Subaru XV 2.0i MT6 DEEP CHERRY
Subaru club Romania

Subaru XV 2.0i MT6 DEEP CHERRY

Subaru XV 2.0i MT6 DEEP CHERRY
« on: August 25, 2017, 11:03:31 AM »
Buna ziua la toata lumea,
Ma bucur ca m-ati primit printre voi pe acest forum dedicat marcii si ma bucur mai ales pentru ca am reusit (in sfarsit) sa achizitionez un Subaru ... un vis din copilarie pe care l-am  realizat de abia la varsta de 43 de ani (deci cu cat imbatranim cu atat mai intelepti devenim  :D ...)
Si acum, dati-mi voie sa ma "laud" putin cu achizitia facuta:
Subaru XV, varianta de echipare Confort+ ( clima dual, trapa, faruri xenon, navigatie, phone kit, start-stop, etc), motorizare 2l 148CP, cutie manuala cu 6 trepte, 37800 km (in momentul achizitiei - acum are aproape 41000 la 3 saptamani de cand e la mine), carte service full doar in reprezentanta Germania. Pret de achzitie 13100 Euro.
La momentul achizitiei avea cateva mici hibe, adica fostul proprietar a lasat-o peste iarna cu solutie de vara pt spalat parbriz/faruri si (pentru ca nu toti nemtii sunt destepti) a incercat sa scoata sprituitoarele pt a le curata de gheata ... rezultand ruperea capacelelor si deteriorarea sprituitorului de la parbriz pe partea soferului. In plus, bara pe spate (stanga) a fost agatata dedesupt si are cateva cleme din plastic lipsa. Toate aceste "mici" detalii ma costa aprox 1200 lei la reprezentanta din Debrecen (pt ca in Oradea nu am gasit reprezentanta Subaru, iar cea mai apropiata ar fi in Cluj, insa e la 140 de km fata de 70 de km cat e pana la reprezentanta din Debrecen). In plus, cei din reprezentanta Debrecen mi-au spus ca mai am garantie pana in luna 7/2018 sau pana la 200000 km (departe de cei 41000 cati am acum),,,
Pana acum am facut cativa km (aproape 4000) si pot sa impartasesc cateva impresii: venind de pe un motorinar de 160 CP cu cuplu de 325Nm (Opel Insignia) motorul nu e la fel de "tare", insa daca sti cum sa o duci in ture ... diferenta e insesibabila... oricum era de asteptat acest lucru si mi l-am asumat in momentul in care am decis sa conduc din nou un benzinar. Consumul urban nu trece de 7,8, iar acum dupa un drum de 1450 de km (Oradea-Lefkada) pe bord consumul mediu afisat este de 6.8 l/100 km ceea ce zic eu e foarte bine :) Acum, nu doresc sa intru in discutii contradictorii cu pasionatii de dieselare, insa in ultimii 20 de ani am condus doar diesel si ocazional cateva benzinare cu capacitate pana in 1.8l, insa m-am saturat ... am cautat doar motorizare benzina, capacitate de 2l si culmea ... pe orice site de vanzari auto benzinarele erau mai scumpe ... oare de ce???
Proiect de viitor (viitorul imediat): la intoarcerea din vacanta mi-am propus sa-i aplic un polish si un coating ceramic (imi place prea mult culoarea ca sa nu o "bibilesc" putin)... Apoi (probabil in primavara anului viitor) vreau sa-i pun un filtru K&N si poate si o toba sport. Oricum, pana atunci mai vreau sa o incalt cu ceva gume de iarna (acum am anvelope M+S) mai performante...
Tocmai ce i-am facut schimbul de consumabile (desi avea doar 9000 km de la ultimul service din 2016) in Debrecen ... costurile fiind de 730-750lei cu filtre Subaru si 5l de ulei Motul specific 504.00-507.00 5w30
Atasez si cateva poze cu "jucaria" ... putin cam murdara insa asa ii sta bine :)


« Last Edit: August 25, 2017, 11:20:25 AM by daciagty »

Re: Subaru XV 2.0i MT6 DEEP CHERRY
« Reply #1 on: August 25, 2017, 11:54:43 AM »
Salut! Sa o stapanesti sanatos si fara incidente. Am si eu un exemplar identic, doar ca e griul inchis :)

Parerea mea ar fi sa te linistesti cu filtrul de aer sport si evacuarea.. keep it nice and clean.

marr

  • 2205
Re: Subaru XV 2.0i MT6 DEEP CHERRY
« Reply #2 on: August 25, 2017, 11:59:20 AM »
Bine ai venit in Club !
Foarte faina masinuta, sa va poarte fara incidente milioane de km !
E bine sa-i schimbi uleiul mai des decat zice la carte - motorul o sa-ti multumeasca !
Si sa nu uiti nici de uleiul din cutie si diferential !

