand am ajung in tara...surpriza, doar in limba germana).
In mare, cam atat ar fi deocamdata.
Va salut!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: new Subaru XV 2.0 D, Iasi
« Reply #1 on: September 28, 2016, 11:40:31 AM »
Salutare si cu siguranta ai sa ramai la fel de mirat (constructiv vorbind) si dupa ce vei parcurge primii 100.000 Km. La cat mai multi si fara evenimente!
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: new Subaru XV 2.0 D, Iasi
« Reply #2 on: September 28, 2016, 11:41:05 AM »
Salut, sa stapanesti sanatos masina, pare faina din descriere da' mai faina cred ca e in poze  ;D
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: new Subaru XV 2.0 D, Iasi
« Reply #3 on: September 28, 2016, 12:18:59 PM »
Bun venit! Dedica niste timp familiarizarii cu forumul si functiile sale. KM multi si fara probleme! Asteptam si poze, ca sa ne clatim ochii :)
Ma bucura sa vad tot mai multe XV-uri. Practic este vechiul Forester care a fost apreciat si foarte bine vandut.

marr

  • 2205
Răspuns: new Subaru XV 2.0 D, Iasi
« Reply #4 on: September 28, 2016, 15:56:01 PM »
Wellcome to the Club !
Adica - atat in Clubul Subaru cat si in cel ( mult mai restrans ) al posesorilor de Subaru XV !
Si au am achizitionat in urma cu cateva zile un XV identic - echipare Confort, 2.0 Boxer Diesel !
Este insa posibil sa difere culoarea: mea este alba - mai exact Crystal White Pearl.
Stai linistit ca si eu am cartea tot in germana ( desi masina este cumparata din Romania ) ! Bine, la cate XV-uri s-au vandut pana acum, nu-i de condamnat ca nu au facut efortul sa o traduca ( are cateva sute de pagini).
Si ca tot a adus Mihai vorba despre asta - si mie mi se pare ciudat faptul ca ( cel putin la noi) sunt atat de putine XV-uri !
Este chiar o masina perfecta pentru persoane active: nu foarte mare, tractiune integrala, garda la sol .... o-hoo-hoooo !
O fi vorba despre portbagajul nu foarte mare .... da' ce Doamne Iarta-ma sa tot cari cu tine ?

PS: Eu sunt la al doilea Subaru. Diesel, Si nu pot sa nu fiu in complet acord cu Heliotropus: masina asta o sa te surprinda placut si peste 100.000 km !
Subaru e ca vinul - cu cat trece timpul cu atat iti place mai mult !

PPS: Dupa ce vine @Foreste si te lamureste ce si cum ( sau intra pe topicul meu de prezentare al XV-ului si gasesti acolo toate explicatiile) - hai si cu niste poze !
Vorba aia: "Fara poze, Jurnalul e pustiu !"
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

rexkroki

  • 93
  • 2016 Outback 2.5i Tungsten Metallic
Răspuns: new Subaru XV 2.0 D, Iasi
« Reply #5 on: September 28, 2016, 19:11:30 PM »
La cat mai multi km cu zambetul pe buze la volanul noului XV   :)  O poza face cat o mie de cuvinte. :D

soho

  • 246
Răspuns: new Subaru XV 2.0 D, Iasi
« Reply #6 on: September 29, 2016, 10:11:41 AM »
Bv ! Felicitari ! MULTI , F MULTI kM  fara probleme !

Asteptam iarna poate facem un Dobrovat :)


Răspuns: new Subaru XV 2.0 D, Iasi
« Reply #7 on: October 02, 2016, 13:51:34 PM »
Wellcome to the Club !
Adica - atat in Clubul Subaru cat si in cel ( mult mai restrans ) al posesorilor de Subaru XV !
Si au am achizitionat in urma cu cateva zile un XV identic - echipare Confort, 2.0 Boxer Diesel !
Este insa posibil sa difere culoarea: mea este alba - mai exact Crystal White Pearl.
Stai linistit ca si eu am cartea tot in germana ( desi masina este cumparata din Romania ) ! Bine, la cate XV-uri s-au vandut pana acum, nu-i de condamnat ca nu au facut efortul sa o traduca ( are cateva sute de pagini).
Si ca tot a adus Mihai vorba despre asta - si mie mi se pare ciudat faptul ca ( cel putin la noi) sunt atat de putine XV-uri !
Este chiar o masina perfecta pentru persoane active: nu foarte mare, tractiune integrala, garda la sol .... o-hoo-hoooo !
O fi vorba despre portbagajul nu foarte mare .... da' ce Doamne Iarta-ma sa tot cari cu tine ?

