Reconditionare jante, powder coating (vopsit electrostatic)
Subaru club Romania

Reconditionare jante, powder coating (vopsit electrostatic)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13891
  • Life is too short to drive a boring car!
Reconditionare jante, powder coating (vopsit electrostatic)
« on: January 04, 2017, 21:52:15 PM »
OK! Ma stiti ca atunci cand ma roade ceva nu ma las pana nu am mai multe informatii din surse sigure.

Vopsirea de tip powder coating afecteaza sau nu jantele de aliaj?

In primul rand sa o tai din scurt cu jantele de magneziu, raspunsul este da. Si nu structura moleculara ci protejarea impotriva coroziunii. Pentru aceste jante mai rare se folosesc vopsiri in etape etc.

Pentru jantele din aliaj de aluminiu.
Am trimis mail la Enkei Europa si mi-au raspuns in 2 ore. Enkei este producatorul pentru majoritatea jantelor OEM Subaru, pentru cei ce nu stiu inca asta.
Raspunsul lor a fost scurt si ferm ca procesul afecteaza rezistenta jantei si ca nu recomanda asa ceva.

Bun. Nu eram multumit, am gasit forumuri de Porsche si Ferrari. Acolo intra si producatori europeni de jante celebre si scriu sau aduna feedback.
Raspunsul lor a fost ca 99% din echipele pe care le sponsorizeaza merg pe circuit cu jante vopsite cu pulbere. Apoi nu au vrut sa dezvaluie tot procesul dar au zis asa:
- important este controlul temperaturii si a timpului de expunere
- o temperatura de maxim 150 grade celsius nu afecteaza nici cel mai slab aliaj
- pentru schimbari structurale este nevoie de expunere de cel putin cateva ore la temperaturi de peste 150 grade
- da, odata depasita acea temperatura maxima poate incepe un proces de modificare al aliajului. Durata de expunere face diferenta dintre o modificare neglijabila de suprafata sau una in profunzime. Trebuie inteleasa diferenta dintre temperatura cuptorului si cea efectiva a aliajului
- racirea trebuie sa se faca la temperatura camerei si nu accelerata prin ventilatie
- aliajul devine mai moale daca nu se respecta valorile de mai jus? Nu! Din contra, devine mai dur. Dar duritatea poate insemna ca in conditii limita janta se poate fisura mai rapid decat a fost proiectata sa o faca initial
- vopsirea electrostatica este proasta pentru ca acopera eventualele fisuri? Nu! Crapa la fel ca vopseaua normala daca apar fisuri in janta
- o janta zgariata se repara mai greu? Da! Practic, pulberea este un fel de plastic, deci nu se pot face reparatii, iar inlaturarea eate mai greoaie
- rezista mai mult o astfel de vopsea? Da! Si se poate lustrui ca o vopsea normala


Deci avem aici cateva mituri distruse. M-am mirat ca au raspuns de la Enkei asa repede. Pozitia este ferma si din pricina garantiei si a renumelui, pentru ca nu pot controla conditiile de vopsire ale fiecarui individ. La nivelul lor procesele sunt stricte, clare, ajustate in timp real si testare facuta pe loturi.

Totusi, respectand pasii indicati si folosind pulbere ce reactioneaza la temperaturi mai mici (e mai scumpa) se poate apela la asa ceva. Marea problema este ca multi dau temperatura sus pentru a economisi timp si factura la curent.

Astept raspuns de la Subaru Europa.
« Last Edit: January 04, 2017, 21:56:53 PM by MihaiFlorescu »

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Reconditionare jante, powder coating (vopsit electrostatic)
« Reply #1 on: January 04, 2017, 22:34:12 PM »
Subaru Europa ar trebui sa intrebe in Japonia. Japonezii ar trebui sa ii intrebe pe japonezii de la Enkei.
Circuitul este mult mai greoi.
Consider relevant raspunsul celor de la Enkei, ei au unii dintre cei mai buni ingineri in tehnologia materialelor (Aluminiu, Magneziu).
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13891
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Reconditionare jante, powder coating (vopsit electrostatic)
« Reply #2 on: January 05, 2017, 09:56:25 AM »
Eh, esti tu mai radical. Si Enkei vinde jante vopsite electrostatic. Totul tine de proces.

