WRX STi 2004 AKA "Portocala"
Subaru club Romania

WRX STi 2004 AKA "Portocala"

Răspuns: WRX STi 2004 AKA "Portocala"
« Reply #160 on: April 13, 2017, 12:48:59 PM »
Ma bucur ca ii dati de cap! Asta inseamna sa te pricepi... si sa cunosti oamenii potriviti.
<?php if ($youAreHappy && $youKnowIt) { clapYourHands(); }

Răspuns: WRX STi 2004 AKA "Portocala"
« Reply #161 on: April 14, 2017, 09:19:56 AM »
Merci man ! asteptam sa ne prezinti noua jucarie "subaru"  ;D
Detoate , STI sa fie

Răspuns: WRX STi 2004 AKA "Portocala"
« Reply #162 on: April 14, 2017, 12:46:13 PM »
Toyobaru :) Imediat ce o "incalt" cu sosonii de vara.
<?php if ($youAreHappy && $youKnowIt) { clapYourHands(); }

moguai

  • 2814
Răspuns: WRX STi 2004 AKA "Portocala"
« Reply #163 on: April 14, 2017, 14:33:24 PM »
Ai luat un gt86?
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: WRX STi 2004 AKA "Portocala"
« Reply #164 on: April 14, 2017, 15:31:07 PM »
moguai: da, m-a ispitit, nu e hardcore dar RWD e fun cat cuprinde (+ avantaje precum garantie dealer / km putini / fara modificari dubioase / tinerica si frumoasa / deducere profit), si ce e mai important: functioneaza in parametri si am curaj sa plec cu ea la drumuri lungi.
« Last Edit: April 14, 2017, 15:37:51 PM by backslash »
<?php if ($youAreHappy && $youKnowIt) { clapYourHands(); }

moguai

  • 2814
WRX STi 2004 AKA "Portocala"
« Reply #165 on: April 14, 2017, 19:30:47 PM »
Bravo, e faina rau gt86 insa daca o sa simti nevoia de putere mai multa va fi f greu/scump de reusit...
asta e cam si singurul minus din ce tot aud/vad prin reviews
Sa ne o prezenti aici pe forum oricum
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Muttley

  • 4923
Răspuns: WRX STi 2004 AKA "Portocala"
« Reply #166 on: April 14, 2017, 20:33:23 PM »
Masina asta exceleaza la alte chestii. Cu mai multa putere risti s-o strici.
Zfie de bine, poate-i faci un topic.
WRX SW 2002

Răspuns: WRX STi 2004 AKA "Portocala"
« Reply #167 on: April 14, 2017, 21:30:44 PM »
Am mai reusit sa surubaresc la masina , a trebuit sa desfac mufa la senzorul de camshaft , pentru ca acolo am o eroare , surpriza a fost ca desi apare pe factura de la subaru, senzorul din pachet NU se poate monta pe masina, deci nu stiu cum au verificat ei ca senzorul nu este cauza erorii, urmeaza sa imprumut unu de la malakai , ca sa nu il comand degeaba.
Ulei in cutie nu prea , desi apare schimbat in hartii , dar si o mica pierdere la un simering , nimic grav.
Am descoperit pierderi de gaze inainte de turbo , iarasi , nu bun, dar se rezolva usor .
Am desfacut blow off , ca sa pot etansa corect fata de flansa, l-am si curatat , insa vedem daca va functiona corect .
Urmeaza sa fac si cablu serial pt afr, ca tot am gasit cum sa il leg . Si speram la poweeerrrr muuuullltttt . (Nu e asa andea? )







Detoate , STI sa fie

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: WRX STi 2004 AKA "Portocala"
« Reply #168 on: April 14, 2017, 21:52:14 PM »
power power dar ... sper sa nu ai surprize cu motorul ala ... ca mie imi suna ca si cum ar fi fost facuta sa mearga si sa fie data mai departe ...   

Răspuns: WRX STi 2004 AKA "Portocala"
« Reply #169 on: April 14, 2017, 22:19:53 PM »
Mda...

MAFF - schimbat vilbrochen + volanta + ambreiaj. Ditamai factura. S-a dovedit ca distributia a fost montata prost (nu era trasa la punct).
SMT - lasat masina la ei o saptmana, rezolvat nimic. Factura. Verificari mecanice, all ok pe foaie service. Masina avea mai multe probleme.
RacingNick - asteptat 3 saptamani + lasat masina 1 saptamana, macar mi-au pus aparatoare noua de plastic la roata - lipsea. In rest cica au rezolvat cu eroare senzor. Factura. Eroarea a reaparut.

De asta mi s-a luat. Printre altele mi se pare incredibil ca SMT au facturat piese aiurea.

@Muttley - multumesc!
@moguai - masina e echilibrata, pana acum nu am simtit nevoia de extra putere; exista kit-uri supercharger / turbo bolt on pe la 4000EUR.
@andea79 - sper ca nu insinuezi ca eu as fi facut asta ("facuta sa mearga si sa fie data mai departe").
« Last Edit: April 14, 2017, 22:26:40 PM by backslash »
<?php if ($youAreHappy && $youKnowIt) { clapYourHands(); }

Răspuns: WRX STi 2004 AKA "Portocala"
« Reply #170 on: April 14, 2017, 22:24:42 PM »
power power dar ... sper sa nu ai surprize cu motorul ala ... ca mie imi suna ca si cum ar fi fost facuta sa mearga si sa fie data mai departe ...   

