Manual XV Romana
Subaru club Romania

Manual XV Romana

Manual XV Romana
« on: November 14, 2017, 10:48:18 AM »
Buna ziua,

Caut si eu un manual de XV in limba romana, il am pe cel in engleza in format pdf dar m-ar interesa cel in romana. I-am contactac pe cei de la subaru Romania dar nu au fost de ajutor. Va multumesc.

Dan_XV

  • *
  • 134
Re: Manual XV Romana
« Reply #1 on: November 14, 2017, 10:57:13 AM »
Salut,
Daca gasesti in romana fa public unde l-ai gasit, ca am cautat cu limba scoasa si tot ce am gasit a fost in engleza.
XV 2.0 CVT MY2016

Re: Manual XV Romana
« Reply #2 on: November 14, 2017, 11:00:38 AM »
Cartile fizice, cele care insotest masinile importate in romania de catre reprezentanta, sunt in romana?

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Manual XV Romana
« Reply #3 on: November 14, 2017, 11:04:04 AM »
Salut! Citeste te rog unde deschizi subiecte noi!!!  Prezentarea membrilor și a mașinilor lor 

PS: Mut eu in discutii despre Impreza si XV
« Last Edit: November 14, 2017, 11:04:57 AM by MihaiFlorescu »

Re: Manual XV Romana
« Reply #4 on: November 14, 2017, 11:11:16 AM »
Salut, imi cer scuze pentru deranj, nu ma pricep eu la calculatoare prea mult. Multmesc mult pentru ajutor.

 
Salut! Citeste te rog unde deschizi subiecte noi!!!  Prezentarea membrilor și a mașinilor lor 

PS: Mut eu in discutii despre Impreza si XV

Dan_XV

  • *
  • 134
Re: Manual XV Romana
« Reply #5 on: November 14, 2017, 11:17:00 AM »
Cartile fizice, cele care insotest masinile importate in romania de catre reprezentanta, sunt in romana?
Toate mai putin manualul pe care l-am primit pe mail in engleza
XV 2.0 CVT MY2016

marr

  • 2204
Re: Manual XV Romana
« Reply #6 on: November 14, 2017, 12:55:45 PM »
Cartile fizice, cele care insotest masinile importate in romania de catre reprezentanta, sunt in romana?

NOPE !
Eu am ridicat masina cu un manual intr-o limba straina ( germana) !
Nu au un manual in limba romana pentru XV ( probabil au considerat ca numarul de bucati vandute in Romania nu justifica efortul si cheltuiala).
Acu' un an imi spuneau cei de la Auto Kino ca ar fi pregatit un manual in limba romana pentru Forester.
Cred ca nici pentru Outback nu exista un manual tradus - ca sa nu mai vorbim de Impreza sau BRZ  !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Manual XV Romana
« Reply #7 on: November 14, 2017, 13:32:18 PM »
Un motiv in plus pentru a invata inca o limba straina.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Sese

  • 468
Re: Manual XV Romana
« Reply #8 on: November 14, 2017, 13:43:54 PM »
Cartile fizice, cele care insotest masinile importate in romania de catre reprezentanta, sunt in romana?

NOPE !
Eu am ridicat masina cu un manual intr-o limba straina ( germana) !
Nu au un manual in limba romana pentru XV ( probabil au considerat ca numarul de bucati vandute in Romania nu justifica efortul si cheltuiala).
Acu' un an imi spuneau cei de la Auto Kino ca ar fi pregatit un manual in limba romana pentru Forester.
Cred ca nici pentru Outback nu exista un manual tradus - ca sa nu mai vorbim de Impreza sau BRZ  !

Il avem in romana, doar ca-l dam doar celor care au luat masini din Romania.
Pentru tine @marr avem traducerea, doar ne gandim la o varianta prin care s-o protejam impotriva copierii neautorizate.
Cred ca pana la urma il vom tipari.

