Forester XT 2004
Subaru club Romania

Forester XT 2004

Re: Forester XT 2004
« Reply #20 on: July 21, 2020, 11:47:56 AM »
Salutare din nou, am zis sa va mai pun la curent cu ce s-a mai facut la masina si in ce stare mai e :D

Am reusit atunci sa dau galeria jos, mi-a luat cam 4 zile lucrat 3 4 ore pe zi dar destul de incet, cu multe poze facute etc.
Am schimbat furtunele de benzina (doar ca sa crape iar 3 luni mai tarziu), momentan nu mai curge benzina pe nicaieri, o sa vad cat tin.

Cu instalatia de AC nu am rezolvat nici acum, am luat un compresor de la dezmembrari, toate bune, facut plinul de freon , a mers cam o ora baga rece bine dar dintr-un motiv anume a facut presiune prea mare pe instalatie si mi-a dat freonul afara pe la supapa de presiune de pe compresor. Momentan nu mai am dispozitia necesara sa ma ocup de problema asta cu toate ca este ft cald afara...

In rest masina merge ok, i-am schimbat destul de multe chestii,  nici nu vreau sa ma gandesc cati bani am bagat pana acum in ea si cat mai am de bagat..

Problema "de actualitate" cu care ma confrunt este o vibratie care se simte in toata masina, inclusiv in volan intre 1800-2300 de ture, fie in mers fie pe loc. Am schimbat bujiile, tampoanele de la motor + cutie dar vibratia a ramas. Urmeaza sa ma duc la subaru sa pun tester-ul, sa vad ce e de facut.

Am pus cateva poze aici cu masina si evolutia lucrarilor :D
https://imgur.com/a/5Rb3ADN

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Forester XT 2004
« Reply #21 on: July 21, 2020, 11:59:50 AM »
Spor la treabă. Verifica bobinele. Verifica joc ax turbina căci pe acolo incepe să facă spool din cate țin minte. Verifica BOV.

Re: Forester XT 2004
« Reply #22 on: July 21, 2020, 20:03:11 PM »
Mulțumesc
As verifica bobinele daca nu ar fi așa de greu accesibile, plus că nu știu dacă pot ajunge la bobina nr2 fara sa dau bateria jos. De asta prefer să mă duc să pun tester ul pe ea, sa îmi zica exact care e cu problemă(daca e vreuna), joc in turbina este puțin, nu știu dacă este mare sau nu pt că nu am cu ce sa compar, iar bov am verificat, din cate am putut sa îmi dau eu seama este funcțională, nu este blocată sau ceva.