Primul Forester, prima mașina
Subaru club Romania

Primul Forester, prima mașina

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Primul Forester, prima mașina
« on: April 15, 2018, 23:58:04 PM »
 După mulți ani de lins ochii la mașinile altora, am reușit și noi sa achiziționăm un Subaru Forester 2.0xt din 2004. Asta e pe scurt, acum va zic povestea de la început...
De când am fost mic, m-au pasionat mașinile și noroiul...nu mai știu când am dat de rally, ceea ce a dus automat la Subaru. Dragostea s-a trezit și chiar dacă, fiind in Romania, am fost descurajat de toți, nu m-am lăsat. Am ales acest user deoarece pe mine ma cheamă Teo, iar pe soția mea, Iulia, și amândoi suntem pasionați de subirubidubi. Ne-am întâlnit la Cluj, ea e din Baia Mare, eu din Arad, dar când ne-am întâlnit eram deja student in Timișoara. Acum locuim in Timișoara. Prima data când a venit la mine acasă, cu alți prieteni, ma uitam așa cum obișnuiesc și obișnuiam la diferite Subaru și s-a întâmplat ca aveam un Forester deschis și am întrebat-o dacă ii place, a zis ca da, pe vremea aia, nu era încă nimic între noi, dar răspunsul ei a fost cel corect :P timpul a trecut, ne-am îndrăgostit, ne-am căsătorit in anul 2017 vara și ne-am mutat in Timișoara. Încă de la început am început sa căutam un Subaru potrivit pentru noi (sau măcar bugetul nostru). Am plecat de la Forester xt sg, am trecut pe la x, am ajuns la x Facelift, care ni l-am dorit foarte mult, opțiunile (mai ales încălzirea în scaune) și cutia dual-range cuplata la motorul de 2.0 NA sunau foarte bine, arată bine și ne având turbo, mai putine probleme, dar buget tot nu era la ce găseam, iar motorul de 2 însemna destul la asigurare pentru mine, fiind prima mașina și având in vedere și vârsta (24), asa ca am inceput sa căutam un impreza 1.5, in ideea: Subaru sa fie și ca prima masina nu contează așa mult puterea mai ales ca mai câștigam la asigurare. Nici așa nu am găsit pe buget prea multe, dar la un moment dat a apărut unul cu toate dotările și frumos și pe buget, dar nu a stat prea mult și a dispărut. Speranțele mergeau tot mai jos, pana când a apărut un Forester xt din 2004 cu un preț aberant de mic, așa ca fiind amândoi prin medii academice, ne-am urcat in tren (gratuit pentru studenți) și am mers sa îl vedem(6-7 ore). Vânzătorul ne-a spus ca turbina trebuie schimbată (joc in Ax) dar nu ne-a speriat asta, mai ales ca mașina arată bine, are istoric complet de service și unic proprietar, cumpărată de noua.
Deci, in concluzie, am făcut un cerc complet și am ajuns la acest Forester XT EJ205 in doua culori (albastru cu gri-2C3) full option (cred) cu ~183k la bord.
După ce am adus mașina la țara (ca sa ne putem apuca de treaba) am descoperit ca jocul in turbina mai are și elicea de la evacuare poziționată in downpipe (adică rupta), dar nu prea contează oricum vine alta turbina. Am desfăcut-o pe cea veche și am curățat intercoolerul de ulei, mai avem de curățat evacuarea, pe cât posibil, și de instalat noua turbina (td04), iar apoi trebuie făcut itp și terminată transcrierea. După câte se poate observa, ne-am aruncat cu capul nainte, dar pasiunea depășește riscul mai ales ca sper ca turbina s-a defectat din cauza filtrului din șurubul (banjo) de pe sistemul de alimentare a turbinei cu ulei, pe care l-am curățat (sper ca doar un singur filtru de genul este). Oricum ne place mașina, ne place ca putem lucra la ea împreuna și dacă totul o sa meargă la fel de lin ca pana acum, o sa ne placa și când o sa meargă fără probleme.
Nu știu sa pun poze :-\
« Last Edit: April 15, 2018, 23:59:01 PM by Theophilus+Julsey »

Muttley

  • 4913
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #1 on: April 16, 2018, 06:53:41 AM »
imgur.com

Le tragi gramada acolo cu multiselectie. Faci hover pe fiecare poza in parte si-ti da share links. Iei linkul dedicat forumurilor, incepe si se termina cu [img]... link ... [\img]. Paste aici.