PS: Si eu detin un XV, dar ... motorinar !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Subaru XV 2.0i MT6 DEEP CHERRY
« Reply #3 on: August 25, 2017, 12:08:23 PM »
Sa o stapanesti sanatos multi ani de acum inainte. Arata bine si pretul a fost foarte bun la cati km are masina.

Cum spun si colegii, reviziile ceva mai dese sunt indicate. Cat de dese? Depinde de ce faci cu masina.

Filtrele si toba doar vor adauga sunet. Performantele acolo raman.
De polish si protectie ceramica te ocupi tu sau o duci undeva?

Re: Subaru XV 2.0i MT6 DEEP CHERRY
« Reply #4 on: August 25, 2017, 12:10:24 PM »
Bine ai venit in Club !
Foarte faina masinuta, sa va poarte fara incidente milioane de km !
E bine sa-i schimbi uleiul mai des decat zice la carte - motorul o sa-ti multumeasca !
Si sa nu uiti nici de uleiul din cutie si diferential !

PS: Si eu detin un XV, dar ... motorinar !
Multumesc pentru urari.
Am sa schimb uleiul&filtrele pana in 10000 km ... chiar nu mi se pare mare investitia ...
Acum, referitor la uleiul din cutie/diferential am citit in manualul masinii ca se face verificarea (inspection) la 60000 km. La ultima vizita in service-ul din Debrecen i-am rugat sa verifice si acest lucru si mi-au spus ca tehnic totul e ok... tu la cati km faci schimbul uleiului in cutie/diferential?

Re: Subaru XV 2.0i MT6 DEEP CHERRY
« Reply #5 on: August 25, 2017, 12:18:48 PM »
Sa o stapanesti sanatos multi ani de acum inainte. Arata bine si pretul a fost foarte bun la cati km are masina.

Cum spun si colegii, reviziile ceva mai dese sunt indicate. Cat de dese? Depinde de ce faci cu masina.

Filtrele si toba doar vor adauga sunet. Performantele acolo raman.
De polish si protectie ceramica te ocupi tu sau o duci undeva?
Am sa tin cont de parerile tsle vis-a-vis de filtru/toba sport!
Referitor la polish, in Oradea este un tip (amic foarte bun) care pe timpuri aducea masini din Germania. In prezent (de circa 4-5 ani) se ocupa doar de detailing ... polisharea o vom face impreuna, insa coatingul il va face doar el pt simplu motiv ca pana in prezent eu nu am mai aplicat solutia respectiva. Discutia vis-a-vis de detailing poate deveni foarte lunga (eu personal sunt pasionat de asa ceva), insa pot sa-ti spun ca voi folosi un orbital de la Rupes, burete verde si pasta 3 in 1 de la Menzerna (acum sa vedem daca e destul de buna aceasta pasta - am folosit in trecut si consider ca la ce zgarieturi am eu pe masina va face fata si le va scoate ...). Pt coating voi folosi OptiCoat cu H9 (este 9 pe scara Mohs ... diamantul are scala 10). Am vazut masini iesite din mana tipului si aratau bestial ...

Re: Subaru XV 2.0i MT6 DEEP CHERRY
« Reply #6 on: August 25, 2017, 12:20:16 PM »
Salut! Sa o stapanesti sanatos si fara incidente. Am si eu un exemplar identic, doar ca e griul inchis :)

Parerea mea ar fi sa te linistesti cu filtrul de aer sport si evacuarea.. keep it nice and clean.
Multumesc mult pentru urari! Voi tine cont de sfaturile tale!

Dan_XV

  • *
  • 134
Re: Subaru XV 2.0i MT6 DEEP CHERRY
« Reply #7 on: August 25, 2017, 12:23:47 PM »
Bina ai venit in clubul exclusivist al posesorilor de XV!

PS. Si eu sunt posesorul unui XV, insa CVT-ist :)
XV 2.0 CVT MY2016

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Subaru XV 2.0i MT6 DEEP CHERRY
« Reply #8 on: August 25, 2017, 12:26:00 PM »
Aveau cei de la Rupes burete dedicat pentru 3in1. Sa faci poze. Si eu tot bureti Rupes + chimicale Menzerna folosesc dar am mers pe produse in pasi deoarece 3in1 nu are cum sa dea rezultate satisfacatoare pe 3 masini de varste diferite si grad de "uzura" diferit. Asa pot sa ma adaptez situatiei mai usor si daca vreau single-stage merg pe Polishul de 2500.

