Cauciucuri de iarna
Subaru club Romania

Cauciucuri de iarna

Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #200 on: November 18, 2020, 10:54:22 AM »
DOT 2019 e ok?  Parca as vrea 2020.

Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #201 on: November 18, 2020, 12:12:10 PM »
Daca nu crezi ca le tocesti complet in vreo 3 ani, cauta DOT 2020.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #202 on: November 18, 2020, 12:32:26 PM »
Citez un afis Goodyear:
"Asociatia germana a industriei de cauciuc afirma ca anvelopele pot fi declarate noi daca au fost fabricate cu mai putin de 5 ani in urma".

Daca o anvelopa incepe sa aiba probleme dupa 1-2 ani de pastrare corecta, atunci cred ca modelul respectiv nu ar trebui cumparat.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #203 on: November 18, 2020, 17:11:47 PM »
Nu m-as baza pe ceea ce spune un vanzator de cauciucuri. Ca doar vrea sa vanda. Din experienta proprie, timpul este cel mai mare dusman al anvelopelor, in special cele de iarna. In plus n-am nici o garantie ca sunt depozitate cum trebuie, mai degraba invers...
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #204 on: November 18, 2020, 19:49:05 PM »
Apropo de ce spun vanzatorii. Cred ca-s spre 25 de ani de atunci. La intrare in targul Vitan era plin de cauciucuri. Iti dadeau si montaj gratuit nitel mai sus, pe sosea, inspre IML.
M-a convins unu' sa iau 4 barum noi de la el, ca au garantie, tot ce trebuie. In drum spre mare, pe portiunea cu 4 benzi unde se intampla toate, mi-a intors unul in fata. Aveam un golf II 16V GTI si nu mergeam chiar cu 100. Am pus frana si am rupt sarmele in cauciucurile de pe fata. Cu o mana tineam volanul si cu cealalta tremuram din toate cele. Asa am ajuns la Bucuresti. M-am dus repede sa-mi dea garantia. Aaaa, pai da. Le lasati aici, ca se formeaza o comisie in noiembrie, la Gheorghieni (nu mai stiu exact pe unde). Le trimitem, le verifica si va trimit raspunsul. E, din ziua aia n-am mai vrut sa aud de garantie la cauciucuri.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #205 on: January 31, 2022, 08:21:09 AM »
...
In cazul acesta e bicicleta si anvelopele de iarna. Daca la tot ce a fost Subaru am mers pe japoneze (mai putin de iarna la WRX, acum la Dragos pe masina) acum am decis sa merg pe Nokian WRD4.
Sincer am ramas placut impresionat. Si scurta introducere a fost pentru a arata ca am ceva experiente cu seturi de anvelope noi de la diferite marci.
Pe uscat nokianurile se comporta ca cele de vara (pirelli p7000) si pe ce a fost de dimineata prima zapada/fleashca/apa s-au comportat ca si cand nu ar fi existat.  Momentan putini km cu ele, dar surprinzatoare in sensul bun. Revin cu update la prima zapada mai mare.

Postam prin 2018 primele păreri cu Nokian WR D4.

Cu doua pagini înainte, colegul Boxer avertiza că Nokian a fost la mare înălțime, apoi a început sa strice ceva și că anvelopele nu se comporta la fel după 2-3 ani.
Nu am vrut să îl cred, dar am ajuns la vorba lui.

Este a 4-a iarna cu aceste anvelope pe Hyundai. Încă de anul trecut am observat schimbări semnificative.

Au pierdut aderență la toate capitolele. Cel mai mult pe ud și mâzgă și cel mai puțin pe uscat. Au devenit și zgomotoase.
Anvelopele au fost folosite puțin, cam 2-3000km pe sezon, au fost montate toamna târziu și date jos primăvara devreme.
In rest au fost depozitate in boxă sau in casă unde nu au văzut soare, nici temperaturi extreme și fără fluctuații mari, puse pe suport de roti, cu presiunea verificata regulat.