Bine ai venit.
Eu am renuntat la filtrul din banjo.
WRX SW 2002

UXE

  • 1731
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #2 on: April 16, 2018, 08:29:36 AM »
postimage.org  , poti pune thumbnailuri

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #3 on: April 16, 2018, 08:48:38 AM »
Sa incepem cu "Casa de Piatra" si cu urari de dainuire a brandului SUBARU in tanara voastra familie ani buni de acum inainte!

Cu siguranta nu veti putea veni la toate intalnirile din Bucuresti ori de cate ori ne savuram cafeluta prin mall-uri, cei de prin partile locului  ;), insa poate faceti un efort si va alaturati grupurilor de colegi subaristi cu diferite ocazii nationale ori regionale.

Succes in dezvoltarea proiectului si bine ati venit pe forum!
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #4 on: April 16, 2018, 10:01:06 AM »
Bun venit si spor la treaba. Ai tutorial aici: https://www.subarufanclub.ro/forum/index.php/topic,111.0.html

Mai merge si cu google photos sau dropbox, dar trebuie sa fii mult mai atent la setarile de securitate si sharing. imgur sau postimage sunt ceva mai user friendly/rapide inclusiv de pe mobil.

Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #5 on: April 16, 2018, 10:20:15 AM »
Asa se-ncep lucrurile in viata: o masuta, doua farfurii, doua linguri, doua furculite, un Subaru...buna treaba.
Bine ai venit, sa te bucuri de masina si sa te simti in ea ca-ntr-un hotel de "sase stele" !!!

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #6 on: April 16, 2018, 19:13:49 PM »
Multumim de urări, deja ne simțim bine!!! Ce ne-ar plăcea sa ieșim la cafele cu voi, dar abia așteptăm sa ne vedem pe la ceva întâlniri.
Hehe...buna treaba cu hotelul de 6 stele :)
Filtrul m-am gândit sa îl scot, dar am zis ca mai bine îl mai las ca cine știe ce mai rămâne prin sistem și sa fie un + de protecție, oricum am înțeles ca trebuie rodata câteva sute de km turbina și după schimbat Iara uleiul, asa ca Urmeaza sa îl mai verific atunci și vedem.
Multumesc de explicații, o sa încerc in seara asta sa pun poze cu ea și cu dezasamblarea de pana acum.
Apropo de ulei, ce ulei ar trebui sa pun, mie Mi-ar plăcea eneos 10w-30, dar nu am găsit încă nici unde sa fie Api: SL (doar SM), fiind motorul la 183500km și venind vara, ce îmi recomandați?
Multumesc de ajutoare :)
« Last Edit: April 16, 2018, 19:14:27 PM by Theophilus+Julsey »

Muttley

  • 4913
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #7 on: April 16, 2018, 20:13:32 PM »
SL, SM, SN... Gen A, B, C........ L, M, N...  Z.
Cu cat litera aia e mai inspre Z, uleiul e mai bun. Esti primul pe care-l vad sa vrea un ulei inferior. Baga ceva mai vascos, gen 10W40 vara si 5W40 iarna. Eu folosesc 0W50 tot anul, acelasi motor.
« Last Edit: April 16, 2018, 20:14:27 PM by Muttley »
WRX SW 2002

JAD

  • 133
  • Ex. Forester 2.5XT
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #8 on: April 16, 2018, 20:38:40 PM »
Salut,
Sa o stapaniti sanatosi sa sa va bucurati de ea.
Am observat ca "ati dus masina la tara" si lucrati la ea, ati mers cu ea asa, cu axul turbinei rupt ?
incercam sa ma asigur ca si motorul e ok inainte de alegerea uleiului potrivit :)
« Last Edit: April 16, 2018, 20:39:31 PM by JAD »

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #9 on: April 16, 2018, 20:51:20 PM »




















Muttley...ce sa zic??? ...Daca asa scrie in manual... ;D  O sa ma mai interesez, dupa cate inteleg, xW are legatura cu vascozitatea la rece si -y cu cea la cald ?, deci pentru un motor cu uzura de folosire e de dorit ca la rece sa fie cat mai fluid si cand e cald sa nu fie prea fluid, sa ma corectati, este prima masina si chiar daca am citit multe, cei cu experienta au intaietate :) Dar totusi cum ramane cu ceea ce spune manualul (de preferat 5W-30, se poate si 10W-30, 10W-40 si 0W-20, normal mai sunt si cele de locatii speciale). Multumesc mult!

