B(L)OBUL meu de orez negru
Subaru club Romania

B(L)OBUL meu de orez negru

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
B(L)OBUL meu de orez negru
« on: May 22, 2017, 11:31:50 AM »
Ce sa zic..  ;D ::)

In +8 ani de Subaru am invatat ca un Subaru bun este unul nou sau unul negru  8) Bine, mai sunt si exceptii pe aici pe forum, dar la fel si cele ce imi sustin convingerea. Poate ca cele negre spun ceva de utilizatorii care stiu la ce se inhama cu o vopsea neagra si sunt dispusi sa intretina mai bine masinile.
Cum de cel nou va trebui sa se ocupe sotia, m-am gandit sa ma ocup eu de cel negru.

































Ce este: Impreza 2005, printre ultimele iesite din fabrica si inmatriculata in 2006 prima data. 2.0 aspirat de 125 cai. Are pachetul WRX ce include scaunele scoica, eleron, volanul in 3 spite si pedalier aluminiu de WRX. 98.300km cu 2 proprietari, revizii la reprezentanta cat a fost in garantie, interior absolut fara nici un defect (mai putin picioarele scaunelor care ruginesc la toate masinile).

De ce blob: Mi s-a pus pata pe el. Mi se pare ca are ceva din unicitatea unui Bug, combinata cu agresivitatea unui Hawk, plus ca sunt foarte rare. Imi mai place ca interiorul de 2005 combina bordul de Hawk cu scaunele mai inguste de genul celor din Bug. Este de altfel si primul sedan din viata mea. Ciudat fara stergator pe spate. Dar imi place fundul ala de mor.

De ce aspirat: Asa s-a nimerit, nu imi permit un STi cu istoric similar (ar costa pe la 16-18k euro) si sunt foarte putine in stare buna atat tehnic, cat si estetic.

Ce e cu el: Pai in principiu are o julitura pe bara spate si una pe usa spate stanga. Distributia a fost facuta acum 12k km, dar au trecut 7 ani de atunci. Ar avea nevoie de discuri fata/spate in viitor si trebuie aerisit ambreiajul sau schimbat cu totul. Revizia a fost facuta luna trecuta, deci ulei si filtre + placute spate noi, dar in cutie nu s-a mai umblat de la 65k. Ciudat, cutia schimba cum nici o alta 5MT nu am mai testat pana acum. Este mult peste cea de Outback si chiar silentioasa, dar o sa-i pun uleiuri noi si in transmisie si probabil bujii.

Destinatia: Chiar nu stiu inca. O sa plece fOpelul si ne pregatim si de o masina noua, cum spuneam. 3 masini nu o sa tin, asa ca va trebui sa plece Outback sau Impreza. Deja am 2 ofertanti, tata si cumnatul, dar am timp pana la toamna sa ma hotarasc. Oricum ramane in familie, deci nu va faceti sperante desarte. Pana atunci o voi aduce la starea la care v-am obisnuit deja.
Am inceput cu un polish de faruri ca doar de asta am avut timp. Masina a stat afara si este contaminata rau, plus ca se zice de vopsea ca este originala. Este foarte matuita si plina de clei si alte alea. Degresant industrial 1:10 nu a reusit sa indeparteze toata rasina. O sa incerc concentratie 1:5 si argila de duritate mare, apoi polish ca sa mai amanam o vopsire.

Mi-a placut mult ca nu bate nimic, este extraordinar de silentioasa (mai ceva decat outback-ul), este super agila si usoara, caseta de directie perfecta, cutia de viteze superba si fiind foarte scurta o ajuta sa para ca are mult mai multi cai decat are ea defapt, arata bine dupa gusturile mele si interior perfect de nefumator il gasesti foarte foarte greu. Pe dedesubt arata mai bine decat orice Subaru am avut eu si concureaza cu modele vechi de 2-3 ani la capitolul nivel de rugina. Este astfel perfecta pentru orice destinatie.. fie ramane asa, fie swap de STi, fie proiect pentru macadam.

Cum Outback-ul o sa vada Bulgaria, Grecia si multe drumuri la socri unde vrem sa lasam copilul vara asta, Impreza o sa fie undeva pe planul 3. Vreau sa termin tot ce mi-am propus la Outback si am nevoie de el pentru aceste concedii. Plus ca este nava amiral. Este greoaie in curbe, dar confortul si modul in care accelereaza 2.5-ul de la 2000 ture sunt greu de inlocuit.

Azi am luat actele si urmeaza sa o inmatriculez. Mai pun poze pe parcurs. Sa va bucurati de poze!


« Last Edit: May 08, 2018, 11:47:35 AM by MihaiFlorescu »

UXE

  • 1731
Răspuns: B(L)OBUL meu de orez negru
« Reply #1 on: May 22, 2017, 11:45:06 AM »
Felicitari pentru achizitie, arata super bine.      .. o sa urmeze si un STI .. incet , incet ;D

Răspuns: B(L)OBUL meu de orez negru
« Reply #2 on: May 22, 2017, 11:51:40 AM »
Cool, boss!
Track: 2003 Impreza STI JDM
Off-Road&Daily: 2009 Forester 2.0 NA
Ex: 2001Impreza WRX wagon

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: B(L)OBUL meu de orez negru
« Reply #3 on: May 22, 2017, 11:56:54 AM »
Felicitari! Subaru nr.3 arata foarte bine!