Dan_XV

  • *
  • 134
Re: Manual XV Romana
« Reply #9 on: November 14, 2017, 13:56:26 PM »
@Sese - Dati si celor care au luat masina de la SMT? PLEASE, PLEASE, PRETTY PLEASE
XV 2.0 CVT MY2016

Re: Manual XV Romana
« Reply #10 on: November 14, 2017, 14:01:39 PM »
se poate cumpara?

Il avem in romana, doar ca-l dam doar celor care au luat masini din Romania.
Pentru tine @marr avem traducerea, doar ne gandim la o varianta prin care s-o protejam impotriva copierii neautorizate.
Cred ca pana la urma il vom tipari.
[/quote]

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Manual XV Romana
« Reply #11 on: November 14, 2017, 14:28:23 PM »
1. Traducere.
2. Distribuire.
3. Scrib...
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Sese

  • 468
Re: Manual XV Romana
« Reply #12 on: November 14, 2017, 16:23:31 PM »
Traducerea si paginarea ne-au costat o caciula de bani.

Nu avem cum sa vindem asa ceva catre clienti finali.

O pierdere mare, oricum as da-o.




marr

  • 2204
Re: Manual XV Romana
« Reply #13 on: November 14, 2017, 16:44:22 PM »
....
Pentru tine @marr avem traducerea, doar ne gandim la o varianta prin care s-o protejam impotriva copierii neautorizate.
Cred ca pana la urma il vom tipari.

Chiar asa ne stim ???

Oricum eu am nevoie de manual in format fizic, pe hartie, sa-l tin in masina.
Asa ca, fie il primesc in format electronic si-l listez personal, fie il primesc gata tiparit, pentru mine este absolut OK !
Oricum, nu-i mare graba ... am descarcat unul in engleza pe care l-am "rasfoit" vreo 20 de minute in ultimul an ...

PS: Cred ca nu ma insel daca spun ca este valabil si pentru Impreza.
Daca da - vreau doua !!  :D
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: Manual XV Romana
« Reply #14 on: November 14, 2017, 18:05:56 PM »
Traducerea si paginarea ne-au costat o caciula de bani.

Nu avem cum sa vindem asa ceva catre clienti finali.

O pierdere mare, oricum as da-o.

Sa inteleg ca este tradus deja? De printat pot sa il printez, ma interesa informatia in romana, nu am nevoie de forma fizica.

john_b

  • 188
Re: Manual XV Romana
« Reply #15 on: November 14, 2017, 23:11:33 PM »
Si eu sunt client SMT, cu XV 2.0 CVT, fara manual tiparit... as da bani pe el, sa-l am in masina.

marr

  • 2204
Re: Manual XV Romana
« Reply #16 on: November 15, 2017, 10:25:11 AM »
Pana revine Sese pe acest topic, incerc sa fac un rezumat cu ce am inteles eu:
1. Au tradus manualul XV-ului in limba romana DAR, in acest moment nu-l au decat in format electronic.
2. Manualul in limba romana va fi oferit strict clientilor ce au cumparat un XV nou din Romania ( nu am vazut sa fie mentionat ca doar de la Auto Kino).
Ca atare, daca eu, client Auto Kino,  voi primi acest manual, in mod cert il veti primi si voi - John_B si DAN_XV - clienti SMT.
3. ALEX4311 - daca ai cumparat masina noua de la un dealer din Romania, ar trebui sa primesti si tu manualul in limba romana.
Daca, in schimb, este cumparata din afara, ma tem ca nu-ti vor oferi ( gratuit sau contra cost) versiunea localizata a manualului.
Intr-un fel, este de inteles - ei au cheltuit timp si bani cu traducerea ca sa ofere un serviciu in plus clientilor lor.
4. Nu au niciun interes ca ei sa ofere un serviciu ( recte manualul tradus in limba romana), dar banii sa mearga in alta parte. Si nu ma refer aici strict la banii ce reprezinta contravaloarea manualului.
5. Din punctele 1, 2 si 4 deduc faptul ca, decomadata, nu au gasit metoda de a proteja la copiere manualul in format electronic si se gandesc sa-l ofere doar in format tiparit ( nu-i tocmai usor sa te apuci sa copiezi/scanezi un manual de cca. 600 de pagini cat are cel in engleza).

