FORESTER 2.0
Subaru club Romania

FORESTER 2.0

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: FORESTER 2.0
« Reply #100 on: January 07, 2018, 20:42:21 PM »
Fotografiile cu multă zăpadă sunt făcute in Oymyakon sau în Prospect Creek??? 😜
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Re: FORESTER 2.0
« Reply #101 on: January 07, 2018, 20:45:23 PM »
si foresterul ar fi vrut sa se joace putin prin zapada, dar cand l-a vazut pe mr duster , s-a razgandit,
de fapt s-a razgandit cel care il insotea

...aproximativ o ora de dat la lopata si mr duster se incapatana sa-si faca siesta cu burta pe zapada...
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: FORESTER 2.0
« Reply #102 on: January 07, 2018, 20:48:03 PM »
Fotografiile cu multă zăpadă sunt făcute in Oymyakon sau în Prospect Creek??? 😜
nu cunosc zonele mentionate.
mi-e si greu sa le citesc
fotografiile sunt din romania si de data recenta, 03.01.2018, sa zic ?! :D
poate gresesc o zi ...
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: FORESTER 2.0
« Reply #103 on: January 07, 2018, 20:54:13 PM »
cam asa arata zona unde dusterul isi facea siesta, cu doua zile inainte, intre timp mai ninsese, dar ... doar putin
...si fara ceata...

dusterul era blocat in zona celor doua persoane ... aproximativ ...
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: FORESTER 2.0
« Reply #104 on: January 07, 2018, 20:58:45 PM »
Fotografiile cu multă zăpadă sunt făcute in Oymyakon sau în Prospect Creek??? 😜
a...da ...
si zapada a fost primita drept premiu de consolare pentru cea ratată de 1 Decembrie, pe care au vazut-o doar norocosii  :D :D :D
forester 2.0x forester 2.5xt

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: FORESTER 2.0
« Reply #105 on: January 07, 2018, 21:19:10 PM »
Nu râde de bieții oameni cu Duster-ul suspendat căci și eu am rămas cu Jimny (destul de bine configurat pentru teren greoi) atât în zăpadă cât și prin noroaie istorice de m-au scos cu tractorul sau cu caii  ;D
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Re: FORESTER 2.0
« Reply #106 on: January 07, 2018, 22:24:46 PM »
nu radeam. doar am relatat ce am vazut, pe acolo...
si patania lor m-a ”razgandit”  :D
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: FORESTER 2.0
« Reply #107 on: February 04, 2018, 19:17:56 PM »
după ce s-a odihnit o săptămână, l-am scos prin Bucuresti, sa-si dezmorteasca rotile putin
si ce sa vezi, pe langa eroarea cu pompa de aer, valva  ...
a mai aparut una : P0021 camshaft position advanced .... și nu mai stiu cum
asta ultima e doar ”pending” , deocamdata, trag eu concluzia ca urmeaza sa se produca...
dupa primele cautari pe google, nu mi-am dat seama cat de speriat ar trebui sa fiu
s-a mai confruntat cineva cu problema asta ?

forester 2.0x forester 2.5xt

leeloo

Re: FORESTER 2.0
« Reply #108 on: February 05, 2018, 13:13:35 PM »
am avut-o eu la pachet cu  cea de pompa de aer secundara.
Dupa stergere nici unu nu a mai revenit, dar poate sunt eu mai norocos..


Re: Răspuns: FORESTER 2.0
« Reply #109 on: February 06, 2018, 09:21:46 AM »
Nu stiu daca a incercat cineva sa desfaca cele doua valve si sa le curete cumva, poate le mai lungeste viata. Altfel vor fi costisitoare de inlocuit si de asemenea este riscant, daca ramane blocata pe pozitia deschis inseamna ca va ajunge aer fierbinte de evacuare catre pompa aia de plastic.
Salut, am avut (si am, inca!) aceeasi problema. Mi s-a spus de la inceput ca releul de la una dintre ele ar fi de vina si ca am doua variante: fie o anulez, fie o schimb (una noua costa 1200 lei!). Pana la urma am curatat ambele valve, a fost ok cam 2 saptamani dupa care mi s-a aprins iarasi check engine. Acum ma gandesc sa ma duc la AK Brasov sa rezolv problema definitiv (sa vad ce solutie imi propun).
« Last Edit: February 06, 2018, 12:22:44 PM by cristian firu »
Forester SG 2.0X 2008 MT

andrei80

  • 1161
  • 7500rpm, no boost... No more. XT ftw!
Re: FORESTER 2.0
« Reply #110 on: February 06, 2018, 09:44:44 AM »
Din experiență, check engine pe motiv de emisii neconforme se aprinde după câteva sute de kilometri de la resetare, când se convinge ecu că nu poate rezolva problema. De asta tot spune lumea că resetează și nu se mai aprinde o perioadă, apoi reapare eroarea.
Ex Forester XS 2.0 2006 MT
Ex Forester XT 2007 MT
Forester XT 2003 AT