PS: Eu sunt la al doilea Subaru. Diesel, Si nu pot sa nu fiu in complet acord cu Heliotropus: masina asta o sa te surprinda placut si peste 100.000 km !
Subaru e ca vinul - cu cat trece timpul cu atat iti place mai mult !

PPS: Dupa ce vine @Foreste si te lamureste ce si cum ( sau intra pe topicul meu de prezentare al XV-ului si gasesti acolo toate explicatiile) - hai si cu niste poze !
Vorba aia: "Fara poze, Jurnalul e pustiu !"

Salutare, marr!
Avem aceeasi culoare Crystal White Pearl, care sare in ochi.
MI-au zis niste colegi de munca ca e "ochioasa" rau :)))
Si da, cel putin in Iasi, doar un XV am mai vazut, model 2015. Mi-ar fi "sarit" in ochi daca eventual ar mai fi fost si altele.
Sa fie intr-un ceas bun si noul tau XV, si la cat mai multi km fara incidente!

Răspuns: new Subaru XV 2.0 D, Iasi
« Reply #8 on: October 02, 2016, 13:54:46 PM »
Mersi tututor pt "primire". O sa postez curand niste poze, trebuie sa ma duc undeva la munte sa iasa niste poze ok, asa in parcare....e trista  ;D
Poate pun o intrebare ciudata, daca e o masina asa buna si fiabila, de ce sunt asa putine pe strazile de la noi? :P

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: new Subaru XV 2.0 D, Iasi
« Reply #9 on: October 02, 2016, 13:56:36 PM »
Pentru ca romanii sunt experti in studii de fiabilitate si stiu ca nimic nu se compara cu masina europeana trecuta de 400.000km.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

marr

  • 2205
Răspuns: new Subaru XV 2.0 D, Iasi
« Reply #10 on: October 02, 2016, 14:06:36 PM »
......
Poate pun o intrebare ciudata, daca e o masina asa buna si fiabila, de ce sunt asa putine pe strazile de la noi? :P


@Wrangler ti-a raspuns pe scurt.
Eu dezvolt putin:
1. Retea de dealeri - aspectul asta s-a discutat si rasdiscutat !
2. Marea majoritate a romanilor, cand spun Subaru, se gandesc implicit la WRX STI. Habar n-au ca, de fapt, Subaru face masini de zi cu zi, pentru familie, cu accent pe siguranta.
3. Lipsa de informare - la fel, peste 90% dintre cumparatorii romani de Crossover / SUV nu iau in calcul Subaru pentru ca au o imagine complet distorsionata asupra pretului !
4. Din nou - lipsa de informare - se pune mai mare pret pe briz-brizuri decat pe partea tehnica. Multi habar nu au ce inseamna Symmetrical AWD si la ce ajuta, ce inseamna o arhitectura boxer a motorului si ce avantaje ofera, ce inseamna sistemele de siguranta active si pasive, la ce-i utila o garda la sol de 22 cm, ce-o fi ala "self-leveling"  .... dar stiu foarte bine despre clima bizonica, "full fara piele", navi color, jante de 19" !

PS: E super faina culoarea masinutelor noastre ! Arata exceptioanl in combinatie cu geamurile fumurii, protectiile negre de la pasajele rotilor, spoilerul si jantele negre !
Chiar azi, la spalatorie, o admirau baietii !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Răspuns: new Subaru XV 2.0 D, Iasi
« Reply #11 on: October 03, 2016, 09:25:14 AM »
......
Poate pun o intrebare ciudata, daca e o masina asa buna si fiabila, de ce sunt asa putine pe strazile de la noi? :P


@Wrangler ti-a raspuns pe scurt.
Eu dezvolt putin:
1. Retea de dealeri - aspectul asta s-a discutat si rasdiscutat !
2. Marea majoritate a romanilor, cand spun Subaru, se gandesc implicit la WRX STI. Habar n-au ca, de fapt, Subaru face masini de zi cu zi, pentru familie, cu accent pe siguranta.
3. Lipsa de informare - la fel, peste 90% dintre cumparatorii romani de Crossover / SUV nu iau in calcul Subaru pentru ca au o imagine complet distorsionata asupra pretului !
4. Din nou - lipsa de informare - se pune mai mare pret pe briz-brizuri decat pe partea tehnica. Multi habar nu au ce inseamna Symmetrical AWD si la ce ajuta, ce inseamna o arhitectura boxer a motorului si ce avantaje ofera, ce inseamna sistemele de siguranta active si pasive, la ce-i utila o garda la sol de 22 cm, ce-o fi ala "self-leveling"  .... dar stiu foarte bine despre clima bizonica, "full fara piele", navi color, jante de 19" !

