Rulment? grup? pompa servo?
Subaru club Romania

Rulment? grup? pompa servo?

zahei

Rulment? grup? pompa servo?
« on: December 25, 2016, 12:24:09 PM »
salut!

am cumparat un forester de 2.5 aspirat din 2007 iar acum sunt in etapa de reparat ce nu a reparat proprietarul anterior :)

are un vuiet "semidiscret" care vine din fata. nu stiu daca e rulment de roata sau grupul. nu e influentat de calcarea ambreiajului si se manifesta in miscare, inca de la plecarea de pe loc, crescand in intensitate cu viteza. trebuie sa-i dau de cap pentru ca e deranjant. seamana cu zgomotul pe care il face Daihatsu Feroza pe care il am, cand cuplez 4x4. e un zgomot specific, pentru cine il stie. dar asta care se manifesta la mine e mai putin zgomotos.

in alta ordine de idei, cand brachez volanul la maxim se aude un bazait. cand mi s-a manifestat asta la fostul meu peugeoot 407, aveam pompa de servodirectie dusa. la Forester ce inseamna?

mi-ar placea sa imi recomandati pe cineva in care aveti increder (SMT included) ca sa imi remedieze aceste probleme si desigur sa descopere altele :)

Craciun fericit!
zahei
Subaru Forester 2.5

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Rulment? grup? pompa servo?
« Reply #1 on: December 25, 2016, 12:30:52 PM »
Zgomot de transmisie - diferential fata.

Zgomot la capat de cursa - ultima problema.

Rezolvari - Portofel + SMT sau Autokino.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

zahei

Răspuns: Rulment? grup? pompa servo?
« Reply #2 on: December 25, 2016, 13:03:00 PM »
Autokino vad ca e in Brasov deci e exclus, locuiesc in Bucuresti. o sa merg probabil la SMT dupa sarbatori sa-i dau de cap.

Cam intra vantul in ea, asa e modelul? dupa 100 km de drum mi se racise partea stanga a corpului. am auzit ceva de o garnitura de la oglinda care ar putea provoca asta, aveti idee ce se intampla?
Subaru Forester 2.5

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Rulment? grup? pompa servo?
« Reply #3 on: December 25, 2016, 13:13:31 PM »
Da, se schimba niste elemente de cauciuc la geam si oglinda. Tot la reprezentanta se rezolva.
Problema este des intalnita la masinile fara rame la geamuri. Daca nu ingheti o poti lasa la urma, sunt alte puncte care au prioritate in lista.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

moguai

  • 2814
Rulment? grup? pompa servo?
« Reply #4 on: December 26, 2016, 12:05:09 PM »
Nu ti bate capul cu zgomotul servo, asa face toate :)
Vantul pe la usa fara rame e clasica pt forester, e foarte posibil nici dupa ce schimbi tot pe acolo sa nu ti placa, avem pe aici oameni inca nemultumiti.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

zahei

Răspuns: Rulment? grup? pompa servo?
« Reply #5 on: March 12, 2017, 00:55:21 AM »
cu zgomotul din fata am rezolvat-o, erau cauciucurile  :D

Subaru Forester 2.5

andrei80

  • 1161
  • 7500rpm, no boost... No more. XT ftw!
Răspuns: Rulment? grup? pompa servo?
« Reply #6 on: March 13, 2017, 15:27:06 PM »
cu zgomotul din fata am rezolvat-o, erau cauciucurile  :D


Lol, that was easy!
Pompa de servo e cam zgomotoasa la capat la toate.
Vantul nu intra, dar se aude uneori si la mine. Sunt tutoriale pe iutub ca sa scapi de vant si de zgomote. Eu mai strang din cand in cand chederul de la oglinda sa stranga mai bine geamul si scap de vajait.
Ex Forester XS 2.0 2006 MT
Ex Forester XT 2007 MT
Forester XT 2003 AT