Out&Back
Subaru club Romania

Out&Back

PTR

  • 570
Re: Out&Back
« Reply #60 on: April 06, 2018, 22:34:27 PM »
 Astazi am schimbat antigelul cu ocazia inlocuirii furtunului inferior de la radiator care astepta cu nerabdare de vreo 2 ani. Am pus G12+ , culoare lila..  ::)
 Cum filtrul mic de ulei la Subaru este la fel cu cel de Mazda RX8, iar unii foloseau o varianta mai mare ... am folosit numarul 3 ... codul de pe el nu este cel de pe ambalaj... si un ulei 5w30.
 
 
 

PTR

  • 570
Re: Out&Back
« Reply #61 on: April 14, 2018, 12:26:37 PM »
 Aparusera niste zgomote ciudate pe spate.. nici nu mi-am dat seama cand i-a sarit "tandara"  :-[

Muttley

  • 4913
Re: Out&Back
« Reply #62 on: April 14, 2018, 21:02:12 PM »
Doar cine are cont imageshack iti vede pozele ;)
WRX SW 2002

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Out&Back
« Reply #63 on: April 14, 2018, 22:21:20 PM »

PTR

  • 570
Re: Out&Back
« Reply #64 on: April 14, 2018, 23:25:17 PM »
 Am facut cont si pe postimages, o sa le pun ca in tutorial... nu stiam treaba cu vazutul.. Multumesc Muttley si Mihai pentru adaugare.
 Am schimbat si uleiul in diferentialul spate. Maine daca reusesc sa curat scuturile si pe dreapta la cealalta  pun poze cu pamantul de flori  :)

PTR

  • 570
Re: Out&Back
« Reply #65 on: April 16, 2018, 22:47:18 PM »
 Cand a fost zapada am iesit din parcare trecand peste zapada data de plug, in acel moment cred ca a aparut fisura inainte de toba intermediara. Lucrurile nu s-au oprit aici, ieri am ocolit un blocaj creat de un accident folosind un drum alternativ pe camp :) ... mers vioi .. iar astazi dupa o accelerare mai lunga s-a rupt de tot  ;D  ... zgomotul pe urma.. priceless ..
 Era si asta pe lista, o sa caut o solutie sa stea acolo pana soseste si intermediara ei cu restul de tobe.

PTR

  • 570
Re: Out&Back
« Reply #66 on: May 27, 2018, 22:15:40 PM »
 Saptamana asta apare si toba intermediara, sper sa o montez peste doua saptamani..
 Pana atunci a primit pedala de acceleratie noua. Dupa ce am montat-o am desfacut pedala veche si avea uzura pronuntata pe contacte.. Parca e alta masina acum  8)
 Am montat si bieletele antiruliu spate, nu stiu cat au fost afectate amortizoarele spate dar pana acum nu am emotii cu ea .

PTR

  • 570
Re: Out&Back
« Reply #67 on: June 09, 2018, 21:48:24 PM »
 Azi i-am pus intermediara si finalele noi Polmo. Tobele finale originale o sa le pun la cealalta cand ii schimb intermediara, trebuie sa mai ajunga niste garnituri. Raportat la pret sunt lucrate chiar frumos :) .. tipsurile de la finale sunt cam mici dar o sa caut o varianta care sa se potriveasca.
 

 

 

 

PTR

  • 570
Re: Out&Back
« Reply #68 on: August 15, 2018, 12:29:19 PM »
 In weekend am schimbat arcurile pe spate. Am pus arcurile standard de la 3.0 si s-a ridicat cam 8mm, acum are 428mm de la centrul rotii la aripa. Peste vreo 3 sapt o sa vad si cum sta pe drum...

