Manual XV Romana
Subaru club Romania

Manual XV Romana

marr

  • 2203
Re: Manual XV Romana
« Reply #20 on: November 15, 2017, 12:37:50 PM »
Atata timp cat exista manualul gratuit online oferit de producator intr-o limba de circulatie internationala (engleza), cred ca nu merita efortul traducerii, nici pentru importator/dealer, nici pentru beneficiar.
...

In principiu ai dreptate, DAR,  daca si automobilele intra in categoria "bunurilor de folosinta indelungata", in calitate de importator/dealer, te cam obliga legislatia sa oferi instructiunile de utilizare si cartea tehnica in limba romana.
Nu-s jurist de meserie, dar cam asta inteleg eu din Ordonanta 21/1992, actualizata, care prevede:
Art. 20.
  (3) Produsele de folosinţă īndelungată trebuie să fie īnsoţite de certificatul de garanţie şi, dacă reglementările īn vigoare prevăd, de declaraţia de conformitate, precum şi de cartea tehnică ori de instrucţiunile de folosire, instalare, exploatare, īntreţinere, eliberate de producător.
  (5) Toate informaţiile privitoare la produsele şi serviciile oferite consumatorilor, documentele īnsoţitoare, inclusiv cele referitoare la informaţiile privind securitatea produsului şi instrucţiunile de utilizare, precum şi contractele, inclusiv cele preformulate, trebuie să fie scrise īn limba romānă, indiferent de ţara de origine a acestora, fără a exclude prezentarea acestora şi īn alte limbi.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Sese

  • 468
Re: Manual XV Romana
« Reply #21 on: November 15, 2017, 12:46:58 PM »
Asa este, considerentul legal este cel care ne-a pus initial in miscare. Altminteri, cum a zis si Mihai, e destul de usor sa te descurci cu varianta in engleza.

@marr, primul manual e cel mai greu. Am inteles ca exista un program care permite traducatorului sa identifice doar paginile care difera fata de manualul vechi. In felul asta, platim doar ce-i in plus sau diferit.

marr

  • 2203
Re: Manual XV Romana
« Reply #22 on: November 15, 2017, 12:55:55 PM »
Succes !

Si astept un semn de la voi cand o fi disponbil manualul pentru clientii "vechi" !

PS: @Sese - revin la ce spuneam ieri (legat de un exemplar al manualului in limba romana si pentru Impreza):
Tind sa cred ca manualul pentru XV nu este diferit -  sa in orice caz, diferentele ar trebui sa fie nesemnificative - fata de cel pentru Impreza.
Asa ca - in opinia mea - pentru a optimiza costurile, ati putea face un singur manual pentru ambele modele, in care, eventual, sa fie subliniate / detaliate in capitole separate diferentele dintre modele.

ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

MihaiFlorescu

  • *
  • 13891
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Manual XV Romana
« Reply #23 on: November 15, 2017, 14:56:49 PM »
Folosinta indelungata?  ;D ^-^ Poate masina de spalat, ca alea au garantie 10 ani si te tin fara probleme chiar mai mult. Masinile din ziua de azi cred ca intra la bunuri de consum, la fel ca telefoanele mobile si alte gadget-uri.

Dar daca legea te obliga, atunci naspa, ce sa zic...

Din cate stiu, impreza sedan, hatch si XV au acelasi manual. Cel putin, oficial.

Sese

  • 468
Re: Manual XV Romana
« Reply #24 on: November 15, 2017, 16:11:53 PM »
Folosinta indelungata?  ;D ^-^ Poate masina de spalat, ca alea au garantie 10 ani si te tin fara probleme chiar mai mult. Masinile din ziua de azi cred ca intra la bunuri de consum, la fel ca telefoanele mobile si alte gadget-uri.

Dar daca legea te obliga, atunci naspa, ce sa zic...

Din cate stiu, impreza sedan, hatch si XV au acelasi manual. Cel putin, oficial.

Da, Impreza si XV au acelasi manual. La fel ca Legacy si Obk.

Re: Manual XV Romana
« Reply #25 on: June 20, 2022, 20:03:41 PM »
Eu as fi interesat de manual de service pt Impreza 2016. Am găsit pe Scribd pt Outback și legacy...foarte bun.

Re: Manual XV Romana
« Reply #26 on: July 13, 2022, 17:48:46 PM »
Nu ai gasit ce iti trebuie aici ?
http://jdmfsm.info/Auto/Japan/Subaru/

Re: Manual XV Romana
« Reply #27 on: August 02, 2022, 01:00:31 AM »
Eu făceam referire la manualul de service. Ăla l-am găsit pe Scribd pe Outback și legacy.
Daca as găsi pt Impreza (in engleza) as fi fericit.

Mă descurc cu YouTube dar manualul e manual.