Off-Road Subaru videos
Subaru club Romania

Off-Road Subaru videos

PTR

  • 570
Re: Off-Road Subaru videos
« Reply #60 on: March 19, 2020, 13:28:50 PM »
 Eu vreau doar sa ma plimb pe forestiere fara excese... nici eu nu inteleg cum am reusit sa merg de la Lopatari la Gura Teghii si sa ma intorc pe Nehoiu acasa cu un suzuki swift cu arcuri sport si anvelope strada ...  ;D

Forester

  • 3065
  • The other right!
Re: Off-Road Subaru videos
« Reply #61 on: March 19, 2020, 14:23:48 PM »
Eu de cate ori am iesit in off-road am preferat sa umflu mai tare anvelopele, tocmai pentru a nu le prinde si taia. Nici nu m-am aruncat in rock crawling dement, bineinteles.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

kkennyy

  • 1763
Re: Off-Road Subaru videos
« Reply #62 on: March 19, 2020, 19:30:06 PM »
Ideea de a scoate aer din anvelope nu e doar pentru confort sau stres mai puțin pe articulațiile mașinii... e īn principal pentru aderență mai mare și risc mai mic de pană. O anvelopă moale īn contact cu o piatră ascuțită are mai puține șanse să fie pătrunsă și mai multe șanse să se muleze pe ea. Efectul secundar e că peretele lateral este mai expus cānd e presiunea mică și īn cazul anvelopelor de stradă, fiind foarte subțire, posibil să faci mai mult rău decāt bine. Depinde de anvelope. Consensul este că pentru pămānt/piatră, ideale sunt at-urile, lăsate la presiune mai mică. Și nu vorbim de off-road adevărat aici, discutăm doar de siguranță pe forestiere :)
« Last Edit: March 19, 2020, 19:30:59 PM by kkennyy »
Forester XT SJ 2018

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Re: Off-Road Subaru videos
« Reply #63 on: April 17, 2020, 16:18:25 PM »


Confirm!  :-\
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Forester

  • 3065
  • The other right!
Re: Off-Road Subaru videos
« Reply #64 on: April 18, 2020, 20:28:54 PM »
Mda, eu raman la parerea mea, cu anvelope de strada/iarna (adica ceea ce am folosit eu cand am fost in off-road) este mai buna presiunea mare. Totusi nu mergi pe cuie ca sa zici ca ti-o inteapa vreo piatra, in schimb ai sanse uriase sa prinzi flancul aiurea pe o piatra.
Chiar am pozat odata anvelopele dupa un drum crunt cu pietre, si la cate urme avea pe laterale, la presiune mai mica sigur nu scapam:

Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Re: Off-Road Subaru videos
« Reply #65 on: August 18, 2020, 09:14:45 AM »
Eu pe baiatul asta il urmaresc de ceva timp. Are un Forester aspirat din prima generatie, dar isi face treaba si se distreaza cu el peste tot. In materie de overlanding, asa... mai low cost, mi se pare foarte bun continutul pe care-l posteaza.

https://www.youtube.com/c/ALNSMOVERLAND/videos