Re: Subaru XV 2.0i MT6 DEEP CHERRY
« Reply #9 on: August 25, 2017, 12:37:27 PM »
Aveau cei de la Rupes burete dedicat pentru 3in1. Sa faci poze. Si eu tot bureti Rupes + chimicale Menzerna folosesc dar am mers pe produse in pasi deoarece 3in1 nu are cum sa dea rezultate satisfacatoare pe 3 masini de varste diferite si grad de "uzura" diferit. Asa pot sa ma adaptez situatiei mai usor si daca vreau single-stage merg pe Polishul de 2500.
Si eu m-am gandit sa merg pe pasi ... insa am inspectat atent caroseria si in proportie de 90% sunt doar "panza de paianjen". La capota am cateva adancituri in lac (avea bagat antigel in borcanul cu solutie de spalat parbrizul si a ajuns pe capota) si voi incerca cu smirghel 2500, 3000 si apoi 3M (verde-galben-albastru). Poze am sa pun cu certitudine imediat ce iese de la polish :)
Apropo de coating: astept raspunsul celor de la Camui Japonia pt un coating H10 ... as fi foate curios sa vad produsul lor in actiune ... insa japonezul nu vrea sa scrie "gift - value 0" pe colet si mi-e frica ca voi plati cam mult vama ... ar fi interesant de vazut cu atat mai mult cu cat mi-a ofertat CC1+CC2 si CC3 la 140 $ toate la gramaj de 30ml ...
« Last Edit: August 25, 2017, 12:40:18 PM by daciagty »

Re: Subaru XV 2.0i MT6 DEEP CHERRY
« Reply #10 on: August 25, 2017, 12:43:53 PM »
Bina ai venit in clubul exclusivist al posesorilor de XV!

PS. Si eu sunt posesorul unui XV, insa CVT-ist :)
Salut Dane. Sa te folosesti multi km fara evenimente si probleme de masina! Initial am vazut si eu pe mobile.de un lineartronic de 30000 km la 14500 Euro din 2014 ... insa sunt adeptul cutiei manuale si ... iata-ma incaltat cu jucarioara asta :)

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Subaru XV 2.0i MT6 DEEP CHERRY
« Reply #11 on: August 25, 2017, 14:30:47 PM »
Sa ai intotdeauna un plus de confort pe al tau "Confort+" si drumuri fara incidente!

Surprinzator de placut este faptul ca ai garantie pana la 200.000 Km ceea ce ma face invidios (la XT eu am primit sigur 5 ani si parca vreo 100.000 Km dar trebuie sa verific).

Daca ajungi in Bucuresti da-ne de stire ca sa-i facem "botezul" cu o cafea la Promenada Mall.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Re: Subaru XV 2.0i MT6 DEEP CHERRY
« Reply #12 on: August 25, 2017, 14:36:31 PM »
Sa ai intotdeauna un plus de confort pe al tau "Confort+" si drumuri fara incidente!

Surprinzator de placut este faptul ca ai garantie pana la 200.000 Km ceea ce ma face invidios (la XT eu am primit sigur 5 ani si parca vreo 100.000 Km dar trebuie sa verific).

Daca ajungi in Bucuresti da-ne de stire ca sa-i facem "botezul" cu o cafea la Promenada Mall.
Multumesc mult!
Acuma nu stiu cat de norocos sunt cu acea garantie ... practic a trebuit sa platesc pentru capacelele de la spalatoarele de faruri si capacelele din plastic din bara ... pt simplul motiv ca "au fost vandalizate" dupa cum spunea ungurul ... garantia pt Subaru atat in Ungaria cat si Germania am vazut ca e 5 ani si/sau 200000km oricare din evenimente survine primul ....
Daca ajung in capitala "botezam" mainuta ... oricum si reciproca e valabila!
« Last Edit: August 25, 2017, 14:48:13 PM by daciagty »

Re: Subaru XV 2.0i MT6 DEEP CHERRY
« Reply #13 on: September 05, 2017, 21:10:40 PM »
Si pentru ca am promis ... revin cu cateva poze si informatii noi ...
Sa incepem cu pozele:

Asa cum am specificat anterior lacul (cu toate ca este unul dintre cele mai slabe lacuri vazute de mine) nu avea multe zgarieturi, doar cateva superficiale (urme de perii) si pe portiere cateva mai profunde, asa ca nu am fost nevoit sa-l trec prin ceva foarte abraziv

dupa 45 de minute am reusit sa trec toata masina in 2 straturi ... a urmat coatingul de la OptiCoat :



