FORESTER 2.0
Subaru club Romania

FORESTER 2.0

Re: FORESTER 2.0
« Reply #80 on: August 28, 2017, 22:42:45 PM »
in alta ordine de idei, in perioada de vara forestierul s-a plimbat 4800 km, pe drumurile patriei, in doua ”sesiuni” : 1700 km si 2126 km. in prima parte: autostrada si drumuri europene - zone de șes (sa zic asa), cea de-a doua: aproximativ 1000 km zona de ses, restul serpentine in zone de munte și ceva drumuri forestiere.
consumul, calculat prin metoda calcul la pompa, dar destul de grosier, aproximativ 10%.
cam mult as spune, dar a meritat.
printre zonele vizitate se numără: bilbor,borsec, lacul roșu, cheile bicazului, valea bistritei, transrarau, sucevita , parcul national calimani - intrare din zona panaci.
revin cu detalii referitoare la trasee si ceva fotografii
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: FORESTER 2.0
« Reply #81 on: September 02, 2017, 14:14:13 PM »
un traseu frumos, pentru cine ajunge in zona, starea drumului/asfaltului bună: campulung moldovenesc - sadova - vatra moldovitei - sucevita, DN 17 A. partea  vatra moldovitei - ciumarna - sucevita, mi s-a parut cea mai frumoasa .


DN 17A sadova - vatra Moldovitei (prima parte a traseului ) cel mai inalt punct

apus de soare la Ciumarna

Palma de la Ciumarna
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: FORESTER 2.0
« Reply #82 on: September 02, 2017, 16:47:22 PM »
am incercat si un off-road usor: dorna arini - piatra taieturii - panaci. si am plecat:



traseul dorna arini - piatra taieturii: asfalt 4-5 km, drum forestier cu pietris in mare parte și finalul circa 5 km drum de pamant prin padure. in  zona de drum forestier am avut parte de cateva portiuni destul de inclinate și multe zone cu pietris adus de aluviuni.
drumul prin padure a fost presarat cu cateva zone ”noroioase”, acestea reprezentand cele mai dificile portiuni.
si asa am ajuns aici:



manastirea piatra taieturii: la o altitudine de 1470 m sau 1700 m, dupa altii. nu am masurat ca nu am avut cu ce  :::)))
in timpul celui de-al doilea razboi mondial cica ar fi functionat un punct de observatie al germanilor:






zona panaci , neagra sarului, gura haitii vazuta de  ”sus”


manastirea vazuta de ”jos”,zona panaci
forester 2.0x forester 2.5xt

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: FORESTER 2.0
« Reply #83 on: September 02, 2017, 16:57:25 PM »
Daca iti continuai drumul pana la Bilbor si Secu ai fi avut sansa sa demontezi masina.
Ultima data drumul era foarte prost. Multe pietre mici si medii care nu se impacau bine cu anvelopele de viteza si nici cu jantele de 17".
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Re: FORESTER 2.0
« Reply #84 on: September 02, 2017, 17:04:11 PM »
Revin cu detalii despre "tronsonul" menționat de tine :(. L-am parcurs. Am avut ceva emoții, dar nu e de speriat.
Pt. Traseul spre Piatra Tăieturi am câteva filmulețe cu drumul, de calitate slaba însă, să văd dacă le pot posta. Pt traseul spre Bilbor doar fotografii din "varf"
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: FORESTER 2.0
« Reply #85 on: September 02, 2017, 23:07:17 PM »
si asa am ajuns la gura haitii - intrarea in parcul national călimani. drumul destul de bun pana aici, portiuni asfaltate , alternand cu placile de beton  de pe vremea vechiului regim. in parcul national am inaintat pana la fosta exploatare de sulf, acum disparuta in totalitate și zona ecologizata.
traseul de la intrarea in parc si pana la fosta exploatare: vestitele placi de beton sparte, crapate, acoperite de aluviuni, dar practicabil.
paralel cu drumul curge un rau rosiatic, care se pare ca nu a fost ecologizat.