Re: FORESTER 2.0
« Reply #111 on: February 06, 2018, 19:37:19 PM »
cu exceptia colegului leeloo, nu s-a mai confruntat nimeni cu problema:
P0021 camshaft position advanced .... ?
forester 2.0x forester 2.5xt

leeloo

Re: FORESTER 2.0
« Reply #112 on: February 06, 2018, 20:44:05 PM »
check engine e una,  ala  poate avea multe cauze,  eroarea aia  e altceva.
Practic zice ca ECu da un timing pe deschiderea valvelor de admisie si ele  fac altceva.
Se mai poate intampla daca masina  e folosita rar, daca ai multe cicluri de mers cu ea rece, ulei prost sau foarte contamint etc.
Daca  o stergi  si apare iar e nasol, multe de verificat..

Re: FORESTER 2.0
« Reply #113 on: February 06, 2018, 23:04:30 PM »
check engine e una,  ala  poate avea multe cauze,  eroarea aia  e altceva.
Practic zice ca ECu da un timing pe deschiderea valvelor de admisie si ele  fac altceva.
Se mai poate intampla daca masina  e folosita rar, daca ai multe cicluri de mers cu ea rece, ulei prost sau foarte contamint etc.
Daca  o stergi  si apare iar e nasol, multe de verificat..
nu suna incurajator deloc
forester 2.0x forester 2.5xt

leeloo

Re: FORESTER 2.0
« Reply #114 on: February 07, 2018, 11:57:41 AM »
nu te panica, o stergi si vezi daca mai apare.

Re: FORESTER 2.0
« Reply #115 on: February 18, 2018, 12:01:21 PM »
am început operațiunile pentru remedierea erorii : P0021 camshaft position-timing over-advanced or system performance (bank 2) - denumirea completa
ca si modalitati
-utilizarea unui produs de curatare motor, schimbarea uleiului si stergerea erorii,     daca nu da rezultate
-verificarea si eventual schimbarea senzorului sau
-schimbarea motorului :D :D :D, mai departe nu am mai citit, ultima parte e parere personala

asa ca am schimbat uleiul , la 182.727 km
am folosit liqui moly 5w40 leichtlauf high tech, cel despre care mihai florescu spunea ca are ”putere de curatare mai mare” decat motul. tbn 14 vs 10.
am evitat sa folosesc produsele de curatare, pentru ca cineva spunea pe aici ca exista riscul, la motoarele mai vechi, sa curate mai mult decat trebuie ;D
am sters eroarea.
sa vedem ce va fi ...
forester 2.0x forester 2.5xt

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: FORESTER 2.0
« Reply #116 on: February 18, 2018, 12:40:55 PM »
Mda, nu mai stiu cum m-am exprimat acolo unde ai vazut opinia mea. TBN mare inseamna o rezerva mai mare de a neutraliza acizii, deci degradarea uleiului pana la nivelul la care nu mai indeplineste normele se face mai tarziu. Este in primul rand vorba de durata de viata mai mare a uleiului.

Re: FORESTER 2.0
« Reply #117 on: February 18, 2018, 13:21:46 PM »
Mda, nu mai stiu cum m-am exprimat acolo unde ai vazut opinia mea. TBN mare inseamna o rezerva mai mare de a neutraliza acizii, deci degradarea uleiului pana la nivelul la care nu mai indeplineste normele se face mai tarziu. Este in primul rand vorba de durata de viata mai mare a uleiului.
Hm. nu regasesc exact, discutia se prelungea pe mai multe posturi.
posibil sa fi corelat eu gresit prima parte legata de curatare cu TBN-ul. recunosc nu am cautat explicatia pentru acronim si nu am aprofundat problema.

oricum e tot ulei, nu e apa  :D ,nu eram sigur ca vreau sa folosesc ”detergentii” pentru motor si nu ma gandesc sa-l tin mai mult decat tineam motul-ul.
si incerc si ceva nou...
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: FORESTER 2.0
« Reply #118 on: February 18, 2018, 13:52:29 PM »
TBN = total base number si reprezinta capacitatea de neutralizare a acizilor rezultati in urma arderii (din oxizi de sulf, azot si mai stiu eu ce, combinati cu apa...)
TBN mare au in general uleiurile Long Life, despre asta pe care l'ai luat am gasit ca ar putea fi folosit si pentru 40k km ...

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: FORESTER 2.0
« Reply #119 on: February 18, 2018, 16:31:14 PM »
...
TBN mare au in general uleiurile Long Life, despre asta pe care l'ai luat am gasit ca ar putea fi folosit si pentru 40k km ...

 ;D ;D ;D

Azi se pare ca se schimba mai des motorul decat uleiul... avem uleiuri long life dar nu mai intereseaza pe nimeni sa fie si motorul long life..  ??? :-\
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008