WRX STi 2004 AKA "Portocala"
Subaru club Romania

WRX STi 2004 AKA "Portocala"

moguai

  • 2814
WRX STi 2004 AKA "Portocala"
« Reply #180 on: April 15, 2017, 09:45:59 AM »
Dpmdv degeaba te duci la SMT cu masini modificate care au diverse probleme pt ca nu or sa stie ce sa le faca. Da, la cele stock (fie ca e sti, xt sau impreza n/a) le dau de cap usor la orice problema. Insa cum e cazul acum cu portocala ta, nu ma mir ca nu i au facut nimic. Mecanicii de acolo nu stiu, pur si simplu cu ce se mananca modificari de genul asta, ei lucreaza la un service mono marca de reprezentanta. Dar e absolut normal asta, nu ma mir ca nu au reusit. Si nici nu i blamez, de fiecare data cand vorbesc cu Dani asta imi zice, nu se baga daca e vb de masini modificate, nu monteaza decat piese stock samd
Daca vrei tuning, nu te duci la reprezentanta. Asa e la orice marca auto...
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: WRX STi 2004 AKA "Portocala"
« Reply #181 on: April 15, 2017, 10:06:16 AM »
Acuma , modificata sau nu , senzorul este stock , iar el este facturat si nu se potriveste .
Ambreiajul l-am vazut si este noua placa .
Trecutul ramane irelevant acum , eu cred ca o sa reusesc sa o fac cum trebuie , o las mostenire lu fimiu ;D
Detoate , STI sa fie

Răspuns: WRX STi 2004 AKA "Portocala"
« Reply #182 on: April 15, 2017, 10:29:45 AM »
Daca vrei tuning, nu te duci la reprezentanta. Asa e la orice marca auto...

Hai sa ne intelegem cu SMT:

Sonda lambda - STOCK - 3 incercari, rezolvat
Senzor axa came - STOCK - nu stiu ce au facut, aliens
Aparatoare roata plastic - STOCK - au uitat sa comande
Distributie - STOCK - rezolvat
Regulator relanti - STOCK - curatat
Diagnoza VANOS - STOCK - cica OK

4 zile lucratoare.

Nu le-am cerut soft / turbine / tuning. De altfel Dani a zis de la inceput ca nu se baga la astea.
Pentru diagnoza / soft / electrica am fost la RN (fara success).
<?php if ($youAreHappy && $youKnowIt) { clapYourHands(); }

moguai

  • 2814
Răspuns: WRX STi 2004 AKA "Portocala"
« Reply #183 on: April 15, 2017, 11:38:39 AM »
Ok, acum am inteles. Poate e cazul sa vb cu Dani atunci
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: WRX STi 2004 AKA "Portocala"
« Reply #184 on: April 19, 2017, 11:10:06 AM »
rezolvat cat de cat pierderi de boost la blow-off , am curatat si blow off (a mers o perioada , acum iar  nu deschide cum trebuie la ture mici , posibil sa il inlocuim)
Inlocuit ulei cutie 75w90 gear300
a sosit si pompa de ulei si ne gandim serios sa inlocuim si rolele de pe distributie, ca sa fim siguri ca nu avem probleme .

O data cu rezolvarea pierderilor de pe admisie , a aparut si overboostul , asta se va rezolva din soft la momentul X .
Detoate , STI sa fie

Răspuns: WRX STi 2004 AKA "Portocala"
« Reply #185 on: April 19, 2017, 17:47:53 PM »
Pai nu facea overboost si inainte? (cu tot cu pierderi)
Rolele la distributie si cureaua sunt teoretic noi (sa imi spui daca nu par).
Mai ai prin plasele cu piese o curea Conti ce a fost pe masina doar 2-3 saptamani.
<?php if ($youAreHappy && $youKnowIt) { clapYourHands(); }

Răspuns: WRX STi 2004 AKA "Portocala"
« Reply #186 on: April 19, 2017, 17:51:14 PM »
Facea overboost cu softu facut de cine stie de ninja de prin america . Cu asta low boost , il facusem de statea perfect. Se rezolva ulterior . Ma astept la un spool mai rapid , dupa ce voi rezolva pierderile de gaze pana in turbo .
Detoate , STI sa fie

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: WRX STi 2004 AKA "Portocala"
« Reply #187 on: April 19, 2017, 17:54:55 PM »
Doar 25k km? Daca e asa, indiferent daca reusesti sa faci sau nu motorul, merita pentru caroserie si transmisie.