Forester

  • 3065
  • The other right!
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #10 on: April 16, 2018, 20:52:39 PM »
SL, SM, SN... Gen A, B, C........ L, M, N...  Z.
Cu cat litera aia e mai inspre Z, uleiul e mai bun.
...

NU!! Inseamna ca e o norma mai noua, nicidecum mai buna!

... Esti primul pe care-l vad sa vrea un ulei inferior....

Nu e singurul. Mai stiu eu cel putin vreo doi...
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #11 on: April 17, 2018, 10:48:49 AM »
Asta era și gandirea mea...producatorul stie ce chimicale continue uleiul care îl recomanda pentru diferiți ani de producție având in vedere ca știe ce chimicale intra in compoziția motorului și cum reacționează unele cu celelalte (ulei-motor), deci faptul ca iei un ulei modern, nu înseamnă ca o sa fie neaparat potrivit pentru un motor care nu este nou...mi-am luat eneos 10W-40 Api SL, ii și in manual și viscozitatea ii aceeași cu ce a fost înainte in el, sper sa fie ok.

Forester

  • 3065
  • The other right!
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #12 on: April 17, 2018, 11:11:16 AM »
Foarte interesant, poti sa-mi dai un link catre ulei, sa vad exact cum se numeste sa caut specs? Thanks!
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Muttley

  • 4913
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #13 on: April 17, 2018, 11:22:31 AM »
Se pare ca si-a luat Eneos Premium :D
In gama, crescator, e asa: Premium, Ultra, Sustina. Premium e ceva gen parcuri de taximetre.

Initiator, merg cu Sustina 0W50 de 2 ani jumate. Si nu crapa nici d-al dracu'.
WRX SW 2002

moguai

  • 2814
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #14 on: April 17, 2018, 13:39:58 PM »
Se pare ca si-a luat Eneos Premium :D
In gama, crescator, e asa: Premium, Ultra, Sustina. Premium e ceva gen parcuri de taximetre.

Initiator, merg cu Sustina 0W50 de 2 ani jumate. Si nu crapa nici d-al dracu'.

si pt cutie/diff ce folosesti?
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Muttley

  • 4913
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #15 on: April 17, 2018, 14:01:55 PM »
Orice. Acum am Eneos, din comoditate. As baga Redline daca n-ar fi atat de scump.
WRX SW 2002

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #16 on: April 17, 2018, 14:30:33 PM »
Orice. [..]

Cu mentiunea ca tu abia astepti sa faci trecerea la cutie de STi :) Si chiar orice nu pui. Din cate stiu te uiti ca macar sa indeplineasca norma ceruta de producator.
« Last Edit: April 17, 2018, 14:32:11 PM by MihaiFlorescu »

Muttley

  • 4913
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #17 on: April 17, 2018, 14:53:43 PM »
75W90, desigur. Si ma mai uit sa fie sintetic full.
WRX SW 2002

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #18 on: April 17, 2018, 22:14:20 PM »
https://www.pieseauto.ro/ulei-motor/eneos/10w40/ulei-motor-eneos-premium-10w40-1l-74607303.html?
De aici și pe asta l-am luat, deci da, este premium, la început am vrut Motul ca toată lumea îl lauda, dar când am văzut ca e francez, mi-o trecut pofta...ce sa fac, am și eu bătăturile mele in cap :)))
Suna interesant cutia de STI...6 viteze (după câte știu). As fi și eu curios, cam ce piese de la alte Subaru se potrivesc direct pe 20xt?
« Last Edit: April 17, 2018, 22:18:55 PM by Theophilus+Julsey »

andrei80

  • 1161
  • 7500rpm, no boost... No more. XT ftw!
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #19 on: April 20, 2018, 10:18:41 AM »
Bun venit!
Sper sa-i dai de capat repede cu reparatiile, sa te poti bucura de ea cat mai repede! Ne vedem la urmatoarea intalnire, gasca-i tare misto!
Ex Forester XS 2.0 2006 MT
Ex Forester XT 2007 MT
Forester XT 2003 AT