Nu vreau sa fac reclama unui produs/atelier de aceea nu scriu unde anume am facut detailing-ul si nici furnizorul de coating/paste polish ... insa daca aveti intrebari si moderatorii imi dau "bine-cuvantarea" va raspund cu cea mai mare placere :)
Revenind la "bolid", ma laud cu 5603 km in aproape 4 saptamani ( 1 drum de Grecia, 2 drumuri de Cluj, 2 de Debrecen, 1 drum de Polgar si drumul din parc pana acasa in Oradea - in momentul achizitiei) fara absolut nici o problema ... masina are aproape 43000 km si in ritmul asta ma gandesc serios ca voi schimba uleiul de 2-3 ori pe an asa ca ... trebuie sa ma mai linistesc :)
Maine dimineata am fost programat din nou la Debrecen pt inlocuirea spalatoarelor de parbriz (au ajuns in sfarsit) - cost 0 lei pt ca masina este inca in garantie. Pentru capacele de la spalatoarele de faruri mai trebuie sa astept si, intrucat joi imi expira numerele de Germania, iar programarea la RAR e abia in 30 octombrie ... cred ca acele capacele vor astepta pana in noiembrie :( ... insa pana atunci am toate sansele sa mai strang cativa km si sa fiu nevoit sa fac si schimbul de consumabile :)
« Last Edit: September 05, 2017, 21:16:38 PM by daciagty »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Subaru XV 2.0i MT6 DEEP CHERRY
« Reply #14 on: September 06, 2017, 10:12:52 AM »
A iesit bine de tot si ca timp de executie este wow. Coatingul cat zic ei ca tine? Ca sa imi fac o idee despre rezistenta vs. clasica protectie cu sealent.

Decontaminare a avut nevoie sau ai pus toata puterea in compound?
« Last Edit: September 06, 2017, 10:13:51 AM by MihaiFlorescu »

Re: Subaru XV 2.0i MT6 DEEP CHERRY
« Reply #15 on: September 06, 2017, 23:23:26 PM »
A iesit bine de tot si ca timp de executie este wow. Coatingul cat zic ei ca tine? Ca sa imi fac o idee despre rezistenta vs. clasica protectie cu sealent.

Decontaminare a avut nevoie sau ai pus toata puterea in compound?
Mulțumesc pentru aprecieri.
Coatingul zicea amicul meu ca ar tine 5 ani ... însă eu ma mulțumesc și cu 3! Am încercat și eu la mașina anterioară un sealant de la Chemical Guys (jetseal) și am fost mulțumit de rezultate cam 6-7 luni, după care pe anumite porțiuni am observat ca nu mai are aceleași proprietăți ( in special pe capota și masca fata).
Înainte de a aplica sealant-ul celor de la CG am decontaminat toată suprafața folosind argila. Pt acest coating s-a folosit (după polish) alcool izopropilic in amestec cu apa distilată (1-5). Am spălat mașina deja de 3 ori de la aplicarea coatingului și de fiecare data după spălare și ștergerea eu mai aplic și Riwax RX20 ( îl găsești la Dedeman cu 38 lei/flacon) și de fiecare data luciul parca devine și mai profund ...
Acum, revenind la "ultimele știri", azi am fost la reprezentanta din Debrecen unde am fost programat pt înlocuire spalatoare parbriz și ... culmea (au ajuns) și spalatoare faruri .... Buuuun! Foarte încântat am predat mașina și am ieșit la o plimbare prin oraș pt 4-5 ore cât mi-au spus ca va dura procedura de înlocuire. Toate bune și frumoase pana la întoarcere când tipul de la recepție mi-a comunicat ca as avea totuși ceva de plata ... mai exact 56000 Forinți (187 de euro pt ca nu aveam Forinți la mine). Nu m-a indignat nota de plata cât m-a indignat lipsa lor de comunicare. Cu o zi înainte când m-au sunat pt programare am întrebat cât costa intervenția și mi-au dat asigurări ca totul e acoperit de garanție ... însă azi au mai găsit câteva "pantente" (capacele din plastic) lipsa ... asta e! Însă marea nemulțumire a fost la întoarcerea in Oradea când m-am uit mai atent la masca fata...

