Out&Back 3.0 AT
Subaru club Romania

Out&Back 3.0 AT

sco

  • 736
Re: Out&Back 3.0 AT
« Reply #20 on: November 13, 2017, 14:39:33 PM »
Haoleo... şi chiar mai e īn toate minţile ei cutia?
« Last Edit: November 13, 2017, 14:40:28 PM by sco »

PTR

  • 570
Re: Out&Back 3.0 AT
« Reply #21 on: November 13, 2017, 15:42:02 PM »
 Am editat numarul de kilometri, am mai verificat azi istoricul si au fost cam 20k ... nu chiar de mers usor.
 Merge chiar ok, la rece are niste socuri usoare , dar la cald e totul ca uns :) ... sa termin ce am de schimbat la suspensie si vin cu ea la Adancata   O0

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Out&Back 3.0 AT
« Reply #22 on: November 13, 2017, 16:18:50 PM »
Te asteptam la orice intalnire, nu doar la Adancata.

Ce consum ai?
« Last Edit: November 13, 2017, 16:19:59 PM by MihaiFlorescu »

PTR

  • 570
Re: Out&Back 3.0 AT
« Reply #23 on: November 13, 2017, 17:22:55 PM »
 In timpul saptamanii e mai greu un pic cu cei mici... iar in weekend depinde ce chef am sa mai plec de acasa  :) .. pentru intalniri..
 Consumul mediu la naveta mea este pe la 11.5 (cat lua cea de 2.5 pe gaz  ;D ). Dupa ce ii rezolv cu geometria, fiind conditionat de sosirea basculelor ... o sa mai scada. 

PTR

  • 570
Re: Out&Back 3.0 AT
« Reply #24 on: November 24, 2017, 17:13:53 PM »
 In ultima vreme am mers cu cea de 2.5, clar se incalzeste mai repede... suspectez un termostat care nu inchide bine, poate de oboseala sau poate de la solutia pusa in antigel pentru scurgeri... Am luat termostatul si daca tot umblu acolo o sa iau si un furtun inferior de radiator. Cu ocazia asta o sa trec si pe antigel rosu,  Hepu sau Castrol .
 Cred ca si etrierii elibereaza lent , le schimb garniturile la primavara.

PTR

  • 570
Re: Out&Back 3.0 AT
« Reply #25 on: November 25, 2017, 21:34:18 PM »
 Astazi am intrat in posesia basculelor fata, care spre bucuria mea au si pivotul. Avand timpul necesar am dat jos burduful de la pivot si am pus o cantitate suficienta de vaselina care la piesele AM este in cantitate foarte mica sau deloc.
 Urmeaza un set de becuri cu led  :police:

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Out&Back 3.0 AT
« Reply #26 on: November 25, 2017, 21:59:55 PM »

 Urmeaza un set de becuri cu led  :police:

Cred că pot să īți recomand un emerit profesor și totodată consumator de becuri tip LED īnsă lasă-mă, te rog, cāteva minute să-i caut coordonatele in cartea de telefon... ;D
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

PTR

  • 570
Re: Out&Back 3.0 AT
« Reply #27 on: November 25, 2017, 23:09:03 PM »
 Pentru cele din fata sau cele din spate ?  ;D ;D

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Out&Back 3.0 AT
« Reply #28 on: November 25, 2017, 23:15:21 PM »
Heli, cum adică stii un consumator de becuri LED. Nu a consumat nici unul pana acum si cred ca mai trec multi ani pana se consuma. :D

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Out&Back 3.0 AT
« Reply #29 on: November 26, 2017, 15:32:14 PM »
@PTR: chiar și la interiorul mașinii poți găsi o īntreagă pleiadă de LED-uri, cu lumina rece sau caldă dar am certitudinea că preopinentul a mai inventat ceva sau a īmprumutat vreo idee de la alți constructori și designeri cu ștaif  >:D

@Mihai Florescu: īți mulțumesc pentru remarcă prilej cu care retractez īnlocuind cuvāntul "consumator" cu cel de "admirator" sau "pasionat",  la alegere  ;D
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

PTR

  • 570
Re: Out&Back 3.0 AT
« Reply #30 on: November 26, 2017, 16:09:56 PM »
 Ideea cu ledurile a aparut odata cu descoperirea ciobanismului mioritic prezent pe unde a ajuns masina, care avand o indemanare de broasca decerebrata a reusit sa rupa elementele de fixare ale clemei care tine fix becul in far, aceasta fiind tinuta in tensiune cu "soricei". Ideea unul banal schimb de bec suna a roman daca nu ai elementele necesare la indemana...

