Subaru Impreza 2.0 D
Subaru club Romania

Subaru Impreza 2.0 D

Subaru Impreza 2.0 D
« on: December 05, 2017, 17:29:54 PM »
Buna seara, sunt nou in zona Subaru, insa ma gandesc serios sa vad live ce inseamna. Astfel ca m-am gandit sa achizitonez un Subaru Impreza sau Forester (nu sunt decis inca) cu motor de 2.0d. Am gasit recent o Impreza  din 2009, la 195.262km, ultimul service facut la 182.543 pe 16.05.2017 la reprezentanta Subaru (toate service-urile au fost facute la reprezentanta Subaru) Am tot auzit povesti ca motoarele diesel din generatia respectiva sunt f proaste. Ce ma sfatuiti??


andea79

  • *
  • 4007
Re: Subaru Impreza 2.0 D
« Reply #2 on: December 05, 2017, 18:55:45 PM »
nu fi kamikaze ! :)

marr

  • 2204
Re: Subaru Impreza 2.0 D
« Reply #3 on: December 06, 2017, 08:44:34 AM »
.... a m-am gandit sa achizitonez un Subaru Impreza sau Forester (nu sunt decis inca) cu motor de 2.0d.
 Ce ma sfatuiti??

1. Esti sigur ca ai nevoie de motorizare diesel ?
Faci peste 25-30k km/an ?
Daca masina va fi utilizata in cea mai mare parte in oras, dieselul inseamna batai de cap suplimentare ( sa ne gandim doar la DPF) si nici economia de carburant nu este atat de mare incat sa acopere eventualele probleme ( DPF, EGR, injectoare, turbina ...).
Diferentele sensibile in ce priveste consumul si dinamica se regasesc doar in traficul extraurban.
Cati km / an faci in afara orasului si in ce conditii ?

2. Daca vrei neaparat diesel si modul de utilizare justifica aceasta alegere, cauta fie o masina cu motorul inlocuit, fie una fabricata dupa 2010/2011.

Altfel iti recomand cu incredere sa te uti la o benzinara - si nota bene, spun asta in calitate de posesor de Subaru diesel ( sunt la al doilea Subaru diesel).
Iar daca te decizi la o benzinara, eu as evita una pusa pe GPL.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: Subaru Impreza 2.0 D
« Reply #4 on: December 06, 2017, 17:24:52 PM »
.... a m-am gandit sa achizitonez un Subaru Impreza sau Forester (nu sunt decis inca) cu motor de 2.0d.
 Ce ma sfatuiti??

1. Esti sigur ca ai nevoie de motorizare diesel ?
Faci peste 25-30k km/an ?
Daca masina va fi utilizata in cea mai mare parte in oras, dieselul inseamna batai de cap suplimentare ( sa ne gandim doar la DPF) si nici economia de carburant nu este atat de mare incat sa acopere eventualele probleme ( DPF, EGR, injectoare, turbina ...).
Diferentele sensibile in ce priveste consumul si dinamica se regasesc doar in traficul extraurban.
Cati km / an faci in afara orasului si in ce conditii ?

2. Daca vrei neaparat diesel si modul de utilizare justifica aceasta alegere, cauta fie o masina cu motorul inlocuit, fie una fabricata dupa 2010/2011.

Altfel iti recomand cu incredere sa te uti la o benzinara - si nota bene, spun asta in calitate de posesor de Subaru diesel ( sunt la al doilea Subaru diesel).
Iar daca te decizi la o benzinara, eu as evita una pusa pe GPL.

Multumesc de sfaturi. Masina pe care o gasisem era din 2009 si la 104.000 km a avut schimbat motorul. din cele discutate cu persoane de pe forum, ma gandesc sa imi schimb optiunea si sa caut ceva pe benzina.

Legat de intrebarile tale, fac undeva la 25000 km pe an +/-. Ai mare dreptate cu bataile de cap (DPF, EGR, injectoare etc). Nu vroiam diesel-ul pentru economie, in ideea in care pana acu am avut doar motoare pe benzina care consumau  :)

marr

  • 2204
Re: Subaru Impreza 2.0 D
« Reply #5 on: December 06, 2017, 18:58:50 PM »
Avand motorul schimbat, bifai una dintre recomandarile mele.
Dar, partea cu injectoare, turbina, EGR si DPF ramane "in picioare" - cu exceptia cazului in care, printr-o minune, au fost inlocuite si astea.
Oricum, foarte important in acest caz particular este pretul si mai ales istoricul masinii.
In functie de modul de utilizare, cei ~ 25k km/an sunt la limita in justificarea unui diesel, dar daca nu conteaza prea mult consumul, ramane doar avantajul cuplului.
Daca nu ai nevoie de garda la sol a Foresterului, poti cauta o Impreza daca vrei o masina mai agila sau, daca vrei mai mult confort, un Legacy.
Daca vrei sa impaci si capra si varza - adica si garda la sol a Foresterului, si confortul si putere+ cuplu mai mari - si nu te deranjeaza taxele si consumul ceva mai mari, cauta un Outback.
Daca bugetul permite, arunca un ochi la Outback-ul lui Mihai : https://www.subarufanclub.ro/forum/index.php/topic,3221.0.html

Sau, la un pret chiar bun, te poti uita la Legacy-ul de la Auto Kino: http://www.autokino.ro/produs/subaru-legacy-2-0-benzina/
Poti cere de la ei detalii despre masina.

Sau, daca vrei power, cauta un WRX / STI !  ;D
Dar nu se prea preteaza la 25k km/an ....

Daca cele doua masini la care fac trimitere mai sus nu-s ceea ce cauti, cand gasesti ceva ce-ti face cu ochiul intreaba si pe aici, poate stie cineva masina si poate da detalii ( vezi sectiunea dedicata a forumului: https://www.subarufanclub.ro/forum/index.php/board,7.0.html ).
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020