B(L)OBUL meu de orez negru
Subaru club Romania

B(L)OBUL meu de orez negru

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Re: B(L)OBUL meu de orez negru
« Reply #200 on: June 21, 2018, 17:08:18 PM »
Detail Protekt, foarte buni.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

B(L)OBUL meu de orez negru
« Reply #201 on: June 21, 2018, 17:48:59 PM »
...
PS: Am trecut si pe la Serban (celalalt) ca era in acelasi complex si tot nu am reusit sa-l conving sa revina pe forum :D :) ;D Am inteles ca s-a apucat de spart motoare si turbine. Deci tot raul spre bine.

Poate un  Cpt. Morgan  l-ar mai indupleca ??   ;D
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

cristibna

  • *
  • 723
  • FUN
Re: B(L)OBUL meu de orez negru
« Reply #202 on: June 22, 2018, 10:06:28 AM »
Am incercat si eu Adi, nu merge :)
2018 Subaru XV 2.0
2016 Honda NC750x DCT
ex 2004 Subaru Forester 2.0X

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: B(L)OBUL meu de orez negru
« Reply #203 on: June 22, 2018, 10:13:00 AM »
Inlocuiti produsul, mariti doza si apoi urmariti efectul. Repetati procedura pana cand pacientul va fi fost resuscitat!  ;)
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: B(L)OBUL meu de orez negru
« Reply #204 on: June 24, 2018, 21:33:14 PM »
Cam 103k. Am dat afara uleiul "de rodaj" din cutie. Aveam ceva pilitura pe buson pentru asa putini km (sub 2000).

Am pus la loc si scutul, intrucat clar nu va mai vedea circuit curānd si as vrea putina protectie. La locul ei si roata de rezerva curatata...

Inca putin si e gata de drum, cat de cat...




« Last Edit: January 21, 2022, 19:02:26 PM by MihaiFlorescu »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: B(L)OBUL meu de orez negru
« Reply #205 on: June 26, 2018, 11:42:53 AM »
Gata de drum. Echilibrat roti fata ca bateau putin pe la 140  :police: si cu ocazia asta am descoperit ca sunt si putin ovalizate anvelopele, dar jantele cica sunt perfecte. Asa zicea nenea de la vulcanizare. Am rezolvat si rezerva sa tina presiune (schimbat supapa si ventil).

Am bagat si o geometrie si din fericire a reusit sa-mi corecteze si spatele din suruburile care nu au mai fost atinse de cine stie cati ani.
La fata nu a avut cum sa umble la cadere intrucat suruburile de pe amortizoare stranse cu pistolul cand am schimbat ambreiajul nu s-au lasat desfacute la cheie cu rotile pe masina. Oricum, cadere putin mai mare decat la carte, deci nu ma plang :D

« Last Edit: June 26, 2018, 12:09:58 PM by MihaiFlorescu »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: B(L)OBUL meu de orez negru
« Reply #206 on: July 05, 2018, 20:28:46 PM »
Fără conotație politică  :laugh:




2 japoneze. Daca e sa ne masuram in volumul portbagajului, nimic de comentat. Insa am avut suficient spatiu in Impreza pentru noi 3 si a mai ramas loc.

Apoi a venit si remarca "Da asta unde are loc de diferential?". Iar proprietarul mi-a marturisit ca iarna, daca cele doua roti fata pierd aderenta, spatele poate fi si pe asfalt, ca nu are forta sa impinga masina.
Aviz celor pasionati de AWD vs. AWD. Sau cum zicea Serban "Unii au AWD, altii cred ca au AWD."



« Last Edit: July 05, 2018, 20:32:13 PM by MihaiFlorescu »

moguai

  • 2814
Re: B(L)OBUL meu de orez negru
« Reply #207 on: July 06, 2018, 21:32:04 PM »
Eu unul (cel putin) stiam ca CRV ul are 4x4 degeaba. Pana si cel de la Kia e mai potent (are si lock pt dif central). Sunt multe filmulete pe yt...
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: B(L)OBUL meu de orez negru
« Reply #208 on: July 07, 2018, 22:07:47 PM »
Gata si vacanta. Mi-a depasit asteptarile. Ma obisnuisem cu outback-ul si uitasem ca impreza era totusi considerată o masina de familie. S-a descurcat onorabil motorul desi nu il ajuta treptele scurte din cutie 140 km/h = 4000 rpm.

Consum 7.8 dar nu am mers la consum.

Trebuie schimbat tot pe spate ca bate si troncane daca nu e drumul perfect. Deh! Alta comparatie cu outback-ul.

104k si imi place maxim de ea. Ii lipseste cel mai mult sunetul de subaru.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: B(L)OBUL meu de orez negru
« Reply #209 on: July 23, 2018, 10:55:44 AM »
105k
In weekendul tocmai incheiat am parcurs prima data cu aceasta masina un drum des frecventat prin tara. Impreza a fost absolut extraordinara. Motorul trage de toti caii si multi credeau ca e WRX. Desi suspensia este foarte moale, se aseaza perfect pe curbe. Cutia scurta si greutatea redusa a masinii o fac sa mearga mai tare decat am mers cu orice alta masina pe acest drum bine cunoscut fara teama si fara sa pun pe cineva in pericol.

Indraznesc sa spun ca m-am distrat mai tare decat cu WRX-ul. Si asta pentru ca am putut merge la 10/10 si masina este perfect controlabila, previzibila si ascultatoare. Cu WRX-ul ori mergeam prea tare si dadeam in subvirare, ori aveam turbo lag, ori franam prea mult.