Sincer, sunt dezamăgit. Ca aspect, arată foarte bine, au multă carne, uzura uniformă... Dezamăgirea cea mai mare a fost pe zăpadă unde a trebuit de 2 ori să dau cu spatele ca să ies dintr-o parcare cu o pantă foarte lină pe unde mai ieșiseră mașini și nu era gheață, zăpadă proaspătă, ba chiar am și evitat urmele lăsate de alte mașini la una din încercări. Patinaj la greu. Cred că m-au și înjurat ceilalți că fac gheață.

Nu mai iau!

Pe termen lung, din ce am avut eu, BF Goodrich au păstrat aderența și dupa 5 ani pe zăpadă și gheață.

Nu stiu ce mai fac Falken-urile de pe Outback. Poate ne spune Daniel.
« Last Edit: January 31, 2022, 09:25:11 AM by MihaiFlorescu »

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #206 on: January 31, 2022, 09:44:55 AM »
Quote
Cu doua pagini înainte, colegul Boxer avertiza că Nokian a fost la mare înălțime, apoi a început sa strice ceva și că anvelopele nu se comporta la fel după 2-3 ani.
Nu am vrut să îl cred, dar am ajuns la vorba lui.

Mihai, mulţumesc pentru cofirmare.
Temerea mea este că multe produse destinate pieţei europene sunt mai consumabile decât cele destinate americanilor sau japonezilor.
Mi se pare ciudată această tendinţă din punctul de vedere al consumatorului final. Se pierd timp, energie şi bani.

Goana după produse asiatice ieftine a dus la scăderea calităţii produselor europene.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

dan_b

  • 1234
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #207 on: January 31, 2022, 09:58:46 AM »
Acum am vazut discutia si aici - da, Nokian pierd mult din calitate dupa 2-3 ierni, maxim. In iarna 3 eram pe la Bran si nu aveam niciun fel de aderenta pe sosea acoperita cu un strat subtire de zapada...
Am avut si iarna si vara, alea de vara aveau alta problema - microfisuri dupa 2 ani, iar dupa 3 ani zici ca aveau 10 ani, aratau crapate si imbatranite.
Va dau si explicatia - sunt produse in Rusia si nu au calitatea celor produse "acasa".
Am fost extrem de multumit de Dunlop si Continental, ambele cu durata de 5 ani - teoretic atat am tinut mereu anvelopele la o masina, chiar daca aratau in continuare bine, asta e durata lor de utilizare maxima recomandata si de catre producatori.
« Last Edit: January 31, 2022, 09:59:34 AM by dan_b »
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #208 on: January 31, 2022, 10:27:06 AM »
Eu am mers in trecut pe varianta Bridgestone si nu au fost probleme. Acum am BF Goodridge care sunt de fapt Michelin cu un alt profil. Nu pot sa zic ca ma incanta si probabil ca iarna viitoare voi reveni la Brigestone.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #209 on: January 31, 2022, 12:05:34 PM »
Musiu, ce model de BF Goodridge ai (Presupun ca ai vrut sa spui BF Goodrich)? Ce vechime au si unde sunt produse?
« Last Edit: January 31, 2022, 14:00:39 PM by MihaiFlorescu »

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #210 on: January 31, 2022, 13:09:24 PM »
Acum am vazut discutia si aici - da, Nokian pierd mult din calitate dupa 2-3 ierni, maxim. In iarna 3 eram pe la Bran si nu aveam niciun fel de aderenta pe sosea acoperita cu un strat subtire de zapada...
Am avut si iarna si vara, alea de vara aveau alta problema - microfisuri dupa 2 ani, iar dupa 3 ani zici ca aveau 10 ani, aratau crapate si imbatranite.
Va dau si explicatia - sunt produse in Rusia si nu au calitatea celor produse "acasa".

Sunt fabricate în Rusia pentru piaţa europeană, o piaţă consumeristă, cu oameni superficiali.
Tot în Rusia este fabricată şi staţia spaţială dar ea este destinată utilizării pe termen lung.
Nokian s-au adaptat cerinţelor "eco" şi au livrat un produs pe măsură. Continental şi Michelin fac la fel.

Anvelope vară middle Continental 3-4 ani.
Michelin iarnă middle-top, dupa 4 ani şi 30.000km erau impecabile dar nu mai aveau aderenţă.
Nokian iarnă 4 ani, aderenţă foarte slabă.