Dar poate ma insel !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Sese

  • 468
Re: Manual XV Romana
« Reply #17 on: November 15, 2017, 11:28:13 AM »
Pana revine Sese pe acest topic, incerc sa fac un rezumat cu ce am inteles eu:
1. Au tradus manualul XV-ului in limba romana DAR, in acest moment nu-l au decat in format electronic.
2. Manualul in limba romana va fi oferit strict clientilor ce au cumparat un XV nou din Romania ( nu am vazut sa fie mentionat ca doar de la Auto Kino).
Ca atare, daca eu, client Auto Kino,  voi primi acest manual, in mod cert il veti primi si voi - John_B si DAN_XV - clienti SMT.
3. ALEX4311 - daca ai cumparat masina noua de la un dealer din Romania, ar trebui sa primesti si tu manualul in limba romana.
Daca, in schimb, este cumparata din afara, ma tem ca nu-ti vor oferi ( gratuit sau contra cost) versiunea localizata a manualului.
Intr-un fel, este de inteles - ei au cheltuit timp si bani cu traducerea ca sa ofere un serviciu in plus clientilor lor.
4. Nu au niciun interes ca ei sa ofere un serviciu ( recte manualul tradus in limba romana), dar banii sa mearga in alta parte. Si nu ma refer aici strict la banii ce reprezinta contravaloarea manualului.
5. Din punctele 1, 2 si 4 deduc faptul ca, decomadata, nu au gasit metoda de a proteja la copiere manualul in format electronic si se gandesc sa-l ofere doar in format tiparit ( nu-i tocmai usor sa te apuci sa copiezi/scanezi un manual de cca. 600 de pagini cat are cel in engleza).

Dar poate ma insel !

Sese revine pe subiect, desi nu-i face placere.

Traducerea manualului inseamna un cost de cateva mii de euro.
Consider ca este de datoria importatorului sa-l ofere tradus in tara in care-si desfasoara activitatea.
Pentru ca, cumva, noi ne-am asumat acest statut in anii din urma, am procedat la traducerea lui. Greu, fara experienta, poate cu cine nu trebuia la inceput, insa acum suntem oarecum pe final.

Pentru ca aceste costuri se pot recupera numai din castigul realizat cu ocazia vanzarii unei masini, da, consider ca nu este corect ca cineva care cumpara masina din alta tara sa beneficieze de eforturile mele, chiar si daca se ofera sa achite o suma de bani. Intre noi fie vorba, cum calculez eu pretul acestui manual?
Nu este vorba de interes aici, ci doar de un soi de etica de afaceri, la care eu personal tin foarte mult.

Tocmai pentru ca nu cred ca-l vom putea proteja impotriva copierii, cred ca nu-l vom oferi pe stick, cum ne gandeam la inceput. N-as vrea sa apara in pdf pe aici pe forum. Sorry, no offence.
Sub forma unui manual ma gandesc ca nu se va apuca nimeni sa-l xerocopieze, poate doar se va imprumuta de la un proprietar la altul.

Cei care au luat masina de la SMT vor primi manuale. Macar cei care le-au luat inainte de 2017. N-am stabilit inca in clar aceasta chestiune.

marr

  • 2204
Re: Manual XV Romana
« Reply #18 on: November 15, 2017, 11:33:56 AM »
....
Traducerea manualului inseamna un cost de cateva mii de euro.
....

Mda ....
Si nici nu ati "rezolvat" cu asta ca trebuie sa o luati de la inceput ... ca doar s-a lansat noul model.
Nasol moment - dar macar aveti deja experinta primei incercari si cred ca va fi ceva mai usor sa mergeti pe o cale deja batatorita.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Manual XV Romana
« Reply #19 on: November 15, 2017, 12:15:57 PM »
Atata timp cat exista manualul gratuit online oferit de producator intr-o limba de circulatie internationala (engleza), cred ca nu merita efortul traducerii, nici pentru importator/dealer, nici pentru beneficiar.

Daca vrei neaparat sa citesti o sectiune din manual si nu vorbesti engleza, se poate folosi google translate.