Toate acestea cu un consum de 7.5% si portbagajul in care au intrat mai multe decat am crezut ca e posibil.

Si totusi, sa fie acesta Subaru perfect pentru mine?  Imi lipsesc doua lucruri: Acceleratia electronica (let the flame begin) si niste cai in plus. Motorasul acesta trage minunat intre 3500 si 5000 rpm. Parca as vrea ceva mai mult, dar fara problemele asociate unui motor turbo.
M-am hotarat sa incerc un hawk 2.0 aspirat, asa ca daca cineva este interesat de blob, astept oferte. Nu insist, e doar o idee. Asa ca fara anunturi momentan.

EDIT: Sau daca stiti pe cineva care vinde motorul de hawk si electronica, dati un semn.
« Last Edit: July 23, 2018, 11:07:19 AM by MihaiFlorescu »

Muttley

  • 4913
Re: B(L)OBUL meu de orez negru
« Reply #210 on: July 23, 2018, 11:05:47 AM »
Fara flame, doar intreb, de ce vrei dbw?
Trepidatiile din ambreiaj cum s-au rezolvat? Parca si la asta aveai o problemuta de genul.
WRX SW 2002

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: B(L)OBUL meu de orez negru
« Reply #211 on: July 23, 2018, 11:12:39 AM »
Nu sunt neaparat un fan al modului in care se simte pedala la acc. pe cablu, am impresia ca acc. electronica este mai smooth in anumite conditii de trafic si compenseaza sau iarta anumite ezitari ale soferului si in alte anumite conditii am impresia ca deschide mai repede mai mult.

Cu trepidatiile din ambreiaj treaba e simpla. Facut o ora jumate sa ies din Bucuresti la 32 grade si ambreiajul mai trepida. Iesit din traficul de rahat si mers omeneste si masina merge normal, fara probleme. Inclusiv azi dimineata spre munca. Asadar, mai face doar cand merg foarte mult timp in trafic bara la bara si se incalzeste foarte tare. Dar asta am patit si la Corsa si la orice masina care vede kilometri intregi de plecari de pe loc si mers cate 2-5m.
« Last Edit: July 23, 2018, 11:14:45 AM by MihaiFlorescu »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: B(L)OBUL meu de orez negru
« Reply #212 on: July 27, 2018, 10:24:36 AM »
Sa o stapanesti sanatos si fara incidente! Ca de bucurat si ingrijit stiu ca nu se pune problema. Nu putea ajunge pe maini mai bune si asta chiar ma bucura.


Re: B(L)OBUL meu de orez negru
« Reply #213 on: July 27, 2018, 11:28:54 AM »
???
Track: 2003 Impreza STI JDM
Off-Road&Daily: 2009 Forester 2.0 NA
Ex: 2001Impreza WRX wagon

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: B(L)OBUL meu de orez negru
« Reply #214 on: July 27, 2018, 12:04:49 PM »
LOL! S-a dat asa repede ca nici nu ai apucat sa vezi anuntul de vanzare. In mai putin de o zi s-a dat. De azi dimineata a plecat si fizic de la mine.

Re: B(L)OBUL meu de orez negru
« Reply #215 on: July 27, 2018, 12:10:08 PM »
Interesant!  ;D
Track: 2003 Impreza STI JDM
Off-Road&Daily: 2009 Forester 2.0 NA
Ex: 2001Impreza WRX wagon

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: B(L)OBUL meu de orez negru
« Reply #216 on: August 06, 2018, 15:41:54 PM »
Respira mai bine cu admisia de 1.5? Hai cu poze!

clauedit

  • 294
  • impreza 06R
Re: B(L)OBUL meu de orez negru
« Reply #217 on: August 07, 2018, 00:58:20 AM »
Va salut cu respect!
Da blobul negru a ajuns la mine foarte repede  ;D  si ma bucur mult ca am luat-o pentru ca a fost injrijita cum trebuie de Mihai si va continua sa fie pe maini bune si din partea mea.

Ca si mici upgrade-uri pentru viitorul apropiat (cat mai repede), sa-i pun de pe cealalta ce va deveni donatoare, franele de WRX, suspensia si evacuarea de STI plus mici alte chestii ce mai pot imbunatatii blobul  8)

poza din prima zi


a-doua zi la mine

« Last Edit: August 07, 2018, 08:26:00 AM by clauedit »

clauedit

  • 294
  • impreza 06R
Re: B(L)OBUL meu de orez negru
« Reply #218 on: August 07, 2018, 01:18:53 AM »
Respira mai bine cu admisia de 1.5? Hai cu poze!
Wk asta i-am pus admisia pe care o aveam de pe 1.5 si ce pot sa zic este ca la peste 4000rpm se simte mai bine





A fost ceva de munca pentru ca a trebuit sa dau jos aripa, bara, far, si o parte din prag

Cu ocazia asta a gasit un pumn mare de pamant/nisip strans jos la aripa plus ceva rugina



MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: B(L)OBUL meu de orez negru
« Reply #219 on: February 10, 2019, 22:52:07 PM »
 Ar fi frumos daca ai avea timp sa mai scrii pe aici sa vada lumea ce ai mai facut. Se aude bine cu evacuarea de STi stock. Doar putin cat sa nu fie muta.

Se prezintă bine in continuare si ma bucur ca ai adaugat 6k la bord de cand ai luat-o. Inseamna ca te bucuri de ea.

Frumoasa revedere azi. Ce sa zic... Daca mai gasesc una asa, cu siguranta o sa o iau.