așa au știut "meseriașii" de la reprezentanta Subaru din Debrecen sa monteze bara fata după ce anterior au demontat-o pt a schimba spalatoarele de faruri... Bine-înțeles ca le-am trimis poza prin email și m-au asigurat ca regreta cele întâmplate solicitându-mi sa duc mașina înapoi pt a corecta greseala ... însă in graba picior de roman nu mai calcă pe la ei (cel puțin roman cu XV Deep cherry). Am apelat in cele din urma la un amic care are un atelier și problema s-a rezolvat in 15 minute ... practic cei din Debrecen au îndoit o urechiușa din bara care intra sub far atunci când au montat masca înapoi și aceasta nu mai intra in locaș ... iar acum e ca noua... Greșeala mea a fost ca nu am inspectat atent mașina când mi-au predat-o, însă am presupus ca sunt meseriașii :(
« Last Edit: September 06, 2017, 23:34:25 PM by daciagty »

Re: Subaru XV 2.0i MT6 DEEP CHERRY
« Reply #16 on: September 17, 2017, 18:07:45 PM »
Azi, la aproximativ 3 saptamani de la aplicarea coating-ului, m-am decis sa-i mai fac cateva poze lui Subi pentru a va arata cum isi mentine lacul efectul de "deep" dupa aprox. 4-5 spalari. Pe mine, dupa fiecare spalare, inca ma surprinde cum se poate vedea in "profunzimea" lacului si luciul acestuia. In plus nu am sesizat zgarieturi noi in lac ... pe alte forumuri de detailing se spunea despre coating ca are diferite duritati pe scara Mohs in functie de producator. Cel aplicat de mine ar avea duritatea 9 pe aceasta scala. Mai exact se spune ca duritatea 9 este duritatea care asigura protectie atat impotriva substantelor chimice cat si protectie impotriva actiunii de penetrare pentru o greutate de 1.5kg pe 0.5mm2. Cu alte cuvinte, un varf de ac nu ar putea penetra coatingul daca acesta ar fi apasat pe caroserie cu o greutate de presare de pana 1.5 kg ... lucru pe care sincer nu doresc sa-l probez :)
In plus, pe langa acest luciu am mai observat ca intra-devar apa este mai usor resprinsa de pe caroserie ... mult mai usor decat dupa aplicare unui sealant sau ceara ... Din pacate la 30 de minute dupa ce mi-am spalat masina o furtuna puternica s-a abatut aspura Oradiei insotita de o ploaie torentiala :( ... (din cate am vazut la TV cand am ajuns acasa, asupra partii de vest a tarii s-a abatut o furtuna violenta si la Timisoara am inteles ca au fost si victime :( ) ... Am folosit ocazia pentru a mai face cateva poze pt a surprinde efectul hidrofob al coatingului.






« Last Edit: September 17, 2017, 23:44:10 PM by daciagty »

Strep

Re: Subaru XV 2.0i MT6 DEEP CHERRY
« Reply #17 on: September 17, 2017, 21:36:19 PM »
Frumoasa. S-o stapanesti sanatos.

Si eu am fost interesat de service in Debrecen dupa recomandare (mi-ai scris email). S-au cam… balbait cand a venit vorba de manopera. Vezi ca ai reducere la piese si servicii daca-ti faci card la ei.

Re: Subaru XV 2.0i MT6 DEEP CHERRY
« Reply #18 on: September 17, 2017, 22:02:24 PM »
Frumoasa. S-o stapanesti sanatos.

Si eu am fost interesat de service in Debrecen dupa recomandare (mi-ai scris email). S-au cam… balbait cand a venit vorba de manopera. Vezi ca ai reducere la piese si servicii daca-ti faci card la ei.
Multumesc. Asemenea!
La mine ultimul service a cam lasat de dorit ... :( Am postat ce am patit cu ei. Insa si-au cerut scuze si nu au incercat sa gaseasca o motivatie pt a-si justifica greseala (ceea ce am apreciat) ... am ramas ca la urmatorul service se vor revansa intr-o forma sau alta ...
La o adica nici Timisoara nu e prea departe ... o sa vedem la urmatorul service ...
Ce vrei sa spui cu "S-au cam… balbait cand a venit vorba de manopera." ?
Ce card trebuie sa-mi fac? Card de fidelitate, plata?


Strep

Re: Subaru XV 2.0i MT6 DEEP CHERRY
« Reply #19 on: September 17, 2017, 23:16:37 PM »
Cu dansii am discutat la telefon, promis sa ma sune a doua zi. Nu m-au sunat, am sunat eu ziua urmatoare, iar m-au amanat o zi, motiv trebuie sa-si intrebe colegul (mentionez politicos). Asa am aflat in cateva zile ca manopera e 70.000Ft + daca mai apare ceva.

Pentru card service: http://www.subaru-debrecen.hu/szervizkartya-igenyles.html
In August am incercat sa-mi fac card(completat formular pe site), am primit email sa revin in Septembrie cu solicitarea.