Cauciucuri de iarna
Subaru club Romania

Cauciucuri de iarna

Cauciucuri de iarna
« on: October 12, 2010, 11:13:33 AM »
Se apropie sezonul si apar intrebari despre cauciucurile de iarna (preturi, marci, dimensiuni, merita/nu merita pt AWD).
Toate discutiile despre cauciuri de iarna se vor purta aici.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Cauciucuri de iarna
« Reply #1 on: October 12, 2010, 12:26:10 PM »
Eu pe Ford Fiesta (FWD) am Marangoni Meteo Esc E+ si in Sinaia spre cota i-am dat rusinica unui Porsche Cayenne care avea cauciucurile de vara.

+ excelente pe zapada, gheata, asfapt ud
+ confort la rulare
+ aderenta buna la temperaturi mult sub 0

- zgomotoase
- indice de viteza mic
- cum sare temperatura de +5 grade, cum incep sa scartaie cauciucurile la plecari mai tari.
« Last Edit: October 12, 2010, 16:47:51 PM by MihaiFlorescu »

Forester

  • 3068
  • The other right!
Răspuns: Cauciucuri de iarna
« Reply #2 on: October 12, 2010, 16:24:13 PM »
In primul rand, in ciuda faptului ca probabil majoritatea avem AWD p-acilea, tot se recomanda (poate mai mult decat la orice masina!) sa avem gume de iarna!
Chiar daca se ia o solutie de buget, tot e mult mai bine.
Asa cum am facut eu in iarna 2008-2009, cand m-am "scremut" sa iau niste roti de iarna, contra gurii nevestei care era disperata de "alti bani bagati in masini"  ;D
Pentru ca n-am gasit jante sh, am luat unele de tabla neagra. Ca sa fie si cauciucul mai ieftin, si pentru ca paduraru' meu permite, le-am luat pe 15". Dupa care m-am incaltat cu Nexen Winguard SUV, luate de la Sibiu, cu DOT nou, la 250 de lei bucata pe dimensiunea 205/70R15.
Evident ca masina a devenit mai barcuta, dar este neimportant, pentru ca oricum iarna nu iau virajele ca vara, si macar sunt mai comode. Gumele nu exceleaza la silentiozitate (nici n-au cum la ce profil au), aderenta o consider medie intre gumele de iarna dar si-au facut bineinteles treaba cu brio. Asta iarna mi-am permis arogante cat n-am putut in toata viata mea  ::). Singura oftica este ca n-am intalnit si eu vreun 4x4/AWD cu care "sa ma pun" la incercare, pentru ca pe restul cu tractiune pe o punte le-am lasat bineinteles in ceata, la propriu!
Iata si minunatele:


Alta imprejurare: Coboram cu un prieten de la o pensiune de sus de tot, de la Ciungetu, iarna, ger de ~ -12 grade, zapada si gheatza pe un drum forestier. El cu LandRover Defender, dar echipat cu MT-uri sau cum se cheama alea de teren. Mergem foarte incet pentru ca el simte nesigurata pe drumul ala. La un moment dat, desi mergeam extrem de incet, dispare din retrovizoare. Il astept o gramada, la un moment dat dau si cu spatele sa vad ce se intampla. Si ce credeti? Apare si-mi spune ca la un moment dat, desi mergea atat de incet, s-a rasucit brusc cu 180 de grade de n-a avut timp sa spuna nici "pîs"! Dupa ce si-a revenit, a trebuit sa urce vreun km pana la o curba unde drumul se latea suficient pentru a intoarce sandramaua.
In tot acest timp pentru mine era o plimbarica fara greturi.
Concluzie: daca n-ai aderenta, nu te ajuta nici mama lu' tata lu' 4x4!
« Last Edit: October 12, 2010, 16:27:22 PM by Forester »
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Moa

Răspuns: Cauciucuri de iarna
« Reply #3 on: October 15, 2010, 22:10:28 PM »
Alte pareri despre cauciucurile de iarna? unde se pot gasi la un pret bun? jante pe 17 ptr iarna la un pret bun? ce recomandati?

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Cauciucuri de iarna
« Reply #4 on: October 22, 2010, 19:21:01 PM »
eu am tot cautat si am gasit cele mai iefitne anvelope... anvelopesibiu.ro si sunt 80 % hotarat sa iau Anvelope Goodride SW602 Snowmaster 205/55 R16 la 229 ron bucata si daca iau 4 am transportu gratis... un prieten a avut anvelope de vara goodride si a fost multumit de ele nu faceau galagie aveau aderenta.. au fost pe golf 4!
anul trecut am avut debica navigator 2 si am fost fff multumit de ele... nu am ramas niciodata....
astept niste pareri .. goodride sw601 /sw602  sau cauciucuri sh....
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Răspuns: Cauciucuri de iarna
« Reply #5 on: October 22, 2010, 19:30:12 PM »
Man, super situ! Mi-am gasit si eu 225/45/r17 la 300 ron. Sa-mi zici cand dai comanda, mie imi mai trebuie 2, pe spate.