PTR

  • 570
Re: Out&Back 3.0 AT
« Reply #31 on: December 08, 2017, 21:02:47 PM »
 Astazi am schimbat basculele pe fata si am facut geometria. Masina se comporta cum trebuie, ii mai trebuie bara stabilizatoare mai groasa pe spate cum am pus la cealalta.
 Schimbatul pivotilor este o poveste care se termina cu schimbatul portfuzetelor pe fata. Suruburile care fixeaza pivotul sunt sudate de rugina si torsioneaza, la fortare avand final ruperea... Partea buna este ca pivotii sunt ok.
 Avand un feeling placut, la intoarcere am mers "la consum" ... dupa ce am traversat capitala consumul a scazut la 12.4  ::)

PTR

  • 570
Re: Out&Back 3.0 AT
« Reply #32 on: December 09, 2017, 21:24:22 PM »
 Am profitat de vremea frumoasa si am schimbat placutele pe spate. Erau cam intepenite in suporti si o culisa cu probleme. Am curatat si pe la sabotii de frana mana. In final totul ok.
 De incantare si un drum liber, lasata sa se miste putin de pe loc si blana... 7.5s pana la 100 pe bord cu jantele de 17. Poate o sa incerc si cu 16 odata, dar la kilometrii ei e bine  :)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Out&Back 3.0 AT
« Reply #33 on: December 10, 2017, 01:20:52 AM »
Misto! Ce placute ai pus?

PTR

  • 570
Re: Out&Back 3.0 AT
« Reply #34 on: December 10, 2017, 08:45:33 AM »
 Am pus TRW. La primavara-vara o sa-i schimb discurile spate si mai vad atunci ce si cum. Interesant este ca are discuri spate de aprox 272mm neventilate..

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Out&Back 3.0 AT
« Reply #35 on: December 10, 2017, 10:37:01 AM »
Mda. Si dupa cum am observat produce multa caldura si chiar foloseste franele spate, spre deosebire de impreza la care pui discuri si placute si uiti de ele cu anii.

La primavara daca vrei si garnituri sa tii minte ca le am pe cele originale pentru spate. Ne intelegem sa fie bine sa nu mai comanzi altele.

PTR

  • 570
Re: Out&Back 3.0 AT
« Reply #36 on: December 10, 2017, 14:05:46 PM »
 La o prima cautare s-ar asorta cu fata EBC GD1640, placutele vor fi tot gama standard. Daca ma hotarasc si la garnituri le iau la pretul afisat, nu ma deranjeaza daca e un pic mai mult decat daca le-as lua din alta parte , cata vreme pot ajuta  ;) ... am mai avut o incercare cu cineva dar nu a inteles ideea..

PTR

  • 570
Re: Out&Back 3.0 AT
« Reply #37 on: January 16, 2018, 21:12:45 PM »
 Daca tot a lansat cineva ideea in univers... :)
 La mers in trafic si stat in Drive au disparut vibratiile de la cutie. A disparut si tacanitul de la motor la cateva sute km dupa schimbul de ulei, cand uleiul nou ( producator banal dar cu ester ) a curatat depunerile din tachetul galagios...
 Iar la sfarsit de an a venit dupa 3 zile :

PTR

  • 570
Re: Out&Back 3.0 AT
« Reply #38 on: January 23, 2018, 15:40:32 PM »
 De dimineata, ceva gheata pe jos si niste zapada... se da cu nisip si sare doar in curbe, in rest economie ... Intr-o acceleratie cu bocanc greu s-a aprins beculetul ala cu drum serpuitor cateva secunde cand a schimbat din 1 in 2 la 7k rpm... cred ca a scazut nivelul la lichidul de semnalizare, trebuie verificat  ;D . Daca prind si zapada fac un review si la anvelope, nimic fantastic dar chiar ok pentru ce sunt  ::)
 In rest merge bine, cred ca a fost doar o impresie ca nu inchide bine termostatul sau a plecat solutia minune de acolo si se odihneste in alta parte. Termostatul este nerabdator acasa, dar il las sa se mai odihneasca.
 
 
 

Re: Out&Back 3.0 AT
« Reply #39 on: January 23, 2018, 16:36:01 PM »
Ce ulei ai folosit?