La ce overboost facea si cum mergea masina, trebuia sa cedeze . Si daca pateste ceva , sunt pregatit spiritual pt asta . Oricum pentru la anu e programat rebuild upgrade .
Detoate , STI sa fie

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: WRX STi 2004 AKA "Portocala"
« Reply #171 on: April 14, 2017, 22:26:50 PM »
@backslash
nu, eu ma refer la cei de la care ai luat si tu masina , ma refer exact la MAFF ... dar sper sincer sa vorbesc prostii :)

Răspuns: WRX STi 2004 AKA "Portocala"
« Reply #172 on: April 14, 2017, 23:02:25 PM »
Si eu sper sa fie OK. Ma bucur ca Mihaistan ii da de cap usor usor.
Inainte sa o vand lui Mihaistan am stabilit clar cu el conditiile (nu stiu nimic despre motor/interne, nu o alerga pana nu o verifici si ii rezolvi problemele).
Daca pateste ceva, pretul cu care s-a vandut permite achizitia unui stroker kit 2.2 :)

In 5 luni cat am avut masina cred ca 4 luni a stat in asteptare / prin service-uri.
Nu cred ca am apucat sa ma plimb mai mult de 10 ore cu ea - adunat.
Tipping point pentru mine a fost cand am luat masina de la RacingNick ca rezolvata si dupa cativa km s-a aprins iar martorul de check engine in bord.
Sunt momente in care imi pare rau ca am dat-o, dar nu mai rezistam.
<?php if ($youAreHappy && $youKnowIt) { clapYourHands(); }

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: WRX STi 2004 AKA "Portocala"
« Reply #173 on: April 14, 2017, 23:08:22 PM »
masina nu o lasi in service, ci stai langa ea in service :)
daca nu ai timp/chef de asa ceva ... nu cumperi masina din asta

Muttley

  • 4923
Răspuns: WRX STi 2004 AKA "Portocala"
« Reply #174 on: April 14, 2017, 23:19:03 PM »
Sau o cumperi bone-stock!  ;)
WRX SW 2002

Răspuns: WRX STi 2004 AKA "Portocala"
« Reply #175 on: April 14, 2017, 23:24:09 PM »
Si la bonestock poti avea probleme si e jenant ca dupa o reprezentanta si doua service'uri cu pretentii sa te trezesti ca doar ai aruncat cu banii.
Sa nu fii in stare sa montezi o distributie (la Subaru nici macar n'ai nevoie de cine stie ce scule sau pozitii de lucru incomode) e deja aberant pentru orice service si ajunge sa ti se ia de masina respectiva si chiar de marca...
Nici eu nu recomand amicilor care ma tot intreaba de Subaru second hand.

Răspuns: WRX STi 2004 AKA "Portocala"
« Reply #176 on: April 14, 2017, 23:45:09 PM »
@andea79

Service-ul auto e (dupa cum ii spune si numele) un furnizor de servicii (platesti pentru efectuarea unui serviciu - diagnoza / mecanica / etc). Daca vine cineva la mine sa-i fac/modific o aplicatie si as face treaba in genul asta, mi-ar fi rusine de client.
Da, lasi masina in service, mai ales daca e vorba de operatii mai ample (gen distributie sau verificare vanos), service-ul auto nu e camping sa dormi acolo.
E treaba fiecaruia ce cumpara cu banii lui; timpul, cheful si banii nu au fost problema la mine, ci seriozitatea mecanicilor.
In alta ordine de idei, cand duci masina la reprezentanta si nici acolo nu iti rezolva problemele si iti mai dau si teapa la piese...
Nu zic ca nu sunt bune Subaru, sunt impresionante, insa "after-sale services" lasa de dorit.

Nu e normal ce zici tu, nu e normal sa stai "geana" in service langa masina ca cine stie ce iti fac aia la masina, nu e normal sa inveti sa faci harti ECU pentru ca "tunerii" (cei ce desfasoara legal aceasta activitate) nu sunt in stare sa le faca cum trebuie, nu e normal sa duci masina in reprezentanta si sa nu inlocuiasca 2 senzori (dar sa-i factureze) sau sa nimereasca din a treia incercare sonda lambda potrivita. Sa nu mai zic de preturi nesimtite (duble fata de magazine online din UK/DE) si timpi de asteptare pentru piese de zici ca le fac pe comanda.

Sau poate cel anormal sunt eu.

@Muttley - buna asta, succes in a gasi un WRX / STi bone-stock.
« Last Edit: April 14, 2017, 23:53:50 PM by backslash »
<?php if ($youAreHappy && $youKnowIt) { clapYourHands(); }

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: WRX STi 2004 AKA "Portocala"
« Reply #177 on: April 15, 2017, 00:12:47 AM »
nu am zis ca este normal cum zic eu ... doar cum se procedeaza daca vrei rezultate in romanica noastra :)

din pacate am vazut si pe forum si am cunoscut si in realitate mai multe cazuri pe acelasi model: cumparat sti sau wrx second si modificat pt. ca este ceva "special" desi nu stim exact cu ce se mananca ... urmat de cateva luni de chinuri & dezamagiri si apoi la vanzare cu el ...

nu pot decat sa repet: nu cumperi masini "exotice" modificate daca nu stii cu ce se mananca si nu ai timp de ele ...
 

Răspuns: WRX STi 2004 AKA "Portocala"
« Reply #178 on: April 15, 2017, 00:37:39 AM »
@andea79 - Nu isi au locul aici aceste afirmatii tendentioase, ti-am trimis PM, nu vreau sa degenereze discutia.
<?php if ($youAreHappy && $youKnowIt) { clapYourHands(); }

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: WRX STi 2004 AKA "Portocala"
« Reply #179 on: April 15, 2017, 00:53:59 AM »
nu lua chestiile personal ... eu am facut niste observatii generale adresate si altora care citesc forumul dar avand in vedere ca nu avem de "impartit" nimic
nu o sa mai continui discutia aici ...