forester 2.0x forester 2.5xt

Re: FORESTER 2.0
« Reply #86 on: September 02, 2017, 23:56:48 PM »
referitor la traseul mentionat de colegul wrangler:
plecarea din zona vatra dornei - panaci  - drăgoiasa: pana aici asfalt. la drăgoiasa s-a terminat asfaltul si a ramas doar pietrisul, pana la glodu. de fapt a fost asfalt dar nu a mai fost reparat/reconditionat si  s-a pus pietris. drumul bun totusi, nivelat, pietrele mici.
la glodu gasim indicator pentru destinatia cautată ;D,de fapt:


spre bilbor 14 km.

aventura aici a inceput, sa zic asa. circa 8 km de drum forestier cu pietre mici si medii, cum zicea colegul wrangler, portiuni de urcat cu inclinatie destul de mare (asa mi s-au parut mie), unele zone cu denivelari mai mari.
pe traseul de urcare am intalnit o skoda rapid (cred) cu motor de 1.2 (soferul a spus, nu stiu daca benzina sau diesel). se intorcea, a spus ca a renuntat intrucat pietrele sunt prea mari si panta prea abrupta.
foresterul a ajuns fara probleme aici :


urcarea dinspre  glodu




coborare spre bilbor

pe traseul de urcare ar fi fost interesante cateva fotografii, dar nu am avut unde sa opresc si copilotul nu avea vizibilitate sau avea alte preocupari  ;D. drumul serpuia pe marginea unei scaderi de nivel pronuntate (ca prapastie e cam mult spus)
traseul spre bilbor a fost mai domol, mai multe serpentine, marcat de 3/4 portiuni denivelate, datorita unor cursuri de apa.
pe masina am jante de 16 cu cauciucuri de vara.
forester 2.0x forester 2.5xt

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: FORESTER 2.0
« Reply #87 on: September 03, 2017, 00:22:30 AM »
pe masina am jante de 16 cu cauciucuri de vara.

Jantele de 16" sunt potrivite pentru drumul respectiv, cele de 17" nu.
Am castigat 30 de minute de la Bucuresti la Toplita dar am pierdut cel putin doua ore in zona Bilbor - Glodu.

Presupun ca nu ai zgomote suplimentare dupa incursiune.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Re: FORESTER 2.0
« Reply #88 on: September 03, 2017, 17:59:32 PM »
După incursiunile pe drumurile forestiere și șosele patriei mai mult sau mai puțin asfaltate, am doar 3 greierasi, în plus, în habitaclu. Având în vedere că interiorul nu era printre cele mai frumoase, m-am resemnat și cu ăștia noi.
La exterior, încercând sa evit sau sa încadrez niște bolovani, am adunat vreo doua zgârieturi. Am uitat ca sunt obstacole și pe margine, gen ramuri de copaci.
Mai am un scârțâit la roata dreapta spate, când franez, și discurile pe fata care așteaptă sa fie schimbate. Discurile oricum erau destul de uzate și mai devreme sau mai târziu urma sa fac operațiunea.
Cam astea ar fi "daunele" .
forester 2.0x forester 2.5xt

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: FORESTER 2.0
« Reply #89 on: September 03, 2017, 19:57:18 PM »
După incursiunile pe drumurile forestiere și șosele patriei mai mult sau mai puțin asfaltate, am doar 3 greierasi, în plus, în habitaclu.

Tine minte de la mine: cu doar trei greieri in plus este cam dificil sa iti ridici masina la rangul de orchestra simfonica  >:D
Mai ai cateva zile pana la inceperea scolii prilej cu care poti experimenta noi trasee montane uimindu-ne, la final, cu ansamblul instrumental in care putem regasi tot spectrul de note muzicale (numarul acestora fiind determinat de cerintele partiturilor muzicale, de imaginatia "compozitorului" si nervii pasagerilor)  ;D :D :)

PS: este mai putin importanta altitudinea la care a fost ridicata Manastirea Piatra Taieturii, cu siguranta Autocefalia Bisericii Ortodoxe Romane are aceste date statistice, relevante sunt meleagurile descrise si pe care mi le imaginez ca plutind deasupra unor legende cu note homerice.
« Last Edit: September 03, 2017, 20:28:53 PM by Heliotropus »
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Re: FORESTER 2.0
« Reply #90 on: September 03, 2017, 21:25:28 PM »

Mai ai cateva zile pana la inceperea scolii prilej cu care poti experimenta noi trasee montane uimindu-ne, la final .....