PS: E super faina culoarea masinutelor noastre ! Arata exceptioanl in combinatie cu geamurile fumurii, protectiile negre de la pasajele rotilor, spoilerul si jantele negre !
Chiar azi, la spalatorie, o admirau baietii !

Da, asta, asa e...eu am ramas cu pata pusa pe Subaru de cand ma uitam la emisiunea cu masini de pe Antena 1 (nu mai stiu cum se numea), prezentata de Ursa Mare.
La fel am patit si eu la spalatorie. Cam toti admira jantele si culoarea.
Da, in general cam asta e mentalitatea la noi....sa fie full, daca mai e si BMW....e perfect :))))
Multi prieteni imi zic ca de ce nu mi-am luat BMW second cu banii astia; le raspund....BMW vine de la Big Money Waste si nu as cumpara BMW nici daca mi l-ai da cu 1 euro.
Subaru ROCKS!!! :P

marr

  • 2205
Răspuns: new Subaru XV 2.0 D, Iasi
« Reply #12 on: October 03, 2016, 12:37:44 PM »
.....BMW vine de la Big Money Waste ....

Buna asta !!! ;D
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

laddu

  • 225
Răspuns: new Subaru XV 2.0 D, Iasi
« Reply #13 on: October 03, 2016, 16:27:14 PM »
.....BMW vine de la Big Money Waste ....

Buna asta !!! ;D

Bun acronimul, dar parca usor rautacios :D Tre sa le dam credit, ca sunt masini faine. Fiecare cu a ma-sii.

Răspuns: new Subaru XV 2.0 D, Iasi
« Reply #14 on: October 25, 2016, 20:44:24 PM »
Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente!

AlexT

Răspuns: new Subaru XV 2.0 D, Iasi
« Reply #15 on: November 07, 2016, 20:29:56 PM »
Cum este pedala de ambreiaj? Ți se pare mai tare decât la celelalte mașini? Sau este OK la mers in oraș.
Cred ca am văzut mașina in pacurari vizavi de eMAG.:d
Forester XT - 2009

Răspuns: new Subaru XV 2.0 D, Iasi
« Reply #16 on: December 22, 2016, 13:23:04 PM »
Cum este pedala de ambreiaj? Ți se pare mai tare decât la celelalte mașini? Sau este OK la mers in oraș.
Cred ca am văzut mașina in pacurari vizavi de eMAG.:d

Da, mi se pare foarte ok (moale) ambreiajul la mers prin oras. nu simt nici un disconfort.
mmm, nu cred ca eram eu vis-a-vis de eMAG...eu mai mult prin Copou, adica acolo o am parcata. Incerc sa o folosesc cat mai putin prin oras...pentru ca...trafic  ;D

Re: new Subaru XV 2.0 D, Iasi
« Reply #17 on: June 04, 2017, 16:13:18 PM »
salutari, dragi iubitori de Subaru!
Nu stiu daca sa scriu sau nu, pt ca simt ca e cam rusionos....
Dar am observat acum vreo saptamana, in timp ce eram la spalatorie, pe portierele fata, niste puncte mici de rugina...:(
in conditiile in care masina e noua de anul trecut.
Nu cred ca e normal, a mai patit cineva la fel?
Ce e de facut? s-o iau din timp si sa ma duc la tinichigerie?

Muttley

  • 4919
Re: new Subaru XV 2.0 D, Iasi
« Reply #18 on: June 04, 2017, 17:25:59 PM »
Masinile de acum sunt de unica folosinta. Telefoanele, la fel, le schimbi dupa maxim 2 ani, nu le mai tii 10 ani cum faceai pe la inceputul mileniului.
Deci obisnuieste-te cu ideea mai degraba.
WRX SW 2002

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: new Subaru XV 2.0 D, Iasi
« Reply #19 on: June 07, 2017, 14:16:48 PM »
@Cancioc:

1. Si eu am observat mici puncte de culoare alba pe portiere si aripi - lovituri usoare de la pietricelele de pe DN1. Colegului Malakay i s-a facut mila de masina si i-a acoperit "ciupiturile" cu cate un punct de vopsea. Poti incerca si tu varianta de provizorat pana la vopsirea intregului element.

2. Nu pune la suflet ce scrie Muttley caci am certitudinea ca mesajul tau l-a prins intr-o conjunctura nefericita a astrelor si a devenit brusc un pesimist...:-)
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!