FORESTER 2.0
Subaru club Romania

FORESTER 2.0

FORESTER 2.0
« Reply #220 on: August 09, 2019, 15:51:00 PM »
Foarte faine pozele.  Mai vrem !   ;)
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Re: FORESTER 2.0
« Reply #221 on: August 10, 2019, 22:01:28 PM »
Am fost asta iarna intr-o tura acolo, si pare un traseu fain de facut si cu bicicleta vara.
indicatoarele aratau un traseu de bicicleta de 48 km, probabil intreg circuitul , inclusiv sosea. cert este ca o parte din traseu, cred ca 12-15 km, este pe creasta, intre cabana giumalau si varful barnarel. accesul spre vardul barnarel se face pe un drum forestier de circa 7 km, mai usor comparativ cu cel spre giumalau. l-am mentionat anterior, in 2017, cred.
daca e vreme buna, cred ca se poate merge si cu forestierul ;) sau ceva similar ;) pe creasta. ar fi interesant.
oricum, se pare ca la prima vedere, forestierul nu inspira incredere, cel putin cel din dotare.
am intrebat daca se poate urca la cabana. mi s-a raspuns ca se urca, dar cu "asta" vreau sa merg?! ;D
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: FORESTER 2.0
« Reply #222 on: August 10, 2019, 22:07:01 PM »
Frumos, Giumalaul e si la mine pe lista :)
daca tot ajungi in zona, merita sa pui pe lista si un traseu prin calimani, cel putin fosta exploatare de sulf si statia meteo.
adica sa poposesti mai mult prin zona.
a da si drumul borsec/bilbor-gura glodului. de fapt asa poti intra in zona. ;D
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: FORESTER 2.0
« Reply #223 on: August 10, 2019, 22:08:58 PM »
Foarte faine pozele.  Mai vrem !   ;)
   :-\ nu mai am. dar ma duc sa mai fac cateva.
« Last Edit: August 10, 2019, 22:09:32 PM by bob_ilie »
forester 2.0x forester 2.5xt

BOXER

  • *
  • 2349
  • +
Re: FORESTER 2.0
« Reply #224 on: August 10, 2019, 22:26:22 PM »
daca tot ajungi in zona, merita sa pui pe lista si un traseu prin calimani, cel putin fosta exploatare de sulf si statia meteo.
adica sa poposesti mai mult prin zona.
a da si drumul borsec/bilbor-gura glodului. de fapt asa poti intra in zona. ;D

Borsec - Bilbor cere jante de 16". Ultima data am intors pentru ca eram echipat cu 17" si suspensii cam sportive in sensul gresit.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Re: FORESTER 2.0
« Reply #225 on: August 10, 2019, 23:03:19 PM »
m-am intors cu fotografiile.
traseul: drumul talienilor sau drumul vitoriei lipan. un drum forestier de aproximativ 35 km, care face legatura intre loc. malini/iesle din jud suceava si loc sabasa/borca din judetul neamt, prin pasul stanisoara. pe traseu a existat un singur moment mai emotionant si noroios, chiar in punctul cel mai inalt.
startul s-a dat pe o ploaie cu galeata; nu chiar cu galeata, dar destul de serioasa. totusi s-a potolit pana la urma:







cam asta a fost urcarea
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: FORESTER 2.0
« Reply #226 on: August 10, 2019, 23:08:36 PM »
punctul cel mai inalt:

de aici am venit ?!...


sau de aici,din nourii astia?! ...


si pe aici trebuie sa trec


si asta e crucea talienilor
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: FORESTER 2.0
« Reply #227 on: August 10, 2019, 23:11:41 PM »
la coborare am gasit asta:


ghidul lipsea. punctul de informare turistica era inchis. am plecat nelamurit, nechifor lipan chiar a existat in realitate sau doar in mintea lui sadoveanu.
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: FORESTER 2.0
« Reply #228 on: August 10, 2019, 23:13:50 PM »
Fain drum.am.fost de vreo 3 ori.de la cruce trebuia sa faci dreapta dacă vii dinspre neamt.ajungi pe vb bour sau ceva de genul.numai ca e cam rupt drumul eu la făcut cu un freelander 1 împreună cu un Sf Turbo.