Cand organizezi urmatoarea intalnire ?
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Răspuns: B(L)OBUL meu de orez negru
« Reply #4 on: May 22, 2017, 12:02:40 PM »
Felicitari pentru alegere!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Răspuns: B(L)OBUL meu de orez negru
« Reply #5 on: May 22, 2017, 12:17:38 PM »
In sfarsit! Ca nu mai rezistam sa tin secretul  ;D ;D Sa o folosesti sanatos, abia astept sa le aliniem pe generatii  ::)

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: B(L)OBUL meu de orez negru
« Reply #6 on: May 22, 2017, 12:22:55 PM »
S-o stapanesti sanatos, Mihai! Arata bine masina, trebuie sa facem o intalnire a blob-urilor, musai :-)
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: B(L)OBUL meu de orez negru
« Reply #7 on: May 22, 2017, 12:51:42 PM »
:D bravo mihaita frumoasa masina :D
un volan de blob sti nu vrei ? niste jante pe 17 :D facem un platoas frumos  :D :D :D
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: B(L)OBUL meu de orez negru
« Reply #8 on: May 22, 2017, 12:55:43 PM »
Volanul este similar STi2007, deci nu. Cu restul mai vedem. Ar intra niste jante mai babane ca e putin anemica asa. :D
Ma gandesc daca sa ii pun evacuarea de WRX sau sa o las cu asta...

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: B(L)OBUL meu de orez negru
« Reply #9 on: May 22, 2017, 12:57:05 PM »
nu merge evacuarea de wrx fara mici modificari :)
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

marr

  • 2205
Răspuns: B(L)OBUL meu de orez negru
« Reply #10 on: May 22, 2017, 13:04:36 PM »
nu merge evacuarea de wrx fara mici modificari :)

Macar un melc, ceva ....

In alta ordine de idei - faina masinuta ! Sa o folositi cu placere si fara incidente !

PS: Arata exceptional de bine pentru o masina de 12 ani !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

UXE

  • 1731
Răspuns: B(L)OBUL meu de orez negru
« Reply #11 on: May 22, 2017, 13:10:51 PM »
Pe dedesubt arata ca e cam de 4-5 ani, nu de 12 :)


Mihai,  o poza cu motorul se poate? :)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: B(L)OBUL meu de orez negru
« Reply #12 on: May 22, 2017, 13:53:28 PM »
Daca decid sa o pastrez clar va urma si un swap de STi.

Pun si cu motorul poze daca vreti, dar este murdar. Nu a fost spalat niciodata. O sa il curat eu cand am timp. Oricum arata bine. Urechile de la radiator care de obicei sunt full de rugina aici doar sunt putin atinse pe la colturi. La outback de exemplu unul dintre ele cred ca are jumatate din grosimea originala.

Multumesc de aprecieri. Tocmai din acest motiv am decis sa iau masina.

Răspuns: B(L)OBUL meu de orez negru
« Reply #13 on: May 22, 2017, 14:55:05 PM »
Felicitari ptr achizitie!
Nu o avea gaura pe capota, dar are badge'ul pe grila, deci directia e clara!  ;D

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: B(L)OBUL meu de orez negru
« Reply #14 on: May 22, 2017, 14:56:42 PM »
Multumesc! Am inteles de la vanzator ca primul proprietar a schimbat-o din cauza unei pietre. La pret bun si livrare imediata a gasit doar grila de STi, ceea ce nu este rau deloc ;D

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: B(L)OBUL meu de orez negru
« Reply #15 on: May 22, 2017, 15:01:35 PM »
te-ai intors la impreza ah? si acum si cu modelul corect :) merge treaba, sa te bucuri de ea miez, si misto ca ai gasit 05-ul
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

moguai

  • 2814
Răspuns: B(L)OBUL meu de orez negru
« Reply #16 on: May 22, 2017, 15:02:44 PM »
haha, tare...sa te bucuri de ea, atat cat si daca o vei tine mai mult timp.
si eu cochetez cu ideea de o a doua caruta, nu stiu daca sa mai incerc un subie sh sau o kia ceva, noua.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: B(L)OBUL meu de orez negru
« Reply #17 on: May 22, 2017, 15:21:09 PM »
Sa fie binevenita atat in familie cat si pe forum!

Enigmatica nuanta sa ii puna in evidenta caracterul sportiv, al sigurantei, confortului si increderii subliniindu-i "necunoscutul", "nevazutul" si "misterul" si nicidecum pentru a fi o gaura neagra in bugetul destinat intretinerii!
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Răspuns: B(L)OBUL meu de orez negru
« Reply #18 on: May 22, 2017, 16:22:10 PM »
Jantele alea nu's pe 16"? Ca par minuscule in comparatie cu cele de pe Obk

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: B(L)OBUL meu de orez negru
« Reply #19 on: May 22, 2017, 16:32:48 PM »
Deci Tom, ce ti-a mai ramas de pe bossul batran si nu ai nevoie isi poate gasi casa la mine :))) Merci de urari! Si eu sunt super incantat.

Merci moguai! Cu zambetul pe buze scriu, te rog sa eviti cuvantul "caruta" pe topicurile mele :))) Carute sunt Ford, VW si altele. Cine se urca in masinile mele Subaru venind din europene nu are de comentat decat ca "bai da plasticul asta nu puteau sa-l faca si ei  mai moale" sau "da consuma mult frate.. 10-12% e mult".

Andrei, 16 da. OBK zici ca era tatal lui.