Piese Subaru XV problema in Romania
Subaru club Romania

Piese Subaru XV problema in Romania

Piese Subaru XV problema in Romania
« on: August 24, 2022, 23:49:20 PM »
Buna seara!
Sambata pe autostrada s-a auzit un fasait de pierdere aer/presiune. Am inteles ca este posibil sa fie unul din cele doua trasee de la intercooler.
Incerc de cateva zile sa gasesc tubulatura (furtune/conducte) de intrare/iesire in/din intercooler la XV 20 diesel 2012. Am gasit pe majoritatea site-urilor de profil doar furtunul mic de iesire, preturi intre 200-400 lei. Problema este ca traseul mare de intrare in intercooler nu reusesc sa il gasesc nicaieri. Daca aveti sugestii unde pot gasi/comanda ...  PS: am gasit doua variante la dezmembrari insa ... am zis sa intreb si aici.
Fiind nou, daca am deschis un subiect care deja a fost abordat, imi cer scuze.
Va multumesc!

marr

  • 2208
Re: Piese Subaru XV problema in Romania
« Reply #1 on: August 25, 2022, 07:53:17 AM »
In primul rand, ai deschis topicul in zina gresita - aici este despre prezentarea masinilor (de aia se numaste zona asta ”Jurnale de Bord”).
Trebuia sa postezi in aria tehnica, la probleme.
In al doilea rand - esti sigur-sigur ca ai nevoie de toata tubulatura ? Intreb asta deoarece nu stiu pe nimeni care sa fie schimbat tot ce intra si iese din intercooler. Cotul de intercooler este o problema des intalnita la diesel dupa niste ani si muulti km. Despre restul, eu unul nu stiu ce si cum si am avut un diesel pana la aproape 200k km.
Eu as zice ca prima data sa faci o verificare a masinii si sa vezi exact ce-ti trebuie, nu sa schimbi piese aiurea si apoi sa constati ca problema e in alta parte.
PS: La reprezentante ai incercat ? Este posibil sa aiba pe stoc sau sa fie in stocul Subaru Europe (cel putin Auto Kino Brasov  avea, de regula pe stoc cot de intercooler si este posibil sa aiba si altele).
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Piese Subaru XV problema in Romania
« Reply #2 on: August 25, 2022, 16:27:20 PM »
Am mutat eu topicul in discutii despre Impreza si XV.

marr, eu zic sa sa iti pui intr-un notepad textul cu acel cot de intercooler sa dai copy-paste sau mai bine in semnatura "Fasaie, nu trage, se infunda DPF rapid - verifica cotul de intercooler" :))  L-am invatat si eu ca pe poezie de cand il tot scrii pe aici si i-ai ajutat pe atatia care nu stiau de unde sa o apuce. Meriti procent din reparatii  :D
« Last Edit: August 25, 2022, 16:27:58 PM by MihaiFlorescu »

marr

  • 2208
Re: Piese Subaru XV problema in Romania
« Reply #3 on: August 25, 2022, 17:05:37 PM »
 @Mihai - cred ca ar merge facut un fel de banner in zona tehnica, la probleme diesel - NUMBER ONE - verifica urgent cot intercooler !   ;D
Nu de alta, dar mi-e ca ma apuca lenea ...
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020