Radiator si calorifer infundate
Subaru club Romania

Radiator si calorifer infundate

Radiator si calorifer infundate
« on: February 12, 2021, 20:24:04 PM »
Am observat recent ca in Foresterul meu din 2009 nu mai iesea aer rece de la gurile de aerisire de pe partea stanga. Am fost la SMT si mi-au zis ca e stricata pompa de apa. Am schimbat-o, cu tot cu termostat si cureaua de distributie. Dupa asta, prima surpriza, mi-au is ca pompa Hepu pe care o montasem cu 5 ani in urma nu era potrivita, avea 6 paleti in loc de 9. Eu o cumparasem pe baza VIN de la epiesa.ro si stiam ca e o marca de calitate, nu m-as fi asteptat la asta.
Iar consecinta zic ei, e ca acum radiatorul si caloriferul sunt infundate si tot circuitul e plin de depuneri vascoase care se desprind de pe pereti. Mi-au zis ca au incercat sa spele radiatorul pe interior dar fara succes.
Mi-au recomandat schimbarea radiatorului si caloriferului. Dar intrebarea pe care mi-o pun e daca asta ar rezolva problema. Nu e posibil sa mai fie depuneri in alte parti din circuit care sa se desprinda ulterior si sa infunde si radiatorul nou? Cei de la SMT au zis ca pot rula solutie de curatare prin circuit.
Ati avut sau ati auzit de probleme asemanatoare? Stiti vreo solutie?
« Last Edit: February 12, 2021, 20:31:52 PM by Anisaz »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Radiator si calorifer infundate
« Reply #1 on: February 12, 2021, 22:23:35 PM »
Greu de crezut că este de vina Nr de pale. As zice că antigelul a cam expirat sau s-a amestecat cu altceva sau alt tip de antigel. Încearcă înainte cu o soluție gen radiator flush și câteva clătiri cu apa distilata. 

Mai vezi pe urma..
« Last Edit: February 12, 2021, 22:24:09 PM by MihaiFlorescu »

Re: Radiator si calorifer infundate
« Reply #2 on: February 13, 2021, 00:12:38 AM »
Oare 5 pale mari o fi egal cu 9 pale mici? Creca au răspunsul injinerii de la Smt.
Creca radiatorul e înfundat de la ceva praf de înfundat gauri care infunda radiatoare.

Re: Radiator si calorifer infundate
« Reply #3 on: February 13, 2021, 13:30:13 PM »
Ei zic că au încercat deja cu oțet... ziceau că pot să mai încerce cu o soluție cu sodă, dar riscă să deterioreze unele componente.
Credeți că merită încercat și cu altă soluție?
Iar despre antigel, ultima dată l-am schimbat cu mai mult de un an înainte să apară problemele.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Radiator si calorifer infundate
« Reply #4 on: February 13, 2021, 19:40:00 PM »
Există soluție dedicată pentru curățat radiatoare. Caută la orice magazin de piese radiator flush.

Re: Radiator si calorifer infundate
« Reply #5 on: February 14, 2021, 13:11:36 PM »
Mulțumesc de sfat! Merge și la calorifer soluția? Cei de la SMT zic că e înfundat și ăla.

puiu

  • 786
Re: Radiator si calorifer infundate
« Reply #6 on: February 15, 2021, 22:54:48 PM »
Merge la tot ce inseamna instalatie de racire. Curata. Cateodata prea bine. 😁