Forester Subaru 2015 2.0 diesel
Subaru club Romania

Forester Subaru 2015 2.0 diesel

Forester Subaru 2015 2.0 diesel
« on: December 07, 2016, 09:43:00 AM »
Va salut. Sunt si eu posesorul unui Subaru 2015 2.0 diesel si este primul an in zapada. Abia am asteptat sa ies cu ea la un pic de offroad dar sunt inca un pic contrariat de ce poate sa faca modelul acesta. Sa va explic dilema si poate ma ajutati cu sfaturi sau idei. In primul rand, SUV ul se comporta bine in zapada mica, batuta, la urcare, dar are carente mari la frane , la coborare. Si nu vorbim de un drum foarte abrupt aici. In schimb daca ai rabdare, si folosesti xmode ul, te simti destul de in siguranta. O alta problema pe care am observat o iarna, este cat de usor itzi fuge spatele in curbe, vorbim iar de zapada aici. Am incercat masina in zapada neatinsa , in jur de 50 cm, din nefericire am ramas blocat si am dat un pic la lopata. Sunt curios de alte pareri, si sfaturi, dar in special ma intereseaza in sezonul de iarna. In orice alte conditii masina se comporta minunat, nu am ce sa i reprosez. Foarte multumit de ea. Prima postare, fiti blanzi  ;)
« Last Edit: December 07, 2016, 10:13:48 AM by MihaiFlorescu »

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #1 on: December 07, 2016, 09:50:36 AM »
Salut si bine ai venit! Prima sugestie este sa-i deschizi masinii un topic separat, niste poze ar fi super. Sfaturile vor veni in curand, eu n-am experienta cu modelul 2015 si nu ma pot pronunta.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Forester Subaru 2015 2.0 diesel
« Reply #2 on: December 07, 2016, 10:14:29 AM »
Te-am mutat eu intr-un jurnal de bord doar al tau.

Ce anvelope ai pe masina?

marr

  • 2203
Răspuns: Forester Subaru 2015 2.0 diesel
« Reply #3 on: December 07, 2016, 10:28:14 AM »
Salut si bine ai venit in club !

Legat de franare - datorita sistemului S-AWD, Subaru "trage" mai bine decat altele in conditii de aderenta precara, dar franeaza la fel ....
Sa inteleg ca ai versiunea cu transmisie automata - pai atunci, trebuie sa folosesti X-Mode cad o scoti de pe asfalt. Din cate stiu, X-Mode face ce fac celelalte Subaru dotate cu transmise manuala "in mod natural".
La fel, din cunostintele mele, fara X-Mode activat, puterea  nu este trimisa in mod egal intre punti - asa cum se intampla la manuale. Dar aici poate ne lamureste mai bine cineva aflat mai in tema cu sistemele de tractiune de la Subaru.
Eu am doua Subaru diesel, ambele manuale, si nu am simitit niciodata sa-mi fuga spatele in curbe. Dar niciodata ! Si Foresterul a implinit 8 ani la mine ...
Daca ai ramas intepenit in zapada, din punctul meu de vedere, pot fi doua situatii:
1. Ai ramas sspendat ( 50 cm zapada > 22 cm garda la sol)
2. Ti-a fost "frica" sa accelerezi constant pana masina-si gaseste modul optim de a transmite cuplul la roata/rotile ce ofera mai multa aderenta. Daca-i dai doar "sprituri" din acceleratie, nu se va intampla nimic ....

Si chiar asa, vorba lui Mihai - ce anvelope ai pe masina ?
Nu trebuie uitat faptul ca, indiferent de sistemul de tractiune si de restul sistemelor "destepte" de asistenta ale masinii, singurul tau contact cu drumul sunt anvelopele !

PS: Repetitia e mana invataturii ! Asa ca, scoate-o cat mai des la zapada, incearca si una si alta, pana te obisnuiesti cu masina si stii ce, cat si cum sa-i ceri !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Muttley

  • 4913
Răspuns: Forester Subaru 2015 2.0 diesel
« Reply #4 on: December 07, 2016, 10:42:11 AM »
Subaru "trage" mai bine decat altele in conditii de aderenta precara, dar franeaza la fel ....

... si asta ar putea fi unul din motivele care te fac sa crezi ca franeaza prost. Adica un fwd are un raport intre tractiune si franare, care la awd nu se mai aplica. Deci se poate sa fie doar o impresie falsa ca ar frana prost.
WRX SW 2002

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester Subaru 2015 2.0 diesel
« Reply #5 on: December 07, 2016, 11:06:30 AM »
Sa fii binevenit pe forum si felicitari pentru Forester 2015!
Din august, anul trecut, sunt proprietarul unui XT model MY15 cu cutie automata asa ca daca facem abstractie de motor conducem aceeasi masina.

Mai mult, se pare ca si tu esti pasionat de drumuri light off-road, ca si mine dealtfel, motiv pentru care vom avea multe de povestit dar acum am sa-ti raspund punctual:

1. Daca vei folosi pneurile cu care a venit masina de pe linia de productie nu prea poti sa te inscrii pe drumurile inzapezite intrucat nu au profilul necesar. In caz ca vrei sa te joci prin zapada iti propun jante de 16" + pneuri dedicate ca si profil. Eu am retrogradat jantele de 18" la 17" si am cumparat pneuri noi de iarna cu un profil domestic, nimic special si ma joc prin imprejurimile bucurestiului. Pentru chestii serioase am alta masina cu alte configuratii.