Răspuns: WRX STi 2004 AKA "Portocala"
« Reply #188 on: April 27, 2017, 22:42:23 PM »
Momentan masina a mers zilnic ,a ajuns la aproape 26 000 km.
Am rezolvat cablu serial pt afr( sa inceapa logurile)
Am comandat bujii noi si bov turbosmart , din pacate actualul a mers foarte putin bine dupa ce l-am curatat .
Comandat ulei 300v 10w40 . Sa speram ca ii va fi bine . Pompa de ulei A ajuns , dar nu mai e graba mare , aparent presiunea este ok.
Detoate , STI sa fie

Răspuns: WRX STi 2004 AKA "Portocala"
« Reply #189 on: May 03, 2017, 15:36:50 PM »
Am primit bujii noi pfr7b cu regap mai mic sa fim siguri ca totu e ok , schimbat ulei cu 10w40 300v .
Bucuria mare e ca pierde ulei de motor , undeva in partea din spate de la baie , e posibil si la imbinarea blocului , intrucat am observat ca au folosit silicon rosu , probabil s-au gandit ca are multe tevi sub capota si e nevoie de silicon sanitar .
Anyway , rezolvat si ceasul afr pentru log . In curand speram sa vedem ce poate turbina asta , intrucat este gata si turbina vf35 hibrid ... in caz de urgenta o montam pe aceea .
Desigur tot ce tine de soft am incredere numai in Andea ,sfatuitoru sef ramane malaka  ;D

Planul suna cam asa , incerc sa trag de motorul asta in starea actuala cat se poate /teste si usor usor sa strangem piesele pentru rebuild sanatos .
« Last Edit: May 03, 2017, 17:25:11 PM by Mihaistan »
Detoate , STI sa fie

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: WRX STi 2004 AKA "Portocala"
« Reply #190 on: May 03, 2017, 21:51:23 PM »
curge pe la semeringul de vilbrochen din spate :)  ori scoti motoru ori cutia :)
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Răspuns: WRX STi 2004 AKA "Portocala"
« Reply #191 on: May 03, 2017, 22:25:05 PM »
Nu este imposibil , dar ce ma da inapoi este ca pe volanta nu se vad urme de ulei aruncat . Ci doar cursa .  Acel simering apare pe factura in care este inlocuit arborele cotit din data de 10.2016 , deci aparent este in garantie . Din pacate traim on Romania ... nu se rezolva nimic .
Varianta clar va fi motor jos, ca sa putem face upgrade la interne /prezoane etc .
Detoate , STI sa fie

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: WRX STi 2004 AKA "Portocala"
« Reply #192 on: May 04, 2017, 09:35:02 AM »
Asta a fost motor de STI? Nu inteleg de ce e nevoie de upgrade la prezoane sau interne. Vrei sa scoti 500 cai din el?

Răspuns: WRX STi 2004 AKA "Portocala"
« Reply #193 on: May 04, 2017, 10:25:07 AM »
 ;D ;D ;D ;D ;D
Detoate , STI sa fie

Răspuns: WRX STi 2004 AKA "Portocala"
« Reply #194 on: May 06, 2017, 20:29:40 PM »
A sosit si vf35 , dar o sa mai astepte pana ajunge pe masina, pentru ca actuala are niste adaptari facute si imi este un pic peste mana sa o montez acum, mai alea ca e posibil sa umblam si prin motor.



Acu partea care nu reusesc sa o rezolv, am legat firele necesare ca sa pot vedea datele ceasului AFR , verificat cu program separat daca cablul functioneaza , totul este ok, datele le vad in program.  Com-ul setat corect , rom-raideru nu imi afiseaza datele , cu toate ca il vede conectat. Dar asta ramane sa mai investighez alaturi de malakai, orice idei sunt bine venite .
Detoate , STI sa fie

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: WRX STi 2004 AKA "Portocala"
« Reply #195 on: May 06, 2017, 23:23:20 PM »
ce inseamna nu afiseaza ?
pasii sunt:

1. din romraider logger meniul plugins selectezi tipul tau de wideband si portul com
2. de pe tabul cu external sensors selectezi/bifezi wideband-ul si ar trebui sa iti apara in lista de parametrii

obs: daca ai alt program mergand  - gen programul lui  - pe acelasi port, nu merge decat unul singur odata ... trebuie sa il ai inchis pe celalalt

Răspuns: WRX STi 2004 AKA "Portocala"
« Reply #196 on: May 07, 2017, 08:25:39 AM »
Am facut fix cum ai zis si nu imi arata valori . Programul putty l-am instalat ulterior pentru verificare . ???
Detoate , STI sa fie

daniel.gugu

  • 1384
  • Forester & Impreza
    • http://www.gg-dc.ro/
Răspuns: WRX STi 2004 AKA "Portocala"
« Reply #197 on: May 07, 2017, 08:29:29 AM »
Ce afr ai pus? Ai facut calibrarea lui?
Subaru Impreza WRX STI '07 - alias "Galeata Albastra"
Subaru Forester 2.0 XT - daily car
Subaru Impreza 2.0 GT 4WD - PLUTO
Subaru Impreza Type R - GOOFY

Răspuns: WRX STi 2004 AKA "Portocala"
« Reply #198 on: May 07, 2017, 09:53:44 AM »
Afr aem uego
Detoate , STI sa fie

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: WRX STi 2004 AKA "Portocala"
« Reply #199 on: May 07, 2017, 10:25:50 AM »
poti sa pui ceva print screen-uri ?
presupun ca in putty primesti valori pe portul com respectiv ....

eu am mai avut probleme cu driver-ul la serial to usb adapter daca folosesti ceva de genul, mai ales in cazul celor cu chipset made in china -> dar se vedeau valori in romraider logger, doar ca se bloca la un moment dat/cateodata