PS: este mai putin importanta altitudinea la care a fost ridicata Manastirea Piatra Taieturii, cu siguranta Autocefalia Bisericii Ortodoxe Romane are aceste date statistice, relevante sunt meleagurile descrise si pe care mi le imaginez ca plutind deasupra unor legende cu note homerice.

Din pacate, pentru mine scoala a inceput. Asa ca doar daca mai ”fur” un peisaj, doua intr-un week-end. Si poate reusesc sa ma alatur vreunui grup de „temerari”. ;D. am vazut ceva postari interesante pe un alt topic, nu spui care.

cat despre datele statistice, erau doar ca sa fie postul mai lung, sa pot zice ca am scris si eu ceva ... ;D ;D ;D
forester 2.0x forester 2.5xt

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: FORESTER 2.0
« Reply #91 on: September 03, 2017, 22:00:07 PM »
...Si poate reusesc sa ma alatur vreunui grup de „temerari”. ;D. am vazut ceva postari interesante pe un alt topic, nu spui care.

Cere si ti se va da, cauta si vei gasi, bate si ti se va deschide  ;)
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

andrei80

  • 1161
  • 7500rpm, no boost... No more. XT ftw!
Re: FORESTER 2.0
« Reply #92 on: September 03, 2017, 22:38:34 PM »
Foarte mișto plimbarea.
Ex Forester XS 2.0 2006 MT
Ex Forester XT 2007 MT
Forester XT 2003 AT

Re: FORESTER 2.0
« Reply #93 on: September 05, 2017, 21:32:18 PM »
   ......    bate si ti se va deschide  ;)

Knock, knock!
Who’s there?
Opportunity!
That is impossible. Opportunity doesn’t come knocking twice!
forester 2.0x forester 2.5xt

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: FORESTER 2.0
« Reply #94 on: September 05, 2017, 22:56:45 PM »
 ;D  :D  :) ... Hai, nu fii timid si alatura-te echipei care va merge la Festivalul Caşcavelei. Ne vedem in week-end!
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Re: FORESTER 2.0
« Reply #95 on: January 07, 2018, 19:58:58 PM »
nu am mai trecut demult pe aici ...
undeva pe 24.10.2017, la 177.277 km ,foresterul a primit schimbul de ulei si filtre
ulei motul 5w40 8100x cess
filtre ulei,polen, aer MANN

tot atunci , au fost schimbate discurile si placutele
discuri TRW, placute Textar

si pregatit asa , a petrecut
1 Decembrie felicitari organizatorilor (cam tarziu, cu scuzele de rigoare), :D
si sarbatorile de iarna ,
...la intoarcere ajungand la 182600 km, (se apropie schimbul de ulei  ;D)
forester 2.0x forester 2.5xt

andrei80

  • 1161
  • 7500rpm, no boost... No more. XT ftw!
Re: FORESTER 2.0
« Reply #96 on: January 07, 2018, 20:26:46 PM »
Știi că treaba cu schimbat ulei la 5-7k km e valabilă doar pentru xt. La aspirat se poate sta mai calm, nu e atât de pretențios😉
Ex Forester XS 2.0 2006 MT
Ex Forester XT 2007 MT
Forester XT 2003 AT

Re: FORESTER 2.0
« Reply #97 on: January 07, 2018, 20:28:24 PM »
si pentru ca foresterul vroia sa vada zapada, a ajuns aici

cam departe si cam ceata,  fotograful este vinovat pentru ca nu a stiut sa-l puna in valoare

forester 2.0x forester 2.5xt

Re: FORESTER 2.0
« Reply #98 on: January 07, 2018, 20:31:14 PM »
Știi că treaba cu schimbat ulei la 5-7k km e valabilă doar pentru xt. La aspirat se poate sta mai calm, nu e atât de pretențios😉

da stiu. doar ca ce sunt inca 5000 de km :D
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: FORESTER 2.0
« Reply #99 on: January 07, 2018, 20:36:09 PM »
si ca sa ajunga acolo a trecut pe aici

fotografia este facuta la coborare,

si pe aici
forester 2.0x forester 2.5xt