PTR

  • 570
Re: Out&Back
« Reply #69 on: September 12, 2018, 10:00:01 AM »
 Nu s-a schimbat semnificativ duritatea pe spate , in continuare amortizoarele functioneaza fara sa dea balans. Sper sa ajung sa ii fac si geometria. Dupa ce am interactionat destul de mult cu o trotineta electrica cred ca la anul apare la vanzare pentru simplul motiv ca vreau ceva cu electricitate :)

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Out&Back
« Reply #70 on: September 12, 2018, 10:03:07 AM »
Dupa ce am interactionat destul de mult cu o trotineta electrica cred ca la anul apare la vanzare pentru simplul motiv ca vreau ceva cu electricitate :)

Bingo!  ;)
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

PTR

  • 570
Re: Out&Back
« Reply #71 on: September 12, 2018, 14:09:13 PM »
 Nu o sa fie noua, nu o sa fie 4x4 :) , o sa fie ori full electric , ori electric cu range extender :)
 Pana una alta, mai schimb la asta ce trebuie si asteptam si mai scada un pic preturile .

PTR

  • 570
Re: Out&Back
« Reply #72 on: October 21, 2018, 19:12:04 PM »
 Cum iarna trecuta a scartait rulmentul de ambreiaj, iarna asta o sa aibe ambreiaj nou... varianta cu volanta simpla pentru alte continente. Plus ceva piese adiacente...
 
 
 Impresii dupa montaj  :)

PTR

  • 570
Re: Out&Back
« Reply #73 on: October 29, 2018, 14:35:47 PM »
 Astazi a fost ziua in care a primit piesele de mai sus dar si pivoti, capete de bara si bielete antiruliu fata.
 Era sa rup podeaua la prima apasare a pedalei de ambreiaj de la cat de usor poate sa mearga  ;D , trebuie sa ma mai obisnuiesc si cu punctul diferit in care cupleaza ca sa nu am sprint la fiecare plecare de pe loc  :)
 In rest imi place in continuare cum merge iar neuronii sunt in razboi  ;)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Out&Back
« Reply #74 on: October 29, 2018, 14:41:05 PM »
Sunt invidios. Eu nu mi-am batut capul asa mult sa inteleg ce trebuie facut pentru conversia la masa simpla. Sunt sigur ca mi-ar fi placut masina si mai tare.

Orice alegi, oricum ai cu ce sa te dai :)

PTR

  • 570
Re: Out&Back
« Reply #75 on: October 29, 2018, 15:22:38 PM »
 Nu am comparat codurile la volanta dar kit-ul de ambreiaj este cel putin folosit si pe Forester SG 2.0 aspirat si cel vechi SF 2.0 turbo de 177 cai.. nu am solicitat volanta veche ca sa o cantaresc.
 Nu am mers prea repede pentru ca am amanat anvelopele noi pana dupa geometrie, cele vechi sunt iarna spre slick  :)
 Nu am sesizat sa se auda alfel datorita volantei simple, mai analizez zilele urmatoare.

PTR

  • 570
Re: Out&Back
« Reply #76 on: October 31, 2018, 09:50:21 AM »
 In anumite conditii este un pic mai zgomotos motorul in unele plaje de turatie, dar nu este deranjat. As zice ca a aparut zgomotul de boxer :) care nu era cu volanta dubla.. Raspunsul este mai prompt la acceleratie si parca este mai vioi pe ture medii.

PTR

  • 570
Re: Out&Back
« Reply #77 on: November 03, 2018, 21:32:57 PM »
 Bujii noi NGK , fise noi.. 40L Mol 95 peste benzina statuta din rezervor, inca 30L Petrom 99 si tot se aude ca o bataie la relanti pe benzina doar la cald. Pe gaz la cald/rece sau cand e rece pe benzina nu se aude nimic. Am pus si niste aditivi de curatat injectoare la ultimul plin, astept sa il consum..
 Pareri ? Prea statuta benzina initiala din rezervor sau injector benzina ?  :)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Out&Back
« Reply #78 on: November 03, 2018, 22:18:16 PM »
Ce ulei ai?

PTR

  • 570
Re: Out&Back
« Reply #79 on: November 03, 2018, 22:33:20 PM »
 5w40 c3, nivel maxim. Cilindru 2 sau 4  :)