Detailing interior - intretinere plastice, piele, mocheta
Subaru club Romania

Detailing interior - intretinere plastice, piele, mocheta

Stefan

  • 620
Detailing interior - intretinere plastice, piele, mocheta
« on: April 03, 2018, 11:27:41 AM »
Experimentez urmatoarea situatie:
- se pare ca anul trecut la spalatorie pe bord a fost aplicat ceva silicon
- la temperaturi scazute bordul parea acoperit de o pelicula de praf alb
- daca sta la soare se face lipicios si straluceste
- vreau sa l indepartez fiindca nu imi place
Cum scap de respective substanta de pe bord fara sa l degradez? Ce solutie ar fi indicata pentru degresare/curatare?

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Detailing interior - intretinere plastice, piele, mocheta
« Reply #1 on: April 03, 2018, 11:50:20 AM »
Nu are legatura directa cu ce ai avut pe bord. Materialul din care este facut bordul elimina gaze. Este problema pentru acest bord de legacy/outback facut sa fie moale. Poti sa folosesti orice solutie de curatat bordul si apoi de protectie.

De la cel mai ieftin - ProX (produse romanesti pe care le gasesi la hypermarket).
Mafra este un happy medium.
Culminand cu produse mai scumpe de detailing. Eu folosesc Autobrite Pink sheen dupa ce am curatat in prealabil suprafata. Il poti lasa asa cum este aplicat pentru luciu mai intens, sau il stergi imediat cu o carpa de microfibra pentru un aspect mai mat si mai natural. Tine cam 2 luni efectul si intre aplicari doar sterg bordul de praf cu o carpa uscata.

Cu nici o solutie nu scapi definitiv de acest efect. Cu cele mai scumpe doar o sa tina mai mult bordul curat.
« Last Edit: April 03, 2018, 11:57:36 AM by MihaiFlorescu »

Stefan

  • 620
Re: Detailing interior - intretinere plastice, piele, mocheta
« Reply #2 on: April 03, 2018, 11:59:10 AM »
OK. Multam frumos.

Re: Detailing interior - intretinere plastice, piele, mocheta
« Reply #3 on: August 14, 2018, 12:03:28 PM »
Imi poate recomanda cineva o firma seriasa de detailing exr+ int?

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Detailing interior - intretinere plastice, piele, mocheta
« Reply #4 on: August 14, 2018, 12:08:13 PM »
Depinde ce intelegi prin serioasa

Re: Detailing interior - intretinere plastice, piele, mocheta
« Reply #5 on: August 14, 2018, 12:18:04 PM »
Sa nu isi bata joc de masina, timpul si banii mei. Un detailing complet vad ca este destul de mult, ma astept la profesionalism si calitate. Asta asa, pe scurt

Re: Detailing interior - intretinere plastice, piele, mocheta
« Reply #6 on: August 14, 2018, 13:39:37 PM »
Si unde'ar trebui sa fie firma asta?

cristibna

  • *
  • 723
  • FUN
Re: Detailing interior - intretinere plastice, piele, mocheta
« Reply #7 on: August 14, 2018, 13:53:28 PM »
Din postarile lui inteleg ca ar vrea in Bucuresti...
2018 Subaru XV 2.0
2016 Honda NC750x DCT
ex 2004 Subaru Forester 2.0X

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Detailing interior - intretinere plastice, piele, mocheta
« Reply #8 on: August 14, 2018, 14:17:49 PM »
Avand in vedere ca eu fac asta pentru mine cu scule si produse uneori mai scumpe decat ce folosesc anumiti detaileri, pot spune ca este mult de munca. Pe ceva complet eu nu as cere sub 2.000 lei dupa standardele mele, departe de ce vezi pe youtube cu masini de colectie, dar care se apropie mult de o stare "ca noua".

Pot sa iti dau doar niste sfaturi ca sa te ajute in alegerea potrivita a firmei sau individului care se ocupa.
- intreaba daca masoara grosimea stratului de vopsea inainte si dupa polish (spun asta pentru ca multi iti dau o vopsea imaculata, dar folosesc solutii extrem de agresive si este inlaturat un strat semnificativ de lac)
- fereste-te de cei care garanteaza corectie 100%. Realist vorbind 60-80% interior/exterior se poate obtine la o masina uzata
- sa nu crezi prostii de genul garantie 2-3 ani la protectii ceramice ca nu ai sa vezi, nu in RO si nu fara sa mai platesti niste servicii la intervale de ~6 luni si nici asa daca speli masina in alta parte decat la cel care a facut detailingul
- Sa explici clar prestatorului de servicii care sunt asteptarile tale si sa asculti ce poate el sa obtina (oricum va incerca sa obtina mai mult)
- Sa nu ii dai in cap celui care a prestat servicii daca la prima spalare te duci la tunel cu perii si iti face vopseaua ca inainte de detailin. Am vazut masini care dintr-o spalare la perii au avut lacul distrus. Erau masini proaspat vopsite. La fel am vazut masini spalate la spalatorii cu pretentii care tot au reusit sa induca mici zgarieturi dupa 2-3 spalari.
- Roaga-l/i sa iti explice pas cu pas ce presupune procesul de detailing si fugi de cei care o spala si apoi pun masina de polish pe ea. Fara o decontaminare corecta nu poti obtine rezultate bune.
« Last Edit: August 14, 2018, 14:21:12 PM by MihaiFlorescu »

Re: Detailing interior - intretinere plastice, piele, mocheta
« Reply #9 on: August 14, 2018, 15:13:38 PM »
Multumesc

Re: Detailing interior - intretinere plastice, piele, mocheta
« Reply #10 on: August 14, 2018, 15:37:05 PM »
Pe ceva complet eu nu as cere sub 2.000 lei dupa standardele mele

Eu am vazut anul trecut vreo 2 care cereau sub 100 ron ptr a curata un interior. Eu n'as face asta nici ptr 200 ron, mai ales cu scaunele si banchetele inauntru, dupa doua masini as fi rupt de spate.

Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: Detailing interior - intretinere plastice, piele, mocheta
« Reply #11 on: August 14, 2018, 16:41:10 PM »
Vezi ca n-ai citit un zero de la suma lui Mihai  >:D >:D
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Re: Detailing interior - intretinere plastice, piele, mocheta
« Reply #12 on: August 14, 2018, 18:37:33 PM »
Da, am vazut ca e vb de 2000ron, dar acolo e vb de detailing complet (interior + exterior + protectii), eu relatam doar ca sunt si persoane care cer pe o curatare a interiorului doar 100 ron, operatiune care dureaza si e si solicitanta, mai ales ca multi din cei care opteaza pentru asa ceva au interioarele murdare, deci chiar si cu aspirator cu injectie/extractie tot trebuie sa faci 4-5 treceri pentru o treaba buna