Off-Road Subaru videos
Subaru club Romania

Off-Road Subaru videos

kkennyy

  • 1763
Re: Off-Road Subaru videos
« Reply #40 on: February 07, 2020, 12:53:11 PM »
N-ar fi exclus  ;D
Forester XT SJ 2018

kkennyy

  • 1763
Re: Off-Road Subaru videos
« Reply #41 on: February 10, 2020, 14:22:54 PM »
Baietii sunt foarte suparati pe Subaru de cand nu le mai da masini la teste ... in special pe cvt-uri. Din punctul meu de vedere, avand in fata curtii ambele exemple (lift / cvt), pot sa spun ca se inseala amarnic. Pe de-o parte faptul ca am intaltat-o a fost cea mai buna alegere posibila si o sa fac asta cu orice subaru dedicat offroad pe care o sa-l mai detin, pe de alta, cvt-ul e mai capabil decat sistemul traditional manual cu reductor, parere bazata strict pe experienta mea cu cele 2 exemplare :)

 
Forester XT SJ 2018

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Off-Road Subaru videos
« Reply #42 on: February 10, 2020, 15:02:19 PM »
Comparatia cred ca o fac intre Subaru de azi si masinile de off-road dedicate prin prisma evolutiei lor tehnologice, nu intre manuala + reductor si CVT.

Eu din asta inteleg ca Subaru era un "lifted wagon with some off-road ability" si acum este promovata ca "overlander" cand marca a schimbat doar garda la sol si aspectul in a promova aceasta directie, nu si capacitatea ei dpdv tehnologic pe masura afirmatiilor.

Pe cand vechile autovehicule care erau adevarate vehicule de "off-road" au evoluat considerabil mai mult in a deveni sigure si mai confortabile pe sosea, dar pastrand capacitatea off-road neatinsa.

Cumva cred ca vor sa spuna ca un off-roader a devenit mult mai mult confortabil si ok sa il conduci pe strada decat a devenit Subaru un off-roader mai capabil decat era deja fara sa ii strice comportamentul exemplar pe strada.

Ceea ce e adevarat.
« Last Edit: February 10, 2020, 16:31:14 PM by MihaiFlorescu »

kkennyy

  • 1763
Re: Off-Road Subaru videos
« Reply #43 on: February 10, 2020, 15:32:55 PM »
Este adevarat din punctul asta de vedere, Subaru mentine aceeasi reteta, dar dpmdv exact asta ar trebui sa faca. Merge pe segmentul de piata unde se cauta o masina capabila de drumuri rele nepavate, dar care in acelasi timp sa aiba caracteristici foarte bune pe sosea. Pe segmentul asta dupa parerea mea nu au concurenta.
Am un amic care a testat de curand un jeep wrangler si concluzia a fost ca e oribil pe sosea, s-a razgandit si acum isi cauta grand cherokee. Cam despre asta e vorba ... off-roaderele, desi poate mai confortabile cele din ziua de azi, nu vor fi niciodata prea stralucite pana nu ajung pe coclau. Ori, care e procentul sosea/offroad pe care il facem chiar si cei mai outdoorsish dintre noi?
Forester XT SJ 2018

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Off-Road Subaru videos
« Reply #44 on: February 10, 2020, 16:44:33 PM »
De acord. De aici si reputatia Subaru. In weekend am mers in masina lui CristiBNA pe acel drum forestier acoperit de zapada ninsa de 2 zile peste strat de gheata. Complet stock, cu reviziile la zi si un set nou de Bridgestone Blizzak si a mers fara emotii chiar si la plecarile din rampa. In conditiile in care pana a ajunge la forestier s-a distrat putin si pe serpentinele cu asfalt.
« Last Edit: February 10, 2020, 16:45:35 PM by MihaiFlorescu »

kkennyy

  • 1763
Re: Off-Road Subaru videos
« Reply #45 on: February 10, 2020, 20:04:44 PM »
That's what it's all about :)
Forester XT SJ 2018

kkennyy

  • 1763
Re: Off-Road Subaru videos
« Reply #46 on: February 21, 2020, 22:45:21 PM »
Forester XT SJ 2018

kkennyy

  • 1763
Re: Off-Road Subaru videos
« Reply #47 on: March 17, 2020, 15:54:21 PM »
Destul de educativ zic eu :)

Forester XT SJ 2018

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Off-Road Subaru videos
« Reply #48 on: March 17, 2020, 19:04:49 PM »
Mama ce a rupt Baja ai... :( Mult prea joasa pentru asa ceva.

kkennyy

  • 1763
Re: Off-Road Subaru videos
« Reply #49 on: March 18, 2020, 08:51:45 AM »
Mama ce a rupt Baja ai... :( Mult prea joasa pentru asa ceva.
S-ar fi descurcat daca avea traction control, dar asa, si joasa si fara tc, nu e combinatie buna. Se vede si la celelalte cat de mult conteaza lift-ul :) Pe de alta parte, se vede si cat lejer urca jeep-ul, total alta liga si singura potrivita pentru traseul ala.
Forester XT SJ 2018

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Off-Road Subaru videos
« Reply #50 on: March 18, 2020, 09:36:54 AM »
Mda, s-a plictisit omu din Jeep. Si mi se pare absolut ciudat de lunga. Ampatamentul este urias. Si totusi...
Mi se pare ca s-au us deja spre unimog.

