tuning amatoricesc for free by me :)
Subaru club Romania

tuning amatoricesc for free by me :)

Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: tuning amatoricesc for free by me :)
« Reply #40 on: October 09, 2017, 22:02:46 PM »
Multumesc Vali!

Valorile cu minus de la A/F inseamna ca reduce cantitatea de benzina?
« Last Edit: October 09, 2017, 22:06:25 PM by Forester »
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Re: tuning amatoricesc for free by me :)
« Reply #41 on: October 09, 2017, 22:51:36 PM »
imi pare rau :) dar trebuie sa mai studiezi :)
dar iti dam nota de incurajare :)

Copiasem de la colegu, n'am vazut la ce materie era tema, credeam ca e la 16 biti :P

andea79

  • *
  • 4007
Re: tuning amatoricesc for free by me :)
« Reply #42 on: October 10, 2017, 09:55:11 AM »
Multumesc Vali!

Valorile cu minus de la A/F inseamna ca reduce cantitatea de benzina?

da, valorile respective reprezinta procentul de benzina pe care a invatat sa il scoata pe respectivele interval de cantitate de aer intrata ...
primele 3 fuel trims-uri sunt invatate si folosite doar in closed loop, cand verifica amestecul cu prima sonda lambda, si pe langa corectia aia invatata mai aplica si o corectie instant (si corectia aia instant se transforma cu timpul in corectia invatata)
al patrulea fuel trim este invatat tot in closed loop dar este aplicat si in open loop (asta fiind cel mai periculos din acest motiv) dar acesta are o valoare foarte mica la tine  -0.40%

Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: tuning amatoricesc for free by me :)
« Reply #43 on: October 10, 2017, 10:07:43 AM »
Si daca prima sonda lambda e oleaca pe aratura...  ???
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

andea79

  • *
  • 4007
Re: tuning amatoricesc for free by me :)
« Reply #44 on: October 10, 2017, 11:51:46 AM »
Si daca prima sonda lambda e oleaca pe aratura...  ???

atunci there may be some broblems :)
dar cand o ia pe aratura de obicei fuel trims-urile ajung la maxim (de obicei pozitiv) dar fuel trims-urile tale arata ok repet ... ai alte simptome sau de ce te stresezi ? :)

Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: tuning amatoricesc for free by me :)
« Reply #45 on: October 10, 2017, 12:35:37 PM »
Ceva are, de mult timp, in sensul ca in acceleratie are momente de ezitare, in special sub 3000. In acele momente si sunetul motorului este cumva mai dogit (il pot auzi daca merg cu geamul deschis pe langa ceva care sa reflecte, gen gard/cladiri etc). Imi da impresia ca parca i-ar mai folosi niste extra benzina. In momentele, rare e adevarat, cand nu face asa, motorul se aude rotund si plin. Greu de descris.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

andea79

  • *
  • 4007
Re: tuning amatoricesc for free by me :)
« Reply #46 on: October 10, 2017, 13:16:00 PM »
ce sa zic...daca nu este o situatie pe care sa o poti replica si lv-ul arata ok - presupun ca il verifici periodic - asta e...sit back and relax :)

Ratzalaru

  • 322
  • It's all about the road...
Re: tuning amatoricesc for free by me :)
« Reply #47 on: October 10, 2017, 13:20:31 PM »
Poate e vorba de stumble-ul de sub 3000 de pe pedala intermediara...
STI 2008

Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: tuning amatoricesc for free by me :)
« Reply #48 on: October 10, 2017, 14:42:56 PM »
Poate e vorba de stumble-ul de sub 3000 de pe pedala intermediara...

Uhm, goagăl nu știe limba asta... ce īnseamnă ce zici tu acolo?  :o :D :D

ce sa zic...daca nu este o situatie pe care sa o poti replica si lv-ul arata ok - presupun ca il verifici periodic - asta e...sit back and relax :)

Face in 95% din cazuri asa.  :)
« Last Edit: October 10, 2017, 14:44:36 PM by Forester »
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

andea79

  • *
  • 4007
Re: tuning amatoricesc for free by me :)
« Reply #49 on: October 10, 2017, 15:52:02 PM »
stumble-ul respectiv este cauzat in principal de modul de aranjare al conductelor de alimentare tur/retur ->in special furtunul de balans dintre tur si retur dar din cate stiu setup-ul asta a aparut din 2008 incoace ...

anyway, daca zici ca poti replica comportamentul dubios poti face un test in care prima data il provoci/il verifici ca este acolo apoi resetezi ecu si vezi daca il mai poti provoca din nou (dupa reset fuel trims-urile vor fi pe 0 de exemplu)
sau faci cu log cu parametrii de aici http://www.clicksoft.ro/exemplu.xls in timp ce face ciudatenia sa vedem mai multe ...

Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: tuning amatoricesc for free by me :)
« Reply #50 on: October 10, 2017, 17:06:46 PM »
Inainte de a apuca sa fac testele respective, pot sa-ti spun ca la reset merge mult mai liniar. Pedala este mai putin responsive (apas mai mult pentru acelasi rezultat ca dupa adaptare) dar repet, de obicei trage mult mai liniar.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: tuning amatoricesc for free by me :)
« Reply #51 on: October 10, 2017, 17:07:57 PM »
E de la traficul de Bucuresti. Se puturoseste.

Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: tuning amatoricesc for free by me :)
« Reply #52 on: October 10, 2017, 19:01:06 PM »
Ooo, da, daca vrei mai enumar dintre ciudateniile descoperite de mine, cel putin la motorul meu:
- Condusul mai energic dupa ce ai plecat de pe loc dimineata, cand motorul e rece, duce la un comportament mai sprinten ulterior in cursul calatoriei
- Apasarea progresiva a pedalei parca duce la un rezultat mai bun cand dupa vreo 3000 de ture dau talpa.
- Daca se schimba vitezele astfel incat dupa cuplarea ambreiajului sa NU scada absolut nici un pic turatia motorului, adica sa aiba numai o panta ascendenta, acelereaza net superior, mai liniar si mai vioi
- Accelereaza  mai bine in curba !?!

Sau toate sunt miseparenii, dar in cazul asta sa-l rog pe Muttley sa-mi zica ce tratament ia.  ;D ;D
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Muttley

  • 4913
Re: tuning amatoricesc for free by me :)
« Reply #53 on: October 10, 2017, 19:35:37 PM »
Daca o calci de cum ai plecat, ventilezi mai bine admisia, o tii rece mai mult timp. Altfel, mergand ca mosneagul, ii permiti sa se incalzeasca prin heat soak. Deci e normal.
Referitor la impiedicarea scaderii turatiei motorului dupa cuplare, pnm, e fizica elementara. Normal ca accelereaza mai greu daca anterior accelerarii i-ai bagat o decelerare.
Foresterul accelereaza mai bine in curba, scrie in manual (nenica, OCD-ul meu e raceala, tu ai pneumonie...  ??? )
Da, accelereaza mai bine cu pedala mangaiata, am patit si eu. S-a rezolvat de minune cu drum la Cluj, un fel de mers la moaste pentru astia cu Sugaru turbo.

E putin cam offtopic ce discutati voi pe aici de ieri ;)
WRX SW 2002

Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: tuning amatoricesc for free by me :)
« Reply #54 on: October 10, 2017, 19:47:55 PM »
...
E putin cam offtopic ce discutati voi pe aici de ieri ;)

True, dar n-am gasit un topic mai potrivit. Mihai?  ::)

...
Referitor la impiedicarea scaderii turatiei motorului dupa cuplare, pnm, e fizica elementara
...

Cred ca am lipsit de la lectia asta. Ma refer la acel mic hīc cand schimbi treapta, daca turatia motorului dupa schimbare nu se pupa cu  viteza lu' trenu' de rulare. Pliz dezvolta.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

andea79

  • *
  • 4007
Re: tuning amatoricesc for free by me :)
« Reply #55 on: October 10, 2017, 22:35:23 PM »
Inainte de a apuca sa fac testele respective, pot sa-ti spun ca la reset merge mult mai liniar. Pedala este mai putin responsive (apas mai mult pentru acelasi rezultat ca dupa adaptare) dar repet, de obicei trage mult mai liniar.

sa nu uiti ca dupa ecu reset (ecu cu rom oem cel putin) IAM se face 0.5 urmand sa creasca dupa cateva cicluri inca care totul este ok
deci ai cateva grade bune de avans "pierdute" pe drum deci less power deci ... 

Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: tuning amatoricesc for free by me :)
« Reply #56 on: October 11, 2017, 08:53:17 AM »
Aha! Asta nu o stiam.
Asta explica multe. Si faptul ca merge liniar la reset, cu setari moderate, dar apoi cand se duc setarile spre limita incepe sa se mai balbaie, imi sugereaza faptul ca cineva s-ar putea sa aiba ceva dreptate, si ca poate trebuie sa ne mai uitam si spre hardware: un arc care nu mai e la fel de elastic, o supapa care nu mai ermetizeaza atat de bine, o toleranta crescuta ici, un joc colo...   ???
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Re: tuning amatoricesc for free by me :)
« Reply #57 on: October 11, 2017, 11:47:27 AM »
Stiu cine e cu arcurile si supapele  >:D

andea79

  • *
  • 4007
Re: tuning amatoricesc for free by me :)
« Reply #58 on: February 01, 2018, 20:47:51 PM »
am mai pus pe lista neagra un sti 2017 negru ... rom MerpMod cu toate stuff mai putin CEL flash (inca injur activarea check engine-ului pe canbus la astea din 2014 incoace)

kkennyy

  • 1763
Re: tuning amatoricesc for free by me :)
« Reply #59 on: February 01, 2018, 21:25:54 PM »
Vali, e vreo combinatie magica de taste prin care pot sa pun harta 3 default, sau eventual sa le sterg pe primele 2?  ;D ;D
Forester XT SJ 2018