2. Ai grija la doua aspecte atunci cand intri in zapada:
a) sa nu ramai suspendat din cauza inaltimii zapezii (ca si antidot s-a inventat lopata sau apelezi la o alta persoana cu masina/tractor/caruta + sufa)
b) sa nu parasesti drumul intrucat risti sa ajungi in sant si de acolo iesi doar tractat.

3. Masina, prin concept, este stabila si cu greu derapeaza. A mea, cel putin, este stabila in conditiile de exploatare pe care i le impun.

4. Daca nu ai cunostinte de condus in off-road iti recomand sa te inscrii la un curs cu un pilot care iti poate transfera multe cunostinte pe care nu ai cum sa le obtii apriori. In cazul in care vei alege sa inveti in sistem autodidact, instinctiv si rudimentar s-ar putea sa zgarii jantele, masina pe dedesubt, sa rupi o bara sau sa avariezi alte componente. Eu sunt de parere ca este mai ieftin sa te inscrii la niste cursuri cu un instructor specializat in condus off-road.

5. In panta folosesc in mod constant optiunea X MODE de care sunt multumit.

Drumuri bune sa ai si spor in activitatea de descoperire a avantajelor de a conduce un Forester!

 
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Forester Subaru 2015 2.0 diesel
« Reply #6 on: December 07, 2016, 12:18:04 PM »
Credeam ca avem deja un topic dedicat X-mode, dar nu l-am gasit asa ca am facut unul: http://www.subarufanclub.ro/forum/index.php?topic=2956.0

Răspuns: Forester Subaru 2015 2.0 diesel
« Reply #7 on: December 07, 2016, 16:38:51 PM »
Multumesc de raspunsuri.
Anvelope de iarna 17 " , nu sunt nebun sa ma aventurez fara.
X mode ul din cate stie eu, este bun doar pentru coborare in panta. Merge foarte bine pana acum, incercat pe drumuri de munte, noroi, zapada, etc.
Dar pentru un drum de coborare prin zapada la 10-15 grade , lung de 3 km , nu prea poti sa stai in xmode ;D
Astazi m am urcat iar pe sus si ce sa vezi, iar a trebuit sa scot lopata.
O sa ma uit dupa un curs de off road prin zapada, chiar ar fi interesant. Nu prea am mers cei drept prjn zapada foarte mult.
As vrea sa va pun niste poze dar sunt toate pe telefon, si nu ma lasa sa ma conectez la user. Tot primesc mesaj cu user inexistent. Poate ma ajutati si va pun si ceva poze.

Răspuns: Forester Subaru 2015 2.0 diesel
« Reply #8 on: December 07, 2016, 16:47:18 PM »

As vrea sa va pun niste poze dar sunt toate pe telefon, si nu ma lasa sa ma conectez la user. Tot primesc mesaj cu user inexistent.

Vezi sa nu ai auto caps si sa scrie parola sau user cu litere mari.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Forester Subaru 2015 2.0 diesel
« Reply #9 on: December 07, 2016, 16:48:30 PM »
Citeste ce am scris eu in link-ul de mai sus. Stie mai multe X-Mode. Acum nu te face semi-zeu, dar poate ajuta in anumite situatii.

Răspuns: Forester Subaru 2015 2.0 diesel
« Reply #10 on: December 07, 2016, 19:33:03 PM »
Dupa cum am promis, cate va poze de azi.





« Last Edit: December 07, 2016, 19:42:17 PM by Pie_ BV »

moguai

  • 2814
Răspuns: Forester Subaru 2015 2.0 diesel
« Reply #11 on: December 07, 2016, 23:34:41 PM »
Legat de fugit spatele in curba, pe zapada. E cumva normal daca pe jos e gheata, poti avea tu mama anvelopelor de iarna, in curba tot o sa ti fuga usor spatele. O calci un pic, intra esp ul si iesi lejer din incurcatura.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Forester Subaru 2015 2.0 diesel
« Reply #12 on: December 09, 2016, 08:57:44 AM »
Mai este cineva pe forum care este in zona Maramuresului ? Sau daca sunt persoane interesate de soft offroad in zona ma puteti contacta oricand.

Răspuns: Forester Subaru 2015 2.0 diesel
« Reply #13 on: January 22, 2017, 10:48:02 AM »
Ma bag si eu ,sper sa nu enervez lumea.
Ca tot vorbiti de cursuri de suv , daca sunteti amabili( si stiu ca sunteti) puteti sugera ceva scoliacreditate si serioase de condure atat pt suv cat si pt raliu , etc.
multumesc !

PS am observat ca topicul meu cu subaru forester D  automatic a fost sters ...
« Last Edit: January 22, 2017, 10:58:59 AM by mecena »
Ex STi 2017
M4 -2018
320xd-2011

Răspuns: Forester Subaru 2015 2.0 diesel
« Reply #14 on: January 22, 2017, 11:00:04 AM »
Mai este cineva pe forum care este in zona Maramuresului ? Sau daca sunt persoane interesate de soft offroad in zona ma puteti contacta oricand.

Suntem interesati doar ca inca nu avem masina. De unde esti din MM ?
Ex STi 2017
M4 -2018
320xd-2011

Răspuns: Forester Subaru 2015 2.0 diesel
« Reply #15 on: January 26, 2017, 08:42:20 AM »
Baia Mare