Re: Off-Road Subaru videos
« Reply #51 on: March 18, 2020, 12:58:40 PM »
.......pe de alta, cvt-ul e mai capabil decat sistemul traditional manual cu reductor, parere bazata strict pe experienta mea cu cele 2 exemplare :)

nush ce sa zic, stiu ca sunt Gigi contra aici, dar OBK a vazut doar very light offroad, pe cand SH-ul a vazut mai greu.
Putem face test cu ambele pe acelasi traseu, preferabil mai greu.Nici ala nu ar fi corect 100% avand in vedere anvelopele si lift-ul de pe SH dar putem trage o concluzie mai aproape de realitate.
Eu sunt de parere ca la chestii mai grele CVT-ul va intra in selfprotect mode si aia ii taia din capabilitati.

kkennyy

  • 1763
Re: Off-Road Subaru videos
« Reply #52 on: March 18, 2020, 13:02:27 PM »
Eu sunt de parere ca la chestii mai grele CVT-ul va intra in selfprotect mode si aia ii taia din capabilitati.
Posibil, eu n-am experimentat dar am vazut in filmulete, insa aia n-aveau HT. Nu zic nu, in situatii extreme poate ca protectia cvt-ului o fi un minus, dar cred ca nici cu wheelspin nu ar urca manuala.

Oricum, eu ma refer la situatii uzuale, nu la extreme. CVT-ul lucreaza mult mai fin, si tc-ul intra mult mai rapid decat la SH, ceea ce ajuta sa nu piarda momentu. Io asta am vazut :)
Forester XT SJ 2018

Re: Off-Road Subaru videos
« Reply #53 on: March 18, 2020, 13:17:52 PM »
Posibil, eu n-am experimentat dar am vazut in filmulete, insa aia n-aveau HT. Nu zic nu, in situatii extreme poate ca protectia cvt-ului o fi un minus, dar cred ca nici cu wheelspin nu ar urca manuala.

Oricum, eu ma refer la situatii uzuale, nu la extreme. CVT-ul lucreaza mult mai fin, si tc-ul intra mult mai rapid decat la SH, ceea ce ajuta sa nu piarda momentu. Io asta am vazut :)

da, aici ai dreptate.
majoritatea iesirilor care le facem CVT-ul este mult mai fain.ai un control mult mai fin.

Quote
dar cred ca nici cu wheelspin nu ar urca manuala.
aici un blocant ar rezolva problema.sa vedem cum decurge anul........ 8) >:D

kkennyy

  • 1763
Re: Off-Road Subaru videos
« Reply #54 on: March 18, 2020, 13:53:51 PM »
aici un blocant ar rezolva problema.sa vedem cum decurge anul........ 8) >:D
Sper sa decurga bine, ca sunt si eu curios, dar vreau sa vad pe altcineva ca testeaza :D
Forester XT SJ 2018

PTR

  • 570
Re: Off-Road Subaru videos
« Reply #55 on: March 19, 2020, 10:44:25 AM »
 Singur si anvelope strada... aia aventura  8)

 

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Off-Road Subaru videos
« Reply #56 on: March 19, 2020, 11:12:22 AM »
Pe praful ala nu e o problema. Si in rest vad roca unde la fel nu e o problema. Deci cu anvelopa are aderenta. Marea problema este rezistenta la intepaturi si taieturi. Deci curaj +++

kkennyy

  • 1763
Re: Off-Road Subaru videos
« Reply #57 on: March 19, 2020, 12:15:34 PM »
M-a luat cu fiori la partea cānd a luat-o tare pe pietre :D

Vezi aici la 10:05 ce pățește omu, cu at-uri chiar (yokohama g015)

Forester XT SJ 2018

PTR

  • 570
Re: Off-Road Subaru videos
« Reply #58 on: March 19, 2020, 12:37:28 PM »
 La cum se vad anvelopele si presiunea era mult prea jos, poate foarte buna la confort dar nu la balans si aterizat cu roata pe piatra.. Nici in filmuletul cu Baja nu au presiunea asa joasa..

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: Off-Road Subaru videos
« Reply #59 on: March 19, 2020, 12:45:36 PM »
Nu inteleg de ce nu va luati un Jeep, daca vreti offroad adevarat...