Si cel mai important disclaimer. Vopsita sau nu, lumea trebuie sa inteleaga faptul ca fiecare janta este gandita pentru marca si model. Poate sa fie ea si Enkei si originala. Daca este de Impreza si o pui pe Outback si faci offroad o sa crape si aia.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13891
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Reconditionare jante, powder coating (vopsit electrostatic)
« Reply #3 on: February 20, 2017, 12:46:41 PM »
Si am mai primit un raspuns de la departamentul tehnic de aceasta data, nu de la cei din vanzari:


Dear Mr. Florescu
 
Thank you for your message and for keeping your SUBARU in good condition!
 
Please, allow us to firstly extend our sincerest apologies to you for our belated response.
Due to a server problem it took a while before your email could be properly processed.
 
The OEM wheel is designed to be painted by powder coating normally.
This means that powder coating is not a problem in the production process of a new wheel.
Because the condition of an old timer varies like a living thing, we cannot assure the result of a re-powder coating.
So please repaint it carefully!   
 
Best regards
 
SUBARU EUROPE NV/SA
Leuvensesteenweg 555 B/8
1930 Zaventem
Belgium

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Reconditionare jante, powder coating (vopsit electrostatic)
« Reply #4 on: February 20, 2017, 13:27:26 PM »
Telepatie sau coincidenta, astazi am discutat cu un angajat al unei firme care se ocupa de vopsire in camp electrostatic.
Temperatura cuptorului ajunge si la 250 grade Celsius in unele faze ale procesului.


Incerc sa fiu diplomat si sa spun ca belgienii nu au dat un raspuns potrivit.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13891
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Reconditionare jante, powder coating (vopsit electrostatic)
« Reply #5 on: February 20, 2017, 13:59:37 PM »
Corect, dar trebuie facuta diferenta intre temperatura cuptorului si temperatura obiectului din cuptor. Degeaba ai cuptorul pe 200 grade, daca porcul din el este la 80. Mananci carne cruda.

Si ajungem doar la variabila timp. Daca il lasi mult, va ajunge si aliajul la 250 grade. Daca il lasi putin, cu siguranta nu ajunge la atat.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Reconditionare jante, powder coating (vopsit electrostatic)
« Reply #6 on: February 20, 2017, 14:58:32 PM »
La oteluri se efectueaza un tratament termic la temperaturi mari, dupa acest tratament se face revenirea la temperaturi mici.
Pentru aluminiu este posibil ca vopsirea electrostatica sa fie si tratament de revenire.

Revenirea se face pentru a elimina tensiunile din piesa fara a pierde duritatea unor zone (de exemplu cercul exterior al jantei, cel care se sparge cateodata in borduri).

O revenire suplimentara poate face toata janta elastica.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Theodorethus

  • 11
  • Don’t be shy, try a Subaru
Re: Reconditionare jante, powder coating (vopsit electrostatic)
« Reply #7 on: February 05, 2022, 06:09:32 AM »
Și pe mine ma bate gândul sa vopsesc Jantele pe care le-am luat de la rzw75. Încă cercetez care ar fi cea mai buna soluție, având in vedere și vechimea lor, 17 ani. Sunt originale. Am primit ceva recomandări in Cluj, Lacy și Vasile. Dacă mai sunt persoane care ar avea și alte recomandări, aștept. Nu mă grabesc.

Pe de alta parte sunt si indecis, dacă sa le fac aurii sau nu.







MihaiFlorescu

  • *
  • 13891
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Reconditionare jante, powder coating (vopsit electrostatic)
« Reply #8 on: February 05, 2022, 08:26:17 AM »
Având în vedere starea jantelor, nu ai nevoie sa acoperi defecte mari pentru care sa zicem că ai apela la powder coating.  Eu as merge pe vopsea la spray sau pistol și tot argintii sau un gri mai închis. Atât.

Re: Reconditionare jante, powder coating (vopsit electrostatic)
« Reply #9 on: February 05, 2022, 11:40:13 AM »
Si eu zic tot ca Mihai, vopsite la pistol, dat lac peste si vor fi ca noi.
Chestia cu jantele aurii e de preferinte personale, eu nu le'as pune pe un aspirat.
Dar nici vreun gri foarte inchis sau negru, incat vor parea jantele mai mici

Theodorethus

  • 11
  • Don’t be shy, try a Subaru
Re: Reconditionare jante, powder coating (vopsit electrostatic)
« Reply #10 on: February 07, 2022, 14:39:05 PM »
Doar din Martie incolo le voi monta pe masina. Inca mai merg pe zone de munte si cele de la Razvan au cauciucuri all seasons. Pana atunci imi voi gasi o culoare potrivita pentru ele. Oricum am sa vin cu poze, dupa ce le montez.  ;)