Goodyear destinate pieţei SUA sunt altceva. Nu spun mai mult pentru că dau peste cap ideile formate în decursul timpului. :)
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #211 on: January 31, 2022, 14:26:55 PM »
Am avut si eu Nokian wr d4 pe Volvo xc70. Nu am avut nimic de reprosat in primele 2 ierni. Am observat apoi ca au inceput sa crape destul de rau. Dar in alea 2 ierni am fost super multumit de ele, perioada aia alergand destul de mult prin Dobrogea prin viscol si polei.
Tinute peste vara in saci de plastic in pod.
« Last Edit: January 31, 2022, 14:47:44 PM by Ilie »

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #212 on: January 31, 2022, 22:15:48 PM »
Musiu, ce model de BF Goodridge ai (Presupun ca ai vrut sa spui BF Goodrich)? Ce vechime au si unde sunt produse?
Daca am citit bine sunt G-Force winter, dot 2017, made in Romania  O0
Probabil ca se vor schimba iarna viitoare, sunt destul de zgomotoase si nu am apucat sa le testez pe zapada sau gheata.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #213 on: January 31, 2022, 22:54:12 PM »
Pot confirma si eu ca Nokian WR SUV3 sunt mult sub calitatea asteptata de mine....raportat la pretul de anvelopa premium... si fata de ultimele anvelope de iarna de la nokian pe care le-am folosit (acum 6-7 ani). Adica dupa 2 ani (montate pe Tiguan 4motion) an inceput sa crape rau, s-a mirat un prieten (care este in domeniu) cand i-am spus ca au doar 2 ani... la cum aratau de crapate ar fi zis ca au 4-5 ani cel putin... ce sa zic... nu mai iau nokian la nici una din masinile mele...nu mai sunt ce erau odata...
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #214 on: September 24, 2022, 00:07:04 AM »
Incep deja sa intind antenele pentru anvelope de iarna.
Am insa doua dileme:
Trecand peste aspectul legal, sa imi fac griji daca trec pe o dimensiune mai mare pentru Forester SG, respectiv 215 65 R16?
Cum iarna trecuta nu am vazut zapada, foarte probabil ca nici iarna asta sa nu vad.
Firestone Winterhawk 4?
Le’am gasit cu 399ron, dot 2022.

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #215 on: September 24, 2022, 09:11:51 AM »
Bridgestone Blizzak LM001 insa eu am pastrat varianta pe 17 si la iarna 215/55/17.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

dan_b

  • 1234
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #216 on: September 24, 2022, 11:47:59 AM »
Daca ar fi zapada, cauciucurile de iarna e bine sa fie standard, nu mai late, daca asta inseamna mai mari in cazul tau.
Adica, cu cat sunt mai late, cu atat sunt mai putin eficiente pe zapada. In cazul anvelopelor de strada, desigur.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #217 on: September 24, 2022, 11:48:25 AM »
Lm001 tot acolo este la franare pe umed, insa cu 150 ron in plus pe bucata.
Pentru nevoile mele, nu se justifica.

La iarna va vedea un pic namoale si grohotis. Iar pentru ca drumurile astea sunt foarte rare, am renuntat cumva la ideea unor AT’uri, cu toate ca am un al 3 lea set de jante de tabla pregatite pentru asta.

Cumva asta fiind si motivul pentru care ma gandesc sa pun balon de 65 in loc de 60, acei 2cm in plus la circumferinta fiind un compromis zic eu util..


N’am reusit sa captez si inclinatia in poza..
« Last Edit: September 24, 2022, 11:57:54 AM by Ilie »

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #218 on: September 24, 2022, 11:49:25 AM »
Daca ar fi zapada, cauciucurile de iarna e bine sa fie standard, nu mai late, daca asta inseamna mai mari in cazul tau.
Adica, cu cat sunt mai late, cu atat sunt mai putin eficiente pe zapada. In cazul anvelopelor de strada, desigur.
Nu umblu la latimea anvelopei, pastrand 215.

dan_b

  • 1234
Re: Cauciucuri de iarna
« Reply #219 on: September 24, 2022, 12:29:10 PM »
La inaltime balon e ok, nu stiam ce latime e in standard la SG.
E chiar mai bine, pt ca drumuri.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.