Sti '08 vs Golf 7R
Subaru club Romania

Sti '08 vs Golf 7R

nimeni

  • 116
Sti '08 vs Golf 7R
« on: August 26, 2017, 15:53:45 PM »
Salut,

Dupa 4 ani cu Sti-ul si o scurta ezitare spre Focus-ul RS am ajuns la un Golf 7R.

Am condus Focus-ul pe strada si pe circuit, foarte faina masina, dar am ajuns la Golf datorita DSG-ului.

Cutia automata si posibilitatea de a rula in modul "normal" care inchide valvele esapamentului fac din Golf-ul R un compromis ideal pentru daily car.

Sunt multe diferente intre Sti si Golf, o buna parte din ele sunt subiective, dar o sa incerc sa trec prin toate poate ajuta pe cineva vreodata daca vrea sa aleaga intre aceste masini.

Estetic: Sti-ul arata mai bine, mai sportiv, Golf-ul este mai mult un sleeper si nu trezeste nici o emotie. Interiorul la fel de anost la ambele masini...

Feeling la volan: Sti-ul se simte ca o masinarie complexa cu toate zgomotele posibile: boxerul, ambreiajul...totul se simte mecanic, mult mai apropiat de o masina preparata de circuit, te implica in ce se intampla... Golf-ul, chiar daca pe hartie este acolo ca performante, nu-ti transmite foarte multe.

Pentru ca sunt deja suficiente topicuri despre Sti o sa povestesc de plusurile si de minusurile Golf-ului :

Dsg-ul este de departe elementul care imi place cel mai mult. Pe langa confortul evident pe care il ofera in condusul normal, este foarte rapid, silentios, foarte placut de folosit si padelele de pe volan (iar gamba mea stanga isi revine la normal dupa Sti). In modul sport tine turatia mult mai sus inca din treapta 1 este util pentru demaraje si condus alert, dar nu-l poti folosi in trafic normal ca te trezesti mergand relaxat in coloana cu 6000 ture.
Chiar daca m-am obisnuit cu costurile Sti-ului este foarte placut sa vezi un consum mediu in Bucuresti 11,5, impozit si asigurari mai ieftine (motor 2.0), consumabilele sunt similare dar fara sa mai fie necesar sa fug pana la Autokino pentru service...

Masina se simte foarte rapida cand folosesti launch control-ul, trage mai bine de la turatii mai mici si mult mai liniar, nu se simte inferioritatea Haldex-ului nici in viraje rapide, usor mai subviratorie dar controlabila si pare mai usoara.

La Sti, bov-ul facea toti banii, aici compenseaza esapamentul, care se aude aude mai frumos, doar in modul race.

Nu stiu ce as mai putea spune, momentan golful inca mai este in garantie asa ca totul este stock, exista foarte multe upgrade-uri pentru el inclusiv de la divizia motorsport vw.

In loc de concluzie as spune ca nu este exagerat sa compar Golf-ul cu un Porsche 911 4s nou pe care l-am condus cateva zile cand aveam Sti-ul.  Atunci am fost dezamagit de lipsa de emotie in condus (ca aspect arata perfect masina). La Golf lipseste si imaginea iar senzatiile nu sunt la fel de sportive, chiar daca masina are aceleasi performante cu Sti-ul . In schimb este un compromis fantastic de bun intre o masina de zi cu zi si o masina sportiva.

Daca mai are cineva vreo curiozitate ii stau la dispozitie.









andea79

  • *
  • 4007
Re: Sti '08 vs Golf 7R
« Reply #1 on: August 26, 2017, 16:01:31 PM »
vw :( golf :(   :)