Despre turbo blanket
Subaru club Romania

Despre turbo blanket

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Despre turbo blanket
« on: January 10, 2018, 15:21:47 PM »

Re: Despre turbo blanket
« Reply #1 on: January 10, 2018, 16:33:29 PM »
“Morala” e ca paturica va incalzi gazele de evacuare cu cateva grade iar temperatura uleiului va ramane aproximativ aceeasi.
Track: 2003 Impreza STI JDM
Off-Road&Daily: 2009 Forester 2.0 NA
Ex: 2001Impreza WRX wagon

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Re: Despre turbo blanket
« Reply #2 on: January 16, 2018, 09:28:11 AM »
eu am patit in trecut, din cauza vibratiilor sa rup conducta de oil feed line la turbo, in momentul ala daca as fii avut blanket nu cred ca era f ok sa se imbibe in ulei la temperatura aia, si nici nu as fii observat imediat abur/fum de la cateva picaturi de ulei cand a inceput sa curga... mai mult acea temperatura mai mare a hot side-ului se traduce in temp mai mare in shaft si bearings. eu unu am ales sa merg pe solutia de turbo heat shield metalic, consider o solutie mult mai buna, da nu acopera perfect turbina, drept urmare mai scapa caldura, dar macar nu are ce sa ia foc, si exista destule companii care sa faca heat shielduri metalice aftermarket pt subaru... mai mult cand vorbim de conditii de track sau utilizare extrema, egt-ul oricum sare de 7-800 grade, ce mai conteaza cateva grade, in momentul ala deja prefer sa radiez caldura, deoarece spoolul este afectat negativ de temp ridicate de la ulei/admisie, just my 0.02$
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!