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Cauciucuri de iarna
« Reply #6 on: October 22, 2010, 19:38:12 PM »
dap sunt cei mai iefitn care am vaz... fara sa fac reclama sau ceva... eu am niste cauciucuri... care au fost pe jantele de tabla cand le=am luat.. dar sunt 05 06 si cam pe la sf vietii nus ce sa fac
problema la mine nu e tractiune... eu imi fac griji pe franare  :) astept pareri sh sau NOI goodride....
« Last Edit: October 22, 2010, 20:32:21 PM by malakay »
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Cauciucuri de iarna
« Reply #7 on: October 28, 2010, 12:20:20 PM »
Este posibil ca din aceasata iarna sa fim obligati sa incaltam cauciucuri de iarna. Mi se pare o masura buna de prevenire a ambuteiajelor. Problema se pune altfel... daca ne ia ca in fiecare an iarna prin surprindere? Asteptam legea si apoi vedem ce si cum.

Sorry

Răspuns: Cauciucuri de iarna
« Reply #8 on: October 30, 2010, 01:05:51 AM »
Eu am comandat Dunlop SP Winter Sport 3D.

Fara rezerve as fi putut lua oricare dintre:
Goodyear UltraGrip 7+
Continental ContiWinterContact TS830
Michelin Alpin A4


Sorry

Anvelopele Goodride -- nerecomandate
« Reply #9 on: October 30, 2010, 01:39:30 AM »
Apropo de Goodride:

Goodride SW602 au primit cel mai mic scor in testul ADAC pentru anvelope de iarna.
http://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/winterreifen/2009_Winterreifen_Test_205_55_R16.aspx?ComponentId=29880&SourcePageId=31821

Eu sunt incepator, dar sunt convins ca pacat sa ai un Subaru si sa nu-i pui cauciucuri bune.
E ca si cum ai pune-o pe Gabi Szabo sa alerge si in loc de ghete de sport i-ai oferi niste slapi.

Pe langa cele sase firme mari - Goodyear, Dunlop, Michelin, Continental, Pirelli si Bridgestone - am mai vazut modele reusite fabricate de Vredestein si Nokian.

2xGhe

  • *
  • 1806
  • Pentru fani, nu pentru bani!!!
Răspuns: Cauciucuri de iarna
« Reply #10 on: October 30, 2010, 23:38:02 PM »
Pentru FAAAAANi nu pentru bani!

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Rspuns: Cauciucuri de iarna
« Reply #11 on: October 31, 2010, 22:01:48 PM »
am o cunostinta care a avut pe un mitsu  iarna trecuta si nu au fost probleme..
repet eu nu imi fac probleme de tractiune la modul sa nu pot pleca de pe loc .... eu ma gandesc ca tre sa am cauciucuri bune sa... pot sa ma opresc ;D si pt ikeea fun & shit eu zic ca nu merita sa investec mai mult de 1000lei...
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

2xGhe

  • *
  • 1806
  • Pentru fani, nu pentru bani!!!
Răspuns: Cauciucuri de iarna
« Reply #12 on: October 31, 2010, 22:32:30 PM »
Si eu m-am gandit undeva la maxim 12 mil
Pentru FAAAAANi nu pentru bani!

Sorry

Răspuns: Cauciucuri de iarna
« Reply #13 on: November 01, 2010, 20:09:17 PM »
Eu am luat anvelope noi, Dunlop Winter Sport 3D, fabricate in Germania in toamna lui 2010. M-au costat 1052 de RON.

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Cauciucuri de iarna
« Reply #14 on: November 01, 2010, 22:23:48 PM »
pai pune un link ca sunt interesat:d  ;D
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Sorry

Răspuns: Cauciucuri de iarna
« Reply #15 on: November 02, 2010, 00:34:02 AM »
Eu am comandat de la http://www.dealeranvelope.ro/
__
Update: Tocmai au sosit. Arata impecabil si, cum spuneam, au fost fabricate in Germania acum cateva saptamani.
Au fost parolisti si punctuali, mai ales ca am platit in avans, si nu prin ramburs. Am primit si niste saci pentru anvelopele vechi. Ii recomand cu drag.


PS: Cu preturi si servicii bune ar mai fi (din auzite): http://www.hilserv.ro/contact.html (Bucuresti) si www.anvelopes.ro (Ploiesti).
« Last Edit: November 02, 2010, 15:06:54 PM by Sorry »

2xGhe

  • *
  • 1806
  • Pentru fani, nu pentru bani!!!
Răspuns: Cauciucuri de iarna
« Reply #16 on: November 03, 2010, 00:30:05 AM »
importanta anvelopelor de iarna:

&feature=player_embedded#! [/youtube]
Pentru FAAAAANi nu pentru bani!

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Cauciucuri de iarna
« Reply #17 on: November 03, 2010, 09:08:40 AM »
Eu am comandat de la http://www.dealeranvelope.ro/
__
Update: Tocmai au sosit. Arata impecabil si, cum spuneam, au fost fabricate in Germania acum cateva saptamani.
Au fost parolisti si punctuali, mai ales ca am platit in avans, si nu prin ramburs. Am primit si niste saci pentru anvelopele vechi. Ii recomand cu drag.


PS: Cu preturi si servicii bune ar mai fi (din auzite): http://www.hilserv.ro/contact.html (Bucuresti) si www.anvelopes.ro (Ploiesti).

ms dar cea mai ieftina configuratie tot sare de 1500 ron... deci peste bugetu meu alocat pt anvelope..de iarna
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Răspuns: Cauciucuri de iarna
« Reply #18 on: November 03, 2010, 12:33:27 PM »
buna demonstratie.. sper sa inteleaga tot romanul importanta cauciucurilor de iarna.. mai ales loganistii