Drumuri lungi si dese
Subaru club Romania

Drumuri lungi si dese

calinadamut

  • 25
  • Drive hard or stay home!
Drumuri lungi si dese
« on: January 11, 2018, 13:47:49 PM »
Salutare la toata lumea,

Am de facut drumuri din Timisoara in Frankfurt si retur.
In ultimii 25+ de ani mergeam (cu Legacy si Impreza) pe relatia Timisoara - Manheim (Germania) cu o viteza constanta 130-140 km/h (pe GPS, nu pe bord) astfel incat acopeream distanta relaxat in 11-12 ore cu 4-5 pauze de pipi si putina miscare.

Acum, ma intreb daca cu Foresterul D. pot sa merg putin mai rapid? Trebuie sa fac pauze din cand in cand sau pot sa ii dau in gura cu 150-170 km/h pe durata a 10 ore? Citeam pe Internet (inclusiv pe acest forum cred) ca motoarele rezista bine turate dar nu pentru o perioada lunga de timp. "Perioada lunga de timp" este un concept diferit avand in vedere personalitatea fiecaruia. Dupa parereaa mea, avand in vedere performatele Subaru, nu cred ca ar fi o problema distanta mai sus scris cu doar o singura oprire (de alimentare si pipi).

Poate suna ciudat intrebarea, usor tampita, dar stiu ca  nu ma vezi lamuri.

Voi ce parere aveti?

P.S. Daca nu e locul intrebarii la acest sub-topic, va rog sa o mutati.
« Last Edit: January 11, 2018, 13:49:40 PM by calinadamut »
'91 Legacy 2.0
'01 Impreza 2.0
'09 Forester 2.0D

Muttley

  • 4916
Re: Drumuri lungi
« Reply #1 on: January 11, 2018, 13:50:47 PM »
Subaru diesel necesita un consum mai sustinut de lichide din partea soferului, pentru ca mult pipi faciliteaza racirea uleiului pe autobahn.
Diureticele (cafeaua) ajuta si ele.
WRX SW 2002

Alex Damian

  • 168
  • Impreza 2006 2.0R Wagon
Re: Drumuri lungi si dese
« Reply #2 on: January 11, 2018, 14:11:38 PM »
Eu am mers de la BC la Düsseldorf cu viteze de peste 160km/h de multe ori si peste 200, adica 2100km in 18-19h. A baut 1l de ulei si benzina super plus fara numar dar n-au fost deloc probleme. Dieselul si cutia in 6 cred ca fac si mai bine fata la regimul asta.

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Re: Drumuri lungi si dese
« Reply #3 on: January 11, 2018, 14:44:15 PM »
[...]
Am de facut drumuri din Timisoara in Frankfurt si retur.
[...]

Acum, ma intreb daca cu Foresterul D. pot sa merg putin mai rapid? Trebuie sa fac pauze din cand in cand sau pot sa ii dau in gura cu 150-170 km/h pe durata a 10 ore? Citeam pe Internet (inclusiv pe acest forum cred) ca motoarele rezista bine turate dar nu pentru o perioada lunga de timp. "Perioada lunga de timp" este un concept diferit avand in vedere personalitatea fiecaruia. Dupa parereaa mea, avand in vedere performatele Subaru, nu cred ca ar fi o problema distanta mai sus scris cu doar o singura oprire (de alimentare si pipi).

[...]

Mergi linistit cu 150-170, mai exact +/-3500 rpm in a 6-a. Nu ar trebui sa sughita in nici un fel. Poate doar sa pape ceva ulei. Ca sa te linistesti pune un reader ELM327 si conecteaza-l la o aplicatie care sa iti arate temperatura antigelului (si alti parametri). Eu stiu ca am masurat un maxim de cca 102-103 grade C, e adevarat pe distanta scurta a minunatelor noastre autostrazi si chiar si mai adevarat, vara pe caldura. Nu spun la ce viteza ca e confidential. :)
Dar, mai ales ca e iarna si temperaturile sunt scazute, ar trebui sa nu intampini nici un fel de probleme.
« Last Edit: January 11, 2018, 14:47:13 PM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Drumuri lungi si dese
« Reply #4 on: January 11, 2018, 18:06:05 PM »
Orice motor Subaru rezista la astfel de solicitari. Dar eu recomand ulei mai gros in motor si transmisie daca vrei sa faci drumul asta de mai multe ori.
Se incadreasa la acea * din manual cu "heavy use." sau "abuse".

calinadamut

  • 25
  • Drive hard or stay home!
Re: Drumuri lungi si dese
« Reply #5 on: January 12, 2018, 09:11:23 AM »
Am inteles, va multumesc!
'91 Legacy 2.0
'01 Impreza 2.0
'09 Forester 2.0D

calinadamut

  • 25
  • Drive hard or stay home!
Re: Drumuri lungi si dese
« Reply #6 on: August 14, 2018, 16:24:44 PM »
[...]
Am de facut drumuri din Timisoara in Frankfurt si retur.
[...]

Acum, ma intreb daca cu Foresterul D. pot sa merg putin mai rapid? Trebuie sa fac pauze din cand in cand sau pot sa ii dau in gura cu 150-170 km/h pe durata a 10 ore? Citeam pe Internet (inclusiv pe acest forum cred) ca motoarele rezista bine turate dar nu pentru o perioada lunga de timp. "Perioada lunga de timp" este un concept diferit avand in vedere personalitatea fiecaruia. Dupa parereaa mea, avand in vedere performatele Subaru, nu cred ca ar fi o problema distanta mai sus scris cu doar o singura oprire (de alimentare si pipi).

[...]

Mergi linistit cu 150-170, mai exact +/-3500 rpm in a 6-a. Nu ar trebui sa sughita in nici un fel. Poate doar sa pape ceva ulei. Ca sa te linistesti pune un reader ELM327 si conecteaza-l la o aplicatie care sa iti arate temperatura antigelului (si alti parametri). Eu stiu ca am masurat un maxim de cca 102-103 grade C, e adevarat pe distanta scurta a minunatelor noastre autostrazi si chiar si mai adevarat, vara pe caldura. Nu spun la ce viteza ca e confidential. :)
Dar, mai ales ca e iarna si temperaturile sunt scazute, ar trebui sa nu intampini nici un fel de probleme.

Dupa 8000 km de la ultima schimbare de ulei (04/2018), am facut Frankfurt - Paris si retur (~1150km) cu 170-180 in partea germana (360km), in rest 140km/h. Uleiul a scazut sub limita inferioara pe joja iar lichidul de racire a scazut cu un deget sub minim. Trebuie sa comand ambele fluide si sa completez. Cateva zile pauza de la distractie :(
« Last Edit: August 14, 2018, 16:25:43 PM by calinadamut »
'91 Legacy 2.0
'01 Impreza 2.0
'09 Forester 2.0D

BOXER

  • *
  • 2349
  • +
Re: Drumuri lungi si dese
« Reply #7 on: August 14, 2018, 16:27:36 PM »
La rulajul pe care il ai poti schimba linistit uleiul.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.