Re: FORESTER 2.0
« Reply #229 on: August 12, 2019, 20:22:56 PM »
Super-Nice  pozele. Mai pune,  mai pune   :D
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: FORESTER 2.0
« Reply #230 on: August 12, 2019, 20:59:56 PM »
Super-Nice  pozele. Mai pune,  mai pune   :D

Ar pune omul, ar pune da' dă și tu o bere căci pe canicula din România greu urcă până și Forester! ;D

Într-adevăr, poze pe cinste și în cinstea mașinii tale!  ;)
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Re: FORESTER 2.0
« Reply #231 on: August 13, 2019, 08:58:48 AM »
as mai pune, dar a cam secat izvorul si utilajul s-a supărat asa ca de acum voi incepe cu plangeri la adresa lui.
... si am adunat cateva...
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: FORESTER 2.0
« Reply #232 on: August 25, 2019, 22:17:19 PM »
mda. agregatul a devenit egoist, cere din ce in ce mai multa atentie...
- becurile din bord, de la "ceasuri" s-au ars toate. o vizita la un magazin de piese auto si o surubelnita au rezolvat problema.
- sabotii frana spate se cer pensionati. mi-a venit asa o idee si am demontat tamburii, sabotii mai au foarte putin.
- tamburii sunt "mancati de rugina", parca ar trebui inlocuiti si ei.
- suspensia spate a "decedat" definitiv. probabil era in moarte clinica dar cine sa isi dea seama. analizez solutii
si doua subiective, care insa daca se adeveresc, completeaza definitiv distractia:
- rugina la aripile spate, care desi au fost refacute, recitirea topicului lui pffaizer mi-a dat fiori.
- motorul care parca nu merge, cum ar trebui. bine nici nu stiu cum ar trebui sa functioneze.
...probabil mai sunt si altele pe care le voi descoperi mai tarziu.
 aaa da si ceva probleme estetice...., nu le bag in seama deocamdata...
...ma intreb daca agregatul in totalitate nu se cere pensionat ?!
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: FORESTER 2.0
« Reply #233 on: September 15, 2019, 00:29:32 AM »
m-am gandit sa incep cu franele spate, anume sa schimb sabotii si daca tot umblu acolo si tamburii.
pretul la tamburi originali undeva la 600 ron. am decis ca nu merita viitorul pensionar o asa investitie si m-am orientat spre aftermarket.
am retinut de pe forum ca sunt doar doi producatori care respecta dimensiunile exterioare ABS si Optimal.
cautat, gasit si comandat pe un site german ABS cu specificatiile care trebuie: 277... si ce mai e pe acolo.
vine comanda :

ma uit ABS nu scrie. ma gandesc poate am apasat eu un "buton" gresit. verific codul produsului pe comanda, pe factura, pe site, pe cutie, concluzie acelasi. clar asta e, probabil STARK e traducerea in germana ;)
renunt la ideea de a-i trimite inapoi si ii vopsesc cu o vopsea termorezistenta de la policolor.
acum sa-i montez. bineinteles ca atingeau in aparatoarea de noroi sau ce o fi aceea. amanat lucrarea. acum si vopsiti si folositi cine ii mai lua inapoi, asa ca repede cu ei la "pilit".

reluam activitatea...dupa zile bune, nu imediat.
demontam si ... un surub, cel de jos, face o surpriza

gaurit surubul si un extractor de suruburi ne ajuta sa trecem de momentul asta si ajungem la montat. intentionam sa schimb si accesoriile, arcuri si ce mai erau pe acolo dar ...

bolturile noi sau cum le-o spune , mai scurte, mult mai scurte.
pe de alta parte arcurile care veneau puse pe ele, mai lungi:

in concluzie le-am folosit pe cele vechi, aici.
arcurile de la saboti au fost schimbate.
sabotii vechi

comparativ cu cei noi

ma rog cate unul de fiecare. cel vechi aproape ca nu mai avea material. nu ajunsese inca la tabla.
daca tot eram pe aici, am mai dat cu peria de sarma si cu vopsea si pe partea cealalta. la final, lucrarea arata cam asa:


forester 2.0x forester 2.5xt

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: FORESTER 2.0
« Reply #234 on: September 15, 2019, 01:24:57 AM »
Vand fuzete spate cu disc si etriere. Csz ?
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Re: FORESTER 2.0
« Reply #235 on: September 15, 2019, 10:05:28 AM »
adica sa trec la frane pe disc, m-am gandit inainte sa ma apuc de vopsit.
din ce am citit pe aici imi amintesc ca trebuia modificat ceva si pe la conductele de frana, parca, iar imbunatatirea nu era chiar extraordinara.
nu sunt hotarat, dar am in vedere oferta. mersi
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: FORESTER 2.0
« Reply #236 on: October 19, 2019, 16:52:21 PM »
in cele din urma m-am decis asupra suspensiei.
pe spate, un guvern de uniunea nationala, pardon internationala:
flanse SACHS
amortizoare JAPANPARTS
kit praf KYB
garnitura cauciuc OEM
arcuri IRONMAN

pe fata, lucrurile sunt mult mai clare:
rulment, amortizoare, kit praf KYB
garnitura cauciuc OEM plus furtun in partea de jos
arcuri IRONMAN.
protectia antipraf pe fata era in stare buna, putea fi refolosita, dar daca tot o cumparasem , am inlocuit-o, cea de pe spate era rupta.
flansele, atat cele de pe fata cat si cele de pe spate, nu stiu daca erau bune sau stricate, le-am inlocuit preventiv. tind sa cred ca in afara de rugina nu aveau alte probleme.
arcurile aratau bine, rugina destul de putina.
amortizoarele ruginite foarte tare, toate patru. cel de pe dreapta fata nu mai functiona deloc. dupa demontare l-am comprimat si a ramas  asa nu a mai revenit. cel stanga spate, dupa demontare l-am lasat in plan orizontal si a curs ulei din el.
amortizoare spate
   amortizor fata

si ansamblu nou amortizor+arc spate
pe cele de pe fata am uitat sa le fotografiez inainte de montaj.

oricum montate arata asa
fata spate
culori diferite , pentru diversitate.
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: FORESTER 2.0
« Reply #237 on: October 31, 2019, 23:00:16 PM »
forestierul a iesit la petrecere
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: FORESTER 2.0
« Reply #238 on: May 26, 2020, 13:49:32 PM »
nu am mai trecut demult pe aici.
intre timp am adunat 200.000 km. ultimul schimb de ulei si filtre s-a facut la 200. 787. de data asta am mers pe motul synergie 6100, 10w40.
o data cu apropierea verii am constatat ca instalatia de AC pierduse tot freonul.
dupa ce am incarcat-o, forestierul s-a gandit sa mai o surpriza ... s-a blocat hill holder-ul.
tacanitul dintre volan si scaun a refuzat sa creada, pana cand a inceput sa iasa fum de la roata dreapta fata.
am constatat ca sistemul se blocheaza atunci cand se incalzeste.
forester 2.0x forester 2.5xt

andrei80

  • 1161
  • 7500rpm, no boost... No more. XT ftw!
Re: FORESTER 2.0
« Reply #239 on: May 26, 2020, 14:19:38 PM »
Nu am pățit și am rupt frânele-n două la o coborâre pe Transalpina. Adică abia mai țineau. Nu se încadrează în normal. Mai reglează, poate nu mai dă drumul când trebuie...
Ex Forester XS 2.0 2006 MT
Ex Forester XT 2007 MT
Forester XT 2003 AT